Ухвала від 03.08.2020 по справі 260/2331/20

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

03 серпня 2020 рокум. Ужгород№ 260/2331/20

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Гаврилка С.Є.,

з участю секретаря судового засідання - Міци О.-Д.В.

учасники справи:

позивач: Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 - не з'явився;

відповідач: Державна податкова служба України - представник - не з'явився;

відповідач: Державна казначейська служба України - представник - не з'явився,

вирішуючи в підготовчому засіданні питання щодо залучення співвідповідачів до участі в адміністративній справі за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової служби України та Державної казначейської служби України про стягнення коштів, -

ВСТАНОВИВ:

25 червня 2020 року до Закарпатського окружного адміністративного суду звернулася з позовом Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, будинок 8, код ЄДРПОУ 43005393) та Державної казначейської служби України (01601, м.Київ, вул. Бастіона, будинок 6, код ЄДРПОУ 37567646), яким просить суд: "1. Стягнути з Державною бюджету України на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ІПН НОМЕР_1 ) заборгованість бюджету із відшкодування податку на додану вартість в розмірі 115 130,00 грн. (сто п'ятнадцять тисяч сто тридцять гривень 00 копійок) та пеню в розмірі 428 157,05 грн. (чотириста двадцять вісім тисяч сто п'ятдесят сім гривень 05 копійок); 2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Відповідачів на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ІПН НОМЕР_1 ) понесені судові витрати.".

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 01 липня 2020 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі.

Відповідно до статті 180 частини 2 пункту 4 КАС України, у підготовчому засіданні суд вирішує питання про вступ у справу інших осіб, заміну неналежного відповідача, заміну позивача, залучення співвідповідача, об'єднання справ і роз'єднання позовних вимог, прийняття зустрічного позову, якщо ці питання не були вирішені раніше.

Відповідно до статті 4 частини 1 пункту 9 КАС України, встановлено, що відповідач це суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Згідно положень статті 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Так, відповідно до статті 48 частини 3 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Як убачається з матеріалів справи, звернена позивачем вимога стосується зокрема, стягнення з Державного бюджету України пені в розмірі 428 157,05 гривень.

Так, у відповідності до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 1200 від 18 грудня 2018 року "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби" утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.

Згідно із пунктом 2 абзацом 6 цієї ж постанови Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби, Державної митної служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.

Відповідно до наказу Міністерства фінансів України "Про затвердження порядку взаємодії органів Державної казначейської служби України у процесі судового розгляду та виконання рішень суду про бюджетне відшкодування податку на додану вартість та/або пені, нарахованої на заборгованість державного бюджету з відшкодування такого податку, або стягнення митних платежів" від 09 березня 2016 року № 343, з метою ефективної взаємодії та запобігання незаконного стягнення з державного бюджету податку на додану вартість, пені на підставі судових рішень та вжиття інших заходів судового захисту інтересів держави відповідно до законодавства України, для забезпечення повного з'ясування обставин що мають значення в процесі судового розгляду позовних заяв про бюджетне відшкодування податку на додану вартість, пені або стягнення митних платежів, відповідачем у таких справах є орган Державної фіскальної служби (далі - ДФС), на обліку якого перебуває платник або який здійснив митне оформлення, та орган Казначейства за місцезнаходженням відповідного органу ДФС.

Відповідно до статті 200 пункту 200.7 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Згідно зі статтею 200 пунктом 200.7 підпунктом 200.7.1 Податкового кодексу України формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

За приписами статті 200 пункту 200.13 Податкового кодексу України на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої Суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п'яти операційних днів.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 460/2011 (далі - Положення № 460/2011), Державна казначейська служба України (Казначейство України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України. Казначейство України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для реалізації державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

Відповідно до пункту 4 підпункту 2 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Постановою КМУ №215 від 15 квітня 2015 року казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, відкритого у Національному банку, зокрема здійснює бюджетне відшкодування податку на додану вартість.

Отже, рішення у даній адміністративній справі може вплинути на права і обов'язки Головного управління Державної податкової служби у Закарпатській області та Головного управління Державної казначейської служби України у Закарпатській області.

Таким чином, враховуючи те, що залучення співвідповідачів не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи, в зв'язку з чим, суд дійшов висновку про наявність підстав для залучення Головного управління Державної податкової служби у Закарпатській області та Головного управління Державної казначейської служби України у Закарпатській області в якості співвідповідачів.

Разом з тим, з метою недопущення обмеження прав сторін, визначених положеннями КАС України, суд вважає за необхідне на даній стадії підготовчого засідання запропонувати відповідачам Головному управлінню Державної податкової служби у Закарпатській області та Головному управлінню Державної казначейської служби України у Закарпатській області подати відзив на позовну заяву.

Відповідно до статті 181 частини 2 КАС України, суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадку залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни позивача, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача.

Керуючись статтями 46, 48, 180, 181, 248 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Залучити Головне управління Державної податкової служби у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Волошина 52, код ЄДРПОУ 43143065) та Головне управління Державної казначейської служби України у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Панаса Мирного, 2а, код ЄДРПОУ 37975895) до участі у справі за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової служби України та Державної казначейської служби України про стягнення коштів, в якості співвідповідачів.

Підготовче судове засідання в порядку статті 181 частини 2 КАС України, відкласти на 23 вересня 2020 року об 14:00 годин, про що повідомити учасників справи.

Встановити Головному управлінню Державної податкової служби у Закарпатській області та Головному управлінню Державної казначейської служби України у Закарпатській області строк для подання відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали.

Роз'яснити, що відповідно до вимог статті 162 частин 3, 4 КАС України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи. До відзиву додаються документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Відповідно до статті 243 частини 3 КАС України 03 серпня 2020 року було проголошено вступну та резолютивну частини ухвали. Ухвалу у повному обсязі було виготовлено 04 серпня 2020 року.

Суддя С.Є. Гаврилко