21 липня 2020 року м. Кропивницький Справа №340/1441/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у в порядку спрощеного провадження (письмове провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: Дочірнього підприємства «Кіровоградський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»
до відповідача: Головного управління ДФС у Кіровоградській області
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Дочірнє підприємство «Кіровоградський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» звернулося з позовом до Головного управління ДФС у Кіровоградській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень:
- №0002921304 від 02.11.2018 р. в частині податкового зобов'язання в розмірі 158 546,94 грн та штрафних санкцій в розмірі 717 950,09 грн;
- №0002941304 від 02.11.2018 р. в частині податкового зобов'язання в розмірі 1 656,19 грн та штрафних санкцій в розмірі 44 585,22 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі акта планової виїзної перевірки №157/11-28-14-04/26177307 від 25.10.2018 р. ГУ ДФС у Кіровоградській області винесено податкові повідомлення-рішення №0002941304, №0002921304 від 02.11.2018 р., якими нараховано штрафні санкції на підставі п.127.1 ст.127 Податкового кодексу України. Зазначені податкові повідомлення-рішення залишено без змін рішенням про результати розгляду скарги №1957/6/99-99-11-05-01-25 від 15.01.2019 р. Позивач зауважує, що стаття 127 Податкового кодексу України застосовується у випадках, коли платником податків ненараховано, неутримано та/або несплачено (непререраховано) податки до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, до того ж мають бути наявні всі три види порушень. Позивач вказує, що нарахування податку на доходи фізичних осіб та військового збору здійснювалося одночасно з нарахуванням заробітної плати працівникам філій, що підтверджує відсутність однієї із головних умов, яка необхідна для застосування статті 127 Податкового кодексу України - ненарахування. Позивач вважає, що за допущенні порушення філією «Кіровоградський РАД» має застосовуватися ст.126 Податкового кодексу України. Окрім того, позивач вказує, що до винесення податкових повідомлень-рішень, позивачем було сплачено заборгованість з податку на доходи фізичних осіб та військового збору за квітень та травень 2018 р., а саме з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 158 546,94 грн та 1 652,19 грн.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву у якому він заперечив щодо задоволення позову (а.с.140-141). Представник відповідача вказує, що ГУ ДФС у Кіровоградській області проведено документальну планову виїзну перевірку Філії «Кіровоградський РАД» з питань дотримання вимог податкового законодавства, за період з 01.07.2016 р. по 30.06.2018 р., за результатами якої складено акт від 25.10.2018 р. №157/11-28-14-04/26177307. Перевіркою встановлено, що згідно даних бухгалтерського обліку на кінець перевіряємого періоду Філія «Кіровоградський РАД» по податку на доходи з фізичних осіб має кредиторську заборгованість в сумі 1 009 329,97 грн (по заборгованості в сумі 187 701,61 грн термін сплати не настав), сума не перерахованого податку на доходи фізичних осіб 821 628,36 грн. Окрім того, з урахуванням передавального акта від 31.08.2016 р., Філія «Кіровоградський РАД» з військового збору має кредиторську заборгованість в сумі 50 735,39 грн (по заборгованості в сумі 15 669,68 грн. термін сплати не настав), сума несвоєчасно перерахованого податку на доходи фізичних осіб 35 065,71 грн. Представник відповідача зазначає, що положеннями статті 127 Податкового кодексу України встановлюється санкція, як міра відповідальності, яка покладається на податкового агента, саме за несплату (неперерахування) податків, до або під час виплати доходу громадянам. При цьому відповідність розміру штрафних санкцій за вчинення такого порушення визначається (обчислюється) не з часу затримки такої несплати, як передбачено статтею 126 Податкового кодексу України, а з кількості разів допущених таких порушень протягом певного періоду часу. На думку представника відповідача, кваліфікуючою ознакою (повторністю) застосування збільшених розмірів штрафів, визначених статтею 127 Податкового кодексу України, є допущення податковим агентом декількох правопорушень (нарахування, неутримання та/або несплата податків), протягом 1095 днів, а не факт їх виявлення (визначення) контролюючим органом.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.06.2019 р. позовну заяву залишено без руху (а.с.133).
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02.07.2019 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.1-2).
01.08.2019 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.177).
