05 серпня 2020 року Справа № 160/6529/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Луніної О.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників (у письмовому провадженні) в місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
16.06.2020 року ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІНН НОМЕР_1 ) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) в якій позивач просить, а саме:
- визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до наданої довідки Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 05.05.2020 року про грошове забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення без обмеження максимального розміру пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 1 квітня 2019 року перерахунок пенсії без обмеження максимального розміру пенсії ОСОБА_1 відповідно до наданої довідки Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 05.05.2020 року у розмірі 71% грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, яке складається з:
посадового окладу - 6630,00 грн.; окладу за військове звання - 1410,00 грн.; надбавки за вислугу років - 50% від посадового окладу та окладу за військове звання - 4020,00 грн.; надбавки за особливості проходження служби - 34% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років - 4100,40 грн.; надбавки за складність - 3% від посадового окладу - 198,90грн.; премії - 10% від посадового окладу - 663,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано наступним.
ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Відповідно до розрахунку пенсії за пенсійною справою ОСОБА_1 за № НОМЕР_2 , станом на 02.06.2020 року пенсія позивачу розрахована із сум грошового забезпечення наступним чином, а саме: посадовий оклад - 6630,00 грн.; оклад за військове звання -1410,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 50% - 4020,00 грн. Основний розмір пенсії - 71 % грошового забезпечення.
Так, позивач зазначає, що останньому призначено пенсію за вислугу років в розмірі 71% грошового забезпечення, яке складається лише з: посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років.
Позивач звернувся до Управління служби безпеки України у Дніпропетровській області з проханням надати довідку про розмір його грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, які існували станом на 05.03.2019 року за відповідною посадою, яку він займав на дату звільнення із служби.
05 травня 2020 року Управлінням служби безпеки України у Дніпропетровській області позивачу було надано довідку про розмір грошового забезпечення, відповідно до якої станом на 05.03.2019 року за посадою начальник 12 відділення відділу ДСТЗІ Управління СБ України у Дніпропетровській області , яку займав позивач перед звільненням, грошове забезпечення складається з: посадового окладу - 6630,00 грн.; оклад за військове звання - 1410,00 грн.; надбавка за вислугу років 50 % - 4020,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби -34 % від посадового окладу - 4100,40 грн., надбавка за складність - 3 % від посадового окладу - 198,90 грн., премія - 10 % від посадового окладу -663,00 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог, позивач зазначає, що 07 травня 2020 року останній звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з 01.04.2019 року на підставі вказаної довідки, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.
Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, листом від 27.05.2020 року №8941-9207/М-02/8-0400/20 повідомило позивачу про відсутність підстав для перерахунку пенсії.
На підставі викладеного вище, та з посиланням на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р. у справі №826/3858/18, якою визнано протиправними та нечинними пункти 1,2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, позивач просить суд визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до наданої довідки Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 05.05.2020 року про грошове забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення без обмеження максимального розміру пенсії протиправними; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до наданої довідки Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 05.05.2020 року у розмірі 71% грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, яке складається з: посадового окладу - 6630,00 грн.; окладу за військове звання - 1410,00 грн.; надбавки за вислугу років - 50% від посадового окладу та окладу за військове звання - 4020,00 грн.; надбавки за особливості проходження служби - 34% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років - 4100,40 грн.; надбавки за складність - 3% від посадового окладу - 198,90грн.; премії - 10% від посадового окладу - 663,00 грн.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.06.2020 року відкрито провадження у справі №160/6529/20 та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.
Відповідач на адресу суду в установлені строки надав відзив, у якому позовні вимоги не визнав, просив у їх задоволенні відмовити повністю. В обґрунтування відзиву зазначив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію призначену відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Відповідно до п. а ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивачу), пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (п. "а" ст. 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011 року, внесено зміни до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», яким максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен був перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».).
