Рішення від 28.07.2020 по справі 917/1998/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.07.2020м. ДніпроСправа № 917/1998/19

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Камші Н.М., за участю секретаря судового засідання Сулима Д.В.

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДУКЛА", м. Дніпро

до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 )

Третя особа-1, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Військова частина НОМЕР_3 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 )

Третя особа-2, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 )

про витребування майна з чужого незаконного володіння

Представники:

від позивача: Целік В.В. - представник Товариства з обмеженою відповідальністю "ДУКЛА"

від відповідача: не з'явився

від третьої особи-1, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: не з'явився

від третьої особи-2, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

До господарського суду Полтавської області надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ДУКЛА" до ІНФОРМАЦІЯ_1 про витребування вантажного самоскиду КАМАЗ 55102 та передачу транспортного засобу власнику Товариству з обмеженою відповідальністю "ДУКЛА".

Вказаний позов подано ліквідатором Товариства з обмеженою відповідальністю "Дукла" Моісєєвим Ю.В.

За даними витягу від 20.11.2019 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань державним реєстратором до цього Реєстру було внесено запис про те, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ДУКЛА" перебуває в стані припинення.

Як свідчить Єдиний державний реєстр судових рішень, постановою від 20.12.2016 Господарським судом Дніпропетровської області у справі № 904/10957/16 Товариство з обмеженою відповідальністю "ДУКЛА" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру.

В частині 1 статті 7 Кодексу України з процедур банкрутства вказано, що спори, стороною в яких є боржник, розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.

Згідно з частиною 2 статті 7 Кодексу України з процедур банкрутства Господарський суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, в межах цієї справи вирішує всі майнові спори, стороною в яких є боржник; спори з позовними вимогами до боржника та щодо його майна; спори про визнання недійсними результатів аукціону; спори про визнання недійсними будь-яких правочинів, укладених боржником; спори про повернення (витребування) майна боржника або відшкодування його вартості відповідно; спори про стягнення заробітної плати; спори про поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника; спори щодо інших вимог до боржника.

Ухвалою господарського суду Полтавської області від 20.11.2019р. матеріали справи №917/1998/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДУКЛА" до ІНФОРМАЦІЯ_1 про витребування майна з чужого незаконного володіння направлено за підсудністю на розгляд Господарського суду Дніпропетровської області.

21.12.2019р. матеріали позовної заяви надійшли до господарського суду Дніпропетровської області.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 24.12.2019 прийнято позовну заяву до розгляду в межах справи №904/10957/16 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "ДУКЛА", м. Дніпро, пр. Пушкіна, 4, код ЄДРПОУ 31614742 та відкрито провадження. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 21.01.2020р. о 15:00год.

13.01.2020 до господарського суду Дніпропетровської області від представника ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов відзив на позовну заяву №2/10 від 08.01.2020 (з додатками), в якому останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог до ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтовуючи свої заперечення наступним. Відповідно до частини другої статті 6 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" порядок виконання військово-транспортного обов'язку визначається Кабінетом Міністрів України. Згідно з частиною третьою цієї ж статті Закону повернення транспортних засобів власнику здійснюється протягом 30 календарних днів з моменту оголошення демобілізації. У пункті 30 Положення про військово-транспортний обов'язок, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2000 № 1921 (в редакції постанови КМУ від 17.06.2015 № 405) (надалі - Положення 1921), закріплено, що повернення підприємствам, установам та організаціям транспортних засобів і техніки здійснюється військовими частинами (підрозділами), установами та організаціями військових формувань, для задоволення потреб яких вони залучалися, протягом 30 календарних днів з дати оголошення демобілізації через військові комісаріати, які здійснили таке залучення. Транспортний засіб вантажний самоскид Камаз-55102 (державний номер НОМЕР_5 , шасі НОМЕР_6 , 2005 року випуску) залучений для задоволення потреб військових формувань на підставі Указу Президента України від 14.01.2015 № 15 "Про часткову мобілізацію" і згідно з Актом приймання-передачі транспортних засобів, який складений у відповідності з пунктом 27 Положення-1921, переданий до військової частини НОМЕР_3 . У подальшому згідно з повідомленням військової частини НОМЕР_3 Камаз-55102, шасі НОМЕР_6 за нарядом № 925 від 03.06.2015 переданий до військової частини НОМЕР_7 м. Артемівськ. ІНФОРМАЦІЯ_2 вважає, що вимога позивача про повернення транспортного засобу є безпідставною, оскільки демобілізацію в Україні не оголошено, а військова частина транспортний засіб не повернула. Відповідно до статті 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" особливий період - це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової). Відповідно до Указів Президента України від 17.03.2014 № 303 "Про часткову мобілізацію", від 06.05.2014 № 454 "Про часткову мобілізацію", від 21.07.2014 № 607 "Про часткову мобілізацію", від 14.01.2015 № 15 "Про часткову мобілізацію", затверджених установленим порядком, оголошено часткову мобілізацію, у зв'язку з чим в Україні настав особливий період. Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не визначено чіткого порядку припинення особливого періоду. Водночас зазначеним Законом передбачено такий захід, як демобілізація - комплекс заходів, рішення про порядок і терміни проведення яких приймає Президент України, спрямованих на планомірне переведення національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на роботу і функціонування в умовах мирного часу, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію та штати мирного часу. Згідно зі статтею 11 зазначеного Закону рішення про демобілізацію із внесенням його на затвердження Верховною Радою приймає Президент України. ІНФОРМАЦІЯ_2 вважає, що закінчення заходів мобілізації не припинило особливий період, який діє в Україні з 17 березня 2014 року.

