04 серпня 2020 року Справа № 160/5836/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ніколайчук С.В.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників (у письмовому провадженні) в місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427) про зобов'язання вчинити певні дії,-
28 травня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Довгинцівського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у якій позивач просить зобов'язати відповідача - Довгинцівський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області:
- здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнту стажу з урахуванням кратності 1, 35, який становить 0, 41063, із виплатою на користь позивача ОСОБА_1 пенсії за віком, починаючи від дня проведення перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 на підставі рішення суду і в подальшому, щомісячно, довічно, із застосуванням коефіцієнту стажу з урахуванням кратності 1,35, який становить 0, 41063, із врахуванням до стажу роботи, що дає право на пенсію та здійснення перерахунку пенсії, періоду часу проходження ОСОБА_1 , служби у Збройних Силах з 22 квітня 1979 року по 26 травня 1981 року та періоду часу ОСОБА_1 навчання в Київському інституті народного господарства ім. Д.С. Коротченко з 1983 року по 1989 року;
- здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнту стажу з урахуванням кратності 1,35, який становить 0, 41063, за період часу з 11 грудня 2012 року (дня призначення ОСОБА_1 пенсії за віком) до дня проведення перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 на підставі рішення суду, виплативши на користь ОСОБА_1 , недоотримані грошові суми пенсії за віком за весь період часу з 11 грудня 2012 року і до дня проведення перерахунку пенсії за віком, на підставі рішення суду; які становлять різницю між грошовим сумами пенсії за віком ОСОБА_1 , які мають бути нараховані ОСОБА_1 , та грошовими сумами, які фактично нараховані ОСОБА_1 , за період часу з 11 грудня 2012 року і до дня проведення перерахунку пенсії за віком згідно рішення суду, з врахуванням до стажу роботи, що дає право на пенсію та здійснення перерахунку пенсії, періоду часу проходження ОСОБА_1 , служби у Збройних Силах з 22 квітня 1979 року по 26 травня 1981 року та періоду часу навчання в Київському інституті народного господарства ім. Д.С. Коротченко з 1983 року по 1989 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з листа Довгинцівського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 01.11.2019 року №7932/І-09 відомо, що при розрахунку пенсії позивача застосовано індивідуальний коефіцієнт стажу 0,30677. Проте з протоколу про призначення пенсії №48407 від 11.12.2012 року відомо, що стосовно позивача при призначенні пенсії за віком застосовано коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35, який становить 0,41063. Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35, який становить 0,41063 при обрахунку пенсії за віком для позивача є значно більш сприятливішим, аніж індивідуальний коефіцієнт стажу, який становить 0,30677. Позивач вважає дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії такими, що порушують його конституційні права, у зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.
Адміністративний позов не відповідав вимогам ст.ст. 160-161 Кодексу адміністративного судочинства України, тому ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.06.2020 року був залишений без руху, з наданням строку для усунення недоліків.
На виконання умов Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.06.2020 року позивачем усунуто недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, зокрема, подано заяву про поновлення строків подання позовної заяви, з якої видно, що позивачем вживались всі дії для відновлення свого порушеного права та уточнений адміністративний позов у якому позивачем зазначено належного відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровської області
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.07.2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами.
На виконання вимог ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.07.2020 року на адресу суду від відповідача 27.07.2020 року надійшов відзив на позовну заяву.
В наданому до суду відзиві зазначено, що у зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» №2148-VІІІ від 03.10.2017 року, який набрав чинності з 11.10.2017 року, передбачається проведення перерахунку пенсії позивача автоматизованим способом із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. При перерахунку пенсії з 2017 року права позивача не були порушені, адже пенсія була перерахована у максимально можливому розмірі. Період військової служби з 22.04.1979 року по 26.05.1984 року зараховано позивачу до страхового стажу, а тому відсутній спір з цього приводу. Період навчання на заочній формі з 1983 року по 1989 роки зараховано до стажу позивача як за списком №1. Період навчання на заочній формі не зараховується до страхового стажу.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до ч.6 ст.12, ч.1,2 ст.257, ч.1 ст.260 Кодексу адміністративного судочинства України зазначена справа є справою незначної складності та розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження.
Згідно з ч.ч. 3, 4 ст.262 КАС України підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться.
Суд, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, встановив наступне.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) є громадянином України, ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач перебуває на обліку в Довгинцівському відділі обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Довгинцівським відділом обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області представнику позивача надано лист від 01.11.2019 року №7932/І-09 «Щодо розміру пенсії ОСОБА_1 », яким повідомлено, що згідно пенсійної справи загальний стаж роботи позивача становить 26 років 8 місяців, з них робота на пільгових умовах за списком №1 - 4 роки 3 місяці 12 днів, індивідуальний коефіцієнт стажу 0,30667. Пенсія обчислена із заробітку за період з 01.01.1993 року по 31.12.1997 року та з 01.04.2004 року по 30.11.2012 року, індивідуальний коефіцієнт заробітку становить 1,09154.
Довгинцівським відділом обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області представнику позивача надано лист від 12.12.2019 року №8898/І-09 «Щодо розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 », яким повідомлено, що з 01.10.2017 року розмір пенсійних виплат перераховано згідно пунктом 4-3 Прикінцевих положень та статті 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року №2148-VІІІ, а саме: проведено осучаснення пенсії, виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки (3764,40 грн.) із застосування величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Іншого чинним законодавством не передбачено.
