Ухвала від 03.08.2020 по справі 640/17274/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

03 серпня 2020 року м. Київ № 640/17274/20

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Донець В.А., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали

ОСОБА_1

доКабінету Міністрів України, Міністерства оборони України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Державної казначейської служби України, Пенсійного фонду України

провизнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом:

1) визнати незаконним та протиправним використання Міністерством Оборони України, Київським Червонопрапорним Військовим Округом громадянина України ОСОБА_1 , військовослужбовця НОМЕР_1 Окремого батальйону спеціального захисту військової частини польова пошта НОМЕР_2 , під час виконання ним спеціального Урядового завдання з локалізації та ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС з цілодобовим перебуванням його в особливо небезпечній зоні підвищеного радіаційного опромінення за відсутністю належних засобів індивідуального захисту та відповідних приладів радіоакційного контролю з об'явленням "військового стану" та загрозою при цьому його життю та здоров'ю;

2) визнати протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України, як суб'єкта владних повноважень, під час виконання ними своїх прямих функційних обов'язків відносно громадянина України ОСОБА_1 , колишнього військовослужбовця НОМЕР_1 Окремого батальйону спеціального захисту військової частини польова пошта НОМЕР_2 під час захисту його конституційних прав та законних інтересів щодо забезпечення пільг і компенсацій, як особі, яка має статус постраждалої внаслідків аварії на Чорнобильській АЕС та статус інваліда війни;

3) зобов'язати Кабінет Міністрів України доручити Міністерству фінансів України разом з відповідними міністерствами забезпечити фінансування, а саме:

- МОЗ України разом з АМН України здійснити перерахунок дози опромінення громадянину України, ОСОБА_1 , колишньому військовослужбовцю НОМЕР_1 Окремого батальйону спеціального захисту військової частини польова пошта НОМЕР_2 та встановити відповідний і вірний медичний діагноз;

- МО України видати відповідну довідку з фіксуванням фактично виконаних робіт при ліквідації аварії на ЧАЕС, часу та місця їх виконання, часу перебування в зоні небезпеки під впливом радіоактивного опромінення з об'явленням військового положення та отртимавшим колективне переопромінення громадянину України ОСОБА_1 колишньому військовослужбовцю НОМЕР_1 Окремого Баталйьону спеціального захисту військової частини польова пошта НОМЕР_2 , та виконати протокольне рішення Міжвідомчої Урядової комісії від 05.11.2004, а саме видати на руки акти за формою Н-1;

4) зобов'язати Кабінет Міністрів України разом з Міністерством фінансів України, Державним казначейством України та Пенсійним фондом України:

- провести індексацію пенсійного забезпечення та соціальних виплат відповідно до законів "Про Державний бюджет України" з 2003 року по 2019 рік, нарахувати та виплатити громадянину України ОСОБА_1 суму заборгованості недоотриманої пенсії та соціальних виплат у розмірі 178.615,89 грн.;

- провести нарахування та виплату недоотриманої пенсії за період з 2015 року по час винесення судового рішення громадянину України ОСОБА_1 у розмірі 885.240,00 грн.;

- виплатити громадянину України ОСОБА_1 суму в розмірі 500.000,00 грн. у вигляді моральної шкоди;

- виплатити громадянину України ОСОБА_1 суму судових витрат (юридичні послуги, експертизи, документація та ін.) у розмірі 25.000,00 грн. разом стягнути суму у розмірі 1.588.855,89 грн.;

5) зобов'язати Пенсійний фонд України разом з Міністерством соціальної політики перерахувати та призначити громадянину України ОСОБА_1 , колишньому військовослужбовцю 731 Окремого батальйону спеціального захисту військової частини польова пошта 50937, пенсійне забезпечення, як за особливі заслуги перед Україною та виконання ним важливого і відповідального Урядового завдання при ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС з урахуванням фактичних даних праці та періоду перебування ним в зоні небезпеки, встановлення єдиної тарифної ставки, як для особи яка працювала з ядерними відходами та отравляючими речовинами та з зарахуванням всіх належних Урядових постанов та розпоряджень, які регламентували форму і порядок оплати праці громадян, які приймали участь в заходах з локалізації та ліквідації аварії на ЧАЕС.

Відповідно до частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) в позовній заяві зазначаються: <...> обґрунтований розрахунок суми, що стягується, якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень (пункт 3); зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів (пункт 4); виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини (пункт 5).