Також, 13.01.2020 до господарського суду Дніпропетровської області від представника ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшло клопотання №2/11 від 08.01.2020 про залучення третьої особи, в якому просить залучити до участі в справі як третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору: військову частину НОМЕР_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 , АДРЕСА_4 ), а також військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , АДРЕСА_5 ).

20.01.2020 до господарського суду Дніпропетровської області від представника ТОВ "ДУКЛА" надійшло клопотання №б/н від 13.01.2020 про відкладення розгляду справи на іншу дату.

21.01.2020 господарським судом Дніпропетровської області винесено ухвалу, якою:

1. Відкладено підготовче судове засідання на 12.02.2020 на 12:00 год.;

2. Клопотання ІНФОРМАЦІЯ_1 №2/11 від 08.01.2020 про залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - військової частини НОМЕР_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) та військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) - задоволено;

3. Залучено до участі у справі в якості третьої особи-1, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Військову частину НОМЕР_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 , АДРЕСА_4 );

4. Залучено до участі у справі в якості третьої особи-2, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , АДРЕСА_5 );

5. Зобов'язано позивача (ліквідатора):

- направити копію позовної заяви з доданими до неї документами третім особам, докази направлення (вручення) надати суду;

- надати відповідь на відзив відповідача з доказами направлення копії відповіді на відзив на адресу сторін.

6. Зобов'язано третю особу-1, третю особу-2 надати письмові пояснення та докази щодо предмету спору, копію пояснень направити на адресу позивача та відповідача, докази до справи.

07.02.2020 до господарського суду Дніпропетровської області від представника ТОВ "ДУКЛА" надійшла відповідь на відзив ІНФОРМАЦІЯ_1 №б/н від 04.02.2020 на позовну заяву, в якій представник позивача заперечує проти посилання відповідача на те, що останній не володіє транспортним засобом позивача та особливий період триває. Позивач вважає, що особливий період настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію та охоплює час мобілізації, а в разі оголошення стану війни - воєнний час і частково відбудований період після закінчення воєнних дій. 17 березня 2014 року Указ Президента України "Про часткову мобілізацію" № 303/2014, який затверджено Законом України "Про затвердження Указу Президента України " Про часткову мобілізацію" від 17 березня 2014 року № 1126-VII. Відповідно до пункту 3 зазначеного Указу мобілізація проводиться протягом 45 діб із дня набрання чинності цим Указом. Отже, тривалість особливого періоду відповідно до Указу в.о. Президента України від 17 березня 2014 року №303/2014 становила 45 діб: з 18 березня 2014 року по 02 травня 2014 року. З аналізу Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та Положення про військово-транспортний обов'язок позивач вбачає, що залучення та повернення транспорту під час мобілізації нерозривно пов'язано з мобілізацією та громадян. Відповідно до п. 4 Указу Президента України "Про часткову мобілізацію" від 14 січня 2015 року №15/2015 постановлено: "4. Провести у період з 18 березня по 1 травня 2015 року звільнення в запас (демобілізацію) військовослужбовців, які були призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до Указу Президента України від 17 березня 2014 року №303 "Про часткову мобілізацію"". Позивач вважає, що після оголошення демобілізації громадян, які були мобілізовані на підставі Указу № 303, настали підстави для повернення залучених на підставі цього Указу транспортних засобів.

