03 серпня 2020 року Справа 160/5352/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Коренев А.О., розглянувши позовну заяву Головного управління Держаної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до Криворізької загальноосвітної школи І-ІІІ ступенів № 112 Криворізької міської ради Дніпропетровської області про застосування заходів реагування, -
В провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за позовною заявою Головного управління Держаної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до Криворізької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 112 Криворізької міської ради Дніпропетровської області про застосування заходів реагування.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 червня 2020 року розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження у підготовче судове засідання на 06 липня 2020 року.
06 липня 2020 року до суду надійшло клопотання Криворізької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 112 Криворізької міської ради Дніпропетровської області про залучення її в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
В обґрунтування свого клопотання заявник зазначив, що Криворізької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 112 Криворізької міської ради Дніпропетровської області у своїй діяльності керується Статутом закладом загальноосвітньої школи, заснованим на власності територіальної громади міста Кривого Рогу Дніпропетровської області. Відповідно до Статуту, засновником відповідача та власником його майна є територіальна громада міста Кривого Рогу в особі Криворізької міської ради. Відповідач підконтрольний власнику, підпорядкований та підзвітний уповноваженим органам управління: відділу освіти виконкому Покровської районної в місті ради та Департаменту освіти і науки виконкому Криворізької міської ради. Саме власник здійснює фінансування на утримання Криворізької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 112, сам заклад не здійснює самостійної господарської діяльності.
06 липня 2020 року розгляд справи було відкладено на 03 серпня 2020 року
03 серпня 2020 року представники сторін у судове засідання не з'явились, судом повідомлялись належним чином.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо не має перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Фіксування судового засідання відповідно до статті 229 КАС України не здійснювалося, тому керуючись приписами пункту 10 частини 1 статті 4 та частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи судом вирішено здійснювати у порядку письмового провадження.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України зазначено, що письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про розгляд заяви Криворізької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 112 Криворізької міської ради Дніпропетровської області про залучення в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору в порядку письмовового провадження.
У відповідності до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно з ч. 2 ст. 49 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
З аналізу вказаних норм слідує, що участь у справі третіх осіб з одного боку обумовлена завданням адміністративного судочинства, яким згідно з частиною першою статті 2 КАС України є справедливий, неупереджений та своєчасний захист прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин, а з іншого - вимогами процесуального законодавства про законність і обґрунтованість судового рішення.
Натомість правовим наслідком незалучення до участі у справі третіх осіб є порушення конституційного права на судовий захист, оскільки особи не беруть участі у справі, вирішення якої може безпосередньо вплинути на їх права, свободи, інтереси або обов'язки та не реалізують комплексу своїх процесуальних прав.
При цьому, необхідною умовою залучення третіх осіб є той факт, що судове рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки осіб, які не є стороною у справі.
З матеріалів справи встановлено, що Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області у даній справі звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом про застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об'єкта, а саме: будівлі Криворізької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 112 Криворізької міської ради Дніпропетровської області, до повного усунення порушень.
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань саме КРИВОРІЗЬКА МІСЬКА РАДА є засновником та органом управління до Криворізької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 112 Криворізької міської ради Дніпропетровської області, а не відділ освіти виконкому Покровської районної у місті ради, через що суд не вбачає підстав для твердження про те, що рішення суду вплине на права, свободи, інтереси або обов'язки саме відділу освіти виконкому Покровської районної у місті ради.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне відмовити у залученні в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - відділ освіти виконкому Покровської районної у місті ради.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.49, 295 КАС України
Клопотання Криворізької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 112 Криворізької міської ради Дніпропетровської області про залучення до участі у справі третіх осіб - залишити без задоволення.
Копію ухвали направити особам, що беруть участь у справі.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на неї можуть бути викладені в апеляційній скарзі на рішення по справі.
Суддя А.О. Коренев