Справа № 234/10984/20
Провадження № 2-о/234/650/20
31 липня 2020 року місто Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області
у складі: головуючого судді Романенко К.С.,
за участю секретаря Скоробогатової М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 234/10984/20 за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 )заінтересована особа Краматорський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (м. Краматорськ, вул. Паркова, 10) про встановлення факту народження дитини,-
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулися до Краматорського міського суду Донецької області про встановлення факту народження дитини.
Із заяви вбачається, що з 08 серпня 2008 року вони перебувають у зареєстрованому шлюбі. Від даного шлюбу, ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Донецьк у них народилася дитина жіночої статі, про що мається медичне свідоцтво про народження № 48 від 10.12.2019 року. З метою реєстрації народження дитини заявники звернулися до Краматорського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану СМУ МЮ (м. Харків). Але, 10.03.2020 року Краматорським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану СМУ МЮ (м. Харків) йому було відмовлено у реєстрації народження дитини через те, що було надано документ, форма якого не відповідає формі, визначеній наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 року. Просили встановити факт народження громадянкою України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 дитини жіночої статі - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Донецьк, Донецької області, Україна.
Заявники в судове засідання не з'явилися, але надали суду заяву про розгляд справи без їх участі, просили заяву задовольнити.
Представник заінтересованої особи - Краматорського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції(м. Харків) у судове засідання не з'явився, з невідомих суду причин, про час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений.
Суд, розглянувши заяву та додані матеріали, повно та всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об'єктивно оцінивши докази, приходить до висновку, що вимоги ОСОБА_1 .. ОСОБА_2 про встановлення факту народження дитини, підлягають задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є громадянкою України, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_3 року ОСОБА_2 уклав шлюб з ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 виданим виконкомом Гірняцької селищної ради міста Сніжне Донецької області.
Із медичного свідоцтва про народження №48 від 10.12.2019 року вбачається, що ОСОБА_1 у центральній міській клінічній лікарні м. Донецьку , ІНФОРМАЦІЯ_1 о 14.10 годині народила дівчинку , доношену на 40 тижні вагітності. У матері вагітність третя, пологи треті.
З огляду на викладене, суд вважає доведеним факт народження ОСОБА_1 дитини жіночої статі і визначає датою її народження ІНФОРМАЦІЯ_1 та місце народження: м. Донецьк, Донецької області, Україна.
Із відмови у проведенні державної реєстрації народження, яка видана Краматорським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції(м. Харків) № 20.13-31-1094/3 від 10.03.2020 року, вбачається, що заявниками для підтвердження факту народження дитини пред'явлено медичний документ, форма якого не відповідає формі, визначеній наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 року № 545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 року № 1150/13024, у зв'язку з чим у проведенні державної реєстрації народження на підставі пред'явлених документів відмовлено.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Статтею 317 ЦПК України визначені особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України.
Відповідно до ч.1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Враховуючи те, що норми статті 317 ЦПК України спрямовані на забезпечення прав осіб, які проживають на території, де не здійснюють діяльність органи державної реєстрації актів цивільного стану, для застосування цієї норми тимчасово окупованими територіями Донецької та Луганської областей слід вважати населені пункти, визначені розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 1085 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення». Цей нормативно-правовий акт містить чіткий перелік населених пунктів Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади (у тому числі органи реєстрації актів цивільного стану) тимчасово не здійснюють свої повноваження, що фактично і зумовлює необхідність застосування передбаченого статтею 317 ЦПК України порядку встановлення фактів народження.
Згідно статей 3,8,9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про громадянство України", особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Згідно ч.1ст.144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до ст.13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Згідно із ст. 318 ЦПК України у заяві повинно бути зазначено: 1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт.
У заяві заявник зазначає, що встановлення у судовому порядку факту народження його сина має юридичне значення, оскільки орган державної реєстрації актів цивільного стану на підконтрольній території України проведе відповідний запис про його народження на підставі рішення суду і вони зможуть отримати свідоцтво про народження, яке буде створювати правові наслідки.
Питання щодо можливості використання як доказів у справі про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України документів, які видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на такій території, має вирішуватися з урахуванням загальних положень цивільного процесуального законодавства України щодо належності та допустимості доказів (статті 77,78 ЦПК України). Зокрема, належними відповідно до частини першої статті 77 ЦПК України є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування; допустимими за змістом частини першої ст. 78 ЦПК України є докази, одержані в порядку, встановленому законом.
Даючи оцінку допустимості таких доказів, як документи, що видані органами та установами на тимчасово окупованій території України, слід керуватися положеннями частини другої статті 19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», норми якого стосуються тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Таким чином, документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом із іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справи у порядку статті 317 ЦПК України.
Факт народження у ОСОБА_1 дитини підтверджений довідкою лікаря.
Встановлення факту народження породжує юридичні наслідки, чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення, заявники не мають іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт народження дитини, що має юридичне значення, отже є всі підстави для задоволення заяви та встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України.
Згідно з частиною другою статті 319 ЦПК України рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не змінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Згідно зі ст. 18 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
На підставі викладеного, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про встановлення факту народження громадянкою України ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 дитини жіночої статі, яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Донецьк, Донецької області, Україна , підлягає задоволенню.
На підставі Закону України « Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та керуючись статтями 10, 12, 81, 264, 265, 315 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 )заінтересована особа Краматорський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (м. Краматорськ, вул. Паркова, 10) про встановлення факту народження дитини- задовольнити.
Встановити факт народження громадянкою України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженкою м. Дмитрівка, Шахтарського району, Донецької області, яка зареєстрована в АДРЕСА_1 , дитини жіночої статі - ОСОБА_3 , яка народилася на тимчасово непідконтрольній території у м. Донецьк, Донецької області, Україна, ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Записати в актовому записі про народження дитини батька дитини, громадянки ОСОБА_3 - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , уродженця м. Дмитрівка, Шахтарського району, Донецької області, якій зареєстрований АДРЕСА_1 .
Підставою запису відомостей про батька вказати актовий запис про шлюб № 06 від 08 серпня 2008 року, місце реєстрації виконком Гірняцької селищної ради місто Сніжне Донецької області.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення подається безпосередньо до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасники справи, які не були присутні в судовому засіданні, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя К.С.Романенко