Справа № 2а-6953/09/1770
21 грудня 2009 р. 17год. 20хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Друзенко Н.В. за участю секретаря судового засідання Пушкової О.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник не з'явився
відповідача: представник не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державна податкова інспекція у м.Рівне
до Приватне підприємство "Ріко Сервіс-Проект"
про стягнення заборгованості , -
Позивач - Державна податкова інспекція у м. Рівне звернувся з позовом до відповідача - Приватного підприємства "Ріко Сервіс-Проект" про стягнення податкової заборгованості в сумі 850,00 грн.
В судове засідання представник позивача не з'явився, подав заяву, в якій просить суд розглянути справу без участі представника.
Відповідач в судове засідання не з'явився, причини неприбуття суду не повідомив. Про дату, час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином за адресою, що станом на час розгляду справи внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців, в якості зареєстрованого місця проживання фізичної особи -підприємця.
Суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін на підставі наявних доказів.
Повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що відповідач зареєстрований як юридична особа розпорядженням виконавчого комітету Рівненської міської ради 16.05.2006 року, свідоцтво про державну реєстрацію Серії А01 № 538267 (а.с.8), відомості про нього включені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців 16.05.2006 року (а.с.7-9). Як платник податків перебуває на обліку у Державній податковій інспекції в м. Рівне з 16.05.2006 року (а.с.9) і є платником податку на додану вартість згідно свідоцтва №100160498 від 21.01.2009 року (а.с.10).
Актом перевірки своєчасності подачі розрахунку, декларації від 19.06.2009 року № 59 зафіксовано, що відповідачем не подано податкової декларації з податку на додану вартість за березень, квітень, травень 2009 року- у строки, визначені законодавством (а.с. 14).
Відповідно до п."а" пункту 4.1.4. ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000року № 2181-ІІІ, податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
В силу вимог пп.7.8.1. п.7.8. ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" №168/97-ВР від 03.04.1997 року, податковим періодом для вказаного виду податку є один календарний місяць.
Відповідно до пп.17.1.1. п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Відповідно до цього, податковим органом на підставі акта перевірки за №59 від 19.06.2009 року було винесено податкове повідомлення-рішення №0001811541/0/15-209 від 23.06.2009 року, яким відповідачу визначено суму податкового зобов'язання за штрафними санкціями по податку на додану вартість у розмірі 510,00 грн (а.с.13).
Відповідно до ст.4 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та зввітності суб'єктів малого підприємництва" №727 від 03.07.1998 року, за результатами господарської діяльності за звітний (податковий) період (квартал) суб'єкти малого підприємництва - юридичні особи подають до органу державної податкової служби до 20 числа місяця, що наступає за звітним (податковим) періодом, розрахунки про сплату єдиного податку, акцизного збору і, в разі обрання ними єдиного податку за ставкою 6 відсотків, розрахунок про сплату податку на додану вартість, а також платіжні доручення на сплату єдиного податку за звітний період з позначкою банку про зарахування коштів.
Актом перевірки своєчасності подачі розрахунку, декларації від 02.04.2009 року №216 зафіксовано факт несвоєчасної подачі розрахунку сплати єдиного податку (а.с.4).
Внаслідок цього, відповідно до податкового повідомлення-рішення № 0002161540 від 13.04.2009 року, яке прийняте на підставі акту перевірки за №216 від 02.04.2009 року, відповідачу визначено суму податкового зобов'язання за штрафними санкціями по єдиному податку у розмірі 340,00 грн. (а.с.5).
З врахуванням положення пп.5.2.1. п.5.2. ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, за яким податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, коли платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження, або звертається у встановлені строки з позовом до суду та з врахуванням відсутності фактів оскарження відповідачем податкових повідомлень-рішень, винесених ДПІ у м.Рівне, визначена ними сума податкових зобов'язань зі штрафних санкцій, є узгодженою.
Відповідно до п.17.3. ст.17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року, сплата (стягнення) штрафних санкцій, прирівнюється до сплати (стягнення) податку.
Станом на день розгляду справи у суді згідно даних обліку позивача за відповідачем рахується податкова заборгованість перед бюджетом на загальну суму 850,00 грн., в тому числі: за штрафними санкціями по податку на додану вартість в сумі 510,00грн., за штрафними санкціями по єдиному податку сумі 340,00грн.
Дані обставини підтверджені дослідженими у судовому засіданні доказами: розрахунком виникнення податкової заборгованості відповідача (а.с.6), довідкою про стан розрахунків відповідача з бюджетом від 28.10.2009 року (а.с.7), обліковою карткою платника податків (а.с.15-16).
Позивачем для відповідача, відповідно до вимог статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року, вручено податкові вимоги №1/630 від 11.06.2009 року та №2/752 від 17.07.2009 року (а.с.12,11), які на момент подання адміністративного позову останнім не задоволені та не оскаржені.
Відповідно до пп.3.1.1 п.3.1. ст.3 Закону України “Про порядок погашення податкових зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. Пунктом 11 ст.10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” №509-XII від 04.12.1990 року, встановлено право державних податкових інспекцій подавати до суду позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Примусове стягнення податкової заборгованості - це передбачена законодавством України процедура погашення податкової заборгованості платника податків шляхом звернення стягнення на активи відповідного платника податків. Згідно зі ст.3 Закону України “Про порядок погашення податкових зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” №2181-III від 21.12.2000 року, активи платників податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкових зобов'язань виключно за рішенням суду.
Активами платника податків, як зазначено у п.1.7 ст.1 Закону України “Про порядок погашення податкових зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” №2181-III від 21.12.2000 року, є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.
Завершальною стадією судового провадження є виконавче провадження. Згідно з вимогами ст.50 Закону України “Про виконавче провадження” №606-XIV від 21.04.1999 року, стягнення за виконавчими документами в першу чергу звертається на кошти боржника в гривнях та іноземній валюті, інші цінності, в тому числі кошти на рахунках та вкладах боржника в установах банків та інших кредитних організаціях, на рахунки в цінних паперах у депозитаріях цінних паперів, а у разі відсутності у боржника коштів та цінностей, достатніх для задоволення вимог стягувача, стягнення звертається також на належне боржникові інше майно, за винятком майна, на яке згідно з законом не може бути накладено стягнення.
За таких підстав, податковий борг відповідача підлягає стягненню в судовому порядку, при цьому немає необхідності визначати спосіб і порядок такого стягнення, позаяк примусове стягнення здійснюється за рахунок активів боржника в силу Закону.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного підприємства "Ріко Сервіс-Проект" (вул.Гагаріна,61, м.Рівне, 33000, р/р 26004078401301, в ВАТ "Сведбанк" у м.Києві, МФО 300164, код ЄДРПОУ - 34388209) на користь Державної податкової інспекції у м.Рівне (вул. Відінська ,8, м.Рівне, код ЄДРПОУ - 34327770) заборгованість зі сплати податків в сумі 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 00 коп. , яку перерахувати в наступному порядку:
- податок на додану вартість в сумі 510 грн.00 коп.- р/р 31115029700002, в ГУДКУ в Рівненській області, МФО 833017, код ЄДРПОУ 22586331, одержувач - Державний бюджет м. Рівне, код платежу 14010100;
- єдиний податок в сумі 340 грн.00 коп.- р/р 34216378700002, в ГУДКУ в Рівненській області, МФО 833017, код ЄДРПОУ 22586331, одержувач- Місцевий бюджет м.Рівне, код платежу 16050100.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10-ти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя Друзенко Н.В.
Постанова складена в повному обсязі 23.12.09р.