04 серпня 2020 року Справа № 160/7029/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд. у складі головуючого судді - Віхрової В.С., розглянувши у місті Дніпрі в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
26.06.2020 р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області в якій позивач просить суд:
- визнати неправомірним відмову Головного управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровської області в перерахунку пенсії з урахуванням всього загального стажу роботи позивача, в тому числі в ГСК “Салют”, в період з 12.02.1990 року по 14.10.1996 року, всього: 36 років 7 місяців 28 днів;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області перерахувати позивачу пенсію у відповідності до всього загального стажу роботи 36 років 7 місяців 28 днів, починаючи з 2 квітня 2019 року по формулі: 6188,89 х 1,48027 х 0,36726 = 3 364 гривні 55 копійок.
В обґрунтування позовної заяви вказано, що відповідачем протиправно незараховано період роботи в ГСК “Салют” з 12.02.1990 року по 14.10.1996 року до загального стажу, необхідного при призначенні пенсії. Позивач вказує, що відповідачем проігноровано мотивувальну частину рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.12.2019 р. по справі №160/11257/19, де вказано, шо матеріалами справи підтверджено , що в означений період позивач працював в ГСК «Салют». У зв'язку із чим вважає, що наявні усі для перерахунку пенсії з врахуванням цього періоду.
За результатами автоматизованого розподілу справ між суддями Дніпропетровського окружного адміністративного суду справа №160/7029/20 передана до розгляду судді Віхровій В.С. 30.06.2020 р.
Згідно з ч. 2 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Враховуючи положення ч.4 вказаної статі, суд вважає за можливе здійснити розгляд справи № 160/7029/20 у спрощеному провадженні.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 261 КАС України відзив подається протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі. Позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідач - заперечення протягом строків, встановлених судом в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Згідно з ч.ч. 5, 8 ст. 261 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Згідно ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.07.2020 р. адміністративний позов прийнято до провадження та відкрито спрощене провадження без виклику сторін.
27.07.2020 р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов відзив на позовну заяву, згідно повідомив суд, що при призначенні пенсії не було враховано період роботи з 12.02.1990 р. по 14.10.1996 р. в гаражно-будівельному кооперативі “Салют”, оскільки назва підприємства при прийомі на роботу не відповідає назві підприємства на печатці при звільненні (гаражно-будівельний кооператив “Салют” - добровольче товариство автомобілістів гаражно-будівельний кооператив “Салют”. Звільнення завірено печаткою УРСР, яка у 1996 році була уже не дійсною, та на печатці відсутній код підприємства. рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.12.2019 № 160/11257/19 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області призначити позивачу пенсію за Списком №2 при загальному стажі роботи 31 рік 3 місяці 26 днів. Рішення суду було виконано в повному обсязі та призначено пенсію позивачу при загальному стажі роботи 31 рік 3 місяці 26 днів. У зв'язку із чим, відповідач вважає, що підстави для задоволення позову відсутні.
До відзиву на вимогу суду надано копію пенсійної справи ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Положенням статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (надалі - Закон № 1788-XII) встановлено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Статтею 2 Закону № 1788-XII визначені види пенсій: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.
Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 03.04.2019 р. та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2, яка була призначена на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.12.2019 р. (справа № 160/11257/19).
Загальний стаж позивача обраховано у 31 рік 3 місяці 26 днів.
Листом від 18.05.2020 р. №7827-8435/А-03/8-0400/20 відповідач на звернення позивача від 13.05.2020 р. пояснив, що при призначенні пенсії не було враховано період роботи з 12.02.1990 р. по 14.10.1996 р. в гаражно-будівельному кооперативі “Салют”, оскільки назва підприємства при прийомі на роботу не відповідає назві підприємства на печатці при звільненні (гаражно-будівельний кооператив “Салют” - добровольче товариство автомобілістів гаражно-будівельний кооператив “Салют”. Звільнення завірено печаткою УРСР, яка у 1996 році була уже не дійсною, та на печатці відсутній код підприємства. рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.12.2019 № 160/11257/19 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області призначити позивачу пенсію за Списком №2 при загальному стажі роботи 31 рік 3 місяці 26 днів. Після призначення пенсії загальний трудовий стаж складає 31 рік 3 місяці 26 днів. Сума доплати за рішенням суду становить 34163,70 грн. за період з 02.04.2019 р. по 31.03.2020 р.