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
У період з 20.09.2018 р. по 18.10.2018 р. посадовими особами ГУ ДФС у Кіровоградській області на підставі направлень №1428, №1429, №1430 від 19.09.2018 р., №1431 від 21.09.2018 р.(а.с.160-163) та відповідно до наказів №1304 від 07.09.2018 р., №1446 від 02.10.2018 р. (а.с.164, 165) проведено документальну планову виїзну перевірку Філії «Кіровоградський райавтодор» ДП «Кіровоградський облавтодор» ВАТ Державної акціонерної компанії «Автомобільні дороги України», з питань достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати податків та зборів, а також дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2016 р. по 30.06.2018 р., єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.07.2016 р. по 30.06.2018 р., за результатами якої складено акт №157/11-28-14-04/26177307 від 25.10.2018 р., висновками якого, зокрема, є порушення Філією «Кіровоградський райавтодор», на думку відповідача:
- пп.168.1.2, 168.1.5 п.168.1 ст.168, п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України, в частині несвоєчасного перерахування та не сплаченого до бюджету податку на доходи з фізичних осіб із заробітної плати в сумі 821 628,36 грн, у результаті чого відповідно до абз.«б» пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України нараховано пеню в сумі 304 224,17 грн;
- п.161 підрозділу 10 розділу ХХ «Інші перехідні положення», пп.168.1.2 п.168.1 ст.168, пп.168.1.5 п.168.1 ст.168, п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України, в частині несвоєчасного перерахування та не сплаченого до бюджету військового збору із заробітної плати в сумі 35 065,71 грн, у результаті чого донараховано пеню відповідно до абз.«б» пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України в сумі 17 300,24 грн (а.с.10-71, 142-159).
На підставі акта перевірки ГУ ДФС у Кіровоградській області винесено податкові повідомлення-рішення:
- №0002921304 від 02.11.2018 р., яким Філії «Кіровоградський райавтодор» ДП «Кіровоградський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у сумі 821 628,36 грн, застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) в сумі 717 950,09 грн та нараховано пеню в сумі 304 224,17 грн (а.с.72);
- №0002941304 від 02.11.2018 р., яким Філії «Кіровоградський райавтодор» ДП «Кіровоградський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» збільшено суму грошового зобов'язання з військового збору у сумі 35 065,71 грн, застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 44 585,22 грн та нараховано пеню у сумі 17 300,24 грн (а.с.78).
Зазначені податкові повідомлення-рішення оскаржені Філією «Кіроворадський райавтодор» ДП «Кіровоградський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» в адміністративному порядку (а.с.85-87).
Рішенням Державної фіскальної служби України про результати розгляду скарги від 15.01.2019 р. №1957/6/99-99-11-05-01-25 залишено без змін податкові повідомлення-рішення ГУ ДФС у Кіровоградській області від 02.11.2018 р. №0002921304, №0002941304, а скаргу Філії «Кіровоградський РАД» - без задоволення (а.с.89-92).
Позивачем оскаржено в судовому порядку податкові повідомлення-рішення №0002921304 від 02.11.2018 р. у частині податкового зобов'язання в розмірі 158 546,94 грн та штрафних санкцій в розмірі 717 950,09 грн, а також №0002941304 від 02.11.2018 р. у частині податкового зобов'язання в розмірі 1 656,19 грн та штрафних санкцій в розмірі 44 585,22 грн.
Судом встановлено, що податковим повідомленням-рішенням №0002921304 від 02.11.2018 р. Філії «Кіровоградський райавтодор» ДП «Кіровоградський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» визначено основне зобов'язання відповідно до пп.54.3.5 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України, нараховано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) згідно з п.127.1 ст.127 Податкового кодексу України та пеню на підставі п.п.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України.
У розумінні пп.14.1.180 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Згідно зі статтею 18 Податкового кодексу України податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків.
Податкові агенти прирівнюються до платників податку і мають права та виконують обов'язки, встановлені цим Кодексом для платників податків.
Зважаючи на пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
При цьому відповідно до абз.2 п.57.2 ст.57 Податкового кодексу України податковий агент зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом.
Пунктом 168.1 статті 168 Податкового кодексу України встановлено порядок оподаткування доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику податку податковим агентом.
Відповідно до пп.168.1.1, 168.1.2 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.
Згідно з пп.168.1.4 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України, якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом трьох банківських днів з дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).
Підпунктом 168ю5 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України визначено, що якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
З огляду на пп.168.1.4 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України, для цілей цього розділу та пункту 54.2 статті 54 цього Кодексу під терміном «граничний термін сплати до бюджету податку» розуміються строки сплати податку, визначені цим пунктом.
Згідно з п.168.3 ст.168 Податкового кодексу України розрахунок податкових зобов'язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у джерела його виплати, проводиться податковим агентом (у тому числі роботодавцем, органами Пенсійного фонду України).
Пунктом 168.4 статті 168 Податкового кодексу України визначено порядок сплати (перерахування) податку до бюджету.
