Рішення від 07.08.2020 по справі 200/2612/20-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2020 р. Справа№200/2612/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Христофорова А.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бахмутської міської ради про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

06 березня 2020 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Бахмутської міської ради, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною відмову постійно діючої міжвідомчої комісії виконавчого комітету Бахмутської міської ради для розгляду питань щодо відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання в м. Бахмут від 26.12.2019 року щодо видачі дозволу позивачеві на відключення приладів опалення від мереж централізованого опалення в квартирі та встановлення індивідуального опалення в квартирі АДРЕСА_1 ;

- зобов'язати постійно діючу міжвідомчу комісію виконавчого комітету Бахмутської міської ради для розгляду питань щодо відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання повторно розглянути заяву позивача щодо видачі дозволу на відключення приладів опалення від мереж централізованого опалення в квартирі та встановлення індивідуального опалення в квартирі АДРЕСА_1 , та надати такий дозвіл.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач, як власник квартири АДРЕСА_1 , будучи незадоволеним якістю, і, відповідно ціною послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, у січні 2019 року звернувся до відповідача із заяво про надання дозволу на відключення приладів опалення від мереж централізованого опалення для влаштування індивідуального опалення, на що отримав лист Бахмутської міської ради, в якому було повідомлено про те, що його заява була розглянута 26.12.2019 року на засіданні постійно діючої міжвідомчої комісії виконавчого комітету Бахмутської міської ради для розгляду питань щодо відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, за наслідками чого комісією було прийняте рішення про відмову у наданні такого дозволу.

На думку позивача, при розгляді його заяви була порушена процедура розгляду відповідних заяв, що визначена Положенням про постійно діючу міжвідомчу комісію виконавчого комітету для розгляду питань щодо відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання у м. Бахмут, затвердженим рішенням виконавчого комітету Артемівської міської ради від 15.01.2014 року № 9, з тих підстав, що позивачу не було повідомлено про необхідність подання відповідних документів (доказів) на підтвердження доцільності відключення, та їх наявність Комісією не перевірялася. Разом з тим, позивачу відомо про існування позитивних рішень Комісії щодо задоволення заяв інших власників квартир багатоквартирних будинків, з підстав підтвердження останніми доцільності відключення необхідними документами.

Крім того, в порушення вимог п. 2.2 Положення № 9, позивачеві не було надіслано прийняте за наслідками розгляду його заяви Рішення, яке має бути оформлене витягом з протоколу засідання комісії.

Посилаючись на те, що він був позбавлений можливості надавати свої пояснення щодо обґрунтованості поданої ним заяви, докази та документи, що підтверджують, або навпаки спростовують його позицію, висловлювати доводи та міркування стосовно доцільності задоволення заяви, виходячи з того, що Комісією приймалися у тому числі позитивні рішення щодо надання дозволу власникам квартир багатоквартирних будинків на встановлення індивідуального (автономного) опалення, у разі надання ними вагомих та переконливих доказів (у тому числі письмових) на підтвердження своєї заяви, вважає, що при розгляді його заяви відповідачем була порушена процедура розгляду таких заяв, що визначена Положенням № 9, у зв'язку із чим відмова у видачі позивачеві дозволу на відключення приладів опалення від мереж централізованого опалення та встановлення індивідуального опалення в квартирі АДРЕСА_1 є протиправною, такою, що прийнята без урахування інтересів позивача як власника житлового приміщення, та порушує його право щодо вільного користування та розпорядження своїм майном, у зв'язку із чим відповідача слід зобов'язати повторно розглянути заяву позивача щодо видачі дозволу на відключення приладів опалення від мереж централізованого опалення в квартирі та встановлення індивідуального опалення в квартирі АДРЕСА_1 , та надати такий дозвіл.

У поданому до суду відзиві на адміністративний позов відповідач заперечив проти задоволення позовних вимог у повному обсязі, зазначивши, що оптимізована схема перспективного розвитку систем теплопостачання на території Бахмутської ОТГ, Бахмутською міською радою - не затверджена.