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», в редакції, що діяла на дату призначення позивачу пенсії, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен був перевищувати 90 % відповідних сум грошового забезпечення, пенсія позивачу була призначена у розмірі 71 % від грошового забезпечення за 27 років вислуги.
Відповідно до Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України", який набрав чинності 01.04.2014 року, було внесено зміни в ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», а саме цифри 80 замінили на цифри 70.
Таким чином, відповідно до ч. 2ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», якою визначаються розміри пенсій за вислугу років, визначено що максимальний розмір пенсії обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
При цьому, представник відповідача у поданому відзиві зазначає, що відповідно до Порядку передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522, з 01.01.2007 на Пенсійний фонд України покладені функції лише з призначення і виплати пенсії, а функції розрахунку вислуги років, визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсій, належить до компетенції уповноваженого органу того міністерства або відомства, звідки військовослужбовця або особу рядового чи начальницького складу було звільнено зі служби.
Відтак, відповідач не наділений повноваженнями визначати розмір грошового забезпечення та змінювати його, відповідальність за внесення тих чи інших складових грошового забезпечення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії покладається на установу, якою видавалась довідка.
Представник відповідача зазначає, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18 від 12 грудня 2018 року, визнано протиправними та не чинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18 від 12 грудня 2018 року, також скасовано рішення Уряду щодо правомірності проведення з 01 січня 2018 року перерахунку пенсій, призначених за нормами Закону № 2262 до 1 березня 2018 року, скасовано визначені Урядом умови і розміри перерахунку пенсій із врахуванням грошового забезпечення, встановленого Постановою № 704, а також порядок виплати перерахованих коштів.
Відповідно до ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Отже, визнання не чинними в подальшому пунктів 1, 2 Постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі № 82673858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 року, не може мати наслідком визнання протиправними дій Головного управління щодо перерахунку пенсії та виплати перерахованих з 01.01.2018 року коштів, які були вчинені відповідачем до визнання не чинною Постанови № 103.
На підставі викладеного вище, та з посиланням на відповідні норми чинного пенсійного законодавства, повноважний представник відповідача просить суд у задоволенні пред'явлених позовних вимог відмовити у повному обсязі.
29.07.2020 року на адресу суду надійшла відповідь на відзив. В якій позивач заперечував щодо доводів відповідача та просив позов задовольнити в повному обсязі.
Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.
Позивач ОСОБА_1 є громадянином України, що підтверджується паспортом Серії НОМЕР_3 , копія якого міститься в матеріалах справи.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Позивач звернувся до Управління служби безпеки України у Дніпропетровській області з проханням надати довідку про розмір його грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, які існували станом на 05.03.2019 року за відповідною посадою, яку він займав на дату звільнення із служби.
05 травня 2020 року Управлінням служби безпеки України у Дніпропетровській області позивачу було надано довідку про розмір грошового забезпечення, відповідно до якої станом на 05.03.2019 року за посадою начальник 12 відділення відділу ДСТЗІ Управління СБ України у Дніпропетровській області, яку займав позивач перед звільненням, грошове забезпечення складається з: посадового окладу - 6630,00 грн.; оклад за військове звання - 1410,00 грн.; надбавка за вислугу років 50 % - 4020,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби -34 % від посадового окладу - 4100,40 грн., надбавка за складність - 3 % від посадового окладу - 198,90 грн., премія - 10 % від посадового окладу -663,00 грн.
07 травня 2020 року останній звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії з 01.04.2019 року на підставі зазначеного листа Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.
Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, листом від 27.05.2020 року №8941-9207/М-02/8-0400/20 «Про надання відповіді» повідомило позивачу про відсутність підстав для перерахунку пенсії, із зазначенням, що відповідно до Постанови №103 перерахунок пенсії здійснювався з урахуванням трьох складових грошового забезпечення: розмірі окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення.
На виконання Постанови №103 ОСОБА_1 було проведено перерахунок пенсії відповідно до Постанови №103, з урахуванням трьох складових грошового забезпечення на підставі довідки, яка надана управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області.