Частиною четвертою статті 161 КАС України встановлено, що позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Як убачається зі змісту позовної заяви, позивачем наведених вимог не дотримано: відповідачами визначено Кабінет Міністрів України, Міністерство оборони України, Міністерство охорони здоров'я України, Міністерство соціальної політики України, Міністерство фінансів України, Державну казначейську службу України, Пенсійний фонд України, водночас позивачем не визначено змісту позовних вимог щодо кожного окремого відповідача; позивачем заявлені вимоги до Київського Червонопрапорного Військового округута АМН України, однак вказані установи не визначені відповідачами не зазначена інформація про них (повне найменування, ідентифікаційний код); позивачем заявлено вимогу про зобов'язання Кабінету Міністрів України разом з Міністерством фінансів України, Державним казначейством України та Пенсійним фондом України виплатити позивачу 500.000,00 грн. моральної шкоди, стягнути кошти у розмірі 1.588.855.89 грн., водночас позовна заява не містить розрахунку моральної шкоди та суми що стягується; позивач просить зобов'язати Кабінет Міністрів України разом з Міністерством фінансів України, Державним казначейством України та Пенсійним фондом України виплатити йому суму судових витрат у розмірі 25.000,00 грн. (юридичні послуги, експертиза, документація), однак не додано доказів доказів щодо отримання правової допомоги та понесення відповідних витрат як і доказів звернення для проведення експертизи.

Відповідно до частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивач просить визнати незаконним та протиправним використання Міністерством Оборони України, Київським Червонопрапорним Військовим Округом громадянина України ОСОБА_1 , військовослужбовця НОМЕР_1 Окремого батальйону спеціального захисту військової частини польова пошта НОМЕР_2 при виконанні ним спеціального Урядового завдання по локалізації та ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС з цілодобовим перебуванням його в особливо небезпечній зоні підвищеного радіаційного опромінення за відсутністю належних засобів індивідуального захисту та відповідних приладів радіоаційного контролю з об'явленням "військового стану" та загрозою при цьому його життю та здоров'ю та бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо забезпечення пільг і компенсацій позивачу, як особі яка має статус постраждалої внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС та статус інваліда війни, водночас до суду позивач подав позовну заяву 27.07.2020.

В обґрунтування строків звернення до суду позивач зазначив, що у зв'язку з приєднанням України до Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду та відповідно до статті 76 Закону України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку" №684/97-ВР від 03.12.1997, право на подання позову щодо справ про відшкодування ядерної шкоди, заподіяної життю і здоров'ю особи, не обмежуються строком давності.

Водночас позивач оскаржує дії щодо його залучення як колишнього військовослужбовця до виконання завдання по локалізації та ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС за відсутності належних засобів індивідуального захисту та приладів радіаційного контролю, вимоги щодо відшкодування шкоди життю і здоров'ю позивачем не заявлено. На думку суду, наведені вимоги не є видом відповідальності.

Частиною першою статті 123 КАС України встановлено, що в разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного

Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви без руху.

Для усунення недоліків позовної заяви позивачеві потрібно подати до суду заяву на усунення недоліків із зазначенням дати та номера справи, до якої долучити:

позовну заяву, яка повинна відповідати вимогам статті 160 КАС України в частині визначення відповідачів та чіткого обґрунтування змісту позовних вимог щодо кожного з них, підписану адвокатом та доданням ордеру на підтвердження повноважень на представництво прав, інтересів позивача в суді;

обґрунтований розрахунок суми моральної шкоди;

належним чином засвідчені докази витрат на юридичні послуги та проведення експертизи;

заяву про поновлення строку звернення до суду з обґрунтуванням поважності причин.

Виправлену позовну заяву з додатками слід подати в кількості примірників для суду та відповідачів.

Недоліки позовної заяви позивачу слід усунути протягом десяти днів з дня наступного за днем отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Суд вважає за доцільне роз'яснити позивачеві, що з метою реалізації свого права на судовий захист позивач може відповідно до статей 7, 10 Закону України "Про безоплатну правову допомогу" від 02.06.2011 №3460-VI звернутись до центральних та місцевих органів виконавчої влади, територіальних органів центральних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх компетенції для отримання безоплатної первинної правової допомоги: надання правової інформації; надання консультацій і роз'яснень з правових питань; складення заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру); надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації.

Якщо позивач відноситься до осіб, визначених статтею 14 Закону України "Про безоплатну правову допомогу", він може звернутись до відповідного центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, адвоката, включеного до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, для отримання безоплатної вторинної правової допомоги (єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги - 0800213103).

Керуючись статтями 160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Залишити позовну заяву без руху.

Надати позивачу десять днів з дня наступного за днем отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви.

Попередити позивача про наслідки невиконання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені частиною четвертою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, за якою позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.

Відповідно до частини другої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Кодексом адміністративного судочинства України не передбачено оскарження ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Суддя В.А. Донець