Рішення від 05.08.2020 по справі 580/988/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2020 року справа № 580/988/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом заступника керівника Черкаської місцевої прокуратури до Черкаської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Заступник керівника Черкаської місцевої прокуратури (далі - прокурор, позивач) подав позов до Черкаської міської ради (далі - міська рада, відповідач), в якому просить:

- визнати бездіяльність Черкаської міської ради щодо незатвердження планів проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих та спортивних майданчиків, які перебувають на балансі Комунального підприємства “Дирекція парків” протиправною;

- зобов'язати Черкаську міську раду на черговій сесії вирішити питання про розроблення та затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячих та спортивних майданчиків, які перебувають на балансі Комунального підприємства “Дирекція парків”.

В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що Черкаською місцевою прокуратурою проведено вивчення стану законності з питань дотримання територіальними органами місцевого самоврядування вимог законодавства України щодо благоустрою населених пунктів, зокрема при проведенні технічної інвентаризації та паспортизації прибудинкових дитячих майданчиків.

В ході вивчення виявлено ряд недоліків щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків міста Черкаси, які негативно впливають на організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель та інженерних споруд та можуть привести, у разі їх не усунення, до настання тяжких наслідків для дітей.

Бездіяльність Черкаської міської ради з питання забезпечення проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації дитячих та спортивних майданчиків на території міста Черкаси, які перебувають на балансі КП “Дирекція парків” Черкаської міської ради, ставить під загрозу закріплені ст. ст. 3, 27 Конституції України права дітей на життя, охорону здоров'я, грубо порушує вимоги Закону України “Про благоустрій населених пунктів”, призводить до безконтрольності за технічним станом елементів дитячого комплексу (елемента благоустрою) та може завдати тяжких наслідків здоров'ю дітей територіальної громади, що відповідно порушує визначені чинним законодавством інтереси держави у сфері охорони дитинства.

30 березня 2020 року ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, яку вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

15 квітня 2020 року до суду надійшов письмовий відзив на адміністративний позов, в якому відповідач просив в задоволенні позову відмовити повністю, зазначивши при цьому, що питання забезпечення проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації дитячих та спортивних майданчиків на території міста Черкаси, які перебувають на балансі КП “Дирекція парків”, мають бути здійснені саме КП “Дирекція парків”, оскільки відповідні дитячі майданчики знаходяться на їх балансі, КП “Дирекція парків” є окремою юридичною особою з власними рахунками в банках, статутним капіталом, видами діяльності.

06 травня 2020 року до суду від Черкаської місцевої прокуратури надійшла відповідь на відзив, в якій остання зазначила, що на Черкаську міську раду як на орган місцевого самоврядування покладено повноваження щодо інвентаризації та паспортизації закріплених за підпорядкованих їй комунальним підприємствам об'єктів благоустрою, шляхом, зокрема, затвердження планів проведення інвентаризації та паспортизації, створення інвентаризаційної комісії тощо.

У свою чергу, Черкаською міською радою після прийняття дитячих та спортивних майданчиків на баланс КП “Дирекція парків”, не затверджувалися плани інвентаризації та паспортизації останніх.

За відсутності затверджених планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою (їх частин), підприємства, установи та організації, фізичні особи-підприємці у сфері благоустрою населених пунктів позбавлені можливості проводити інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин).

З огляду на вказане, Черкаська міська рада не здійснила покладені на неї повноваження з паспортизації та інвентаризації об'єктів благоустрою, а саме - дитячих та спортивних майданчиків, чим позбавила можливості їх активного використання та порушила інтереси держави у сфері охорони дитинства шляхом створення безпечних умов для життя і здорового розвитку дитини, які порушено протиправною бездіяльністю органу місцевого самоврядування.

