Постанова від 18.08.2009 по справі 2а-4672/09/1770

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а-4672/09/1770

18 серпня 2009 р. 09год. 50хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Боймиструка С.В. за участю секретаря судового засідання Манковському Д.В. за участю сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: не з'явився,

відповідача: Ковтуцька Ю.О., прокурор:< Текст >, третьої особи:< Текст >,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_2 < Список > < в особі > третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача< 3-тя особа >

до Здолбунівська об'єднана державна податкова інспекція третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача < 3-тя особа >

про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернулася до суду зі скаргою на неправомірні дії (бездіяльність) Здолбунівської об'єднаної державної податкової інспекції Рівненської області, посилаючись на те, що вона за релігійними переконаннями не може мати ідентифікаційний номер, а відповідач незаконно відмовив внести відповідну відмітку до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи -платника податків та інших обов'язкових платежів, чим порушив Закон України «Про Державний реєстр фізичних осіб -платників податків та інших обов'язкових платежів». Позивач в судове засідання не з'явилася, подала заяву про розгляд справи без її участі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, проти позову заперечила, вважає його безпідставним та необґрунтованим, оскільки ОСОБА_2 є засновником Приватного іхтіолого-рибоводного технікуму «Прима», код 22553584, відповідно до останньої редакції статуту вказаної організації зареєстрованого державним реєстратором Здолбунівської РДА 14.12.2004р., номер запису 15961050001000035. Представник позивача вказує, що п.2 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15 травня 2003 року № 755-1V передбачає, що в єдиному державному реєстрі містяться такі відомості щодо юридичної особи: перелік засновників (учасників) юридичної особи, якщо засновник -фізична особа; найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код. Згідно з позицією відповідача, зняти з позивача ідентифікаційний номер та проставити у паспорті відмітку про наявність у нього права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера неможливо, оскільки позивач є засновником юридичної особи, тому представник відповідача просить суд в позові відмовити.

Заслухавши пояснення представника відповідача, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Судом встановлено, що 27 грудня 2004 року ОСОБА_2 звернулася до Здолбунівської об'єднаної державної податкової інспекції з заявою про відмову від ідентифікаційного номера через свої релігійні переконання.

Згідно з ч. 2 ст. 1 Закону України «Про Державний реєстр фізичних осіб платників податків та інших обов'язкових платежів»для осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи, зберігаються раніше встановлені форми обліку платників податків та інших обов'язкових платежів. У паспортах зазначених осіб робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера.

Механізм реалізації вказаної норми Закону та уповноважений на це орган визначено Порядком унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства внутрішніх справ України від 19 жовтня 2004 року № 602/1226, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2004 року за № 1345/9944.

Відповідно до пп 1.4 та 1.5 Порядку особа, яка через свої релігійні або інші переконання відмовляється від прийняття ідентифікаційного номера у разі відсутності у неї ідентифікаційного номера, а також особа, яка через свої релігійні або інші переконання відмовляється від прийняття ідентифікаційного номера у разі наявності у неї ідентифікаційного номера, повідомляє у формі заяви податковий орган за місцем своєї реєстрації.

Пунктом 2 Порядку визначений перелік документів, що подає фізична особа, яка відмовляється від ідентифікаційного номера, до органу державної податкової служби.

Згідно з п. 1.3 орган державної податкової служби у термін до 30 календарних днів з дня прийняття заяви надає заявнику довідку, форма якої наведена у додатку 3 до Порядку, або відмовляє в наданні такої довідки із зазначенням причин відмови.

Відповідно до п. п. 4, 5 Порядку фізична особа, яка відмовляється від ідентифікаційного номера, подає до органу внутрішніх справ за своїм місцем реєстрації довідку за формою № В3 та паспорт громадянина України. Посадова особа органу внутрішніх справ при зверненні громадянина за місцем його реєстрації щодо внесення відмітки до його паспорта розглядає довідку за формою № В3 щодо повноти і правильності її заповнення та відповідності пред'явленому паспорту. У разі відсутності невідповідностей посадова особа вносить на 7 - 9 сторінку паспорта відмітку наступного змісту «Має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера».