Так, з січня місяця 2020 року ОСОБА_1 отримує пенсію з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року, в розмірі 7070,30 грн.
При цьому, повідомлено, що провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії на підставі довідки управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 05.05.2020 року за №55/11/202-170, немає законних підстав.
В матеріалах справи міститься перерахунок пенсії позивача (пенсійна справа № 0402010717) від 02.06.2020 року, з тексту якого судом встановлено, що грошове забезпечення ОСОБА_1 складається з: посадового окладу 6630,00 грн.; окладу за військове звання 1410,00 грн.; процентної надбавки за вислугу років 50 % - 4020,00 грн.; премія 0 %. Всього 12060,00 грн. В тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 12060,00 грн. Основний розмір пенсії: 71 % грошового забезпечення (вислуга років 27) у розмірі: 8562,60 грн.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, згідно із постановою КМУ від 21.01.2018 року №103, виданої ОСОБА_1 Управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 05.05.2020 року за №55/11/202-170 за посадою, яку останній займав на день звільнення зі служби становить: посадовий оклад 6630,00 грн.; оклад за військовим званням 1410,00 грн.; надбавка за вислугу років (від пос.окл. та окл. за військове звання) 50 % - 4020,00 грн.; для обчислення пенсі 12060,00 грн.
Правовідносини сторін, що виникають у сфері визначення умов, норм і порядку пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, регулюються нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою КМУ №103 від 21.02.2018 р. «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким інших категоріям осіб», Порядком проведення перерахунку пенсій визначених постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови КМУ від 17.07.1992 р. №393» від 13.02.2008 №45 тощо.
Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закону № 2262), держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частин першої, другої та четвертої ст. 63 Закону України «"Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262 встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до частини третьої статті 51 Закону №2262 перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до п. а ст. 13 Закону № 2262 (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (п. "а" ст. 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Законом України від 08.07.2011 № 3668-УІ "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011, внесено зміни д ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, яким максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен був перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43 Закону №2262-ХІІ).
Відповідно до ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, в редакції, що діяла на дату призначення позивачу пенсії, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен був перевищувати 90 % відповідних сум грошового забезпечення, пенсія Позивачу була призначена у розмірі 71 % від грошового забезпечення за 27 років вислуги.
Відповідно до Закону України від 27.03.2014 № 1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України" (далі Закон № 1166-VII), який набрав чинності 01.04.2014, було внесено зміни в ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, а саме цифри 80 замінили на цифри 70.
Відтак, відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, якою визначаються розміри пенсій за вислугу років, визначено що максимальний розмір пенсії обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Норми, які визначають механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, встановлені ст. 63 Закону № 2262-ХІІ.
Згідно із ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) затверджено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова КМУ №103) відповідно до частини четвертої статті 63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" постановлено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова КМУ №704).
Порядок проведення перерахунку пенсій визначений постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» від 13.02.2008 № 45(далі - Порядок № 45).
Так у відповідності до п. 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХП, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 Порядку № 45 передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Міншфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно із п. 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і З (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відповідно до Порядку передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522, з 01.01.2007 на Пенсійний фонд України покладені функції лише з призначення і виплати пенсії, а функції розрахунку вислуги років, визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсій, належить до компетенції уповноваженого органу того міністерства або відомства, звідки військовослужбовця або особу рядового чи начальницького складу було звільнено зі служби.
Здійснивши системний аналіз наведених вище норм чинного законодавства України та надаючи оцінку доводам сторін, як викладених в заявленій позовній заяві та відзиві на позовну заяву, суд зазначає наступне.
Доводи позивача щодо визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 , відповідно до наданої довідки Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 05.05.2020 року про грошове забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення протиправним, не підтверджуються жодними належними та допустимими доказами, у відповідності до норм ст.ст. 73-77 КАС України, та спростовуються наступним.