Довгинцівським відділом обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області представнику позивача надано лист від 27.01.2020 року №222/І-09 «Щодо розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 », яким повідомлено, що з 15.11.2012 року по 30.09.2017 року коефіцієнт стажу розраховувався з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%, а з 01.10.2017 року пенсійні виплати, призначені до внесення змін до Закону перераховані із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Іншого чинним законодавством не передбачено, проводити перерахунок не має підстав.
Довгинцівським відділом обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області представнику позивача надано лист від 06.02.2020 року №266-9/І-02/8-0400/20 «Щодо розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 », яким повідомлено, що заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки, за 2014, 2015 та 2016 роки збільшеної на 1,17 складає складає 4807,52 грн. (4404,35 грн. х 1,09154).
Загальний розмір пенсії за віком станом на 01.02.2020 складає 1638,00 грн.:
1474,32 грн. - основний розмір пенсії (4807,52 грн. х 0,30667);
163,68 грн. - доплата до мінімальної пенсійної виплати (1638,00 грн.)
Вважаючи дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії та її виплати із застосуванням коефіцієнту страхового стажу з урахуванням кратності 1,35% протиправними позивач звернувся до суду в даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року (далі Закон №1058-IV) розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до статті 4 Закону № 1058-IV законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Для обчислення розміру пенсії позивача до 01.10.2017 відповідно до статті 25 Закону №1058-IV враховано коефіцієнт страхового стажу, який визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс = (См х Вс) : (100% х 12), де: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35%.
З матеріалів справи встановлено, що з урахуванням наведених норм при призначенні пенсії позивачу для обчислення розміру його пенсії враховано коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, дана обставина підтверджується протоколом №48407 від 11.12.2012 року.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» від 03.10.2017 № 2148-VІІІ (далі - Закон №2148-VІІІ), який набрав чинності з 01.10.2017 року, до частини першої статті 25 Закону № 1058-IVбули внесені зміни та визначено, що за період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
З урахуванням внесених Законом №2148-VIIIзмін до статті 25 Закону №1058-IVз 01.01.2017 року коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Крім того, Законом №2148-VIII доповнено Розділ XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV пунктом 4-3, яким передбачено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», збільшений на 79 гривень.
У свою чергу, пунктом 4-4 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV передбачено, що з 01 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року, страхового стажу в розмірі 1,35%.
Отже, з 01.10.2017 пенсії, призначені відповідно до Закону №1058-IV до набрання чинності Законом №2148-VIII, перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %, тоді як при призначенні вперше пенсії в період з 01.10.2017 по 31.12.2017, зокрема, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %. Тобто, у разі перерахунку призначених пенсій застосовується величина оцінки одного року страхового стажу - 1%, а у разі первинного призначення пенсії, застосовується величина 1,35%.
Враховуючи те, що пенсія позивачу була призначена з 03.12.2012 року, відповідач повинен був здійснити її перерахунок з 01 жовтня 2017 року відповідно до пункту 4-3 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Таким чином, здійснивши перерахунок пенсії позивача із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1%, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначенийпунктом 4-3 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV, тому перерахунок пенсії позивача є правомірним.
Крім того, позивачем не надано будь-яких доказів того, що внаслідок проведеного перерахунку пенсії із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1 % відбулось зменшення розміру виплачуваної пенсії, оскільки внаслідок проведеного перерахунку пенсія позивача збільшилася, а не зменшилася. Прийняття Закону № 2148-VIII не мало наслідком звуження змісту та обсягу права позивача на пенсійне забезпечення, оскільки не призвело до зменшення розміру його пенсії.
Також суд не вбачає порушення статті 22 Конституції України у зв'язку зі зміною правового регулювання спірних правовідносин, адже відповідні положення Закону № 2148-VIII від 03 жовтня 2017 року не визнані неконституційними Конституційним Судом України, який крім того ж у рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 вказав, що одним із визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
Суд зазначає, що відповідно до частини другої статті 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Так, у рішенні ЄСПЛ від 03 червня 2014 року «Великода проти України» зазначено, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Крім того, у цьому рішенні Європейський суд став на бік держави України та, між іншим, наголосив на складній економічній ситуації в країні, а також на необхідності пошуку саме державою Україна додаткових інструментів її подолання шляхом раціонального використання бюджетних коштів та необхідності збереження «справедливого балансу» між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами щодо захисту прав і свобод окремої особи.
Також суд враховує позицію ЄСПЛ, сформовану в рішенні від 9 жовтня 1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії», що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат (рішення від 12.10.2004 у справі «КйартанАсмудсон проти Ісландії»).
Таким чином, відповідачем правомірно, з метою виправлення допущеної помилки щодо невірного застосування коефіцієнту стажу з урахуванням кратності 1,35, у відповідності до Закону №1058-IV проведено перерахунок пенсії позивача згідно з чинним законодавством та дотримано показники застосування величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Додатково, суд зазначає, що період військової служби з 22.04.1979 року по 26.05.1984 року зараховано позивачу до страхового стажу, що підтверджується матеріалами пенсійної справи. Відтак, судом не встановлено порушення прав позивача у цій частині.
Щодо зарахування стажу у період навчання на заочній формі з 1983 року по 1989 рік, то судом встановлено, що даний період зараховано до стажу позивача як робота за списком №1 та служба в органах внутрішніх справ та податкової міліції.
Відповідно до ч.3 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відтак, відсутні підставі подвійного зарахування до страхового стажу позивачу одного й того ж періоду.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
У трудовій книжці позивача відсутні записи про навчання у даний період, проте зазначено про роботу, період якої було зараховано до страхового стажу.
Згідно з частиною 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На підставі викладеного, суд доходить висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись 241-246, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427) про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.В. Ніколайчук