ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"31" липня 2020 р. справа № 300/1037/20
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Шумей М.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до їх вчинення, -
ОСОБА_1 (надалі, також - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі, також - відповідач) про визнання протиправною відмови відповідача у призначенні пенсії позивачу та зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах за списком №2.
Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачем протиправно і необґрунтовано прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 на пільгових умовах за списком №2, посилаючись на те, що позивачем надано уточнюючу довідку з організації де останній працював, в якій зазначено період роботи до 31.12.1991, а фактично згідно записів в трудовій книжці, ОСОБА_1 працював по 31.03.1998, а також посилаючись на відсутність документів про атестацію робочого місця після 31.08.1992. Позивач такі дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 в зв'язку з незарахуванням до пільгового стажу періодів роботи з 11.08.1980 по 20.04.1981 та з 22.08.1983 по 31.12.1991 на підприємстві Львівське спеціалізоване виробниче підприємство «Спеценергоавтоматика» (перейменоване, зараз ТзДВ «Західенергоавтоматика») на посаді електромонтера вважає неправомірними.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.05.2020 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 17.06.2020. Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечила з підстав, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи (а.с. 35-40). Вказала, що ОСОБА_1 04.02.2020 звернувся до Рогатинського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою довільної форми, в якій просив призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2. Листом від 10.02.2020 за №161 Рогатинський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області надав розгорнуту відповідь, в якій роз'яснив позивачу порядок, умови та перелік необхідних документів для призначення пенсії на пільгових умовах. Відповідач вказує на те, що позивач хибно розцінює зазначений лист як відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах. При цьому із заявою про призначення пенсії встановленої форми, передбаченої додатком №3 до Порядку №22-1, позивач до управління Фонду не звертався. Однак, у своїй заяві довільної форми зазначає, що оригінали документів знаходяться у нього та будуть представлені особисто спеціалісту відділу обслуговування громадян. Дану заяву було розглянуто і результати розгляду доведено до відома заявника листом ГУ ПФУ в Івано-Франківській області від 10.02.2020, яким у порядку, визначеному Законом України «Про звернення громадян», роз'яснено порядок, умови, перелік необхідних документів для призначення пенсії на пільгових умовах, обсяг пільгового та загального стажу. Із врахування викладеного, орган пенсійного фонду вказує на те, що відповідач діяв в межах повноважень, на підставі та у спосіб, визначений чинним законодавством (а.с. 35-40).
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.
ОСОБА_1 звернувся до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою від 04.02.2020 про призначення пенсії, в якій просив про результат розгляду заяви повідомити його письмово (а.с. 41). Разом із заявою позивачем надані копії паспорту, ідентифікаційного коду, трудової книжки, довідки ТзОВ «Західенергоавтоматика» від 19.05.2017 за №50 та довідки про перейменування підприємства №52 від 19.05.2017 (а.с. 67-69).
Позивач в зазначеній заяві посилається на те, що під час своєї трудової діяльності працював на посаді електромонтера та має стаж роботи, який передбачено статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Суд встановив, що у трудовій книжці позивача містяться, зокрема, наступні записи:
- запис №2 - 11.08.1980 прийнятий електромонтером по ремонту релейного захисту і автоматики (наказ №160 від 11.08.1980) у Львівське спеціалізоване виробничий підприємство «Спеценергоавтоматика».
- запис №3 - 20.04.1981 звільнений згідно п. 3 статті 36 КЗпП України у зв'язку із призовом в радянську армію наказ №83 від 21.04.1981.
- запис №5 - 22.08.1983 прийнятий в цех електроавтоматики електромонтером (наказ №163 від 22.08.1983) Львівського спеціалізованого виробничого підприємства «Спеценергоавтоматика».
- запис №11 - 31.03.1998 звільнений в зв'язку із скороченням чисельності працівників на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП України (наказ №29-к від 31.03.1998) (а.с. 14-18).
Листом від 10.02.2020 за №161 відповідач роз'яснив порядок, умови, перелік необхідних документів для призначення пенсії на пільгових умовах, обсяг пільгового та загального стажу. Зокрема, у листі вказано, що в доданій копії уточнюючої довідки від 19.05.2017 за №50, виданої Товариством з додатковою відповідальністю «Захід енергоавтоматика» період закінчення пільгової роботи ОСОБА_1 - 31.12.1991 за професією (посадою) електромонтера по ремонту апаратури релейного захисту і автоматики в цехах: котельних, машинних (теплосилових) паливоподачі, пилеприготування цехах на ТЕС і АЕС не відповідає даним трудової книжки, згідно якої ОСОБА_1 працював до 31.03.1998. Так як дана довідка містить недостовірні відомості, відповідачем рекомендовано позивачу звернутися до підприємства за новою уточнюючою довідкою. Крім того, роз'яснено, що звернення за призначенням пенсії відповідно до норм Закону проводиться в Порядку передбаченому постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 за №22-1 із змінами, а саме «Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок №22-1). Відповідно до цього Порядку №22-1, заява про призначення пенсії подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до органу, що призначає пенсію за місцем проживання (реєстрації) (а.с. 7-10).
Позивач, вважаючи такий лист відповідача протиправною відмовою у призначенні пенсії та вважаючи, що відомості, які містяться у його трудовій книжці, в повній мірі підтверджують його право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком №2, звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступного.