Не погоджуючись із не зарахуванням періоду роботи з 12.02.1990 р. по 14.10.1996 р. в гаражно-будівельному кооперативі “Салют” до загального трудового стажу, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Отже, спірним при розгляді даної справи є наявність або відсутність правових підстав для зарахування періоду роботи позивача з 12.02.1990 р. по 14.10.1996 р. в гаражно-будівельному кооперативі “Салют” до загального трудового стажу позивача і перерахунок пенсії останнього з урахуванням даного періоду.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог суд виходить з наступного.
Згідно з п.2 Розділу ХV “Прикінцеві положення” Закону № 1058-ІV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовам праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та трудового стажу, передбаченого Законом № 1788-XII.
Відповідно до положень п.16 Розділу ХУ “Прикінцеві положення” Закону № 1058-ІV положення Закону № 1788-XII застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Частиною 1 статті 114 Закону України № 1058-ІV передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону України № 1058-ІV передбачено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається, працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.
Тобто, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є належність його професії, посади до пільгової, тобто до Списку №2 в даному випадку, та підтвердження шкідливих умов праці за результатами проведеної атестації робочого місця.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII передбачено, що основним документом, який підтверджує наявний трудовий стаж, є трудова книжка.
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за які щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий внесок обчислюється територіальними органами ПФУ відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (з 01.01.2004), а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку (до 01.01.2004) - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Процедура подання документів для оформлення пенсій визначається Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 р. № 22-1 (надалі - Порядок №22-1).
Положеннями пунктів 4.1, 4.2, 4.3 Порядку 22-1 визначено, що орган, який призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
При прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі. 4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Відповідно до пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Пунктом 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу і призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.19 № 637 (далі Порядок 637), передбачено, що у разі, коли в трудовій книжці містяться неправильні або неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються, зокрема, довідки, виписки наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, інші документи, які містять відомості про періоди роботи. Відповідно ДО ПП.2 Інструкції № 58 якщо підприємство, яке зробило неправильний або неточний запис, ліквідоване, відповідний запис робиться правонаступником засвідчується печаткою, а в разі його відсутності - вищестоящою організацією якій було підпорядковане підприємство, а в разі його відсутності, зокрема облдержархівом.
Пунктом 18 Порядку 637 передбачено, що у разі відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок, зокрема, ліквідації підприємства, установи, організації, трудовий стаж можливо установлювати на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.
Судом встановлено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.12.2019 р. по справі №160/160/11257/19 позов позивача задоволено, а саме суд вирішив:
визнати протиправним та скасувати рішення № 1 від 25.07.2019 року комісії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про підтвердження стажу роботи та про відмову в призначенні пільгової пенсії за Списком № 2 виробництв, цехів, професій, посад, робота в яких надає право на державну пенсію на пільгових умовах ОСОБА_1 ;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області призначити з 02.04.2019 року ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах відповідно до вимог п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням стажу роботи за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах, - 19 років 10 місяців 01 день, при загальному стажі роботи - 31 рік 3 місяці 26 днів.
Рішення набрало законної сили 23.01.2020 р.
В силу положень ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені даним рішенням суду мають преюдиціальне значення при вирішенні справи по суті.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем, на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.12.2019 р. по справі №160/160/11257/19 позивачу призначено пенсію на пільгових умовах за Списком №2 з розрахунком загального стажу 31 рік 3 місяці 26 днів, що відповідає резолютивній частині рішення суду.
В матеріалах пенсійної справи відсутня заява позивача про перерахунок пенсії з урахуванням додатково наданих письмових доказів на підтвердження зарахування стажу роботи з 12.02.1990 р. по 14.10.1996 р. в ГБК «Салют».
Рішенням суду відповідача не було зобов'язано зарахувати означений період роботи до страхового стажу ОСОБА_1 , у зв'язку із чим суд не вбачає протиправними дії органу пенсійного фонду щодо відмови в зарахуванні спірного стажу позивача. З огляду на що підстави для задоволення позову відсутні.
Також, судом встановлено, що відповідачем у відповідь на звернення позивача щодо підстав неврахування спірного стажу до загального трудового стажу вказано про неподання позивачем будь-яких інших документів з метою підтвердження стажу.
Разом з тим, суд зазначає, що позивач не позбавлений права на звернення до органу пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсій за наявності пакету документів, який підтверджує спірний стаж роботи.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому судом враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Згідно ч. ч. 1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо.
За наведених обставин у сукупності, позовна заява задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 90, 132, 139, 246-247, 249, 255, 287, 297 КАС України, суд, -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.
Розподіл судових витрат за наслідками розгляду справи не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.С. Віхрова