ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
04 серпня 2020 року м. Київ № 320/6831/19
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Шевченко Н. М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовною заявою до Міністерства внутрішніх справ України (відповідач 1, МВС України), Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (відповідач 2, ГУ ПФУ у Київській області), у якій просить:
- визнати протиправними дії МВС України щодо не виготовлення та не подання до ГУ ПФУ у Київській області довідки про розмір грошового забезпечення з 01.01.2016 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення у розмірі: посадовий оклад - 14 000,00 грн; оклад за спеціальним званням - 3 000,00 грн; надбавка за стаж служби (вислугу років) - 50% (8500,00 грн); надбавка за інтенсивність праці - 100 % посадового окладу (14000,00 грн); надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15 % посадового окладу (2100,00 грн); надбавка науковий ступінь - 5 % посадового окладу (700,00 грн); надбавка за почесне звання «заслужений» - 10 % посадового окладу (1400,00 грн); надбавка особливо важливі завдання - 90 % (24 300,00 грн);
- зобов'язати МВС України виготовити довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2016 року із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в розмірі: посадовий оклад - 14 000,00 грн; оклад за спеціальним званням - 3 000,00 грн; надбавка за стаж служби (вислугу років) - 50% (8500,00 грн); надбавка за інтенсивність праці - 100 % посадового окладу (14000,00 грн); надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15 % посадового окладу (2100,00 грн); надбавка науковий ступінь - 5 % посадового окладу (700,00 грн); надбавка за почесне звання «заслужений» - 10 % посадового окладу (1400,00 грн); надбавка особливо важливі завдання - 90 % (24 300,00 грн) та подати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії до ГУ ПФУ у Київській області;
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ у Київській області щодо виплати пенсії з обмеженням її максимальним розміром;
- зобов'язати ГУ ПФУ у Київській області з 01.05.2016 року здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі поданої МВС України довідки, виплату пенсії проводити без обмеження її максимальним розміром, різницю між нарахованою та фактично отриманою пенсією провести разово та однією сумою.
В обґрунтування позовних вимог зазначає про безпідставність відмови МВС України у видачі довідки з відповідними розмірами грошового забезпечення, оскільки приписами чинного на період перебігу спірних правовідносин законодавства не встановлювались обмеження, якими керувалось МВС України. За висновком позивача, зважаючи на безпідставність не включення у довідку для перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення, належним способом поновлення прав є зобов'язання МВС України виготовити таку для перерахунку пенсії з 01.05.2016.
Дії ГУ ПФУ у Київській області, що полягають в обмеженні пенсійних виплат максимальним розміром, позивач вважає протиправними через визнання неконституційними положень відповідних норм законодавства, що має наслідком обов'язок відповідача 2 перерахувати пенсію з 01.05.2016 без такого обмеження та з урахуванням нової довідки, що має бути видана МВС України.
Відповідачем 1 у відзиві зазначено про безпідставність позовних вимог до МВС України, оскільки з 01.05.2016 змінено умови оплати праці для окремих осіб за постановою КМУ № 304, яка і стала підставою для перерахунку пенсій. Відповідна довідка від 04.08.2017 була складена МВС України та направлена до ГУ ПФУ в м. Києві за посадою заступник Міністра внутрішніх справ України. При цьому, нових списків від органу ПФУ, що є підставою для виготовлення нової довідки до МВС України не надходило.
ГУ ПФУ у Київській області зазначило про те, що перерахунок пенсії здійснено у відповідності до постанов КМУ № 45 та № 103 за довідкою, складеною МВС України. У відзиві також вказано про відсутність повноважень у ГУ ПФУ у Київській області самостійно визначати розміри грошових забезпечень для перерахунку пенсії, а обмеження максимальним розміром передбачено ч. 5 ст. 43 Закону України № 2262, з огляду на що, відповідачем 2 протиправних дій не вчинялось, підстави для зобов'язання перерахувати пенсію позивачу з 01.05.2016 відсутні.
Вивчивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, суд зазначає наступне.
Із матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Київській області та отримує пенсію за вислугу років з 21.03.2010, яка призначена із урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, звання «заслужений», надбавки за працю в умовах режимних обмежень, надбавки за науковий ступінь кандидата наук та надбавки за особливо важливі завдання.
