05 серпня 2020 року Справа № 280/4490/20 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Новікової І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
07 липня 2020 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови позивачу у зарахуванні до пільгового стажу в кратному обчисленні час проходження військової служби в особливий період з 01.08.2015 по 17.11.2015, з 05.12.2016 по 20.01.2016, з 31.01.2016 по 04.06.2016, з 09.06.2016 по 13.07.2016;
зобов'язати відповідача зарахувати до страхового стажу роботи позивача на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці проходження військової служби в складі діючої армії в/ч НОМЕР_1 в період бойових дій з 01.08.2015 по 17.11.2015, з 05.12.2016 по 20.01.2016, з 31.01.2016 по 04.06.2016, з 09.06.2016 по 13.07.2016;
зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію з урахуванням пільгового стажу, з фактичної дати звернення за призначенням пенсії.
Ухвалою суду від 13.07.2020 відкрито спрощене (письмове) позовне провадження у справі.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що він у травні 2020 року звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку призначеної йому з 04.05.2017 пенсії, з урахуванням пільгового стажу, як особі, яка безпосередньо приймала участь в антитерористичних операціях (далі - АТО) в районах її проведення, якій надано статус учасника бойових дій. Позивач зазначає, що відповідачем йому було відмовлено у проведенні відповідного перерахунку з посиланням на те, що період участі осіб в АТО зараховується до страхового стажу на загальних умовах, а зарахування зазначеного періоду до стажу роботи на пільгових умовах чинним законодавством не передбачено. Разом з тим, позивач вважає таку відмову протиправною та такою, що суперечить вимогам чинного законодавства України, оскільки на думку позивача період участі в АТО повинен бути зарахований на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці. Просить задовольнити позовні вимоги.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень зазначено, що інформація наведена в довідці від 14.07.2016 №875/АТО дає право на достроковий вихід на пенсію за віком, але не для зарахування до стажу періоду участі в АТО у потрійному розмірі, як визначено статтею 59 Закону №1788. Відповідач вважає, що період участі осіб в антитерористичній операції зараховується до страхового стажу на загальних умовах, зарахування зазначеного періоду до стажу роботи на пільгових умовах чинним законодавством не передбачено. За таких обставин, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
На підставі приписів ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 04.05.2017 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області, як такий, що отримує пенсію за віком.
З матеріалів справи вбачається, що у період з 01.08.2015 по 17.11.2015, з 05.12.2016 по 20.01.2016, з 31.01.2016 по 04.06.2016, з 09.06.2016 по 13.07.2016, ОСОБА_1 брав участь в АТО.
У травні 2020 року позивач для проведення перерахунку призначеної пенсії звернувся до відповідача з заявою про врахування періоду участі в АТО з розрахунку один місяць за три.
Листом ГУ ПФУ в Запорізькій області позивачу відмовлено у перерахунку пенсії виходячи із пільгового обчислення періоду участі в АТО, що зумовило звернення з позовом до суду.
За приписами статті 8 Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Конституція України є нормами прямої дії.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 2 Закону України 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закону № 2232-XII) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною 4 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №413 (далі - Порядок №413).
Відповідно до пункту 2 Порядку №413 статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Пунктом 4 Порядку №413 визначено підставу надання особі статусу учасника бойових дій: документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).
При цьому основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом №2011-XII, який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до статті 1-2 цього Закону, військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Відповідно до статті 6 Закону України від 22 жовтня 1993 року №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до учасників бойових дій належать, зокрема військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані), які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Абзацом другим пункту 1 статті 8 Закону №2011-XII визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України від 06 грудня 1991 року №1932-XII «Про оборону України» (далі - Закон № 1932-XII), зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону №1932-XII, особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону №1932-XII, які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону №1932-XII, зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 57 Закону №1788-ХІІ передбачено, що пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлює, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.
За правилами Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року №530 час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 брав безпосередньо участь в АТО у період з 01.08.2015 по 17.11.2015, з 05.12.2016 по 20.01.2016, з 31.01.2016 по 04.06.2016, з 09.06.2016 по 13.07.2016, що підтверджується Довідкою про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 14.07.2016 №875/АТО, яка видана т.в.о командира ВЧ НОМЕР_1 .
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позивач має право на зарахування періоду з 01.08.2015 по 17.11.2015, з 05.12.2016 по 20.01.2016, з 31.01.2016 по 04.06.2016, з 09.06.2016 по 13.07.2016 на пільгових умовах один місяць служби за три, а відмова відповідача у проведенні такого розрахунку є протиправною.
Під час ухвалення рішення у справі суд враховує правову позицію ВЕРХОВНОГО СУДУ, яка викладена в постановах від 05.06.2018 по справі №348/347/17 та від 30.07.2019 по справі №346/1454/17.
При цьому, оскільки позивачем під час призначення пенсії надавались документи щодо його безпосередньої участі в АТО, зокрема довідка від 14.07.2016 №875/АТО, що не заперечується Пенсійним фондом у відзиві, то позивач має право на перерахунок пенсії з дня її призначення.
Згідно ч.1 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведено правомірності дій щодо не зарахування позивачу у пільговому обчисленні періоду з 01.08.2015 по 17.11.2015, з 05.12.2016 по 20.01.2016, з 31.01.2016 по 04.06.2016, з 09.06.2016 по 13.07.2016 на пільгових умовах один місяць служби за три, у зв'язку з чим позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Оскільки позивачем судовий збір не сплачувався, питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до пільгового стажу в кратному обчисленні час проходження військової служби в особливий період з 01.08.2015 по 17.11.2015, з 05.12.2016 по 20.01.2016, з 31.01.2016 по 04.06.2016, з 09.06.2016 по 13.07.2016.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зарахувати до страхового стажу роботи ОСОБА_1 на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці проходження військової служби в період бойових дій з 01.08.2015 по 17.11.2015, з 05.12.2016 по 20.01.2016, з 31.01.2016 по 04.06.2016, з 09.06.2016 по 13.07.2016, а також перерахувати та виплатити пенсію з урахуванням пільгового стажу, з дати призначення пенсії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.В. Новікова