Також, 07.02.2020 до господарського суду Дніпропетровської області від представника ТОВ "ДУКЛА" надійшло клопотання про заміну первісного відповідача належним відповідачем №б/н від 04.02.2020, в якому позивач просить:

- замінити первісного відповідача по справі на належного відповідача - Полтавський зональний відділ військової служби правопорядку ( АДРЕСА_6 , код ЄДРПОУ НОМЕР_8 );

- залучити у якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 (код НОМЕР_9 , АДРЕСА_7 );

- з урахуванням даного клопотання, винести рішення по справі, яким витребувати з чужого незаконного володіння у військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) транспортний засіб вантажний самоскид КАМАЗ 55102 (оранжевого кольору, 2005 року випуску, державний номер НОМЕР_5 , номер кузова (шасі) НОМЕР_6 та передати такий транспортний засіб власнику - Товариству з обмеженою відповідальністю "ДУКЛА" (49000, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Короленка, буд. 44, ЄДРПОУ 31614742).

11.02.2020 до господарського суду Дніпропетровської області від представника ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшли додаткові пояснення №2/66 від 06.02.2020. В зазначених поясненнях представник зазначив, що Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не визначено чіткого порядку припинення особливого періоду. Згідно зі статтею 11 зазначеного Закону рішення про демобілізацію із внесенням його на затвердження Верховною Радою приймає Президент України. З огляду на зміст заходів мобілізації та демобілізації, визначених Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", вважає, що закінчення заходів мобілізації не припинило особливий період, який діє в Україні з 17 березня 2014 року. Президент України рішення про переведення державних інституцій на функціонування в умовах мирного часу не приймав. Зазначена правова позиція сформульована в постановах Верховного суду від 14.02.2018 у справі №131/1449/16-ц (касаційне провадження №61-4157св18); від 14.02.2018 у справі № 727/2187/16-ц (касаційне провадження №61-3951св18) та ін.

Також, 11.02.2020 до господарського суду Дніпропетровської області (електронною поштою) від представника відповідача надійшла заява №2/74 від 11.02.2020 про розгляд справи без участі представника, у зв'язку з участю останнього в іншому судовому засіданні.

Під час підготовчого засідання 12.02.2020 представник позивача подав клопотання про продовження строку розгляду підготовчого провадження на тридцять днів.

12.02.2020 господарським судом Дніпропетровської області винесено ухвалу, якою:

- клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "ДУКЛА" про продовження строку розгляду підготовчого провадження - задоволено;

- продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів, до 24.03.2020;

- відкладено підготовче засідання на 16.03.2020 на 10:30 год.;

- повторно зобов'язано третю особу-1, третю особу-2 надати письмові пояснення та докази щодо предмету спору, копію пояснень направити на адресу позивача та відповідача, докази до справи.

17.02.2020 до господарського суду Дніпропетровської області від представника ТОВ "ДУКЛА" надійшло клопотання про заміну первісного відповідача належним відповідачем №б/н від 13.02.2020, в якому позивач просить:

- замінити первісного відповідача по справі на належного відповідача - Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 );

- залучити у якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 (код НОМЕР_9 , АДРЕСА_7 );

- з урахуванням даного клопотання, винести рішення по справі, яким витребувати з чужого незаконного володіння у військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) транспортний засіб вантажний самоскид КАМАЗ 55102 (оранжевого кольору, 2005 року випуску, державний номер НОМЕР_5 , номер кузова (шасі) НОМЕР_6 та передати такий транспортний засіб власнику - Товариству з обмеженою відповідальністю "ДУКЛА" (49000, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Короленка, буд. 44, ЄДРПОУ 31614742).

