Ухвала від 07.08.2020 по справі 120/3838/20-а

УХВАЛА

про відкриття провадження у адміністративній справі

м. Вінниця

07 серпня 2020 р. Справа № 120/3838/20-а

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Богоніс М.Б., перевіривши матеріали

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ), ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_3 )

до Міністерства оборони України (Повітрофлоцький проспект, 6, м. Київ, 03168, код ЄДРПОУ 00034022)

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії

УСТАНОВИВ

У Вінницький окружний адміністративний надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Міністерства оборони України. У позовній заяві позивачі просять:

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги членам сім'ї загиблого військовослужбовця Збройних Сил України, солдата ОСОБА_4 , викладене в п. 5 Протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних виплат № 118 від 13.09.2019;

- зобов'язати відповідача призначити та виплатити членам сім'ї загиблого військовослужбовця Збройних Сил України, солдата ОСОБА_4 передбачену ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів сімей» одноразову грошову допомогу у разі загибелі (смерті) військовослужбовця у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня року, в якому здійснюватиметься виплата.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачі зазначають, що 02.06.2018 під час несення військової служби загинув солдат ОСОБА_4 , який був членом їх сім'ї, внаслідок вчинення щодо нього злочину іншим військовослужбовцем. 31.01.2019 протоколом Військово - лікарської комісії Центрального регіону № 30 визнано, що причина смерті солдата ОСОБА_4 пов'язана з проходженням військової служби.

З метою призначення одноразової грошової допомоги позивачка ОСОБА_1 звернулася із заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 про призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю військовослужбовця.

Листом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 07.10.2019 № 12/2626 позивачку ОСОБА_5 повідомлено, що згідно протоколу комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум № 118 від 13.09.2019 відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку із тим, що нещасний випадок стався під час виконання обов'язків військової служби в стані алкогольного сп'яніння.

Також повідомлено, що оскільки нещасний випадок стався під час виконання обов'язків військової служби в стані алкогольного сп'яніння ОСОБА_4 , а тому відповідно до ст. 16-4 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюється.

Позивачі вважають протокол комісії Міністерства оборони України № 118 від 13.09.2019 необґрунтованим і таким що підлягає скасуванню, оскільки загибель ОСОБА_4 не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного сп'яніння, а є наслідком вбивства.

Тому з метою захисту своїх прав та законних інтересів, позивачі звернулися до суду із цим адміністративним позовом.

Відповідно до статті 168 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) позов пред'являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції.

Ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами, вважаю, що вона підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства, підсудна Вінницькому окружному адміністративному суду, відсутні підстави для залишення її без руху, повернення чи відмови у відкритті.

Враховуючи викладене, доходжу висновку про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відтак, в силу положень ст. 12, 263 КАС України, ця справа підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). При цьому, згідно ч. 3 ст. 263 КАС України, у справах визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

У тексті позовної заяви позивачами зазначено третьою особою, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 . Сам факт зазначення військового комісаріату у статусі третьої особи не надає йому такого процесуального статусу, оскільки згідно вимог ст. 49 КАС України, питання про залучення третьої особи вирішується ухвалою суду. Тому, суд розцінює вказівку позивача на третю особу, як клопотання про її залучення.

Розглядаючи клопотання про залучення третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 49 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки.

Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи.

Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі (ч. 5 ст. 49 КАС України).

Судом встановлено, що предметом оскарження у цій адміністративній справі є рішення Міністерства оборони України про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги.

Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст) визначено Порядком № 975.

Згідно п. 12 Порядку № 975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання (п. 13 Порядку № 975).

Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом перерахування коштів уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати (п. 14 Порядку № 975).

Системний аналіз норм Порядку № 975, дає підстави для висновку, що одним із суб'єктів правовідносин, які виникають у процедурі виплати спірної одноразової грошової допомоги є уповноважений орган (Вінницький обласний військовий комісаріат), який подає розпоряднику бюджетних коштів (Міністерству оборони України) документи, щодо виплати одноразової грошової допомоги та у випадку прийняття рішення про призначення допомоги, виплачує допомогу шляхом перерахування коштів уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати.