Розгляд справи по суті відповідно до частини 3 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розпочато через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

Суд встановив, що Черкаською місцевою прокуратурою проведено вивчення стану з питань дотримання територіальними органами місцевого самоврядування вимог законодавства України щодо благоустрою населених пунктів, зокрема при проведені технічної інвентаризації та паспортизації прибудинкових дитячих майданчиків.

В ході вивчення виявлено ряд недоліків щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків міста Черкаси, які негативно впливають на організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель га інженерних споруд, та можуть привести, у разі їх не усунення, до настання тяжких наслідків для дітей.

Так, згідно інформації виконавчого комітету Черкаської міської ради від 28.02.2020 за № 4355-01-021 встановлено, що лише частина дитячих та спортивних майданчиків, розташованих на території міста Черкаси, перебуває на балансі КП “Дирекція парків” Черкаської міської ради (15 об'єктів), при цьому паспортизованим є лише 1 дитячий майданчик, розташований на території парку “Хіміків” (ігровий комплекс “Корабель”, код виробу Т915).

На прибудинкових територіях житлових будинків, які перебувають в управлінні ТОВ “Управлінська компанія “Нова Якість” розташовано 235 спортивних та дитячих майданчиків, які не обліковуються на балансі товариства та не мають паспортів.

Плани технічної інвентаризації, паспортизації вказаних дитячих та спортивних майданчиків рішеннями Черкаської міської ради не затверджувались.

Щодо дитячих та спортивних майданчиків, які розташовані на інших прибудинкових територіях (ОСББ, ЖБК та інших управителів) Черкаська міська рада не володіє інформацією щодо стану їх технічної інвентаризації та паспортизації.

Прокуратурою, встановлено, що Черкаською міською радо не прийнято рішення щодо затвердження плану паспортизації та інвентаризації дитячих та спортивних майданчиків, які перебувають на балансі КП “Дирекція парків”. Таким чином паспорти та інвентаризаційні документи на них відсутні.

Таку бездіяльність Черкаської міської ради позивач вважає протиправною, а тому звернувся до суду з даним позовом.

Під час вирішення спору по суті суд зазначає, що відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 143 Конституцією України обласні та районні ради затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку відповідних областей і районів та контролюють їх виконання; затверджують районні і обласні бюджети, які формуються з коштів державного бюджету для їх відповідного розподілу між територіальними громадами або для виконання спільних проектів та з коштів, залучених на договірних засадах з місцевих бюджетів для реалізації спільних соціально-економічних і культурних програм, та контролюють їх виконання; вирішують інші питання, віднесені законом до їхньої компетенції.

Стаття 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.

Відповідно до пункту 44 частини першої статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до 1 статті 60 Закону № 280/97-ВР територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Згідно з положеннями статті 1 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” від 6 вересня 2005 року № 2807-IV (далі - Закон № 2807-IV) благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Заходи з благоустрою населених пунктів - роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання;

Відповідно до частини 3 статті 15 Закону № 2807-IV орган державної влади або орган місцевого самоврядування за поданням підприємства чи балансоутримувача щорічно затверджує заходи з утримання та ремонту об'єкта благоустрою державної або комунальної власності на наступний рік та передбачає кошти на виконання цих заходів. Орган державної влади та орган місцевого самоврядування, підприємство та балансоутримувач несуть відповідальність за виконання затверджених заходів у повному обсязі.

Пунктом 5 частини другої статті 18 Закону № 2807-IV підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані, зокрема, проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Відповідно до статті 18 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” та з метою запровадження єдиних вимог до технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів, наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 29.10.2012 № 550 затверджено Інструкцією з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів (далі - Інструкція).

Згідно пункту 1.3 Інструкції, паспортизація об'єктів благоустрою - складання технічних паспортів об'єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; технічна інвентаризація об'єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об'єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об'єкті благоустрою.

Технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно. Технічна інвентаризація об'єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування (пункт 1.4-1.5 Інструкції).