17.02.2020 до господарського суду Дніпропетровської області від представника ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшла заява №2/74 від 11.02.2020 про розгляд справи без участі представника, в якій останній просить розглянути справу без участі представника, у зв'язку з його участю в іншому судовому засіданні.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 18.02.2020 клопотання позивача про заміну первісного відповідача належним відповідачем - задоволено, замінено первісного відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 на належного відповідача - Військову частину НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), виключено зі складу відповідачів ІНФОРМАЦІЯ_2 , залучено до участі у справі, у якості Третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ).

11.03.2020 до господарського суду Дніпропетровської області від військової частини НОМЕР_3 надійшли пояснення по справі №309 від 05.03.2020 з додатками, в яких зазначено наступне. В 2015 році на території військової частини НОМЕР_3 (м. Охтирка) створено пункт прийому військової техніки для військових частини, які входили в склад оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (військова частина НОМЕР_10 , м. Дніпро). На даний пункт прийому техніки з національної економіки, з Полтавської та Сумської областей, військовими комісаріатами поставлялася цивільна, вантажна техніка, в тому числі було поставлено Полтавським ОМВК вантажний самоскид КАМАЗ-55102 (ХТС53205К52237748). В подальшому поставлена техніка передавалася до військових частини оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_3 ". Згідно наряду №925 від 03.06.2015 в подальшому вантажний автомобіль КАМАЗ-55102 передано до військової частини - польова пошта НОМЕР_7 (наданий час військова частина НОМЕР_1 ). Представником військової частини - польова пошта НОМЕР_7 старшим сержантом ОСОБА_1 прийнято вказаний автомобіль, про що свідчить його підпис у наряді та акті технічного стану. Також на адресу військової частини НОМЕР_3 надійшло повідомленням №152 від 14.09.2015 (форма 280), яким підтверджено факт взяття на бухгалтерський облік у військовій частині НОМЕР_1 вказаного автомобіля. Чи використовується вказаний вище автомобіль у військовій частині НОМЕР_1 командуванню військової частини НОМЕР_3 не відомо. Вантажний автомобіль КАМАЗ-55102 (ХТС53205R52237748) для використання військовій частині НОМЕР_3 не потрібний.

16.03.2020 до господарського суду Дніпропетровської області (факсом) від військової частини НОМЕР_3 надійшло клопотання №337 від 16.03.2020 про розгляд справи за відсутності третьої особи-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, у зв'язку зі службовою необхідністю.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 16.03.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 24.03.2020 о 12:30 год.

23.03.2020 до господарського суду Дніпропетровської області (електронною поштою) надійшло клопотання №б/н від 23.03.2020 представника ТОВ "ДУКЛА" про відкладення судового засідання на іншу дату, у зв'язку з тим, з 12 березня 2020 до 03 квітня 2020 на усій території України установлено карантин (постанова Кабінету Міністрів України "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID - 19" від 11.03.2020 №211).

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 24.03.2020 відкладено судове засідання на 28.04.2020.

Постановою Кабінету Міністрів України №291 від 22.04.2020 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (із змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України №241 від 29.03.2020, №242 від 20.03.2020, №255 від 02.04.2020, №262 від 08.04.2020, №284 від 15.04.2020), а саме всі карантинні обмеження подовжено до 11.05.2020. Пунктом 4 розділу 10 Господарського процесуального кодексу України передбачено продовження процесуальних строків на час карантину.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 28.04.2020 відкладено судове засідання на 25.05.2020 на 10:30.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 25.05.2020 відкладено судове засідання на 16.06.2020.

16.06.2020 від представника позивача надійшло клопотання №б/н від 29.05.2020 про долучення до матеріалів справи доказів направлення відповідачу копії ухвали господарського суду Дніпропетровської області від 25.05.2020.

У судове засідання 16.06.2020 представник відповідача не з'явився, в матеріалах справи відсутні докази належного повідомлення його про дату, час та місце судового засідання.

Згідно трекінгу відстеження веб-сайту Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" відправлення №5120000965824 надіслане на адресу відповідача станом на 16.06.2020 - "у точці видачі/доставки".

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 16.06.2020 відкладено судове засідання на 28.07.2020 на 15:00.

