61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002
іменем України
29.07.2020 Справа № 905/507/20
Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Чернової О.В. при секретарі судового засідання Шакуровій І.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Комунального підприємства “Покровськтепломережа”, м. Покровськ Донецької області
до відповідача Відділу освіти Покровської міської ради Донецької області, м. Покровськ Донецької області
про визнання договору про закупівлю теплової енергії за державні кошти від 02.01.2020 №190 укладеним в редакції позивача, -
За участю представників сторін:
від позивача: Гордієнко Д.В. директор, Кіш Ю.А. за довіреністю б/н від 22.07.2020
від відповідача: не з'явився
Комунальне підприємство “Покровськтепломережа”, м. Покровськ Донецької області звернулось до господарського суду Донецької області з позовом до Відділу освіти Покровської міської ради Донецької області, м. Покровськ Донецької області про спонукання укласти договір про закупівлю теплової енергії за державні кошти.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на не проведення відповідачем процедури закупівлі теплової енергії на 2020 рік за переговорною процедурою згідно ЗУ «Про публічні закупівлі» та ухилення від укладання договору на закупівлю теплової енергії на 2020 рік, укладання якого, на думку позивача, є обов'язковим.
Нормативно свої вимоги позивач обґрунтовує ч.3 ст.179, ч.2 ст.275 Господарського кодексу України, ст.ст. 19, 24 Закону України «Про теплопостачання», ст.35 Закону України «Про публічні закупівлі», ст.ст. 4, 20, 162-164, 171, 172 Господарського процесуального кодексу України.
З дотриманням приписів ст.6 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, для розгляду справи №905/507/20 визначено суддю Чернову О.В.
Ухвалою судді господарського суду Донецької області від 17.03.2020 позов прийнято до розгляду за правилами загального позовного провадження та відкрито провадження у справі №905/507/20.
02 червня 2020 року через канцелярію господарського суду Донецької області від відповідача надійшов відзив №02/597 від 01.06.2020, в якому останній заперечив проти позовних вимог, зазначивши про відсутність можливості проведення процедури закупівлі та укладання договору на закупівлю теплової енергії на 2020 рік через відсутність коштів у міському бюджеті на 2020.
22.06.2020 року на адресу господарського суду Донецької області від позивача надійшла відповідь №11-685 від 18.06.2020 на відзив, в якій позивач зазначив, що відповідач є відділом органу місцевого самоврядування у розумінні ст.11 ЗУ «Про місцеве самоврядування», отже останній був зобов'язаний провести процедуру закупівлі в порядку, передбаченому ЗУ «Про публічні закупівлі», наслідком якої мало бути укладання спірного договору, однак відповідачем в порушення закону вказаних дій не вчинено, при цьому, відмови від централізованого опалення від відповідача не надходило.
Разом з цим, від позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог №11-687 від 18.06.2020, в якій останній просить суд визнати договір про закупівлю теплової енергії за державні кошти від 02.01.2020 року №190 укладеним між Комунальним підприємством «Покровськтепломережа» та Відділом освіти Покровської міської ради, який діє з 01.01.2020 по 31.12.2020 в редакції позивача.
Враховуючи, що заява позивача про уточнення позовних вимог б/н б/д подана до закінчення підготовчого засідання, суд приймає заяву позивача і розглядає позовні вимоги з урахуванням їх зміни.
30.06.2020 до господарського суду Донецької області від відповідача надійшли заперечення №02/761 від 25.06.2020 на відповідь позивача, в яких відповідач зазначає, що укладанню спірного договору передує здійснення процедури закупівлі згідно вимог ЗУ «Про публічні закупівлі», яка не була проведення через не виділення грошових коштів міським бюджетом на 2020 рік на закупівлю теплової енергії.
У підготовчому судовому засіданні 02.07.2020 судом закрито підготовче провадження та призначено справу №905/507/20 до розгляду по суті на 29.07.2020 року.
