Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
03 серпня 2020 р. Справа №200/7029/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Загацька Т.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду за адміністративним позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про:
- визнати протиправною бездіяльність Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області щодо невиплати ОСОБА_1 страхових виплат у зв'язку з професійним захворюванням за періоди з 01.01.2017 по 30.06.2019;
- зобов'язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 заборгованість зі страхових виплат за період з 01.01.2017 по 30.06.2019 із урахуванням компенсації, яка провадиться відповідно до Закону України від 19.10.2000 №2050-111 «Про компенсацію громадянам втрати час тини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого Постановою Кабміну від 21.02.2001 №159;
- допустити негайне виконання рішення суду в частині присудження ОСОБА_1 , у межах суми стягнення за один місяць.
Відповідно до ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Перевіривши матеріали позову встановлено, що позовну заяву подано без додержання вимог, передбачених ст.ст.160, 161 КАС України.
Позивач разом з адміністративним позовом надав суду клопотання про звільнення або розстрочення сплати судових витрат, в обґрунтування якого зазначає, що обмежений фінансово в зв'язку з невиплатою страхових виплат протягом майже 3 років, враховуючи похилий вік (позивач 1954 року народження), а також той факт, що позивач є інвалідом З групи та потребує постійного медикаментозного лікування.
Суд розглянувши вказане клопотання, зазначає наступне.
Згідно положень ст.133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
У разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.
Суд зазначає, що позивачем ІНФОРМАЦІЯ_1 народження помилково зазначено як підставу для звільнення або відстрочення від сплати судового збору, що він є особою з інвалідністю 3 групи та 1954 рок народження.
З наданої позивачем довідки МСЕК серії 10 ААА №240491 від 23.04.2014 вбачається, що ОСОБА_1 безстроково встановлено 15 % стійкої втрати працездатності, зазначене позивач також вказує у позовній заяві. В зазначеній довідці МСЕК відсутні відомості щодо встановлення позивачу 3 групи інвалідності, як зазначено у клопотанні про звільнення або розстрочення сплати судових витрат.
Враховуючи наведене, суд зазначає, що позивачем не надано до вказаного клопотання доказів на підтвердження того, що майновий стан позивача перешкоджає сплаті судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі, доказів встановлення позивачу 3 групи інвалідності.
Окрім того, суд зауважує, що звільнення від сплати судового збору, його відстрочення чи розстрочення є правом, а не обов'язком суду, водночас суд, вирішуючи це питання, враховує майновий стан сторони, який є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень її майнового стану.
Сам по собі факт отримання пенсії особою не позбавляє цю особу права та можливості отримання інших доходів, з яких може бути сплачений судовий збір. Водночас, документів на підтвердження обставини, що страхові виплати є єдиним джерелом доходу позивача, як-то довідка органу доходів і зборів тощо, або інших доказів в обґрунтування вимоги про відстрочення сплати судового збору матеріали справи не містять.
Стосовно сплати судового збору Верховний Суд виклав свою позицію в постанові від 11.10.2018 в адміністративному проваджені №К/9901/60142/18.
Як вбачається зі змісту ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, а у разі подання позову особою, звільненою від сплати судового збору, до позову додаються документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону, що закріплено також у ч.8 ст.160 цього Кодексу.
Як вбачається з повної заяви позивачем заявлено вимогу немайнового характеру.
Згідно з ч.2 ст.4 Закону України від 8 липня 2011 року №3674-VI "Про судовий збір" передбачено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову: немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору встановлюється в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб; майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою - підприємцем, ставка судового збору встановить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Прожитковий мінімум для працездатних осіб на 1 січня 2020 року установлено в розмірі 2102 гривень, про що зазначено в ст.7 Закону України від 14 листопада 2019 року
№294-IX "Про Державний бюджет України на 2020 рік".
Отже, позивач має сплатити 840,80 грн. судового збору за подання адміністративного позову.
Інформацію про платіжні реквізити для перерахування судового збору за подання адміністративного позову до Донецького окружного адміністративного суду можна довідатися, зокрема, на офіційному сайті суду (https://adm.dn.court.gov.ua) в розділі "Судовий збір".
Відповідно до ч.1 ст.169 КАС України встановлено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене, позовну заяву необхідно залишити без руху, а позивачу надати строк для усунення згаданих вище недоліків, шляхом подання до суду: доказів сплати судового збору у розмірі 840,80 гривень за подачу позову до Донецького окружного адміністративного суду за належними реквізитами або належних доказів на підтвердження того, що майновий стан позивача перешкоджає сплаті судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі, доказів встановлення позивачу 3 групи інвалідності, доказів на підтвердження обставини, що страхові виплати є єдиним джерелом доходу позивача, як-то довідка органу доходів і зборів тощо.
Частиною 3 ст.169 КАС України передбачено, що якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу.
Також суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк, про що зазначено в п.1 ч.4 ст.169 КАС України.
Керуючись ст.ст. 133, 160, 161, 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Надати позивачу десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали, для усунення виявлених недоліків шляхом подання до Донецького окружного адміністративного суду: доказів сплати судового збору у розмірі 840,80 гривень за подачу позову до Донецького окружного адміністративного суду за належними реквізитами або належних доказів на підтвердження того, що майновий стан позивача перешкоджає сплаті судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі, доказів встановлення позивачу 3 групи інвалідності, доказів на підтвердження обставини, що страхові виплати є єдиним джерелом доходу позивача, як-то довідка органу доходів і зборів тощо.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута позивачу.
Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала оскарженню не підлягає та відповідно до ч.2 ст.256 КАС України набирає законної сили з моменту її підписання.
Суддя Т.В.Загацька