З 01.05.2016 пенсія ОСОБА_1 перерахована, на підставі довідки МВС України від 04.08.2017, до якої увійшли наступні види грошового забезпечення:
посадовий оклад - 14 000,00 грн;
оклад за військовим званням генерал-полковник - 150,00 грн;
надбавка за вислугу років - 7 000,00 грн (50 %);
надбавка за інтенсивність праці - 14 000,00 грн (100 %);
надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 2100,00 грн (15 %);
усього - 37 250,00 гривень.
Згідно з протоколом пенсійної справі від 28.01.2019 пенсія позивачу перерахована у розмірі 70 % грошового забезпечення (26075,00 грн) та обмежена максимальним розміром згідно з Законом України № 2262-ХІІ (14 970,00 грн).
Листом Департаменту персоналу МВС України від 09.10.2019 на звернення ОСОБА_1 щодо оформлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача повідомлено про відсутність підстав для складання нової довідки.
Не погоджуючись із діями відповідачів, ОСОБА_1 звернувся із позовною заявою до суду. Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частинами 1- 2 ст. 7 КАС України встановлено, що суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ урегульовано Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України тачленів їх сімей» статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною, за якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Згідно зі статтею 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців (частина друга). Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком (частина третя).
За змістом абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» встановлено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Отже, починаючи з січня 2016 року перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення за відповідною посадою у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Частиною 1 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлювалось, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
За змістом ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Отже, до складу грошового забезпечення військовослужбовців та інших осіб входять чотири види складових: посадовий оклад; оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Порядок № 45).
Відповідно до п.п. 1-3 Порядку № 45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018) пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Таким чином, МВС України у даному випадку є суб'єктом формування довідки із зазначенням видів грошового забезпечення.
Згідно з п. 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
В компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45. Проте, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.
Вказані висновки викладені і в постанові Верховного Суду від 17.12.2019 року в зразковій адміністративній справі № 160/8324/19.
Кабінет Міністрів України постановою від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та постановою від 18.11.2015 № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268» (набрала чинності 02.12.2015) встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
У той же час, відповідач 1, посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України № 304 від 20.04.2016 «Про умови оплати праці посадових осіб, керівників та керівних працівників окремих державних органів, на яких не поширюється дія Закону України «Про державну службу» (Постанова № 304) зазначає про відсутність підстав для підвищення у довідці окладу за військовим (спеціальним) званням.
Довідкою від 04.08.2017 оклад за військовим (спеціальним) званням встановлено у розмірі 150,00 грн, як на дату призначення пенсії - 21.03.2010.
У той же час, відсутність в Постанові № 304 визначення такого складу грошового забезпечення як окладу за військовим (спеціальним) званням не може бути підставою для його виключення з довідки або відмови у підвищенні, оскільки відповідні положення містяться у Постанові № 988.
При цьому, відсутність правової визначеності щодо складання довідок у нормах права, якими регламентується порядок підвищення пенсії та розміри грошового забезпечення, не повинно мати наслідком порушення прав особи у вигляді обмеження розміру пенсійних виплат.
За даних обставин, оскільки звання генерала-полковника прирівняне до генералу поліції першого рангу, за змістом Постанови № 988, оклад за військовим (спеціальним) званням у довідці МВС України для перерахунку пенсії ОСОБА_1 має встановлюватись у розмірі 3000,00 гривень.
Стосовно інших видів грошового забезпечення, слід звернутись до п. 5 Постанови № 988, яким встановлено виплачувати:
надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11;
надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством;
доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час;
надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі - у розмірі до 20 відсотків посадового окладу. Надбавка виплачується особам, які безпосередньо зайняті на шифрувальній роботі;
доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, - у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох наукових ступенів доплата встановлюється за одним (вищим) науковим ступенем;
доплату за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов'язана з педагогічною або науковою діяльністю, і має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), - у розмірі 5, професора - 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох або більше вчених звань доплата встановлюється за одним (вищим) званням;
надбавку за почесне звання «заслужений» - у розмірі 10 відсотків посадового окладу. Надбавка за почесне звання «заслужений» виплачується, коли виконання поліцейськими службових обов'язків згідно з посадами збігається за профілем з почесним званням;
підвищення на 25 відсотків посадових окладів курсантам за відмінне навчання або отримання відповідної кількості балів за шкалою ECTS за результатами екзаменаційної сесії.