28.07.2020 до господарського суду Дніпропетровської області від військової частини НОМЕР_3 (електронною поштою) надійшло клопотання №999 від 28.07.2020, в якій третя особа-1, яка не заявляє самостійних вимог просить слухати справу за відсутності представника, у зв'язку зі службовою необхідністю та зазначає, що вантажний автомобіль КАМАЗ-55102 (ХТС53205R52237748) для використання військовій частині НОМЕР_3 не потрібний.

У судове засідання 28.07.2020 представник відповідача не з'явився.

Згідно трекінгу відстеження веб-сайту Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" відправлення №4930011849530 (ухвала господарського суду Дніпропетровської області від 16.06.2020) надіслана на адресу відповідача та 30.06.2020 - "відправлення вручено".

Господарський суд вважає за необхідне зазначити, що ухвала суду від 12.02.2020 про відкладення підготовчого засідання на 16.03.2020 о 10:30 була отримана відповідачем ще 22.02.2020 (а.с. 105), отже у відповідача були всі дані, необхідні для пошуку та відстеження руху справи, та реальна можливість отримання такої інформації із вказаного відкритого джерела (у Єдиному державному реєстрі судових рішень).

Враховуючи те, що матеріали справи містять достатньо документів для його вирішення по суті, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутністю представників відповідача та третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.

В порядку ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні 28.07.2020 оголошені вступна та резолютивна частини судового рішення.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Відносно позивача господарським судом Дніпропетровської області 07.12.16 порушено провадження у справі № 904/10957/16 про банкрутство, на даний час провадження у справі перебуває на стадії ліквідації.

Згідно з пунктом 8 частини 1 статті 20 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи про банкрутство та справи у спорах з майновими вимогами до боржника, стосовно якого відкрито провадження у справі про банкрутство, у тому числі справи у спорах про визнання недійсними будь-яких правочинів (договорів), укладених боржником.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства спори, стороною в яких є боржник, розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею. Господарський суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, в межах цієї справи вирішує всі майнові спори, стороною в яких є боржник; спори з позовними вимогами до боржника та щодо його майна; спори про визнання недійсними результатів аукціону; спори про визнання недійсними будь-яких правочинів, укладених боржником; спори про повернення (витребування) майна боржника або відшкодування його вартості відповідно; спори про стягнення заробітної плати; спори про поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника; спори щодо інших вимог до боржника.

Указом Президента України від 17.03.2014 №303/2014 "Про часткову мобілізацію" постановлено оголосити та провести часткову мобілізацію.

Пунктами 1, 3, 4 Указу Президента України від 14.01.2015 №15/2015 "Про часткову мобілізацію", затвердженого Законом № 113-VIII від 15.01.2015, постановлено:

оголосити та провести протягом 2015 року часткову мобілізацію (далі - мобілізація) у три черги протягом 210 діб із дня набрання чинності цим Указом;

здійснити призов військовозобов'язаних, резервістів та поставку транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, інших військових формувань України в обсягах, визначених мобілізаційними планами з урахуванням резерву;

провести у період з 18 березня по 1 травня 2015 року звільнення в запас (демобілізацію) військовослужбовців, які були призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до Указу Президента України від 17 березня 2014 року № 303 "Про часткову мобілізацію".

Відповідно до Акту №6 про примусове відчуження або вилучення майна від 24.03.2015, що складений Полтавським ОМВК, здійснено вилучення у позивача транспортного засобу вантажний самоскид КАМАЗ 55102 (оранжевого кольору, 2005 року випуску, державний номер НОМЕР_5 , номер кузова (шасі) НОМЕР_6 ).

В подальшому транспортний засіб вантажний самоскид Камаз-55102 (державний номер НОМЕР_5 , шасі НОМЕР_6 , 2005 року випуску) залучений для задоволення потреб військових формувань на підставі Указу Президента України від 14.01.2015 № 15 "Про часткову мобілізацію" і згідно з Актом приймання-передачі транспортних засобів, який складений у відповідності з пунктом 27 Положення-1921, переданий до військової частини НОМЕР_3 . У подальшому згідно з повідомленням військової частини НОМЕР_3 Камаз-55102, шасі НОМЕР_6 за нарядом № 925 від 03.06.2015 переданий до військової частини НОМЕР_7 (перейменована у військову частину НОМЕР_1 ).