За інформацією відповідача, позивач 12 грудня 2019 року звернувся до постійно діючої міжвідомчої комісії виконавчого комітету Бахмутської міської ради для розгляду питань щодо відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання в м. Бахмут із заявою про відключення квартири АДРЕСА_1 , до якої, в порушення п. 2.1 Положення про постійно діючу міжвідомчу комісію виконавчого комітету для розгляду питань щодо відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання у м. Бахмуті, затвердженим рішенням виконавчого комітету Бахмутської міської ради від 12.10.2016 року № 227, не додав копії протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП, та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення, що відповідно до п.п.2.2.2 Положення № 227, є підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП.

Крім того, відокремлення (відключення) квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків від ЦО та ГВП можливе у разі, якщо на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги» не менше як половина квартир та нежитлових приміщень будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, натомість у будинку АДРЕСА_2 , лише 22% квартир відключені від мережі ЦО та ГВП.

Також відповідачем наголошено, що позивач був присутній на засіданні комісії, та йому було надане право виступу та повідомлення комісії про свій намір відключитись від мереж ЦО і ГВП із зазначенням аргументів та надання копій документів на їх підтвердження, що підтверджується випискою з протоколу № 74 засідання постійно діючої міжвідомчої комісії виконавчого комітету для розгляду питань щодо відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання у м. Бахмуті, від 26.12.2019 року.

Оскільки позивач не надав на адресу комісії протокол зборів співвласників багатоквартирного будинку (витяг із протоколу) про ухвалене співвласниками рішення про відключення будинку від ЦО та/або ГВП, враховуючи те, що за адресою м. Бахмут, вул. Космонавтів буд. № 3 лише 22 % квартир відключені від мереж ЦО та ГВП, йому було повідомлено про неможливість задоволення його заяви із наданням головою комісії Стрющенком О.В. відповідних роз'яснень норм діючого законодавства, що також відображено у виписці з Протоколу № 74. Посилаючись на наведені обставини, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних у повному обсязі.

У додаткових письмових поясненнях відповідачем також зазначено, що на як день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги» 10.12.2017 року, так і на день проведення засідання комісії стосовно розгляду заяви позивача про відокремлення (відключення) квартири від ЦО та ГВП, 26.12.2019 року, у будинку АДРЕСА_2 вул АДРЕСА_3 Космонавтів у АДРЕСА_4 Бахмут АДРЕСА_2 області, від мереж ЦО та ГВП було відокремлено (відключено) менше 50% квартир.

Ухвалою суду від 11 березня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду, провадження у справі відкрито, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідно до статті 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до п. 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України, у редакції чинній до 18.07.2020 року, встановлювалось, що під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки, зокрема, щодо подання доказів, витребування доказів, розгляду адміністративної справи, продовжуються на строк дії такого карантину.

26 травня 2020 року від представника відповідача Бахмутської міської ради, до суду надійшло клопотання про продовження строку розгляду справи до закінчення карантину, у зв'язку із чим, строк розгляду даної справи був продовжений у відповідності до положень п. 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України, у редакції чинній до 18.07.2020 року.

17 липня 2020 року, набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 18.06.2020 року № 731-IX, відповідно до якого, пункт 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України (Відомості Верховної Ради України, 2017 р., № 48, ст. 436) викладений в такій редакції: «Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.

Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином».

Відповідно до Розділу II Прикінцеві та перехідні положення, означеного Закону № 731-IX, закріплено, що процесуальні строки, які були продовжені, зокрема, відповідно до пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540-IX від 30 березня 2020 року, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом.

Протягом цього 20-денного строку учасники справи та особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цими кодексами), мають право на продовження процесуальних строків з підстав, встановлених цим Законом.

Таким чином, процесуальні строки, які були продовжені судом за заявою представника відповідача, у відповідності до пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540-IX від 30 березня 2020 року, закінчилися через 20 днів після набрання чинності Законом № 731-IX.

