Справа № 2а-6100/09/1770
12 січня 2010 року 09год. 35хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дудар О.М. за участю секретаря судового засідання Кривчук К.І., сторін та інших осіб, які беруть участь у справі:
позивач: ОСОБА_1,
представник відповідача: Віра С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління праці та соціального захисту населення Рівненської
обласної державної адміністрації
про визнання незаконною відмови та зобов'язання вчинення певних дій, -
Позивач ОСОБА_1 звернувся з позовом до відповідача Головного управління праці та соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації про визнання незаконною відмови та зобов'язання вчинення певних дій. Просить визнати незаконною відмову відповідача у наданні дозволу на зняття автомобіля марки "AUDI", 1998 року випуску, з об'ємом двигуна 1781 куб.см., № кузова НОМЕР_2, реєстраційний номер НОМЕР_1, з обліку, зобов'язати відповідача не чинити перешкод розпоряджатися вказаним транспортним засобом, дати дозвіл на зняття з обліку для реєстрації та на відчуження вказаного автомобіля.
У судовому засіданні позивач підтримав позов та суду пояснив, що його діду ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, інваліду III групи внаслідок аварії на ЧАЕС, наказом Головного управління праці та соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації №233 від 30.06.2006р. було видано як гуманітарну допомогу автомобіль марки "AUDI", 1998 року випуску, з правом передачі керування члену сім'ї інваліда. 15.08.2006 року Сарненським МРЕВ ВДАІ УМВС в Рівненській області автомобіль марки "AUDI", 1998 року випуску, з об'ємом двигуна 1781 куб.см., № кузова НОМЕР_2, поставлений на облік та зареєстрований під державним номерним знаком НОМЕР_1 на громадянина ОСОБА_4. У виданому свідоцтві про реєстрацію зазначено, що ОСОБА_4 забезпечується автомобілем без права продажу і дарування іншій особі. У зв'язку з похилим віком ОСОБА_4 Головним управлінням праці та соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації дозволено видати доручення на право керування автомобілем члену сім'ї - ОСОБА_1.
ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_4 помер. У зв'язку з похилим віком ОСОБА_4 та необхідністю догляду за ним, ОСОБА_1 та ОСОБА_4 проживали разом та були зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1. В порушення п.16 Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.2006р. №999, на звернення до Головного управління праці та соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації у наданні дозволу на зняття з обліку для реєстрації обумовленого автомобіля позивач отримав відмову, яку вважає незаконною. Просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні надав пояснення, які повністю співпадають з позицією, викладеною у письмових запереченнях, а, зокрема, вказав, що відповідач діяв в межах та на підставі чинного законодавства України. Зазначив, що дід позивача ОСОБА_4, як інвалід III групи внаслідок аварії на ЧАЕС, був безкоштовно забезпечений Головним управлінням праці та соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації автомобілем марки "AUDI", 1998 року випуску, який надійшов до Головного управління як гуманітарна допомога від громадянина ОСОБА_5 для ОСОБА_4
Зауважив, що ОСОБА_4 був забезпечений автомобілем відповідно до наказу від 30.06.2006 року № 233, а помер 19.10.2008 року, тобто строк експлуатації автомобіля ним є меншим, ніж 10 років. На думку відповідача, оскільки відповідно до роз'яснення Міністерства праці та соціальної політики України (лист №748/0/14-09/19 від 26.01.2009р.) терміном "строк експлуатації" слід вважати строк, з якого інвалід забезпечений автомобілем, виданим у якості гуманітарної допомоги, то підстав для залишення автомобіля члену сім'ї немає. Просить в задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю з огляду на наступне.
Судом встановлено, що дід позивача ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, був інвалідом III групи внаслідок аварії на ЧАЕС та проживав і був зареєстрований АДРЕСА_1. У зв'язку з похилим віком ОСОБА_4 та його дружини ОСОБА_6 разом з ними (для здійснення догляду) у с.Висоцьк проживав та був зареєстрований онук ОСОБА_1.
Наказом Головного управління праці та соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації №233 від 30.06.2006р. ОСОБА_4 було видано як гуманітарну допомогу автомобіль марки "AUDI", 1998 року випуску, з об'ємом двигуна 1781 куб.см., № кузова НОМЕР_2, реєстраційний номер НОМЕР_1 з правом передачі керування члену сім'ї інваліда.
15.08.2006 року Сарненським МРЕВ ВДАІ УМВС в Рівненській області автомобіль марки "AUDI", 1998 року випуску, з об'ємом двигуна 1781 куб.см., № кузова НОМЕР_2, поставлений на облік та зареєстрований під державним номерним знаком НОМЕР_1 на громадянина ОСОБА_4 без права продажу і дарування іншій особі.
ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_4. Після його смерті позивач ОСОБА_1, як член сім'ї інваліда, звернувся до відповідача щодо надання дозволу на зняття з обліку вказаного вище автомобіля. Головне управління праці та соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації листом відмовило позивачу у наданні такого дозволу з покликанням на те, що автомобіль є власністю Головного управління і строк експлуатації цього транспортного засобу інвалідом є меншим десяти років.
Ці обставини підтверджуються дослідженими у судовому засіданні доказами: паспортом позивача НОМЕР_3 (а.с.6), копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5 (а.с.7), копією свідоцтва про смерть ОСОБА_4 НОМЕР_4 від 20.10.2008 р. (а.с.8), копією довідки Висоцької сільської ради №2805 від 26.11.2008р. (а.с.9), довідкою Хорівської сільської ради №1113 від 09.09.2009р. (а.с.10), копією паспорта ОСОБА_4 СР №276071 (а.с.12), копією наказу Головного управління праці та соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації №233 від 30.06.2006р. (а.с.21), копією реєстраційного талона НОМЕР_6 (а.с.30).
Відповідно до пункту 16 Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.2006 року № 999 (із змінами внесеними згідно Постанови КМУ від 17.04.2008 року), після смерті інваліда автомобіль, яким він був забезпечений головним управлінням соціального захисту або управлінням виконавчої дирекції, строк експлуатації якого більше ніж 10 років, залишається члену сім'ї, який на час смерті інваліда проживав та був зареєстрований за місцем проживання і реєстрації інваліда.
Згідно з Методикою товарознавчої експертизи та оцінки дорожніх транспортних засобів, затвердженою Наказом Мінюсту від 24.11.2003р. № 142/5/2092, строк експлуатації - період часу від моменту виготовлення транспортного засобу до дати оцінки.
Обумовлений автомобіль марки "AUDI", з об'ємом двигуна 1781 куб.см., № кузова НОМЕР_2, реєстраційний номер НОМЕР_1, виготовлено у 1998 році і, відповідно, строк його експлуатації на момент отримання позивачем відмови у наданні дозволу на відчуження вказаного вище автомобіля становить понад 10 років.
Як вбачається з копії свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, власником спірного автомобіля був ОСОБА_4, у реєстраційному талоні НОМЕР_6 зазначений власником ОСОБА_1 і ці обставини ніким не оспорювалися.
Покликання відповідача на роз'яснення Міністерства праці та соціальної політики України, викладені в листі №748/0/14-09/19 від 26.01.2009 р., що терміном "строк експлуатації" слід вважати строк, з якого інвалід забезпечений автомобілем, виданим у якості гуманітарної допомоги, суд вважає безпідставними, оскільки право тлумачення законів та актів уряду належить Конституційному Суду України, а не профільному Міністерству.
Крім того, у п.16 Порядку забезпечення інвалідів автомобілями відсутнє формулювання: "строк експлуатації якого інвалідом більше ніж 10 років", а лише зазначено: "строк експлуатації якого більше ніж 10 років".
Таким чином, як свідчать фактичні обставини справи, у органу соціального захисту населення були відсутні підстави для відмови позивачу у наданні дозволу на зняття з обліку та відчуження обумовленого автомобіля.
Згідно з ч.1.ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.
Приписи ч.1 ст.70 КАС України слід застосовувати з урахуванням того, що в силу ч.2 ст.70 цього ж Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахування вищевикладеного суд вважає, що Головним управлінням праці та соціального захисту населення Рівненської обсласної державної адміністрації не доведено правомірності вчинених дій, у той час як ОСОБА_1 доведено обґрунтованість заявленого позову.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Таким чином, ОСОБА_1 слід присудити до повернення з Державного бюджету України сплачене державне мито за подання адміністративного позову в розмірі 3 грн. 40 коп.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позов задовольнити повністю.
Визнати незаконною відмову Головного управління праці та соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації у наданні ОСОБА_1 дозволу на зняття з обліку автомобіля марки "AUDI", 1998 року випуску, з об'ємом двигуна 1781 куб.см., № кузова НОМЕР_2, реєстраційний номер НОМЕР_1.
Зобов'язати Головне управління праці та соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації не чинити перешкод розпоряджатися ОСОБА_1 автомобілем марки "AUDI", 1998 року випуску, з об'ємом двигуна 1781 куб.см., № кузова НОМЕР_2, реєстраційний номер НОМЕР_1.
Зобов'язати Головне управління праці та соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації дати дозвіл ОСОБА_1 на зняття з обліку для реєстрації та на відчуження автомобіля марки "AUDI", 1998 року випуску, з об'ємом двигуна 1781 куб.см., № кузова НОМЕР_2, реєстраційний номер НОМЕР_1.
Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) судовий збір у сумі 3 (три) грн. 40 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10-ти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Дудар О.М.
Постанова складена в повному обсязі 18.01.10р.