Відтак, беручи до уваги зазначені обставини, суд вважає, що рішення у цій справі може виплинути на права та обов'язки ІНФОРМАЦІЯ_1 , як уповноваженого органу, що здійснює перерахування коштів одержувачу допомоги у разі прийняття відповідного рішення Міністерством оборони України.

Тому, ІНФОРМАЦІЯ_2 необхідно залучити до участі в справі у статусі третьої особи без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.

Нормою ч. 11 ст. 171 КАС України передбачено, якщо при відкритті провадження у справі було вирішено питання про залучення третіх осіб, позивач не пізніше двох днів з дня вручення копії ухвали про відкриття провадження у справі повинен направити таким третім особам копії позовної заяви з додатками, а докази такого направлення надати суду до початку підготовчого засідання або до початку розгляду справи по суті, якщо справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.

Відтак, суд роз'яснює позивачу про необхідність виконання покладеного ч. 11 ст. 171 КАС України обов'язку.

Відповідно ч. 2 ст. 51 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, мають права та обов'язки, визначені у ст. 44 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст. 159 КАС України, ІНФОРМАЦІЯ_2 вправі подати пояснення щодо позову або відзиву у порядку передбаченому ст. 165 КАС України у строки встановлені судом.

Також, відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України, суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

В силу ч. 3 ст. ст. 77 КАС України, докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Про витребування доказів за власною ініціативою суд постановляє ухвалу (ч. 3 ст. 80 КАС України).

Тому, з метою з'ясування всіх обставин у справі, суд доходить висновку про наявність підстав для витребування за ініціативою суду у ІНФОРМАЦІЯ_1 належним чином засвідчені копії заяви ОСОБА_1 щодо виплати одноразової грошової допомоги із додатками до неї та прийняте щодо заяви рішення, яке оформлене протоколом від 13.09.2019 № 118 про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги.

Керуючись ст. 49, 72, 80, 160, 171, 248, 256, 263 КАС України, суд

УХВАЛИВ

1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

2. Розгляд справи здійснюватиметься суддею Богоносом Михайлом Богдановичем одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) сторін.

3. Роз'яснити учасникам справи, що відповідно до вимог ч. 2 ст. 263 КАС України розгляд справи по суті буде розпочато через 15 днів з дня відкриття провадження у справі. Справу буде розглянуто у межах 30-денного строку з дня відкриття провадження у справі.

4. Встановити відповідачу строк для надання відзиву на позов протягом 15 днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження, з поясненнями по суті заявлених вимог та доданням підтверджуючих документів, у тому числі документів, що підтверджують надіслання копії відзиву та доданих до нього документів позивачу в порядку передбаченому ст. 162 КАС України.

5. Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ).

6. Повідомити позивача про необхідність виконання передбаченого нормою ч. 11 ст. 171 КАС України обов'язку із направлення ІНФОРМАЦІЯ_3 копії позовної заяви з додатками, та надання доказів такого направлення суду до початку розгляду справи по суті.

7. Встановити Вінницькому обласному військовому комісаріату 10-ти денний строк, з моменту отримання копії позовної заяви, для подання пояснення щодо позову або відзиву у порядку передбаченому ст. 165 КАС України.

8. Витребувати за ініціативою суду у ІНФОРМАЦІЯ_1 належним чином засвідчені копії заяви ОСОБА_1 щодо виплати одноразової грошової допомоги із додатками до неї та прийняте щодо заяви рішення, яке оформлене протоколом від 13.09.2019 № 118 про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги.

9. Зобов'язати Вінницький обласний військовий комісаріат подати до суду витребувані документи у 10-ти денний строк, з моменту отримання копії ухвали.

10. Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи.

11. Копію позовної заяви з додатками направити відповідачу.

12. Повідомити, що учасники справи можуть отримати інформацію по даній справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет за посиланням: “http://court.gov.ua/fair/”.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту підписання її суддею та оскарженню не підлягає ст. 256 КАС України.

Суддя Богоніс Михайло Богданович