Додатком 11 Постанови № 988 визначено, що надбавка за стаж служби понад 25 років становить 50 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням.
Матеріалами справи підтверджується наявність у ОСОБА_1 26 календарних років вислуги, а довідки та грошові атестати, наявні у пенсійній справі встановлюють відсоткове значення стажу служби у розмірі 50 %.
Таким чином, надбавка за вислугу років у довідці для ОСОБА_1 має бути встановлена у розмірі 8500,00 грн (14 000,00 грн оклад + 3000,00 грн оклад за спеціальним званням * 50 %).
У розумінні п. 5 Постанови № 988 включенню до довідки для перерахунку пенсії ОСОБА_1 також підлягає доплата за науковий ступінь у відсотковому розмірі, визначеному для призначення пенсії - 5 %, що становить 700 грн, з урахуванням посадового окладу позивача, а також, надбавка за почесне звання «заслужений» у розмірі 10 %, що становить 1400,00 гривень.
Вирішуючи питання про надбавку за особливо важливі завдання у розмірі 90%, слід зазначити, що станом на дату виникнення права на перерахунок пенсії, даний вид грошового забезпечення не передбачений Постановами № 988 та № 304, не згадується у Постанові № 45 та Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідачем 1 правомірно не включено таку надбавку до довідки для перерахунку пенсії.
Аналогічної позиції дійшов Верховний Суд у постановах від 09.08.2019 у справі №202/7622/17, від 15.08.2019 у справі №821/256/17, від 25.11.2019 у справі №809/325/18.
З огляду на зазначене вище, суд убачає склад протиправної бездіяльності, що полягає у не включенні у довідку про розмір грошового забезпечення з 01.01.2016 окладу за військовим званням у розмірі 3000,00 грн, надбавки за вислугу років у розмірі 8 500,00 грн, надбавки за науковий ступінь у розмірі 700,00 грн, надбавки за почесне звання «заслужений» у розмірі 1400,00 гривень.
Проаналізувавши наведені норми, сул дійшов до висновку про відсутність дискреційних повноважень відповідача 1 складати довідку у спосіб інший, ніж зазначено вище, з огляду на що, зобов'язання МВС України виготовити довідку для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням наведених розмірів грошового забезпечення є гарантією того, що спір між сторонами буде вичерпано.
З приводу позовних вимог до ГУ ПФУ у Київській області слід зазначити, що останнє позбавлене права самостійно визначати розміри грошового забезпечення та здійснювати перерахунок пенсії до отримання відповідної довідки про розміри грошового забезпечення.
За даних обставин, вимога про зобов'язання ГУ ПФУ у Київській області перерахувати пенсію на підставі довідки, що має бути виготовлена у майбутньому є передчасною, з огляду на що, задоволенню не підлягає.
Позивачем також заявлено вимоги про визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Київській області щодо виплати пенсії з обмеженням її максимальним розміром.
Із матеріалів пенсійної справи та відзиву відповідача 2 убачається, що з 01.05.2016 пенсія позивачу розрахована у розмірі 26 075,00 грн, але за обмеженнями ч. 5 ст. 43 Закону України № 2262-ХІІ, до виплати у 2019 році призначено лише 14 970,00 грн.
Відповідно до згаданої норми максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Згадану статтю доповнено зазначеною частиною в редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зі змінами внесеними Законами України № 911-VIII від 24.12.2015, № 1774-VIII від 06.12.2016.
Відповідно до Закону України № 911-VIII від 24.12.2015 частину п'яту статті 43 доповнено реченням такого змісту: "Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень".
Законом України № 1774-VIII від 06.12.2016 передбачено у частині сьомій статті 43 слова і цифри "у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року" замінити словами і цифрами "по 31 грудня 2017 року".
Водночас, згідно п. 2 прикінцевих положень Закону України № 911-VIII від 24.12.2015 дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року.
Отже, приписи ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо тимчасового обмеження пенсії максимальним розміром розповсюджуються на пенсії, призначені з 01.01.2016, та не можуть впливати на перерахунок раніше призначеної пенсії.