Так, податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України; такий порядок застосовується всіма юридичними особами, у тому числі такими, що мають філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що розташовані на території іншої територіальної громади, ніж така юридична особа, а також відокремленими підрозділами, яким в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку (далі - відокремлений підрозділ); суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до відповідного бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу; юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, за місцезнаходженням відокремлених підрозділів, а у випадках, передбачених цим Кодексом, - за місцезнаходженням земельних ділянок, земельних часток (паїв), виділених або не виділених в натурі (на місцевості); відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного бюджету несе юридична особа або її відокремлений підрозділ, що нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід.
Відповідно до п.171.1 ст.171 Податкового кодексу України особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.
Згідно з абз.«а», «б» п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані: своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок; подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.
Перевіркою встановлено, що за даними бухгалтерського обліку на кінець перевіряємого періоду (30.06.2018 року) Філією «Кіровоградський райавтодор» ДП «Кіровоградський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» не перераховано податок на доходи фізичних осіб у сумі 821 628,36 грн (а.с.60).
У позовній заяві позивач вказує, що заборгованість з податку на доходи фізичних за квітень та травень 2018 року частково була сплачена до моменту винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення в сумі 158 546,94 грн. відповідно до платіжних доручень №7160 від 02.07.2018 р., №7155 від 02.07.2018 р., №582 від 03.07.2018 р., №7166 від 03.07.2018 р., №604 від 06.07.2018 р., №7198 від 06.07.2018 р., №7247 від 09.07.2018 р., №7265 від 11.07.2018 р., №7316 від 18.07.2018 р., №620 від 19.07.2018 р., №7332 від 20.07.2018 р., №7342 від 20.07.2018 р., №7347 від 23.07.2018 р., №7370 від 26.07.2018 р., №7375 від 27.07.2018 р., №7395 від 31.07.2018 р., №7499 від 14.08.2018 р. (а.с.104, 108-123).
На підставі п.54.2 ст.54 Податкового кодексу України грошове зобов'язання щодо суми податкових зобов'язань з податку, що підлягає утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету в разі нарахування/виплати доходу на користь платника податку - фізичної особи, вважається узгодженим податковим агентом або платником податку, який отримує доходи не від податкового агента, в момент виникнення податкового зобов'язання, який визначається за календарною датою, встановленою розділом IV цього Кодексу для граничного строку сплати податку до відповідного бюджету.
Згідно з пп.54.3.5 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо: дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом.
Відповідно до п.87.9 статті 87 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Оскільки під час перевірки встановлено факт неперерахування Філією «Кіровоградський райавтодор» ДП «Кіровоградський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» податку на доходи фізичних осіб у сумі 821 628,36 грн саме на кінець перевіряємого періоду, тобто станом на 30.06.2018 р., то у податкового органу відповідно до пп.54.3.5 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України виник обов'язок щодо визначення суми грошових зобов'язань за такий період. Натомість подальша сплата платником податкового зобов'язання є підставою для зарахування таких коштів в рахунок погашення податкового боргу та не зумовлює скасування податкового повідомлення-рішення в частині відповідної суми визначеного податкового зобов'язання.
Зі змісту акта №157/11-28-14-04/26177307 від 25.10.2018 р. судом встановлено, що податковим органом виявлено факт несвоєчасної сплати (перерахування) до бюджету Філією «Кіровоградський райавтодор» ДП «Кіровоградський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» податку на доходи фізичних осіб (а.с.60). Факту несвоєчасного нарахування такого податку відповідачем не встановлено та в акті перевірки не відображкно.
Суд враховує, що відповідальність за порушення правил своєчасності сплати (перерахування) податків встановлена статтею 126 Податкового кодексу України, а відповідальність за порушення правил нарахування, утримання та сплати (перерахування) податків у джерела виплати - статтею 127 Податкового кодексу України.
Згідно з п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Разом з тим, пунктом 127.1 статті 127 Податкового кодексу України передбачено, що ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Дії, передбачені абзацом першим цього пункту, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок вчинення таких дій, та обов'язок щодо погашення такого податкового боргу покладається на особу, визначену цим Кодексом, у тому числі на податкового агента. При цьому платник податку - отримувач таких доходів звільняється від обов'язків погашення такої суми податкових зобов'язань або податкового боргу, крім випадків, встановлених розділом IV цього Кодексу.
Таким чином, пунктом 127.1 статті 127 Податкового кодексу України передбачено відповідальність платника податків, у тому числі і податкового агента, за ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків.
Натомість, у випадку, коли платником нараховано, однак несвоєчасно сплачено узгоджену суму грошового зобов'язання, це може бути підставою для застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) відповідно до ст.126 Податкового кодексу України.
Викладене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, наведеною у постановах від 10.11.2015 р. у справі №21-2919а15 та від 22.03.2016 р. у справі №21-3694а15.