Також, відповідно до Розділу II Правил благоустрою міста Черкас, затверджених рішенням Черкаської міської ради № 4-688 від 11.11.2008 до об'єктів благоустрою міста належать, зокрема парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні майданчики, дитячі майданчики, історичні національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади та сквери.

Елементами благоустрою є обладнання (елементи) дитячих, спортивних, господарчих, торговельних та інших майданчиків (п. 2.3.1) Правил благоустрою міста Черкаси.

Пункту 4.1.5 Правил благоустрою міста Черкаси передбачено обов'язок відповідальних посадових осіб підприємства, установ та організацій, незалежно від форми власності, юридичних осіб, що мають будинки і споруди на праві господарського відання, в орендному користуванні проводити згідно з планами, затвердженими рішеннями виконавчого комітету Черкаської міської ради інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин).

Враховуючи вищевикладене, на саме на Черкаську міську раду як на орган місцевого самоврядування покладено повноваження щодо інвентаризації та паспортизації закріплених за підпорядкованих їй комунальним підприємствам об'єктів благоустрою, шляхом, зокрема, затвердження планів проведення інвентаризації та паспортизації, створення інвентаризаційної комісії тощо.

У свою чергу, Черкаською міською радою після прийняття дитячих та спортивних майданчиків на баланс КП “Дирекція парків”, не затверджувалися плани інвентаризації та паспортизації останніх.

За відсутності затверджених планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою (їх частин), підприємства, установи та організації, фізичні особи-підприємці у сфері благоустрою населених пунктів позбавлені можливості проводити інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин).

З огляду на вказане, Черкаська міська рада не здійснила покладені на неї повноваження з паспортизації та інвентаризації об'єктів благоустрою, а саме - дитячих та спортивних майданчиків, чим позбавила можливості їх активного використання та порушила інтереси держави у сфері охорони дитинства шляхом створення безпечних умов для життя і здорового розвитку дитини, які порушено протиправною бездіяльністю органу місцевого самоврядування.

Суд враховує, позицію відповідача стосовно того, що забезпечення проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації дитячих та спортивних майданчиків на території міста Черкаси, які перебувають на балансі КП “Дирекція парків”, мають бути здійснені саме КП “Дирекція парків”, так як відповідні дитячі майданчики знаходяться на їх балансі, КП “Дирекція парків” є окремою юридичною особою з власними рахунками в банках, статутним капіталом, видами діяльності.

Разом з тим, суд наголошує, що КП “Дирекція парків” вирішує питання забезпечення проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації дитячих та спортивних майданчиків на території міста Черкаси, які перебувають на його балансі, планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.

Тобто, обов'язок щодо затвердження планів проведення технічної інвентаризації та паспортизації покладено саме на Черкаську міську раду, а КП “Дирекція парків” забезпечує проведення таких робіт.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.

Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.

Частинами 1, 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Зважаючи на те, що прокурор у даному випадку виступає в інтересах держави та враховуючи, що у справі позивач не поніс жодних судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертизи, тому у даному випадку підстави для відшкодування судових витрат відсутні.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати бездіяльність Черкаської міської ради щодо незатвердження планів проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих та спортивних майданчиків, які перебувають на балансі Комунального підприємства “Дирекція парків” протиправною.

Зобов'язати Черкаську міську раду на черговій сесії вирішити питання про розроблення та затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячих та спортивних майданчиків, які перебувають на балансі Комунального підприємства “Дирекція парків”.

Розподіл судових витрат не здійснювати.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог пункту 3 розділу VI Прикінцеві положення Кодексу адміністративного судочинства України.

Учасники справи:

1) позивач - заступник керівника Черкаської місцевої прокуратури (18000, м. Черкаси, вул. Б.Хмельницького, 60);

2) відповідач - Черкаська міська рада (18000, м. Черкаси, вул. Байди Вишневецького, 36, код ЄДРПОУ 25212542).

Рішення складене у повному обсязі та підписане 05.08.2020.

Суддя В.О. Гаврилюк