За даними позивача, на час вирішення справи, спірний транспортний засіб не повернуто.

Наведені обставини стали причиною звернення позивачем з позовом та є предметом спору у даній справі.

Предметом доказування у даній справі є наявність підстав для повернення спірного автомобіля позивачеві.

Пунктами 1, 5 Указу Президента України від 17.03.2014 №303/2014 "Про часткову мобілізацію", затвердженого Законом України № 1126-VII від 17.03.2014, постановлено: оголосити та провести часткову мобілізацію; призов військовозобов'язаних, у тому числі резервістів, та поставку транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України здійснити в обсягах, визначених мобілізаційними планами з урахуванням резерву.

Згідно зі ст. 6 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" військово-транспортний обов'язок установлюється з метою задоволення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань на особливий період транспортними засобами і технікою і поширюється на центральні та місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації, у тому числі на залізниці, порти, пристані, аеропорти, нафтобази, автозаправні станції дорожнього господарства та інші підприємства, установи і організації, які забезпечують експлуатацію транспортних засобів, а також на громадян - власників транспортних засобів.

Порядок виконання військово-транспортного обов'язку визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок відшкодування державою вартості майна чи збитків, яких зазнають центральні та місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації, а також громадяни внаслідок вилучення чи примусового відчуження транспортних засобів в особливий період, визначається законом.

Виконання військово-транспортного обов'язку під час мобілізації, якщо не введений правовий режим воєнного чи надзвичайного стану, здійснюється згідно з Мобілізаційним планом України шляхом безоплатного залучення транспортних засобів підприємств, установ та організацій усіх форм власності для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань на умовах їх повернення власникам після оголошення демобілізації.

Залучення транспортних засобів під час мобілізації здійснюється військовими комісаріатами на підставі рішень місцевих державних адміністрацій, які оформлюються відповідними розпорядженнями.

Приймання-передача транспортних засобів, залучених під час мобілізації, та їх повернення після оголошення демобілізації здійснюються на підставі актів приймання-передачі, в яких зазначаються відомості про власників, технічний стан, залишкову (балансову) вартість та інші необхідні відомості, що дають змогу ідентифікувати транспортні засоби.

Повернення транспортних засобів власнику здійснюється протягом 30 календарних днів з моменту оголошення демобілізації.

Порядок компенсації шкоди, завданої транспортним засобам внаслідок їх залучення під час мобілізації, визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.1 ст. 21 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" підприємства, установи і організації зобов'язані:

планувати і здійснювати заходи щодо розробки мобілізаційних планів та підготовки до виконання покладених на них мобілізаційних завдань (замовлень) і забезпечувати поставку продукції згідно з укладеними договорами (контрактами) та надавати звіти з цих питань відповідним органам виконавчої влади, іншим державним органам та органам місцевого самоврядування, які є замовниками мобілізаційних завдань (замовлень);

у разі їх ліквідації (реорганізації) своєчасно сповіщати про це відповідні органи державної влади, інші державні органи та органи місцевого самоврядування, з якими укладено договори (контракти) на виконання мобілізаційних завдань (замовлень);

здійснювати під час мобілізації заходи щодо переведення виробництва (діяльності) на функціонування в умовах особливого періоду;

утримувати в належному стані техніку, будівлі, споруди та об'єкти інфраструктури, що належать для передачі в разі мобілізації Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, Оперативно-рятувальній службі цивільного захисту або призначені для спільного з ними використання у воєнний час;

сприяти військовим комісаріатам у їх роботі в мирний час та під час мобілізації;

забезпечувати своєчасне прибуття працівників, які залучаються до виконання обов'язку щодо мобілізації у порядку, визначеному частинами третьою - п'ятою статті 22 цього Закону, на збірні пункти та до військових частин;

забезпечувати в разі мобілізації доставку техніки на збірні пункти та у військові частини згідно з мобілізаційними завданнями (замовленнями);

здійснювати заходи щодо підготовки до розгортання спеціальних формувань, призначених для передачі в разі мобілізації до Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, розгортання та передачі їх в особливий період згідно з мобілізаційними планами;

