Постанова від 05.08.2020 по справі 428/1742/20

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2020 року справа № 428/1742/20

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ, вул. Марата, 15

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді: Гайдара А.В., суддів: Арабей Т.Г., Компанієць І.Д., при секретарі судового засідання - Харечко О.П., за участю представника позивача Марченка А.В., розглянув у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції (з використанням для проведення судового засідання системи «EasyCon») апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 28 травня 2020 року (повний текст складено 28 травня 2020 року в м. Сєвєродонецьк Луганської області) у справі № 428/1742/20 (суддя в 1 інстанції - Ірметова О.В.) за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради, Сєвєродонецької міської ради в особі Комісії з питань призначення соціальних допомог, виходячи з конкретних обставин, що склалися у сім'ї, про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

27 квітня 2020 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради (далі - відповідач 1), Сєвєродонецької міської ради в особі Комісії з питань призначення соціальних допомог, виходячи з конкретних обставин, що склалися у сім'ї (далі - відповідач 2), в якій просив: визнати бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради протиправною, яка полягає у порушенні пунктів 60, 63 Положення № 848, а саме: порушенні строків розгляду заяви, строків та порядку повідомлення, а точніше не повідомлення позивача про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд Комісії з призначення соцвиплат; визнати бездіяльність Сєвєродонецької міської ради в особі Комісії з питань призначення соціальних допомог, виходячи з конкретних обставин, що склалися у сім'ї, яка полягає у порушенні пунктів 66 та 69 Положення № 848, а саме: порушення строку для прийняття рішення про призначення субсидії, а також порушення строку, з якого повинна бути призначена житлова субсидія; зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради та Сєвєродонецьку міську раду в особі Комісії з питань призначення соціальних допомог, виходячи з конкретних обставин, що склалися у сім'ї, здійснити перерахунок розміру житлової субсидії за період з 01 листопада по 31 грудня 2019 року включно та виплатити за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради в органах Державної казначейської служби недонараховану та невиплачену житлову субсидію за період з 01 листопада по 31 грудня 2019 року включно у розмірі 5513,62 грн.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що позивач 28 жовтня 2019 року звернувся до відповідача 1 із заявою про призначення житлової субсидії у грошовій формі на опалювальний сезон 2019/2020 років (з 01 жовтня 2019 року по 30 квітня 2020 року включно) у відповідності до Положення № 848. У своїй заяві зазначив, що просить розглянути подану заяву комісією, утвореною виконавчим органом міської ради. Проте з 28 жовтня 2019 року по 21 січня 2020 року відповідач 1, всупереч вимогам Положення № 848 більше 2 місяців (точніше 85 днів) опрацьовувала подану заяву щоб передати її на розгляд Комісії з призначення соцвиплат.

Позивач має такі пільги як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ІІ категорії і користувався ними протягом травня - жовтня 2019 року. Отже, з урахуванням цього житлова субсидія повинна бути призначена з листопада 2019 року.

Всупереч вимогам пункту 69 Положення № 848 рішенням Комісії з призначення соцвиплат (протокол № 3494 від 21 січня 2020 року) позивачу призначено житлову субсидію не з листопада 2019 року, а з січня 2020 року, про що 23 січня 2020 року позивачу вручено повідомлення про призначення субсидії на ЖКП до особової справи № 25549. Вказана бездіяльність відповідача 1 та відповідача 2 призвели до порушення законних прав та інтересів, у зв'язку з чим завдано матеріальної шкоди, що проявилась у не донарахуванні та невиплаті позивачу субсидії за період з 01 листопада по 31 грудня 2019 року включно в сумі 5513,62 грн.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 28 травня 2020 року у справі № 428/1742/20 позовні вимоги було задоволено частково, внаслідок чого: визнано протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради щодо порушення порядку та строків розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення житлової субсидії; у задоволенні решти позовних вимог - відмовлено; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради на користь Державного бюджету України судовий збір в розмірі 840,80 грн.

Не погодившись з таким рішенням, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій зазначено, що рішення суду першої інстанції є необґрунтованим, винесеним з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає частковому скасуванню, та просив скасувати рішення суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позовних вимог і ухвалити в цій частині нове, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

На обґрунтування апеляційної скарги наведено практично ті самі доводи, які були викладені в позовній заяві та протягом розгляду справи в суді першої інстанції.

В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги та просив її задовольнити.

Відповідно до вимог частини 1 статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

28 жовтня 2019 року позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради із заявою про призначення житлової субсидії (арк.справи 58).

Рішенням про призначення субсидії позивачу не призначено житлову субсидію з 01 жовтня 2019 року згідно рішення Комісії (арк.справи 63).

Також відповідно до рішення про призначення субсидії позивачу призначено житлову субсидію з січня 2020 року по квітень 2020 року включно (арк.справи 64).

Листом Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради № 13389/05 від 2812.2019 повідомлено, що одночасне користування пільгами та житловою субсидією чинним законодавством не передбачено, за вибором особи може бути призначено або житлову субсидію, або пільги на житлово-комунальні послуги (арк.справи 73).

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (далі - Положення № 848).