Станом на час розгляду справи 07 серпня 2020 року, заяв щодо продовження процесуальних строків з підстав, встановлених Законом № 731-IX, або заяв про поновлення процесуальних строків, встановлених нормами КАС України, у зв'язку із їх пропуском з поважних причин, та таких, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином, або заяв про продовження процесуальних строків, встановлених судом, з причин неможливості вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк, що зумовлено обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином, - від учасників справи не надходило.

Суд враховує, що відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року, яка ратифікована Україною 17.07.1997 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи у продовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру. Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").

Враховуючи вищезазначене, та зважаючи на те, що позиція сторін стосовно предмета спору зрозуміла, в матеріалах справи достатньо документів для розгляду справи по суті, заяв від учасників справи про поновлення/продовження процесуальних строків, для вчинення процесуальних дій, у відповідності до положень п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України, до суду не надходило, з метою недопущення невиправданого затягування судового процесу, суд проводить розгляд справи у письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами. Саме по собі оголошення карантину не зупиняє роботи судів, участь учасників справи в судовому засіданні судом обов'язковою не визнавалась, та сторонами не повідомлено причин, які безпосередньо перешкоджають розгляду даної справи за наявними у ній доказами.

З'ясовуючи те чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 , є громадянином України, його зареєстрованим місцем проживання є: АДРЕСА_5 , що стверджується копією паспорта громадянина України, серія: НОМЕР_1 (а.с. 10-11 з.б.).

Згідно із копією договору купівлі-продажу квартири від 22.05.2019 року, зареєстрованим в реєстрі за № 1637, та копією у витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 22.05.2019 року за № 167569782, позивач є власником квартири АДРЕСА_1 . Право власності у Реєстрі зареєстроване 22.05.2019 року (а.с. 12-13 з.б.,14).

12.12.2019 року позивач звернулася до постійно діючої міжвідомчої комісії виконавчого комітету Бахмутської міської ради для розгляду питань щодо відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання в м. Бахмут із заявою в якій просив надати дозвіл на відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання та влаштування індивідуального (автономного) опалення та гарячого водопостачання у квартирі АДРЕСА_1 .

Відповідно до листа Бахмутської міської ради № 02/2482 від 30.12.2019 року, наданого на № 5964 від 12.12.2019 року, на звернення позивача з питання отримання дозволу на відключення від мережі централізованого опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального опалення в квартирі АДРЕСА_1 повідомив, що 26.12.2019 року звернення позивача було розглянуто та засіданні постійно діючої міжвідомчої комісії виконавчого комітету Бахмутської міської ради для розгляду питань щодо відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, за наслідками чого комісією було прийняте рішення про відмову щодо видачі вищевказаного дозволу.

З посиланням, зокрема на п. 1 Розділу ІІІ Порядку відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26 липня 2019 року за № 169, яким передбачено, що власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до ЦО та ГВП, мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги» не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні, зазначено, що оскільки за вищевказаною адресою індивідуальне опалення мають 22 % квартир, то на даний час відключення окремих квартир у будинку позивача - не допускається (а.с. 16, 16 з.б.).

Згідно із випискою з протоколу № 74 засідання постійно діючої міжвідомчої комісії виконавчого комітету для розгляду питань щодо відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання у місті Бахмуті за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на відключення квартири АДРЕСА_1 , від мереж централізованого опалення та облаштування автономної системи опалення та гарячого водопостачання, Комісія (7 членів "за" з 7 присутніх) вирішила відмовити, позивачеві, у наданні запитуваного дозволу з причин ненадання заявником відповідного пакету документів, а саме заяви із зазначенням причин відключення від ЦО, копії Протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального опалення, яке підтримане всіма власниками або уповноваженими особами цього будинку та зважаючи на те, що в будинку менше 50 % відокремлено (відключено) від мереж централізованого опалення, що не відповідає передбаченим умовам п. 1 Розділу ІІІ Порядку відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26 липня 2019 року за № 169.

У виписці з протоколу № 74, у розділі «Виступили» зазначено: «Заявники, повідомивши комісію про намір отримати дозвіл на відключення від мереж ЦО і ГВП своєї квартири: - ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_6 .

