Справа № 2а-6795/09/1770
21 грудня 2009 р. 15год. 30хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Друзенко Н.В. за участю секретаря судового засідання Пушкової О.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Мамай І.Є.
відповідача: представник не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державна податкова інспекція у м. Рівне
до Фізична особа -підприємець ОСОБА_2
про стягнення заборгованості , -
Позивач - Державна податкова інспекція у м. Рівне звернувся з позовом до відповідача - фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкової заборгованості в сумі 1178,35 грн.
В судовому засіданні представник позивача надала суду пояснення, що співпадають з позицією, викладеною в позовній заяві, повністю підтримала позовні вимоги, просить позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явилася, причини неприбуття суду не повідомила. Про дату, час і місце судового розгляду була повідомлена належним чином. Судом не визнавалася обов'язковою участь відповідача в судовому засіданні. За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача на підставі наявних доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що відповідач зареєстрована як фізична особа - підприємець розпорядженням виконавчого комітету Рівненської міської ради від 18.02.1998р. та як платник податків перебуває на обліку у Державній податковій інспекції в м. Рівне з 21.11.2003 року.
В силу вимог пп.4.1.1. п.4.1. ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 року, платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Відповідно до пп. “а”, “б”пп.4.1.4. п.4.1. ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Відповідно до пп.7.8.1. п.7.8. ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" №168/97-ВР від 03.04.1997 року, податковим періодом для даного виду податку є один календарний місяць.
Актом перевірки своєчасності подачі декларації по податку на додану вартість від 21.11.2008 року № 485 зафіксовано, що відповідачем не подано податкові декларації з податку на додану вартість за період лютий-вересень 2008 року - у строки, визначені законодавством.
Відповідно до пп.17.1.1. п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Внаслідок цього, відповідно до п."а" пункту 4.1.4. ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, враховуючи ту обставину, що податковим органом було встановлено факт порушення відповідачем вимог законодавства у вигляді несвоєчасного подання податкових декларацій, відповідальність за які передбачена пп.17.1.1. п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, позивачем винесено податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0005241745/0 від 21.11.2008 року, яким відповідачу визначено суму податкового зобов'язання по податку на додану вартість за штрафними санкціями у розмірі 1190,00 грн.
Відповідно до вимог пп.5.2.1.п.5.2. ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, коли платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження, або звертається у встановлені строки з позовом до суду.
Доказів оскарження позивачем податкового повідомлення-рішення Р" №0005241745/0 від 21.11.2008 року в адміністративному чи судовому порядку не надано. Відтак, податкове зобов'язання платника податків, визначене вказаним податковим повідомленням-рішенням, вважається узгодженим.
Станом на 25.08.2009 року згідно даних обліку позивача за відповідачем рахується заборгованість перед бюджетом зі сплати податку на додану вартість, з урахуванням переплати в сумі 11,65 грн., на загальну суму 1178,35 грн. Станом на день розгляду справи у суді заборгованість перед бюджетом не погашена.
Дані обставини підтверджені дослідженими у судовому засіданні доказами: копією Свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи (а.с.12), довідкою про взяття на облік платника податків (а.с.13), обліковою карткою платника податків (а.с.6-8), копією податкового повідомлення-рішення форми «Р»№ 0005241745/0 від 21.11.2008р.(а.с.14), копією акта перевірки своєчасності подачі розрахунку, декларації № 485 від 21.11.2008 року (а.с.15), податковою декларацією з податку на додану вартість від 19.11.2008 року (а.с.16-17), довідкою про стан розрахунків відповідача з бюджетом від 26.08.2009 року (а.с.5), розрахунком суми податкового боргу (а.с.3).
Позивачем для відповідача, відповідно до вимог статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року, вручено податкові вимоги №1/3580 від 08.12.2008 року та №25803/24-19 від 11.06.2009 року (а.с.10,11), які на момент подання адміністративного позову останнім не задоволені.
Відповідно до п. 3.1.1 ст. 3 Закону України "Про порядок погашення податкових зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
У відповідності зі ст.124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас ч. 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади (до яких належать і органи державної податкової служби) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п.11 ст.10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" №509-XII від 04.12.1990 року, державним податковим інспекціям надано право подавати до суду позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Примусове стягнення податкової заборгованості -це передбачена законодавством України процедура погашення податкової заборгованості платника податків шляхом звернення стягнення на активи відповідного платника податків. Згідно зі ст.3 Закону України "Про порядок погашення податкових зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 року, активи платників податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкових зобов'язань виключно за рішенням суду.
Активами платника податків, як зазначено у п.1.7 ст.1 Закону України "Про порядок погашення податкових зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 року, є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.
Завершальною стадією судового провадження є виконавче провадження. Згідно з вимогами ст.50 Закону України "Про виконавче провадження" №606-XIV від 21.04.1999 року, стягнення за виконавчими документами в першу чергу звертається на кошти боржника в гривнях та іноземній валюті, інші цінності, в тому числі кошти на рахунках та вкладах боржника в установах банків та інших кредитних організаціях, на рахунки в цінних паперах у депозитаріях цінних паперів, а у разі відсутності у боржника коштів та цінностей, достатніх для задоволення вимог стягувача, стягнення звертається також на належне боржникові інше майно, за винятком майна, на яке згідно з законом не може бути накладено стягнення.
За таких підстав, податковий борг відповідача підлягає стягненню в судовому порядку, при цьому немає необхідності визначати спосіб і порядок такого стягнення, позаяк примусове стягнення здійснюється за рахунок активів боржника в силу Закону.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з відповідача - Фізичної особи -підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) на користь Державної податкової інспекції у м. Рівне (м. Рівне, вул. Відінська, 8, код ЄДРПОУ - 34327770) заборгованість зі сплати штрафних санкцій з податку на додану вартість в сумі 1178 (одна тисяча сто сімдесят вісім ) грн. 35 коп., яку перерахувати на р/р 31115029700002 в ГУДКУ в Рівненській області, МФО 833017, код ЄДРПОУ 22586331, код платежу 14010100.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10-ти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя Друзенко Н.В.
Постанова складена в повному обсязі 23.12.09р.