Відповідно до пункту 1 Положення № 848, це Положення визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій, зокрема, комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Пунктом 2 Положення № 848 визначено, що головним розпорядником коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики. Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є: структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення); структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Згідно з пунктом 4 Положення № 848, право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Відповідно до пункту 9 Положення № 848, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

Згідно пункту 10 Положення № 848, в окремих випадках за рішеннями комісій, утворених районними, районними у мм. Києві та Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - комісії), житлові субсидії непрацездатним непрацюючим особам, які проживають самі, а також дитячим будинкам сімейного типу можуть призначатися на норму, яка перевищує встановлену законодавством соціальну норму житла (далі - понаднормова площа житла).

Відповідно до пункту 13 Положення № 848, у разі призначення житлової субсидії особам, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, пільги з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива не нараховуються протягом періоду отримання житлової субсидії, крім випадку, коли пільговиками є члени сім'ї особи із складу домогосподарства, які не проживають за адресою домогосподарства.

Згідно з пунктом 22 Положення № 848, житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку).

Пунктом 43 Положення № 848 визначено, що для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява), декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація), довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру, копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності), договір наймання (оренди) житла (у разі наявності).

Відповідно до пункту 56 Положення № 848, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням.

Згідно з пунктом 60 Положення № 848, структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів приймається рішення про: призначення житлової субсидії, непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від'ємне значення), відмову в призначенні житлової субсидії, подання документів на розгляд комісії.

Відповідно до пункту 61 Положення № 848, у разі прийняття рішення про призначення (непризначення) житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення самостійно обирає форму такого повідомлення (в паперовому або електронному (за наявності адреси електронної пошти) вигляді або смс-повідомлення).

Пунктом 63 Положення № 848 визначено, що у разі прийняття рішення про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує заявника про прийняте рішення в паперовому вигляді з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням підстав для подання таких документів на розгляд комісії і порядку оскарження відповідного рішення.

Отже, з аналізу наведених норм вбачається, що до повноважень структурних підрозділів з питань соціального захисту населення та спеціальних комісій, утворених районними, районними у мм. Києві та Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах, відноситься вирішення питань пов'язаних з призначенням житлових субсидій.

Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення розглядає питання про призначення житлової субсидій при зверненні особи з відповідною заявою.

Не пізніше 10 календарних днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних документів, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, розглядає подану заяву та приймає рішення щодо призначення, непризначення, відмову в призначенні житлової субсидії або рішення про подання документів на розгляд комісії.

Щодо доводів апеляційної скарги про визнання протиправною бездіяльності відповідача 2 щодо порушення строку для прийняття рішення про призначення субсидії та порушення строку з якого повинна бути призначена житлова субсидія, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до пункту 66 Положення № 848, рішення про призначення, непризначення або відмову в призначенні житлової субсидії приймається комісією протягом 30 календарних днів з дня прийняття структурним підрозділом з питань соціального захисту населення рішення про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії.

Як встановлено колегією суддів, особову справу позивача було передано на розгляд комісії з питання призначення соціальних допомог 23.12.2019, при цьому рішення про призначення субсидії комісією прийнято 23 січня 2020 року, тобто в межах встановленого Положенням № 848 строку для прийняття відповідного рішення.

Крім того, згідно з пунктом 69 Положення № 848, житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня, на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.

Якщо до складу домогосподарства входить особа, яка має право на пільги з оплати житлово-комунальних послуг, субсидія призначається з місяця, що настає за місяцем, в якому нараховано пільги, але не раніше місяця подання заяви.

Колегією суддів встановлено, що 01 жовтня 2019 року позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради з заявою про відшкодування, надання пільг учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії (арк.справи 67).

Відповідно до довідки про розмір отриманої пільги в грошовій формі, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради та за період з жовтня 2019 року по грудень 2019 року отримав пільги в грошовій формі (арк.справи 66).

Отже, враховуючи те, що в грудні 2019 року позивачу були надані відповідні пільги в грошовій формі, житлова субсидія підлягає призначенню позивачу з 01 січня 2020 року.

Таким чином, колегія суддів вважає правомірними дії відповідача щодо призначення позивачу житлової субсидії з 01 січня 2020 року.

Отже, позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача 2 щодо порушення строку для прийняття рішення про призначення субсидії та порушення строку з якого повинна бути призначена житлова субсидія є необґрунтованими, та не підлягають задоволенню.

Позовна вимога про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради та Сєвєродонецьку міську раду в особі Комісії з питань призначення соціальних допомог, виходячи з конкретних обставин, що склалися у сім'ї, здійснити перерахунок розміру житлової субсидії за період з 01 листопада по 31 грудня 2019 року включно та виплатити за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради в органах Державної казначейської служби недонараховану та невиплачену житлову субсидію за період з 01 листопада по 31 грудня 2019 року включно у розмірі 5513,62 грн., також задоволенню не підлягає, оскільки є похідною.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог.

Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв'язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись статтями 23, 33, 292, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 28 травня 2020 року у справі № 428/1742/20 - залишити без задоволення.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 28 травня 2020 року у справі № 428/1742/20 - залишити без змін.

Повне судове рішення складено 05 серпня 2020 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 та п. 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя А.В. Гайдар

Судді Т.Г. Арабей

І.Д. Компанієць