З технологічних даних по будинку АДРЕСА_2 , за грудень 2017 року, та вересень 2019 року, вбачається, що із 36 квартир (з яких складається даний житловий будинок) лише 8 квартир в графі «відключ» - відключені від мережі централізованого опалення.

Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч. 2 КАС України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 2189-VIII від 09.11.2017 року, який набрав чинності 10.12.2017 року (далі Закон № 2189-VIII) (в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин), який регулює відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг, передбачено, що споживач має право, зокрема: одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів.

Згідно із ч. 6 ст. 21 Закону № 2189-VIII, послуга з постачання теплової енергії надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з постачання теплової енергії, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, якщо інше не передбачено законом.

Згідно із ч. 4 ст. 21 Закону № 2189-VIII, послуга з постачання гарячої води надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з постачання гарячої води, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, якщо інше не передбачено законом.

Згідно із п. 13 ч. 1 ст. 7 Закону № 2189-VIII, споживач має право розірвати договір про надання комунальної послуги, попередивши про це виконавця відповідної комунальної послуги не менш як за два місяці до дати розірвання договору, за умови допуску виконавця для здійснення технічного припинення надання відповідної послуги. Це право не поширюється на договір про постачання теплової енергії, укладений зі споживачами у багатоквартирному будинку, крім випадку розірвання такого договору колективним споживачем.

В свою чергу, ст. 24 Закону України «Про теплопостачання», який визначає основні правові, економічні та організаційні засади діяльності на об'єктах сфери теплопостачання та регулює відносини, пов'язані з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії з метою забезпечення енергетичної безпеки України, підвищення енергоефективності функціонування систем теплопостачання, створення і удосконалення ринку теплової енергії та захисту прав споживачів та працівників сфери теплопостачання, передбачено, що споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Серед основних обов'язків споживача теплової енергії є додержання вимог договору та нормативно-правових актів; забезпечення безпечної експлуатації систем теплоспоживання.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 затверджено Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (далі - Правила № 630).

Згідно з пунктом 24 Правил № 630 (у редакції, станом на час виникнення спірних правовідносин), споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Відповідно до пункту 25 Правил № 630, відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26 липня 2019 року № 169, який набрав чинності 17.09.2019 року (одночасно із введенням в дію Закону України від 09 листопада 2017 року № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги») яким був визнаний таким, що втратив чинність, наказ Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4 «Про затвердження Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 09 грудня 2005 року за № 1478/11758 (із змінами), відповідно до пункту 6 частини другої статті 4 Закону України від 09 листопада 2017 року № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» та пункту 8 Положення про Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 квітня 2014 року № 197, був затверджений Порядок відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води (далі - Порядок № 169).

Цей Порядок визначає процедуру відключення власників (співвласників) будівель, у тому числі житлових будинків, квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків (далі - споживачі) від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Дія цього Порядку поширюється на споживачів, виконавців комунальної послуги з постачання теплової енергії, виконавців комунальної послуги з постачання гарячої води, виконавців робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання та постачання гарячої води, операторів зовнішніх інженерних мереж, органи місцевого самоврядування.

Відповідно до пункту 1 Розділу ІІІ Порядку № 169, яким встановлений порядок відокремлення (відключення) власників квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків від ЦО та ГВП, власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до ЦО та ГВП, мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги» не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.

Згідно із п. 2 Розділу ІІІ Порядку № 169, інформація про перелік багатоквартирних будинків, у яких не менше ніж половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, розміщується на офіційних веб-сайтах органів місцевого самоврядування, виконавців відповідних комунальних послуг.

Пунктом 3 Розділу ІІІ Порядку № 169 закріплено, що для відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку звертається до органу місцевого самоврядування з письмовою заявою в довільній формі із зазначенням причини відокремлення (відключення) та подає інформацію про намір влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) такої квартири чи нежитлового приміщення.

Заява про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку від ЦО та ГВП передається на розгляд Комісії (п. 4 Розділу ІІІ Порядку № 169).

Комісія на найближчому засіданні розглядає заяву про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП за участю заявника або його уповноваженого представника (п. 5 Розділу ІІІ Порядку № 169).