У судове засідання 29.07.2020 представники позивача підтримали позовні вимоги у повному обсязі з урахуванням їх уточнень.
Представник відповідача не з'явився, про дату та час розгляду справи по суті повідомлений належним чином.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши надані суду сторонами докази в порядку ст. 210 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
03 січня 2019 року між Відділом освіти Покровської міської ради (далі - Замовник) та Комунальним підприємством «Покровськтепломережа» (далі - Учасник) укладено договір про закупівлю теплової енергії за державні кошти №190 (далі - Договір), відповідно до п.1.1. якого предметом даного договору є закупівля теплової енергії в гарячій воді і пара (далі - теплова енергія) Замовником в необхідних йому обсягах згідно додатку №1 на умовах, передбачених договором. Найменування предмета закупівлі - код за ДК 021:2015-09320000-8 - «Пара, гаряча вода та пов'язана продукція» (Послуги з постачання теплової енергії). Кількість послуг за цим Договором: 4715 Гкал (п.1.3. Договору).
Згідно п.3.1. Договору тарифи на момент укладання договору встановлені Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг від 28.12.2017 №1529 «Про внесення змін до Постанови від 30.04.2015 №1424» та складають: для потреб бюджетних установ - 1195,83 грн. за 1 Гкал (без ПДВ), з ПДВ 1435,00 грн. Сума цього договору становить 6 766 200,00 грн., у тому числі ПДВ 1 127 700,00 грн. Ціна договору визначається з урахуванням Податкового кодексу України (п.3.2.).
Розділом 5 Договору сторони визначили порядок здійснення оплати.
Відповідно до п.6.1. Договору строк надання послуг: протягом 2019 року.
Пунктом 6.2. визначені місця поставки (передачі) товарів.
За приписами п.11.1. цей Договір набуває чинності з моменту його підписання повноважними представниками сторін та скріплення печатками сторін, поширює дію відносин, що склались між сторонами з 01.01.2019 року і діє у частині постачання теплової енергії до 31.12.2019 року включно, а у частині розрахунків за спожиту теплову енергію - до їх повного здійснення.
Договір підписаний сторонами у встановленому порядку.
Рішенням виконавчого комітету Покровської міської ради №389 від 09.10.2019 вирішено розпочати опалювальний сезон 2019-2020 в дитячих дошкільних установах, лікувально-профілактичних та навчальних закладах, для населення та інших категорій споживачів після 16.10.2019 у разі зниження середньодобової температури зовнішнього повітря +8 С протягом трьох діб.
В матеріалах справи наявні Акти про підключення до централізованого опалення від 16.10.2019, від 28.10.2019 та від 29.10.2019, що підтверджує подання теплової енергії за місцями згідно п.6.2. договору.
15 січня 2020 року позивач звернувся до відповідача з листом №08/53, в якому зазначив про необхідність укладання договору про закупівлі теплової енергії за державні кошти та зазначив про припинення постачання теплової енергії у разі його не укладення з 01.03.2020 року (а.с.64).
Листом №08-201 від 04.02.2020 позивач направив відповідачу рахунки та акти виконаних робіт за фактичне споживання теплової енергії у січні місяці 2020 на суму 1 413 671,93 грн. повідомив відповідача про необхідність погашення існуючої заборгованості у розмірі 27 605 363,88 грн.
Разом з цим, листом від 04.02.2020 №08/198 позивач повторно зазначив про необхідність укладання договору про закупівлю теплової енергії за державні кошти та зазначив про розгляд питання по відключенню або обмеженню постачання теплової енергії установам відповідача (а.с.68), який отримано останнім - 06.02.2020 (а.с.71).
20.02.2020 позивач у повідомленні №08-250 про припинення постачання теплової енергії повідомив відповідача про припинення подачі теплової енергії установам відповідача з 10 години 24.02.2020 через не укладання договору про закупівлю теплової енергії за державні кошти (а.с.72).
02.03.2020 року позивачем складено Акт про контрольне зняття показань витрат теплової енергії (а.с.60).