У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в редакції, чинній на момент врегулювання спірних правовідносин.
Відповідно до положень п. «б» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 за №1788-XII (далі - Закон №1788-XII), на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи:
з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років у чоловіків і не менше 22 років у жінок;
з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців у чоловіків і не менше 22 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років у чоловіків і не менше 23 років у жінок;
з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців у чоловіків і не менше 23 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років у чоловіків і не менше 24 років у жінок;
з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців у чоловіків і не менше 24 років 6 місяців у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема, чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
Згідно приписів статті 100 Закону №1788, особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах:
а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством;
б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Пільговий стаж - це період трудової діяльності в шкідливих, небезпечних або специфічних умовах упродовж повного робочого дня. Перелік виробництв, робіт, професій, посад і показників, за якими період трудової діяльності може бути віднесений до пільгового стажу, затверджено постановами Кабінету Міністрів України.
Порядок застосування Списків №1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, визначений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 за №383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за №1451/11731 (далі - Порядок №1451/11731).
Згідно з п. 3 Порядку №1451/11731, під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що були чинними на період роботи особи.
Відповідно до пункту 8 Порядку №1451/11731, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються «Список №1 производств, цехов, профессий и должностей на подземных работах, на работах с вредными условиями труда и в горячих цехах, работа в которых дает право на государственную пенсию на льготных условиях и в льготный раз мерах» і «Список №2 производств, цехов, профессий и должностей, работа в которых дает право на государственную пенсию на льготных условиях и в льготных размерах».
Пункт 10 Порядку №1451/11731 наголошує, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 за №637.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 за № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок №637).
Пунктом 1 Порядку №637 передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 3 цього Порядку, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Виходячи з наведеної норми вказаного Порядку №637, підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, застосовуються, в тому числі, у разі відсутності в трудовій книжці необхідних відомостей про роботу.
Згідно пункту 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Відповідно п. 1.7 Порядку №22-1, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Судом встановлено, що відповідач листом від 10.02.2020 за №161 повідомив позивача про необхідність надання нової уточнюючої довідки у зв'язку із розбіжністю даних у довідці ТзОВ «Західенергоавтоматика» від 19.05.2017 за №50 і трудовій книжці позивача. Також відповідач у листі вказав, що до заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах додаються такі документи (в оригіналах):
1) документ, що посвідчує особу (паспорт або документ що його заміняє),
2) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків,
3) документи про стаж,
3) уточнюючі довідки про особливий характер роботи та документи про проведення атестації робочих місць,
4) документи про місце проживання (реєстрації),
5) довідки про заробітну плату за період до 30.06.2000 за формою згідно додатку 1 Порядку (за бажанням).
Суд зазначає, що основним документом, що підтверджує, де, ким і протягом якого часу працювала особа, є трудова книжка. У тих випадках, коли в трудовій книжці немає відомостей, що підтверджують право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Коли йдеться про підтвердження роботи в особливо шкідливих і шкідливих умовах праці за Списками №1 і 2, такі довідки є необхідними, оскільки в трудових книжках не зазначається, у яких умовах працювали особи і чи були вони зайняті певними роботами або на певних виробництвах протягом повного робочого дня.
Комплексний аналіз норм чинного законодавства дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту «б» частини 1 статті 13 Закону №1788 є не лише встановлення періоду перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку №2, а також і документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці протягом повного робочого дня.
Враховуючи наведене, суд погоджується із доводами органу Пенсійного фонду України, викладені у листі від 10.02.2020 за №161 про надання додаткової уточнюючої довідки, а також із посиланнями про необхідність надання оригіналів необхідних документів, а не копій (паспорту, ідентифікаційного номеру, трудової книжки, пільгової довідки тощо).
Також суд погоджується, що позивач звернувся до відповідача не у відповідності до вимог Порядку №22-1 із заявою встановленого зразка про призначення пенсії, а із заявою в порядку Закону України «Про звернення громадян», на яку відповідач надав відповідь.
Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не було допущено протиправних дій щодо непризначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до п. «б» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з зарахуванням до пільгового стажу періоду роботи з 11.08.1980 по 20.04.1981 та з 22.08.1983 по 31.12.1991 на підприємстві Львівське спеціалізоване виробниче підприємство «Спеценергоавтоматика» (перейменоване, зараз ТзДВ «Західенергоавтоматика») на посаді електромонтера.
З урахуванням того, що позивач додаткових документів та оригіналів необхідних документів відповідачу не надавав, відповідачем не надавалася оцінка наявності або відсутності підстав для призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах, остаточне рішення про відмову в призначенні пільгової пенсії відповідачем не приймалося, тому позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах зарахувавши до пільгового стажу період роботи з 11.08.1980 по 20.04.1981 та з 22.08.1983 по 31.12.1991 на підприємстві Львівське спеціалізоване виробниче підприємство «Спеценергоавтоматика» (перейменоване, зараз ТзДВ «Західенергоавтоматика») на посаді електромонтера - є передчасними.
З огляду на наведене, в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 (с. Жовчів, Рогатинський район, Івано-Франківська область, 77045) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) про визнання дій неправомірними та зобов'язання до їх вчинення - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Шумей М.В.