Відповідно до п. 6 Розділу ІІІ Порядку № 169, комісія надає заявникові рекомендації щодо можливих варіантів влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні та щодо збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проєктної документації. Витяг із протоколу Комісії з результатами розгляду звернення надається заявникові протягом десяти робочих днів.

Згідно із п. 7 Розділу ІІІ Порядку № 169, для відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення власник забезпечує розроблення проєкту відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП, який виготовляється відповідно до державних будівельних норм і правил та має забезпечити ізоляцію транзитних стояків, а також, у разі потреби, перенесення транзитних стояків.

За потреби, власник забезпечує виготовлення проєкту встановлення системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні, виготовленого відповідно до державних будівельних норм і правил.

Отже, зі змісту вказаних норм слідує, що власники квартир багатоквартирного будинку, приєднаного до ЦО та ГВП, мають право відокремити (відключити) свою квартиру від ЦО та ГВП виключно у разі, якщо на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги» не менше як половина квартир цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» багатоквартирний будинок - житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири. У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об'єктами нерухомого майна.

Як вбачається з технічного паспорту на квартиру АДРЕСА_1 , житловий будинок, в якому розміщена квартира позивача, складається з чотирьох поверхів, тобто будинок є багатоквартирним (а.с. 15, 15 з.б.).

Отже, позивач є власником квартири багатоквартирного будинку.

Згідно із представленими відповідачем технологічними даними по будинку АДРЕСА_2 , за грудень 2017 року, та вересень 2019 року, вбачається, що із 36 квартир (з яких складається даний житловий будинок) лише 8 квартир в графі «відключ» - відключені від мережі централізованого опалення.

Отже, з наведеного слідує, що на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги», - 10.12.2017 року, - у будинку АДРЕСА_2 , від мереж ЦО та ГВП було відокремлено (відключено) менше 50% квартир.

Доказів на спростування зазначених висновків суду матеріали справи не містять.

У зв'язку із наведеним, суд приходить до висновку, що станом на час звернення позивача із заявою про надання спірного дозволу, та розгляду її комісією відповідача, підстави для відокремлення (відключення) квартири позивача від ЦО та ГВП, і, відповідно, влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання), були відсутні, у зв'язку із чим, рішення постійно діючої міжвідомчої комісії виконавчого комітету для розгляду питань щодо відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання у м. Бахмут щодо відмови у наданні позивачеві ОСОБА_1 дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП та влаштування індивідуальної системи опалення у квартирі АДРЕСА_1 є правомірним.

На думку суду, відмовляючи у задоволенні вищевказаної Заяви позивача, у спірних правовідносинах відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а отже законно та обґрунтовано.

Рішенням виконкому Бахмутської міської ради від 12.10.2016 року № 227 затверджено Положення про постійно діючу міжвідомчу комісію виконавчого комітету для розгляду питань щодо відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання у м. Бахмуті (далі - Положення № 227).

Пунктом 1.2 Положення № 227 закріплено, що комісія у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів державної влади, рішеннями Бахмутської міської ради та її виконкому, розпорядженнями міського голови, іншими нормативно-правовими актами та цим Положенням.

Відповідно до пункту 1.3. вказаного Положення № 227, основними завданнями Комісії визначено:

- розгляд колективних заяв власника (власників) окремих житлових будинків про надання дозволу на відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення;

- прийняття за результатами їх розгляду відповідного рішення.

Для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання (далі - ЦО і ГВП).

У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає (зазначають) причини відключення.

До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку, щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку (п. 2.1 Положення № 227).

Відповідно до п. 2.2 Положення № 227, комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої Бахмутською міською радою у встановленому порядку оптимізованої системи перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї.

Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний термін приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних та технічних умов для виготовлення проектної документації.

При цьому обов'язково враховуються основні технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання м. Бахмута, або його окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання. Комісією, у разі необхідності, можуть розглядатися питання збільшення потужності та можуть розроблятися пропозиції щодо їх фінансування, а також зміни систем внутрішньоквартирних, а в деяких випадках і магістральних мереж газо-, водо-, теплопостачання.