За даних обставин, суд констатує недопустимість обмеження пенсії максимальним розміром, з огляду на що, ГУ ПФУ у Київській області допущено обмеження конституційного права особи на отримання значної частини його пенсії.
Частиною 2 ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Підсумовуючи наведене, дії ГУ ПФУ у Київській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром є протиправними, що створило умови, за яких позивач не отримував частину пенсійних виплат, яка підлягає виплаті за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Позивачем також заявлено вимогу здійснити виплату недоотриманої пенсії разово та однією сумою, з приводу чого слід звернути увагу на наступне.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України Негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті (п. 1 ч. 2 ст. 371 КАС України).
Зазначеною нормою встановлено право суду звернути до негайного виконання рішення, що за своєю суттю є способом виконання такого рішення.
Водночас, виплаті недоотриманої з вини відповідача 2 пенсії ОСОБА_1 передує розрахунок недоотриманої пенсії, а також суми компенсації, що визначається відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати».
Дана процедура відбувається із залученням Державної казначейської служби України, яка є розпорядником бюджетних коштів, зокрема, з метою погашення заборгованості Головних управлінь ПФУ перед громадянами.
З огляду на зазначене, суд не убачає підстав для встановлення способу виконання рішення про виплату недоотриманої частини пенсії у спосіб, який заявляє позивач.
Згідно зі ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», Суди застосовують при розгляді справ Конвенцію (995_004) та практику Суду як джерело права.
Відповідно до ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Перший протокол), Кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Рішенням ЄСПЛ у справі «Крістіан Мюллер проти Австрії» від 16.12.1974 надано позицію щодо застосування статті 1 Першого протоколу, згідно якої, обов'язок робити внесок у систему соціального забезпечення може, за певних обставин, надати право власності на активи, які використовуються для виплати пенсій.
Таким чином, право особи на пенсію є майном у розумінні Першого протоколу, якого особа може бути позбавлена лише за обґрунтованою необхідністю в інтересах суспільства.
Необхідність позбавлення позивача права власності, у тому числі на частину пенсії, повинна бути обґрунтованою не лише наявністю суспільного інтересу, а й можливістю діяти всупереч приписам ст. 58 Конституції України заради задоволення такого інтересу. За відсутності підстав для порушення права особи на мирне володіння своїм майном, суд оцінює дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області як невиправдані та протиправні в частині обмеження пенсійних виплат максимальним розміром відповідно до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Ураховуючи недоведеність відповідачами обставин, за яких до позивача правомірно застосовувались обмеження, зокрема, відмова у включенні окремих видів грошового забезпечення у довідку для перерахунку пенсій, а також обмеження пенсійних виплат позивача максимальним розміром, суд убачає підстави для задоволення позову частково.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Зважаючи на встановлення судом протиправності у діях обох відповідачів, судові витрати підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів пропорційно до задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 241- 247, 255, 293, 295- 297 Кодексу адміністративного судочинства України,
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України що полягає у не включенні до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з 01.01.2016 окремих видів грошового забезпечення для подання до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області з метою перерахунку пенсії.
3. Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України виготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області довідку станом на 01.05.2016 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із зазначенням посадового окладу (14 000,00 грн), окладу за спеціальним званням (3000,00 грн), надбавки за стаж служби (50 % - 8500,00 грн), надбавки за інтенсивність праці (100 % - 14 000,00 грн), надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15 % - 2100,00 грн), надбавки за науковий ступінь (5 % - 700,00 грн), надбавки за почесне звання «заслужений» (10 % - 1400,00 грн).
4. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2016 максимальним розміром пенсії.
5. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області проводити виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром пенсії та здійснити виплату різниці нарахованої та отриманої з 01.05.2016 суми пенсії за минулий час.
6. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
7. Стягнути витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України на користь ОСОБА_1 у розмірі 840,80 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.
8. Стягнути витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на користь ОСОБА_1 у розмірі 840,80 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ).
Відповідач 1: Міністерство внутрішніх справ України (01024, м. Київ, вул. Богомольця, 10, код ЄДРПОУ: 00032684).
Відповідач 2: Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40, код ЄДРПОУ: 22933548).
Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України та може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295- 297 із урахуванням п. 3 Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.
Суддя Н.М. Шевченко