Відповідно до Порядку передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522, з 01.01.2007 на Пенсійний фонд України покладені функції лише з призначення і виплати пенсії, а функції розрахунку вислуги років, визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсій, належить до компетенції уповноваженого органу того міністерства або відомства, звідки військовослужбовця або особу рядового чи начальницького складу було звільнено зі служби.
Відтак, суд зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області не наділено повноваженнями визначати розмір грошового забезпечення та змінювати його.
Щодо посилань позивача на протиправний характер дій Головного управління Пенсійного фонду України щодо нездійснення перерахунку пенсії останньому на підставі наданої позивачем довідки Управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій згідно із постановою КМУ від 21.02.2018 р. №103, суд зазначає наступне.
Наведеною вище постановою КМУ №103 чітко визначено механізм перерахунку пенсії за відповідними довідками, який полягає в наступному.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.
При цьому, форма довідки врегульована на законодавчому рівні та повинна відповідати додатку № 2 до Порядку (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103).
Як свідчать матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 , надані відповідачем, та долучені судом до матеріалів справи, в пенсійній справі позивача відсутня довідка за формою додатку №2 до постанови КМУ №103, направлена Управлінням служби безпеки України у Дніпропетровській області до відповідача, відповідно до норм постанови КМУ №103 з новими видами грошового забезпечення ОСОБА_1 .
Зазначені обставини, встановлені судом та підтверджені доказами, наявними в матеріалах справи, виключають протиправний характер дій відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 , відповідно до наданого Управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області розрахунку від 05.05.2020 року про грошове забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військового звання, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, з підстав викладених вище.
Щодо посилань позивача на наявність у останнього начебто виданої Управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області довідки від 05.05.2020 року, яку відповідач повинен був застосувати при здійсненні перерахунку пенсії позивача, суд зазначає наступне.
Детальний аналіз наведеного вище документа свідчить про те, що наведений документ не є довідкою, виданою за формою додатка №2 до постанови КМУ №103, яку Управління Служби безпеки України в Дніпропетровській області мало надати до відповідача з метою перерахунку пенсії ОСОБА_1 , а є лише відповіддю Управління Служби безпеки України в Дніпропетровській області на заяву ОСОБА_1 із зазначенням у вказаній відповіді інформації щодо грошового забезпечення по посаді, яку ОСОБА_1 займав перед звільненням начальника 12 відділення відділу ДСТЗІ Управління СБ України у Дніпропетровській області станом на 05.03.2019 року.
Відтак, сам факт наявності зазначеного листа, який не є довідкою про зміни у складі грошового забезпечення в розумінні постанови КМУ №103 за відсутності належним чином оформленої та направленої до відповідача довідки відповідно до постанови КМУ №103, не може мати наслідком визначення протиправного характеру дій відповідача Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та задоволення поданого позивачем позову в повному обсязі.
При цьому, суд зазначає, що посилання позивача на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 скасовано жодним чином не впливає на розгляд даної справи.
Постановою суду скасовано рішення Уряду щодо правомірності проведення з 01.01.2018 р. перерахунку пенсій, призначених за нормами Закону України №226 до 01 березня 2018 р., скасовано визначені Урядом умови і розміри перерахунку пенсій із врахуванням грошового забезпечення, встановленого Постановою №704, а також порядок виплати перерахованих коштів.
На підставі викладеного вище, суд прийшов до висновку що визнання не чинним в подальшому пунктів 1, 2 Постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018 р. у справі №826/3858/18, яке набрала законної сили 05.03.2019 р., не може мати наслідком визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо перерахунку пенсії та виплати перерахованих з 01.01.2018 р. коштів, які були вчинені відповідачем до визнання не чинною Постанови №103.
За приписами статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості
Відповідно до приписів статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.
Керуючись ст. ст. 9, 72-77, 139, 242-243, 245-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІНН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимогстатті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд, відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.С. Луніна