пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10
E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
03 серпня 2020 року Справа № 903/242/20
Суддя Господарського суду Волинської області Слободян О.Г., розглянувши
матеріали справи
за позовом заступника керівника Луцької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Підгайцівської сільської ради
до відповідач: Приватної фірми “Ельбе”
про розірвання договору оренди землі
встановила: заступник керівника Луцької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Підгайцівської сільської ради звернувся до суду з позовом до відповідача - ПФ “Ельбе”, в якому просить розірвати договір оренди землі №1 від 14.02.2008р., укладений між Лищенською сільською радою та ПФ “Ельбе”. Також, просить стягнути з відповідача судові витрати по справі.
В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем взятих на себе зобов'язань згідно умов договору оренди земельної ділянки від 14.02.2008р., в частині проведення розрахунків по орендній платі за орендовану земельну ділянку, що в свою чергу є підставою для припинення вказаного договору шляхом його розірвання за рішенням суду.
Ухвалою суду від 08.04.2020 відкрито провадження у справі та постановлено справу розглядати за правилами загального позовного провадження.
27.04.2020р. відповідач надіслав на адресу суду відзив на позовну заяву (вх. №01-57/2798/20), в якому заперечує проти позову та просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог. Також відповідач зазначив, що Європейський суд з прав людини уникає абстрактного підходу до розгляду питання про участь прокурора у відповідному провадженні. Розглядаючи кожен випадок окремо суд вирішує наскільки участь прокурора у розгляді справи відповідала принципу рівноправності. У Рекомендаціях Парламентської Асамблеї Ради Європи від 27.05.2003 № 1604 (2003) “Про роль прокуратури в демократичному суспільстві, заснованому на верховенстві закону” щодо функцій органів прокуратури, які не відносяться до сфери кримінального права, передбачено важливість забезпечити, щоб повноваження і функції прокурорів обмежувалися сферою переслідування осіб, винних у скоєнні кримінальних правопорушень, і вирішення загальних завдань щодо захисту інтересів держави через систему відправлення кримінального правосуддя, а для виконання будь-яких інших функцій були засновані окремі, належним чином розміщені і ефективні органи. Прокурор не може вважатися альтернативним суб'єктом звернення до суду і замінювати належного суб'єкта владних повноважень, який може і бажає захищати інтереси держави. Відповідно до приписів ч. 5 ст. 16, ч. 5 ст. 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності.
Таким чином, відповідач вважає, що належним позивачем у даній справі є саме Підгайцівська сільська рада, а не заступник керівника місцевої прокуратури.
Ухвалою суду від 05.05.2020 відкладено підготовче засіданн на 02.06.2020.
15.05.2020 від Прокуратури Волинської області надійшла відповідь на відзив (вх.№01-57/3162/20), в якій прокурор зазначив, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. З урахуванням того, що “інтереси держави” є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Таким чином, вказані норми законів та Рішення Конституційного Суду України, надають прокуророві право звертатися до суду з позовами про захист інтересів держави, обґрунтовуючи при цьому, в чому саме полягає таке порушення. При цьому прокурор послався на позицію Верховного Суду України, викладену у постановах від 23.05.2006 у справі №16/472, від 03.04.2007 у справі №05-5-46/8142, від 15.05.2007 у справі №12/111 та Верховного Суду, викладену у постановах від 26.07.2018 у справі №926/1111/15, від 15.10.2019 у справі №903/129/18.
Ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 07.11.2019 у справі №912/2385/18 прийнято до розгляду питання щодо неоднакового застосування положень частини 4 статті 53 Господарського процесуального кодексу України, статті 23 Закону України “Про прокуратуру”.
Ухвалою суду від 02.06.2020 зупинено провадження у справі №903/242/20 до закінчення перегляду в касаційному порядку Великою Палатою Верховного Суду судового рішення у справі №912/2385/18.
23.07.2020 та 27.07.2020 на адресу суду від Прокуратури Волинської області та Луцької місцевої прокуратури надійшли клопотання, в яких прокурори повідомили про закінчення касаційного перегляду справи №912/2385/18 та усунення обставин, які зумовити зупинення провадження у даній справі.
Постанову Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі №912/2385/18 оприлюднено в Єдиному державному реєстрі судових рішень 20.07.2020.
Відповідно до ст. 230 ГПК України провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення. З дня поновлення провадження у справі перебіг процесуальних строків продовжується. Провадження у справі продовжується із стадії, на якій його було зупинено.
Враховуючи усунення обставин, які зумовити зупинення провадження у даній справі, господарський суд дійшов висновку про поновлення провадження у справі та призначення підготовчого засідання.
Згідно з ч. 3. ст. 177 Господарського процесуального кодексу України підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
З урахуванням перебігу процесуальних строків, обставин справи та з метою належної підготовки справи до розгляду по суті, суд вважає за необхідне продовжити строк підготовчого провадження відповідно до ч.3 ст.177 ГПК України.
Згідно ч.ч.1-3 ст.120 ГПК суд викликає учасників справи у судове засідання або для участі у вчиненні процесуальної дії, якщо визнає їх явку обов'язковою. Суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов'язковою. Виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.
Керуючись ст.ст. 177, 230, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Провадження у справі №903/242/20 поновити.
2. Продовжити строк підготовчого провадження до 08.09.2020
3. Підготовче засідання призначити "11" серпня 2020 р. о 10:30 год.
4. Повідомити учасників справи, що підготовче засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Волинської області за адресою: м. Луцьк, пр. Волі 54А, в залі судових засідань №209.
5. Явка учасників справи у підготовче судове засідання є не обов'язковою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://vl.arbitr.gov.ua
Також суд повідомляє учасників справи про можливість ознайомлення з процесуальними документами по справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень (http://reyestr.court.gov.ua). Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України.
Суддя О. Г. Слободян