Оскільки судом встановлено, що позивачем здійснювалося нарахування податку з доходів фізичних осіб, що не заперечується відповідачем, однак допускалася несвоєчасна сплата, то у ГУ ДФС у Кіровоградській області не було правових підстав для застосування до Філії «Кіровоградський райавтодор» ДП «Кіровоградський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) саме на підставі ст.127.1 ст.127 Податкового кодексу України.
Нарахування податковим повідомленням-рішенням №0002921304 від 02.11.2018 р. пені позивачем не оскаржується.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0002921304 від 02.11.2018 р. підлягають задоволенню у частині нарахованих штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у сумі 717 950,09 грн.
Стосовно податкового повідомлення-рішення №0002941304 від 02.11.2018 р., яке оскаржується позивачем у частині податкового зобов'язання з військового збору в розмірі 1 656,19 грн та штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у розмірі 44 585,22 грн, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.161 підрозділу 10 розділу ХХ «Інші перехідні положення» Податкового кодексу України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу.
Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу.
Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту.
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.
Перевіркою встановлено, що Філією «Кіровоградський райавтодор» ДП «Кіровоградський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» несплачено до бюджету військовий збір із заробітної плати в сумі 35 065,71 грн (а.с.66).
У позовній заяві позивач зазначає, що заборгованість з військового збору за квітень та травень 2018 року частково була сплачена до моменту винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення в сумі 1 656,19 грн. відповідно до платіжних доручень №7156 від 02.07.2018 р., №7161 від 02.07.2018 р., №583 від 03.07.2018 р., №7167 від 03.07.2018 р., №№7199 від 06.07.2018 р., №7249 від 09.07.2018 р., №7266 від 11.07.2018 р., №7322 від 18.07.2018 р., №7341 від 20.07.2018 р., №7348 від 23.07.2018 р., №7371 від 26.07.2018 р. (а.с.105-107, 124-131).
Беручи до уваги те, що перевіркою встановлено факт неперерахування Філією «Кіровоградський райавтодор» ДП «Кіровоградський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» військового збору у сумі 35065,71 грн саме на кінець перевіряємого періоду, тобто станом на 30.06.2018 р., то у податкового органу відповідно до пп.54.3.5 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України виник обов'язок щодо визначення суми грошових зобов'язань за такий період. Водночас подальша сплата платником податкового зобов'язання зумовлює зарахування таких коштів в рахунок погашення податкового боргу та не є підставою для скасування податкового повідомлення-рішення в частині відповідної суми податкового зобов'язання, визначеного контролюючим органом.
Оскільки позивачем здійснювалося нарахування військового збору, що не заперечується відповідачем, проте несвоєчасно сплачувалися такий збір, то у ГУ ДФС у Кіровоградській області не було правових підстав для застосування до Філії «Кіровоградський райавтодор» ДП «Кіровоградський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) саме на підставі ст.127.1 ст.127 Податкового кодексу України.
Нарахування податковим повідомленням-рішенням №0002941304 від 02.11.2018 р. пені позивачем не оскаржується.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0002941304 від 02.11.2018 р. підлягають задоволенню у частині нарахованих штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у сумі 44 585,22 грн.
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Позивачем заявлено позовні вимоги на суму 922 738,44 грн., з яких задоволено 732 535,31 грн., що становить 82,64%.
При зверненні до суду позивачем понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 13 841,08 грн. (а.с.3, 4).
Таким чином, підлягає стягненню на користь позивача документально підтверджені судові витрати (судовий збір) пропорційно до задоволених позовних вимог у розмірі 11 438,27 грн. (13 841,08 грн. х 82,64%) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Кіровоградській області.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0002941304 від 02 листопада 2018 року, винесене Головним управлінням ДФС у Кіровоградській області, яким Філії «Кіровоградський райавтодор» Дочірнього підприємства «Кіровоградський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у сумі 821 628,36 грн, застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) в сумі 717 950,09 грн та нараховано пеню в сумі 304 224,17 грн, у частині нарахованих штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у сумі 717 950,09 грн.
3. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0002941304 від 02 листопада 2018 року, яким Філії «Кіровоградський райавтодор» Дочірнього підприємства «Кіровоградський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» збільшено суму грошового зобов'язання з військового збору у сумі 35 065,71 грн, застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 44 585,22 грн та нараховано пеню у сумі 17 300,24 грн, у частині нарахованих штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у сумі 44 585,22 грн.
4. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь Дочірнього підприємства «Кіровоградський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» (код ЄДРПОУ 32039992, м. Кропивницький, вул. Полтавська, 38) понесені ним судові витрати (судовий збір) у розмірі 11 438,27 грн. (одинадцять тисяч чотириста тридцять вісім грн 27 коп.), за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 39393501, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення.
Дата складання повного рішення суду - 21 липня 2020 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. Момонт