Україна
Донецький окружний адміністративний суд
05 серпня 2020 р. Справа№200/5695/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Державного підприємства “Донецька вугільна енергетична компанія” про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №3677 від 09.12.2005, -
Державна служба геології та надр України (ідентифікаційний код 37536031, 03057, м. Київ, вул. Антона Цедіка, 16) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства “Донецька вугільна енергетична компанія” (ідентифікаційний код 33161769, 85670, Донецька область, м. Вугледар). Просив припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №3677 від 09.12.2005, наданого Державному підприємству “Донецька вугільна енергетична компанія”. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з моменту отримання спеціального дозволу у відповідача, як у надрокористувача, виникли права та обов'язки, встановлені Кодексом України про надра, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615, спеціальним дозволом на користування надрами та Угодою про користування надрами, у зв'язку із чим, відповідач зобов'язаний, зокрема, у встановленому порядку подавати до Державного науково-виробничого підприємства “Державний інформаційний геологічний фонд України” щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності, зокрема про стан запасів корисних копалин за формою 5-гр, 6гр, 7-гр. Звітність від Державного підприємства “Донецька вугільна енергетична компанія” за 2014, 2015, 2017 роки не надходила. Вважає, що наявні підстави для анулювання дозволу на користування надрами.
22 червня 2020 року ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін. У встановлений судом строк відзив до суду не надано.
Враховуючи положення ч. 2 ст. 175 КАС України, за якими у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи, враховуючи не надання відповідачем відзиву у встановлений судом строк та не повідомлення поважності причин його неподання, суд приходить до висновку про розгляд справи за наявними матеріалами справи.
Дослідивши подані позивачем матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідач - Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» зареєстровано як юридична особа, включено до ЄДРПОУ за кодом 33161769, місцезнаходження - 85670, Донецька область, м. Вугледар.
09 грудня 2005 року Міністерством охорони навколишнього природного середовища України відповідачу наданий спеціальний дозвіл на користування надрами № 3677, переоформлений замість спеціального дозволу № 3222 від 09 жовтня 2003 року, а саме, на видобування вугілля кам'яного, супутніх германій, метан, дренажні води, на об'єкті надрокористування: поле шахти «ім.Калініна» м.Донецьк, м.Макіївка, строком на 13 років.
Державним науково-виробничим підприємством «Державний інформаційний геологічний фонд України» листами від 07.04.2015 за № 02/302-0972, від 26.04.2016, від 29.03.2012 надана інформація щодо відсутності поданої надрокористувачем, зокрема, ДП «Донецька вугільна енергетична компанія», звітності за формою 5-гр за 2014 рік, за 2015 рік, 2017 рік відповідно.
Державна служба геології та надр України наказом № 122 від 19.05.2015 року, зупинила дію спеціального дозволу на користування надрами та надала відповідачу строк 30 календарних днів для усунення порушень.
Наказами Державної служби геології та надр України від 16.08.2016 №257, від 25.10.2016 №377, від 15.12.2016 №481, від 17.05.2017 №230 надано (продовжено) відповідачу строк для усунення порушень строком 10 календарних днів, до 01 грудня 2016 року, до 01 травня 2017 року, до 01 вересня 2017 року відповідно.
У зв'язку із реєстрацією відповідача в місті Донецьку, тобто на території де органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, а поштові відправлення в цей населений пункт не здійснюються, позивачем повідомлено підприємство шляхом публікації в газеті «Урядовий кур'єр».
15 липня 2016 року Державною фіскальною службою України листом № 12166/5/99-99-12-03-04-16 повідомлено про суб'єктів господарювання, що не вносили, несвоєчасно вносили суми податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин або не виконували податкових зобов'язань з цієї плати (протягом шести місяців) станом на 01.06.2016. Згідно вищезазначеного переліку, ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» мало заборгованість у сумі 15 907,2 тис. грн.
Зазначає про неусунення порушень законодавства в сфері надрокористувачів, у зв'язку з чим просить анулювати спеціальний дозвіл на користування надрами від 09.12.2005 №3677.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян належить до завдань Кодексу України про надра.
Положеннями статті 13 цього Кодексу встановлено, що користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.
Відповідно до статті 16 Кодексу України про надра, спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим.
Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року за № 1174.
Пунктом 4 зазначеного Положення визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.
Положеннями статті 24 Кодексу України про надра закріплено, що користувачі надр зобов'язані виконувати вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Пунктом 5 частини 1 статті 26 Кодексу України про надра передбачено, що право користування надрами припиняється у разі використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.
Отже, порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, є самостійною підставою для припинення права користування ними.
Крім того, статтею 28 кодексу України про надра встановлено, що користування надрами є платним, крім випадків, передбачених статтею 29 цього Кодексу. Плата справляється за користування надрами в межах території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони. Плата за користування надрами справляється у вигляді: 1. рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин; 2.рентної плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.
Рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин та рентна плата за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, встановлюються Податковим кодексом України.
Судом встановлено, що ДФС України надано до Державної служби геології та надр перелік суб'єктів господарювання, що не вносили, не своєчасно вносили суми податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, до якого належить і підприємство відповідача. Тобто, відповідач порушив вимоги чинного законодавства, що передбачають обов'язок платника податків своєчасно перераховувати до бюджету рентну плату та вимоги п.3 ч.1 ст.53 Кодексу України про надра в частині подання звітів щодо руху запасів за 2014, 2015, 2017 роки.
Оскільки відповідач не надав згоду на припинення права користування надрами, наявні підстави для припинення цього права у судовому порядку.
Суд зазначає, що Державною службою геології та надр України вжито необхідні заходи щодо встановлення достатніх строків для усунення відповідачем порушень вимог користування надрами.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно із частиною 1 статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оскільки позивачем надані належні та достатні докази порушення відповідачем норм чинного законодавства у сфері надрокористування, та вжиті позивачем заходи щодо усунення таких порушень не призвели до їх усунення з боку відповідача, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та про їх повне задоволення.
Відповідно до частини 2статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Отже, у даній справі судовий збір, сплачений позивачем, з відповідача не стягується.
Керуючись ст. ст.2, 7-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 122-124, 126-128, 130, 133-135, 138-140, 143, 150- 154, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Державної служби геології та надр України (ідентифікаційний код 37536031, 03057, м. Київ, вул.. Антона Цедіка, 16) до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» (ідентифікаційний код 33161769, 85670, Донецька область, м. Вугледар) про анулювання спеціального дозволу на користування надрами задовольнити.
Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 3677 від 09 грудня 2005 року, наданого Державному підприємству «Донецька вугільна енергетична компанія».
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідні положення КАС України.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Кошкош