Посилаючись на не проведення відповідачем процедури закупівлі теплової енергії на 2020 рік за переговорною процедурою згідно ЗУ «Про публічні закупівлі» та ухилення від укладання договору на закупівлю теплової енергії на 2020 рік, укладання якого, на думку позивача, є обов'язковим, позивач звернувся до суду з розглядуваним позовом.
Виходячи з принципу повного, всебічного та об'єктивного розгляду всіх обставин справи, суд вважає вимоги Позивача такими, що не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи сутність розглядуваного спору полягає у визнанні договору про закупівлю теплової енергії за державні кошти від 02.01.2020 року №190 укладеним між Комунальним підприємством «Покровськтепломережа» та Відділом освіти Покровської міської ради, який діє з 01.01.2020 по 31.12.2020 в редакції, запропонованій позивачем.
Відповідно до ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
За приписами до ч.1 ст.627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Стаття 3 Цивільного кодексу України презюмує свободу договорів разом із рівністю учасників цивільних відносин, а також справедливість, добросовісність та розумність як загальні засади цивільного законодавства.
Статтею 628 Цивільного кодексу України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Можливість вимагати укладення договорів у судовому порядку законодавчо закріплюється тільки в зобов'язаннях щодо укладення господарських договорів.
Зокрема, укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування (ч.3 ст.179 Господарського кодексу України).
Звертаючись з цим позовом до суду, позивач вказує про обов'язковість укладання спірного договору згідно положень ст.ст.19, 25 Закону України «Про теплопостачання», якими визначено право теплогенеруючої організації постачати теплову енергію безпосередньо споживачу згідно договору купівлі - продажу та встановлює обов'язок споживача на своєчасне укладання договору з такою організацією на постачання теплової енергії. При цьому, позивач зазначає, що враховуючи, що відповідач, у розумінні ст.11 ЗУ «Про місцеве самоврядування», є замовником відповідно до вимог ЗУ «Про публічні закупівлі», останній повинен був провести процедуру закупівлі з метою укладання договору про постачання теплової енергії за державні кошти.
Так, статтею 1 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, що договір про закупівлю - це договір, який укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі та передбачає надання послуг, виконання робіт або набуття права власності на товари.
При цьому, п.11, 37 ч.1 ст.1 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, що замовники - суб'єкти, визначені згідно із статтею 2 цього Закону, які здійснюють закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до цього Закону; учасником процедури закупівлі/спрощеної закупівлі (далі - учасник) є фізична особа, фізична особа - підприємець чи юридична особа - резидент або нерезидент, у тому числі об'єднання учасників, яка подала тендерну пропозицію/пропозицію або взяла участь у переговорах у разі застосування переговорної процедури закупівлі.
До замовників, які здійснюють закупівлі відповідно до цього Закону, належать, зокрема, органи державної влади (орган законодавчої, органи виконавчої, судової влади), та правоохоронні органи держави, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, об'єднання територіальних громад (п.1 ч.1 ст.2 ЗУ «Про публічні закупівлі»).
Відповідно до ч.1 ст.11 Закону України «Про місцеве самоврядування» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Отже, відповідач - Відділ освіти Покровської міської ради Донецької області є замовником у розумінні Закону України «Про публічні закупівлі», застосування положень якого є для відповідача обов'язковим при здійснені закупівлі товарів, робіт і послуг.
Відповідно до ст.4 Закону України «Про публічні закупівлі» закупівля здійснюється відповідно до річного плану.
Статтею 13 Закону України "Про публічні закупівлі" визначено, що замовники можуть, як виняток та відповідно до умов, визначених у частині другій статті 40 цього Закону, застосовувати переговорну процедуру закупівлі.
Переговорна процедура закупівлі використовується замовником як виняток і відповідно до якої замовник укладає договір про закупівлю після проведення переговорів щодо ціни та інших умов договору про закупівлю з одним або кількома учасниками процедури закупівлі. За результатами проведених переговорів з учасником (учасниками) процедури закупівлі замовник приймає рішення про намір укласти договір про закупівлю (ч.ч.1,4 ст.40 ЗУ «Про публічні закупівлі»).
