09 липня 2020 року м. Дніпросправа № 160/13500/19
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Божко Л.А. (доповідач),
суддів: Лукманової О.М., Дурасової Ю.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.04.2020 в адміністративній справі , ухвалене суддею Брегей Р.І., по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Джалон" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-
У грудні 2019 року Товариство з обмеженою відповідальністю "ДЖАЛОН" звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якому позивач просив суд визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 21.11.2019 р. № 1334566/39483830 про відмову в реєстрації податкової накладної № 16 від 16.10.2019 р., рішення від 21.11.2019 р. № 1334567/39483830 про відмову в реєстрації податкової накладної № 17 від 16.10.2019 р., рішення від 21.11.2019 р. № 1334569/39483830 про відмову в реєстрації податкової накладної № 18 від 16.10.2019 р., рішення від 21.11.2019 р. № 1334570/39483830 про відмову в реєстрації податкової накладної № 19 від 16.10.2019 р., рішення від 26.11.2019 р. № 1338218/39483830 про відмову в реєстрації податкової накладної № 30 від 22.10.2019 р., рішення від 26.11.2019 р. № 1338220/39483830 про відмову в реєстрації податкової накладної № 31 від 23.10.2019 р., рішення від 26.11.2019 р. № 1338219/39483830 про відмову в реєстрації податкової накладної № 32 від 23.10.2019 р.; зобов'язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкові накладні №16 від 16.10.2019р., №17 від 16.10.2019р., №18 від 16.10.2019р. №19 від 16.10.2019р. №30 від 22.10.2019р. №31 від 23.10.2019р., №32 від 23.10.2019р. виписані Товариством з обмеженою відповідальністю “ДЖАЛОН” датою фактичного відправлення.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.04.2020 адміністративний позов задоволено.
Рішення суду обгрунтовано тим, що відповідачем не доведено правомірності та обґрунтованості оскаржуваного рішення з урахуванням вимог, визначених ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив прийняти нове рішення , яким відмовити в задоволенні адміністративного позову.
В апеляційній скарзі відповідач зазначив, Комісією Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області прийнято спірні рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, у зв'язку з ненаданням платником податку письмових пояснень та документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі, відповідно до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 117.
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ТОВ "ДЖАЛОН" (продавець) на адресу ТОВ “ДТЕК Східенерго” складено:
- податкову накладну № 16 від 16.10.2019 року на товар/послуги на загальну суму коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість 714816,96 грн.,
- податкову накладну № 17 від 16.10.2019 року на товар/послуги на загальну суму коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість 618591,60 грн.,
- податкову накладну № 18 від 16.10.2019 року на товар/послуги на загальну суму коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість 727313,76 грн.,
- податкову накладну № 19 від 16.10.2019 року на товар/послуги на загальну суму коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість 721065,36 грн.,
- податкову накладну № 30 від 22.10.2019 року на товар/послуги на загальну суму коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість 686074,32 грн.,
- податкову накладну № 31 від 23.10.2019 року на товар/послуги на загальну суму коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість 700445,64 грн.,
- податкову накладну № 32 від 23.10.2019 року на товар/послуги на загальну суму коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість 720440,52 грн.
13.11.2019 року направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (ЄРПН) податкову накладну № 16 від 16.10.2019 року, № 17 від 16.10.2019 року, № 18 від 16.10.2019 року, № 19 від 16.10.2019 року, № 30 від 22.10.2019 року, № 31 від 23.10.2019 року, а також 14.11.2019 року направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (ЄРПН) податкову накладну № 32 від 23.10.2019 року.
Вказані податкові накладні доставлені до Державної фіскальної служби України, документ прийнято, реєстрація зупинена, що підтверджено квитанцією № 1.
Судом встановлено, що підставою для зупинення реєстрації податкових накладних вказано про виявлені помилки: обсяг постачання товару/послуг 2710 перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам п.п.2.1 п.2 Критеріїв ризиковості платника податку. Відсутні відомості у Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального стосовно товарів 2710196400, що відповідає вимогам п.п.2.3 п.2 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. ПН/РК відповідає вимогам п.п. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку. Підприємству запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.
ТОВ "ДЖАЛОН" 18.11.2019 року подано до контролюючого органу - Головного управління ДПС у Дніпропетровській області - пояснення з відповідними первинним документами щодо наявності підстав реєстрації вказаної податкової накладної, що підтверджено повідомленням щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрації якої зупинена, квитанцією № 2.
Комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято:
- рішення від 21.11.2019 р. № 1334566/39483830 про відмову в реєстрації податкової накладної № 16 від 16.10.2019 р.,
- рішення від 21.11.2019 р. № 1334567/39483830 про відмову в реєстрації податкової накладної № 17 від 16.10.2019 р.,
- рішення від 21.11.2019 р. № 1334569/39483830 про відмову в реєстрації податкової накладної № 18 від 16.10.2019 р.,
- рішення від 21.11.2019 р. № 1334570/39483830 про відмову в реєстрації податкової накладної № 19 від 16.10.2019 р.,
- рішення від 26.11.2019 р. № 1338218/39483830 про відмову в реєстрації податкової накладної № 30 від 22.10.2019 р.,
- рішення від 26.11.2019 р. № 1338220/39483830 про відмову в реєстрації податкової накладної № 31 від 23.10.2019 р.,
- рішення від 26.11.2019 р. № 1338219/39483830 про відмову в реєстрації податкової накладної № 32 від 23.10.2019 р.
Вказані рішення вмотивовано наданням платником податків копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується.
Пунктом 201.1 статті 201 ПК України (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначений Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України за №1246 від 29.12.2010 (надалі - Порядок №1246).
Положеннями пункту 2 Порядку №1246 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Відповідно до абзацу 10 пункту 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, крім іншого, наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.
Згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання даної норми постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №117 було затверджено, крім іншого, Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі по тексту Порядок зупинення реєстрації ПН/РК).
За змістом пунктів 5-7 Порядку зупинення реєстрації ПН/РК (тут і в подальшому - в редакції яка, була чинною на час зупинення реєстрації спірної податкової накладної) податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку (пункт 5).
У разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 6).
У разі коли за результатами моніторингу податкова накладна/розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7).
Відповідно до пункту 10 Порядку зупинення реєстрації ПН/РК критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади. Мінфін у дводенний строк погоджує або надсилає ДФС на доопрацювання визначені у цьому пункті критерії та перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Про визначені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, ДФС інформує Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики. ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.
Як встановлено судом та підтвержено матеріалами, ТОВ "ДЖАЛОН" 18.11.2019 року подавалось до контролюючого органу - Головного управління ДПС у Дніпропетровській області - пояснення з відповідними первинним документами щодо наявності підстав реєстрації податкової накладної, що підтверджено повідомленням щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрації якої зупинена, та письмовими поясненнями.
Разом з тим, Комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, незважаючи на зазначене повідомлення ТОВ "ДЖАЛОН" та додані до нього документи про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої зупинена, прийнято рішення від 21.11.2019 р. № 1334566/39483830 про відмову в реєстрації податкової накладної № 16 від 16.10.2019 р., від 21.11.2019 р. № 1334567/39483830 про відмову в реєстрації податкової накладної № 17 від 16.10.2019 р., від 21.11.2019 р. № 1334569/39483830 про відмову в реєстрації податкової накладної № 18 від 16.10.2019 р., від 21.11.2019 р. № 1334570/39483830 про відмову в реєстрації податкової накладної № 19 від 16.10.2019 р., рішення від 26.11.2019 р. № 1338218/39483830 про відмову в реєстрації податкової накладної № 30 від 22.10.2019 р., від 26.11.2019 р. № 1338220/39483830 про відмову в реєстрації податкової накладної № 31 від 23.10.2019 р., від 26.11.2019 р. № 1338219/39483830 про відмову в реєстрації податкової накладної № 32 від 23.10.2019 р..
Крім того, як вірно зазначив суд першої інстанціїї, якщо контролюючий орган вважав, що є обставини, які унеможливлювали реєстрацію податкової накладної позивача в Єдиному реєстрі податкових накладних, рішення про відмову в реєстрації податкових накладних до закінчення строку, встановленого пунктом 15 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 117, - до закінчення 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування, протягом яких платник податку має право подати до контролюючого органу письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 14 цього Порядку, є таким, що прийнято передчасно.
Адже, встановлений пунктом 23 Порядку № 117 строк для прийняття контролюючим органом рішення про відмову в реєстрації податкових накладних підлягає застосуванню з урахуванням строку, який пунктом 15 Порядку наданий платнику податків для реалізації його права.
Суд першої інстанції під час розгляду даної справи дослідив обставини, які мають значення для справи, ухвалив правильне рішення про задоволення позову.
Передбачені ст.317 КАС України підстави для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.
Керуючись ст.ст. 311, 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.04.2020 залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили згідно ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду у випадках та в строки, встановлені ст.ст.328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя Л.А. Божко
суддя О.М. Лукманова
суддя Ю. В. Дурасова