06 серпня 2020 року Справа №0440/6874/18
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Кучма К.С., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Приватного акціонерного товариства "Дніпровський металургійний завод" відповідно до ст.382 КАС України, -
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.01.2019 року по вищезазначеній справі був задоволений адміністративний позов Приватного акціонерного товариства "Дніпровський металургійний завод" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, Державної фіскальної служби України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, а саме:
- визнано протиправною бездіяльність Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби та Державної фіскальної служби України щодо не внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування Приватного акціонерного товариства "Дніпровський металургійний завод" в розмірі - 752 697 грн. за звітний період жовтень 2015 року, за який подано декларацію, на рахунок № НОМЕР_1 ПАТ «СІТІ БАНК», МФО 300584;
- зобов'язано Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби (код ЄДРПОУ 39440996) та Державну фіскальну службу України (код ЄДРПОУ 39292197) внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування Приватного акціонерного товариства "Дніпровський металургійний завод" (код ЄДРПОУ 05393056) в розмірі - 752 697 грн. за звітний період жовтень 2015 року, за який подано декларацію, на рахунок № НОМЕР_1 ПАТ «СІТІ БАНК», МФО 300584;
- вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 17.09.2019 року апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби залишено без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.01.2019 року у справі № 160/6874/18 - без змін.
До суду від позивача надійшла заява, в якій він просить зобов'язати Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби та Державну податкову службу України надати звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.01.2019 р. по справі № 0440/6874/18 та за наслідками розгляду звітів Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України та Державної податкової служби України про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.01.2019 р. або в разі неподання таких звітів, накласти на керівників Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України та Державної податкової служби України, відповідальних за виконання рішення, штраф у розмірі, відповідно до чинного законодавства України, яка була передана судді 03.08.2020 року.
Дана заява мотивована тим, що Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у м.Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) прийнято постанову від 13.05.2020 р. про відкриття виконавчого провадження, відповідно до якої Офісу великих платників податків ДФС встановлений строк (10 робочих днів) для виконання рішення суду. Також, Відділом примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України прийнято постанову від 07.05.2020 р. про відкриття виконавчого провадження, відповідно до якої ДФС України встановлено строк (10 робочих днів) для виконання рішення суду. 04.06.2020 р. Дніпропетровським окружним адміністративним судом прийнято ухвалу по даній справі про заміну сторони виконавчого провадження (боржника) у ВП №61995093 з Державної фіскальної служби України на Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393, адреса: 04053, м.Київ, Львівська площа, 8). Таким чином, відповідачами станом на 19.06.2020 року не виконано рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.01.2019 р. по справі №0440/6874/18, а тому для забезпечення ефективного захисту порушених прав ПрАТ «ДМЗ» є всі обґрунтовані підстави для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у даній справі шляхом зобов'язання відповідачів надати звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до частини 1 статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно з положеннями статті 129 Конституції України однією з основних засад здійснення судочинства є обов'язковість судового рішення.
В силу судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Європейський суд з прав людини у рішенні по справі "Рисовський проти України" (№29979/04) висловив правову позицію, відповідно до якої принцип "належного урядування", зокрема, передбачає, що державні органи повинні діяти в належний і якомога послідовний спосіб. При цьому, на них покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливості уникати виконання своїх обов'язків.
Європейський суд з прав людини у справі "Горнсбі проти Греції" (Case of Hornsby v. Greece, Страсбург, 19.03.1997 року) наголосив, що, відповідно до усталеного прецедентного права, пункт 1 статті 6 Конвенції гарантує кожному право на звернення до суду або арбітражу з позовом стосовно будь-яких його цивільних прав та обов'язків. Таким чином, ця стаття проголошує "право на суд", одним з аспектів якого є право на доступ, тобто право подати позов до суду. Однак це право було б ілюзорним, якби правова система Договірної держави допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося на шкоду одній із сторін. Важко собі навіть уявити, щоб стаття 6 детально описувала процесуальні гарантії, які надаються сторонам у спорі, а саме: справедливий, публічний і швидкий розгляд, і водночас не передбачала виконання судових рішень. Якщо вбачати у статті 6 тільки проголошення доступу до судового органу та права на судове провадження, то це могло б породжувати ситуації, що суперечать принципу верховенства права, який Договірні держави зобов'язалися поважати, ратифікуючи Конвенцію.
Для цілей статті 6 Конвенції стадія виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина "судового розгляду".
З аналізу рішень Європейського суду з прав людини (остаточні рішення у справах "Алпатов та інші проти України" (заява №7321/05 та 107 інших заяв), "Робота та інші проти України" (заява №7158/04 та 88 інших заяв), "Варава та інші проти України" (заява №12405/06 та 118 інших заяв), "ПМП "Фея" та інші проти України" (заява №27617/06 та 126 інших заяв), якими було встановлено порушення пункту 1 статті 6, статті 13 Конвенції та статті 1 Першого протоколу до Конвенції, вбачається однозначна позиція про те, що правосуддя не може вважатися здійсненим доти, доки не виконане судове рішення, а також констатується, що виконання судового рішення, як завершальна стадія судового процесу, за своєю юридичною природою є головною стадією правосуддя, що повністю узгоджується з нормою статті 124 Конституції України.
З системного аналізу матеріалів справи, суд вважає обґрунтованою заяву позивача про встановлення судового контролю шляхом зобов'язання відповідачів надати звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.01.2019 року по справі № 0440/6874/18.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.243, 248, 382 КАС України, суд, -
Зобов'язати Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби та Державну податкову службу України в строк, з урахуванням положень п.3 розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України (в редакції чинній з 30.03.2020 р.), яким передбачено, що під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк дії карантину, пов'язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), 10 днів з дати закінчення карантину встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) надати звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.01.2019 року по адміністративній справі № 0440/6874/18.
Ухвала суду може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги до суду першої інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складання ухвали відповідно до вимог ст.295 КАС України та у порядку, встановленому п.п.15.1 п.15 Розділу VІІ Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили у строки, встановлені ст.256 КАС України.
Суддя К.С. Кучма