ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про відмову у забезпеченні позову
05 серпня 2020 року м. Київ № 640/16325/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши заяву про забезпечення позову
за позовомОСОБА_1
до проКабінету Міністрів України Державного агентства резерву України визнання протиправними та скасування розпоряджень, визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на роботі
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України та Державного агентства резерву України, в якому просив суд: визнати протиправним та скасувати розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.05.2020 №519-Р «Про звільнення ОСОБА_1 з посади голови Державного агентства резерву України»; визнати протиправним та скасувати розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.05.2020 №522-р «Про тимчасове покладання виконання обов?язків Голови Державного агентства резерву України на ОСОБА_2 »; визнати протиправним та скасувати наказ Державного агентства резерву України від 15.05.2020 №161-К «Про кадрові питання», яким оголошено розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.05.2020 №519-Р «Про звільнення ОСОБА_1 з посади голови Державного агентства резерву України» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.05.2020 №522-р «Про тимчасове покладання виконання обов?язків Голови Державного агентства резерву України на ОСОБА_2 », а також припинено виконання повноважень за посадою Голови Державного агентства резерву України Погорілим Ярославом Андрійовичем 15.05.2020 відповідно до ч. 1 ст. 87-1 Закону України «Про державну службу»; зобов?язати Кабінет Міністрів України поновити ОСОБА_1 на посаді Голови Державного агентства резерву України з 16.05.2020.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.07.2020 відкрито провадження у справі №640/16325/20 за вказаним позовом та призначено цю справу до розгляду за правилами загального позовного провадження, з проведенням підготовчого засідання.
03.08.2020 від представника позивача через канцелярію суду надійшла заява про забезпечення позову, в якій останній просить суд вжити заходи забезпечення позову, шляхом: заборони Кабінету Міністрів України, Міністерству розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України та Державному агентству України вчиняти дії та приймати рішення про призначення на посаду Голови Державного резерву України; заборони Кабінету Міністрів України, Міністерству розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України та Державному агентству України приймати рішення, оголошувати та проводити конкурсний відбір на посаду Голови Державного резерву України.
В обґрунтування поданої заяви про вжиття заходів забезпечення позову представник позивача зазначив, що Погорілим Я.А. оскаржені в судовому порядку розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.05.2020 №519-Р «Про звільнення ОСОБА_1 з посади голови Державного агентства резерву України» та від 13.05.2020 №522-р «Про тимчасове покладання виконання обов?язків Голови Державного агентства резерву України на ОСОБА_2 », наказ Державного агентства резерву України від 15.05.2020 №161-К «Про кадрові питання», яким оголошено розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.05.2020 №519-Р «Про звільнення ОСОБА_1 з посади голови Державного агентства резерву України» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.05.2020 №522-р «Про тимчасове покладання виконання обов?язків Голови Державного агентства резерву України на ОСОБА_2 ». На думку позивача наявні очевидні ознаки протиправності рішення Кабінету Міністрів України про звільнення його з посади Голови Державного резерву України. Також позивач вважає, що наразі існує очевидна небезпека заподіяння шкоди його правам, свободам та інтересам, оскільки на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.05.2020 №525-Р «Про необхідність призначення на вакантну посаду Голови Державного агентства резерву України» в Єдиному порталі вакансій державної служби розміщено оголошення про добір на названу вакансію. Відповідно до даного оголошення кінцевий термін подачі документів був встановлений до 22.05.2020, та наразі прийняття документів для заміщення вакансій закінчений.
Розглядаючи подану заяву суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 154 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Згідно з ч. 2 ст. 150 КАС України, забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
У силу норм ч. 1 ст. 151 КАС України, позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Водночас у ч. 3 і 6 ст. 151 цього ж Кодексу передбачені випадки, коли забезпечення позову не допускається. Так, не допускається вжиття заходів забезпечення позову, які полягають в (або мають наслідком) припиненні, відкладенні, зупиненні чи іншому втручанні у проведення конкурсу, аукціону, торгів, тендера чи інших публічних конкурсних процедур, що проводяться від імені держави (державного органу), територіальної громади (органу місцевого самоврядування) або за участю призначеного державним органом суб'єкта у складі комісії, що проводить конкурс, аукціон, торги, тендер чи іншу публічну конкурсну процедуру.
Ознайомившись із заявою про забезпечення позову та доданими до неї матеріалами, суд вказує, що позивачем наразі не доведено обставин, з якими Кодекс адміністративного судочинства України пов'язує можливість застосування заходів забезпечення позову. При цьому, суд звертає увагу представника позивача на те, що заявлений ним спосіб забезпечення позову безпосередньо стосується питання зупинення процедури конкурсного відбору на посаду державної служби (посаду Голови Державного агентства резерву України), що у свою чергу суперечить наведеним вище положеннями ч. 6 ст. 151 КАС України.
Враховуючи викладене та виходячи із змісту заяви про вжиття заходів забезпечення позову, суд приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.
Керуючись ст.ст. 150, 151 154, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову.
Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції відповідно до ч. 8 ст. 154 КАС України у порядку та строки, передбачені ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.О. Скочок