надавати під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні та інші матеріально-технічні засоби Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, Оперативно-рятувальній службі цивільного захисту згідно з мобілізаційними планами з наступним відшкодуванням їх вартості в порядку, встановленому законом;

створювати та утримувати мобілізаційні потужності, створювати і зберігати мобілізаційний резерв матеріально-технічних і сировинних ресурсів згідно з мобілізаційними завданнями (замовленнями);

забезпечувати формування і ведення страхового фонду документації на продукцію мобілізаційного та оборонного призначення;

вести облік військовозобов'язаних, резервістів і призовників із числа працюючих, здійснювати заходи щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час і надавати звітність із цих питань відповідним органам державної влади, іншим державним органам та органам місцевого самоврядування в установленому порядку;

надавати відповідним органам державної влади, іншим державним органам та органам місцевого самоврядування інформацію, необхідну для планування і здійснення мобілізаційних заходів;

утворювати мобілізаційні підрозділи та призначати працівників з питань мобілізаційної роботи;

сприяти своїм працівникам, які є резервістами, у виконанні ними обов'язків служби у військовому резерві та своєчасному їх направленню до органів військового управління, військових частин;

у разі реєстрації (перереєстрації), переобладнання чи зняття з обліку транспортних засобів, які можуть бути призначені для доукомплектування Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, подавати до відповідних органів та підрозділів, що згідно із Законом України "Про дорожній рух" здійснюють державну реєстрацію та облік транспортних засобів, документи з відміткою районного (міського) військового комісаріату про постановку їх на військовий облік (зняття з військового обліку).

Згідно зі ст.1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій (абз. 11 ст. 1 Закону України "Про оборону України").

Згідно зі ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

У ст. 76, 77 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до ст. 78, 79 ГПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Перевіривши доводи сторін, проаналізувавши матеріали справи, суд не вбачає підстав для задоволення позову, враховуючи наступне.

Так, Указом Президента України від 17.03.2014 №303/2014 "Про часткову мобілізацію" постановлено: оголосити та провести часткову мобілізацію; призов військовозобов'язаних, у тому числі резервістів, та поставку транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України здійснити в обсягах, визначених мобілізаційними планами з урахуванням резерву.

Пунктом 3 Указу Президента України від 14.01.2015 №15/2015 "Про часткову мобілізацію", затвердженого Законом № 113-VIII від 15.01.2015, постановлено: здійснити призов військовозобов'язаних, резервістів та поставку транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, інших військових формувань України в обсягах, визначених мобілізаційними планами з урахуванням резерву.

Відповідно до Акту №6 про примусове відчуження або вилучення майна від 24.03.2015, що складений Полтавським ОМВК, здійснено вилучення у позивача транспортного засобу вантажного самоскиду КАМАЗ 55102 (оранжевого кольору, 2005 року випуску, державний номер НОМЕР_5 , номер кузова (шасі) ХТС 53205R52237748). У подальшому за нарядом №925 від 03.06.2015 переданий до військової частини НОМЕР_7 (перейменована у військову частину НОМЕР_1 ).

Відповідно до ст.1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано. Вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України в рішенні про її проведення. Демобілізація - комплекс заходів, рішення про порядок і терміни проведення яких приймає Президент України, спрямованих на планомірне переведення національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на роботу і функціонування в умовах мирного часу, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати мирного часу (стаття 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію").

Особливий період діє в Україні від 17.03.2014, після оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 №303/2014 Про часткову мобілізацію".

Рішення про переведення державних інституцій на функціонування в умовах мирного часу, Президент України не приймав.

Повернення підприємствам, установам та організаціям транспортних засобів і техніки здійснюється військовими частинами (підрозділами), установами та організаціями військових формувань, для задоволення потреб яких вони залучалися, протягом 30 календарних днів з дати оголошення демобілізації через військові комісаріати, які здійснили таке залучення (п.30 Постанови Кабінету Міністрів України №1921 від 28.12.2000 (в редакції Постанови №405 від 17.06.2015) Про затвердження Положення про військово-транспортний обов'язок).