Засідання Комісії відбувається за участю заявника або його уповноваженого представника.

Рішення Комісії оформляється протоколом, витяг з якого у десятиденний термін надається замовнику.

У п.п. 2.2.2 Положення № 227 зазначено, що підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є невиконання умов, визначених у пунктах 2.1 та 2.2 цього Порядку.

В обґрунтування позовних вимог про визнання протиправною відмови щодо видачі дозволу на відключення приладів опалення від мереж централізованого опалення та встановлення індивідуального опалення в квартирі, та доцільність зобов'язання судом відповідача повторно розглянути заяву про надання зазначеного дозволу, та надати такий дозвіл, позивач посилається на те, що він був позбавлений можливості надавати свої пояснення щодо обґрунтованості поданої ним заяви, докази та документи, що підтверджують, або навпаки спростовують його позицію, висловлювати доводи та міркування стосовно доцільності задоволення заяви, виходячи з того, що позивачеві відомо про прийняття Комісією позитивних рішень щодо надання дозволу власникам квартир багатоквартирних будинків на встановлення індивідуального (автономного) опалення, у разі надання ними вагомих та переконливих доказів (у тому числі письмових) на підтвердження своєї заяви.

З приводу наведеного суд зазначає, що як вже було вказано вище, відповідно до п. 5 Розділу ІІІ Порядку № 169, комісія на найближчому засіданні розглядає заяву про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП за участю заявника або його уповноваженого представника.

Пунктом 2.2 Положення № 227 затвердженого рішенням виконкому Бахмутської міської ради від 12.10.2016 року, також закріплено, що засідання Комісії відбувається за участю заявника або його уповноваженого представника.

У відзиві відповідачем зазначено, та позивачем не спростовано, що засідання комісії 26.12.2019 року з розгляду звернення позивача, відбувалося за участю заявника ОСОБА_1 .

Згідно із представленою відповідачем копією виписки з протоколу № 74, у розділі «Виступили» зазначено: «Заявники, повідомивши комісію про намір отримати дозвіл на відключення від мереж ЦО і ГВП своєї квартири: - ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_6 .

Отже, з наведеного слідує, що будучи присутнім на засіданні комісії 26.12.2019 року позивачу було надане право виступу, та він повідомив комісії про намір отримати дозвіл на відключення від мереж ЦО і ГВП своєї квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_6 .

У зв'язку із наведеним, суд не приймає доводи позивача стосовно позбавлення його можливості надавати свої пояснення щодо обґрунтованості поданої ним заяви, а також докази та документи в її обґрунтування.

Стосовно тверджень позивача про те, що йому не було надіслано прийняте за наслідками розгляду його заяви Рішення, яке має бути оформлене витягом з протоколу засідання комісії, то суд зазначає, що дійсно, докази направлення означеного рішення позивачеві відповідачем суду не представлено, разом з тим, на переконання суду, зазначений факт не свідчить про протиправність оскаржуваної відмови, чи порушення процедури розгляду Заяви позивача, враховуючи також особисту присутність позивача на засіданні комісії.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Під час розгляду цієї справи відповідачем доведено правомірність ухваленого рішення щодо відмови позивачеві у видачі дозволу на відключення приладів опалення від мереж централізованого опалення в його квартирі та встановлення індивідуального опалення.

Натомість будь-яких доказів, які б доводили обґрунтованість заявленого позову, суду не представлено, у зв'язку із чим суд не вбачає правових підстав для його задоволення.

Враховуючи, що у задоволенні позовних вимог відмовлено у повному обсязі, понесені позивачем при зверненні до суду із даним позовом судові витрати зі сплати судового збору, відшкодуванню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2,5-14,19-22,72-78,94,132-143,159-165,241-247,255,295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_5 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) до Бахмутської міської ради (місцезнаходження: Донецька область, м. Бахмут, вул. Миру, буд. 44, ЄДРПОУ: 04052732) про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення складене у повному обсязі та підписане 07 серпня 2020 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя А.Б. Христофоров