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України «Про державну податкову службу в Україні»та Законом України «Про Державний реєстр фізичних осіб -платників податків та інших обов'язкових платежів», як і іншими законами, Порядком унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства внутрішніх справ України від 19 жовтня 2004 року № 602/1226, не передбачено повноважень податкового органу або його посадових осіб щодо направлення до Державної податкової адміністрації України матеріалів для зняття з позивача ідентифікаційного номера, для внесення змін до державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів та повноважень щодо вчинення в паспорті громадянина будь-яких відміток.

Існує певний механізм та процедура внесення відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера до паспорта фізичної особи, яка через свої релігійні або інші переконання відмовляється від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомила про це орган державної податкової служби.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 5 Закону України «Про державний реєстр фізичних осіб -платників податків та інших обов'язкових платежів»і вищевказаного Порядку, поняття офіційного повідомлення відповідних державних органів, яке є необхідною умовою вилучення ідентифікаційного номера з Державного реєстру та надання права сплачувати податки та інші обов'язкові платежі за раніше встановленою формою обліку, складається не лише з подання заяви особою, яка відмовляється від ідентифікаційного номеру, а із сукупності дій, що їх потрібно вчинити як у органах державної податкової служби, так і в органах внутрішніх справ.

Реалізація права позивача на альтернативну форму обліку при сплаті податків та інших обов'язкових платежів залежить виключно від нього самого з дотриманням положень Наказу Державної податкової адміністрації України та Міністерства внутрішніх справ України від 19 жовтня 2004 року № 602/1226, а не від дій чи бездіяльності відповідача.

За таких обставин, позовні вимоги позивача до Здолбунівської ОДПІ про визнання неправомірною бездіяльності відповідача у відмові надіслати до ДПА України матеріали для зняття з позивача ідентифікаційного номера та проставити у паспорті позивача відмітку про наявність у нього права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера та зобов'язання Здолбунівську ОДПІ направити до ДПА України інформацію про персональні дані позивача для внесення змін до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів на зняття присвоєного позивачу ідентифіційного номеру та проставити на одній із сторінок його паспорта відмітку про наявність у нього права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера -до задоволення не підлягають.

Посилання відповідача на той факт, що позивач є засновником юридичної особи, а тому неможливо вилучити ідентифікаційний номер позивача з Державного реєстру та проставити у паспорті відмітку про наявність у нього права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера, - уваги не заслуговують як безпідставні та необґрунтовані з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 4 Закону України «По свободу совісті та релігійні організації» громадяни України є рівними перед законом і мають рівні права в усіх галузях економічного, політичного, соціального і культурного життя незалежно від їх ставлення до релігії.

Законом України «Про Державний реєстр фізичних осіб -платників податків та інших обов'язкових платежів»передбачено право осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи, зберегти раніше встановлені форми обліку платників податків та інших обов'язкових платежів та не використовувати при цьому ідентифікаційний номер. Тому той факт, що позивач є засновником юридичної особи, не є підставою для відмови йому вилученні його ідентифікаційного номера з Державного реєстру фізичних осіб -платників податків та інших обов'язкових платежів.

Відповідно до вимог ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, понесені позивачем судові витрати не відшкодовуються.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_2 до Здолбунівської об'єднаної державної податкової інспекції щодо:

- визнання неправомірною бездіяльності Здолбунівської об'єднаної державної податкової інспекції у відмові надіслати до ДПА України матеріали для зняття з позивача ідентифікаційного номера та проставити у паспорті позивача відмітку про наявність у нього права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера;

- зобов'язання Здолбунівської об'єднаної державної податкової інспекції направити до ДПА України інформацію про персональні дані позивача для внесення змін до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів на зняття присвоєного позивачу ідентифіційного номеру та проставити на одній із сторінок його паспорта відмітку про наявність у нього права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера, - відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10-ти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Боймиструк С.В.

Постанова складена в повному обсязі 25 серпня 2009 року