Указом Президента України від 14.01.2015 №15/2015 "Про часткову мобілізацію" постановлено: оголосити та провести протягом 2015 року часткову мобілізацію (далі мобілізація) у три черги протягом 210 діб із дня набрання чинності цим Указом; здійснити призов військовозобов'язаних, резервістів та поставку транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, інших військових формувань України в обсягах, визначених мобілізаційними планами з урахуванням резерву; провести у період з 18 березня по 1 травня 2015 року звільнення в запас (демобілізацію) військовослужбовців, які були призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до Указу Президента України від 17 березня 2014 року № 303 "Про часткову мобілізацію".

Аналіз положень Указу Президента України від 14.01.2015 №15/2015 свідчить, що в країні не проводилася повна демобілізація військовослужбовців з 18 березня по 1 травня 2015 року, а лише проводилася ротація військовослужбовців. При цьому, спочатку проводився частковий призов військовозобов'язаних, а після цього демобілізували військовослужбовців, які були призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до Указу Президента України від 17.03.2014 №303 "Про часткову мобілізацію".

Доводи позивача, що у 2016 році, а саме Указами Президента України від 25.03.2016 №115/2016, від 24.06.2016 № 271/2016 та від 26.09.2016 №411/2016 проведено демобілізацію, тому транспортний засіб підлягає поверненню власнику є безпідставними, з огляду на наступне.

Указом Президента України від 25.03.2016 №115/2016 "Про звільнення в запас військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, призваних відповідно до Указу Президента України від 21 липня 2014 року № 607 та під час першої черги часткової мобілізації відповідно до Указу Президента України від 14 січня 2015 року № 15" постановлено: провести у березні - квітні 2016 року звільнення в запас військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період: призваних відповідно до Указу Президента України від 21 липня 2014 року № 607 "Про часткову мобілізацію" і не звільнених з військової служби згідно з Указом Президента України від 12 червня 2015 року № 328 "Про звільнення з військової служби військовослужбовців, які були призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до Указу Президента України від 21 липня 2014 року № 607 "Про часткову мобілізацію"; призваних під час першої черги часткової мобілізації відповідно до Указу Президента України від 14 січня 2015 року № 15 "Про часткову мобілізацію".

Указом Президента України від 24.06.2016 № 271/2016 "Про звільнення в запас військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, призваних під час другої черги часткової мобілізації відповідно до Указу Президента України від 14 січня 2015 року № 15" постановлено: провести у червні - липні 2016 року звільнення в запас військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, призваних під час другої черги часткової мобілізації відповідно до Указу Президента України від 14 січня 2015 року № 15 "Про часткову мобілізацію".

Указом Президента України від 26.09.2016 №411/2016 "Про звільнення в запас військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, призваних під час третьої черги часткової мобілізації відповідно до Указу Президента України від 14 січня 2015 року № 15" постановлено: провести у вересні - жовтні 2016 року звільнення в запас військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, призваних під час третьої черги часткової мобілізації відповідно до Указу Президента України від 14 січня 2015 року № 15 "Про часткову мобілізацію", крім тих, які висловили бажання продовжувати військову службу.

Вищезазначені Укази Президента України не містять положень, які скасовують дію особливого періоду в Україні, та стосуються лише проведення у березні - квітні, червні - липні та вересні - жовтні 2016 року звільнення в запас військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації.

Рішення про демобілізацію усіх призваних військовослужбовців та переведення усіх інституцій України на функціонування в умовах мирного часу Президент України не приймав.

Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у постанові від 04.02.2019 у справі №426/11214/17 (провадження №61-47482св18) та Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 25.04.2018 у справі №205/1993/17-ц (провадження №61-1664св17).

З урахуванням викладеного, суд вважає, що умови, за настання яких передбачено повернення транспортних засобів, залучених під час мобілізації не настали, у зв'язку з чим, позов не підлягає задоволенню.

Згідно з приписами ст. 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 20, 129, 236-241, 256 Господарського процесуального кодексу України, ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ДУКЛА", м. Дніпро, до Військової частини НОМЕР_1 , м. Бахмут про витребування майна з чужого незаконного володіння - відмовити.

Рішення набирає законної сили у відповідності до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення суду може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду через господарський суд Дніпропетровської області, у строки передбачені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено - 04.08.2020.

Суддя Н.М. Камша