Водночас, матеріали справи не містять доказів проведення Відділом освіти Покровської міської ради Донецької області процедури закупівлі шляхом застосування переговорної процедури за предметом закупівлі: код за ДК 021:2015-09320000-8 - «Пара, гаряча вода та пов'язана продукція» (Послуги з постачання теплової енергії).
Разом з тим, в матеріалах справи також відсутні докази прийняття участі позивача як учасника у вказаній процедурі закупівлі.
Таким чином, укладання відповідачем договору про закупівлі теплової енергії виникає лише у випадку проведення відповідної процедури закупівлі з дотриманням вимог ЗУ «Про публічні закупівлі», тому відсутність проведення останнім відповідної процедури закупівлі зумовлює відсутність обов'язку у відповідача укладати відповідний договір.
За приписами ч.2 ст.14 Цивільного кодексу України особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї.
Відповідно до ч.1 ст.16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способи захисту цивільних прав та інтересів визначені частиною 2 цієї статті.
Оцінюючи належність обраного позивачем способу захисту та обґрунтовуючи відповідний висновок, судам слід виходити із його ефективності, і це означає, що вимога на захист цивільного права має відповідати змісту порушеного права та характеру правопорушення, забезпечити поновлення порушеного права, а у разі неможливості такого поновлення - гарантувати особі можливість отримання нею відповідного відшкодування.
Відтак підставою для звернення до суду є наявність порушеного права, а таке звернення здійснюється особою, котрій це право належить, і саме з метою його захисту. Відсутність обставин, які підтверджували б наявність порушення права особи, за захистом якого вона звернулася, є підставою для відмови у задоволенні такого позову.
Відповідно до висновків, викладених у постанові об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 14.06.2019 у справі № 910/6642/18, за змістом статей 3, 15, 16 ЦК України правовою підставою для звернення до господарського суду є захист порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів. За результатами розгляду такого спору має бути визначено, чи було порушене цивільне право особи, за захистом якого позивач звернувся до суду, яке саме право порушено, в чому полягає його порушення, оскільки в залежності від цього визначається належний спосіб захисту порушеного права, якщо воно мало місце.
Вирішуючи господарський спір, суд з'ясовує чи існує у позивача право або законний інтерес; якщо так, то чи має місце його порушення, невизнання або оспорювання відповідачем; якщо так, то чи підлягає право або законний інтерес захисту і чи буде такий захист ефективний за допомогою того способу, який визначено відповідно до викладеної в позові вимоги. В іншому випадку у позові слід відмовити.
Така правова позиція закріплена також у постанові Верховного Суду від 15.07.2020 у справі №922/3442/19.
Однак, позивачем в межах даної справи не обґрунтовано наявність у нього відповідного права (охоронюваного законом інтересу) на укладення спірного договору та порушення цього права з боку відповідача, у зв'язку з чим, підстави для задоволення позовних вимог про визнання договору про закупівлю теплової енергії за державні кошти від 02.01.2020 №190 укладеним в редакції позивача - відсутні.
Судові витрати у відповідності до вимог п.2 ч.4 ст.129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на позивача.
Керуючись cт.ст. 7, 13, 42, 86, 123, 129, 210, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
У задоволенні позовних вимог Комунального підприємства “Покровськтепломережа”, м. Покровськ Донецької області до Відділу освіти Покровської міської ради Донецької області, м. Покровськ Донецької області про визнання договору про закупівлю теплової енергії за державні кошти від 02.01.2020 №190 укладеним в редакції позивача - відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено у Східний апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення через Господарський суд Донецької області в порядку, передбаченому розділом ІV ГПК України з урахуванням положень п.4 розділу Х «Прикінцеві положення» ГПК України.
Суддя О.В. Чернова
Повний текст рішення складено та підписано 03.08.2020 року.
Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/