Постанова від 25.10.2019 по справі 725/5599/19

Єдиний унікальний номер 725/5599/19

Номер провадження 3/725/3154/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.10.2019 року м. Чернівці

Суддя Першотравневого районного суду м. Чернівці Федіна А.В., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164-14 КУпАП громадянку України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканку АДРЕСА_1, яка працює на посаді заступника начальника госпіталю з економічних питань ОКУ «Чернівецький обласний госпіталь ветеранів війни», -

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, в ході проведення перевірки закупівлі по предмету «Хлібопродукти ДК 021:2015:15811000-6 (хліб житній, хліб пшеничний)» ОКУ «Чернівецький обласний госпіталь ветеранів війни» виявлено порушення законодавства по закупівлі.

Так, рішенням тендерного комітету від 03.01.2019 року №54 затверджено тендерну документацію по предмету ДК 021:2015 код 15811000-6 - Хлібопродукти (далі - тендерна документація). Згідно рішення тендерного комітету від 28.01.2019 року №72 вирішено оголосити процедуру відкритих торгів за даним предметом закупівлі на суму 364800 грн. з ПДВ. Оголошення про проведення відкритих торгів оприлюднено 28.01.2019 року в якому встановлено кінцевий строк подання тендерних пропозицій - 12.02.2019 року, дату розкриття тендерних пропозицій - 13.02.2019 року.

Проте, в порушення абз. 2 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про публічні закупівлі», відповідно до якого замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює на веб-порталі Уповноваженого органу оголошення про проведення процедури закупівлі та тендерну документацію не пізніше ніж за 15 днів до дня розкриття тендерних пропозицій, тендерна документація оприлюднена в електронній системі закупівель 04.02.2019. тобто за 8 днів до дня розкриття тендерних пропозицій.

Відповідно до абз. 12 ст. 10 Закону України «Про публічні закупівлі», відповідальність за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу, несуть голова та секретар тендерного комітету замовника або уповноважена особа (особи).

Відповідно до пункту 2.15 Положення про тендерний комітет, затвердженого наказом в.о. начальника госпіталю А.В. Шипот від 29.07.2016 №110, голова та секретар тендерного комітету персонально відповідають за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на веб порталі Уповноваженого органу з питань закупівель для загального доступу.

ОСОБА_1 є головою тендерного комітету згідно наказу начальника госпіталю ОСОБА_1. від 05.03.2018 №34 «Про внесення доповнень до наказу по госпіталю №130 від 29.11.2017р.».

Згідно пояснення Голови тендерного комітету ОСОБА_1., замовником у відповідності до вимог cm. 4 Закону України «Про публічні закупівлі» на веб порталі Уповноваженого органу з питань закупівель в передбачені строки було оприлюднено план щодо проведення процедури закупівлі керуючись положенням 2 закону.

Згідно ст. 10 Закону України «Про публічні закупівлі» оприлюднено на веб порп Уповноваженого органу оголошення про проведення процедури закупівлі не пізніше ніж за 15 і до розкриття тендерних пропозицій. Однак, у зв'язку з технічним збоєм на веб порталі 28.01.2019р. не було завантажено до оголошення тендерну документацію. Системою передбачено автоматичне повідомлення Замовника щодо оприлюднення або не оприлюднення тендерної документації.

На підставі викладеного 04.02.2019р. Замовником здійснювалося вивчення та перевірка стану оголошення про відкриті торги, під час якої встановлено, що тендерна документації завантажена, в результаті чого Замовником терміново оприлюднено документацію.

Звертала увагу, що до оголошення з боку учасників не було запитань, вимог та оскаржень. За результатами розпочатого моніторингу Держаудитслужбою в Чернівецькій області закупівлі ID: UA-2019-01-28-000215-Ь, було виявлено порушення строків оприлюднення. Замовник звертався, однак електронний майданчик не надає механізму виправлення помилок та усуне порушень за закупівлями, що відбулись (завершені закупівлі).

Наголошувала, що всі дії, які призвели до встановлених контролюючим органом помилок відбулися за результатами можливих електронних збоїв в системі «Прозорро», як приклад неодноразово проводилися профілактики, перезавантаження та інші необхідні дії. Замовником неумисно допущено зазначені помилки, які не впливали на об 'єктивність використання електронної системи з метою проведення публічних закупівель, всі принципи та положення діючого законодавства з питань публічних закупівель було дотримано. Відсутність зазначених Держаудитслужбою недоліків замовником неможливо було передбачити завчасно так, як електронний майданчик отримав та зберіг отриману інформацію частково. Надалі Замовником буде вжито практику перевіряти успішність збереження внесеної інформації та завершення певних дій з використанням електронної системи публічних закупівель.

Проте, ст. 10 Закону «Про публічні закупівлі» чітко визначені строки оприлюднення замовником на веб порталі Уповноваженого органу тендерної документації, а саме не пізніше ніж за 15 днів до розкриття тендерних пропозицій.

Також, відповідно до ч. 2 ст. 23 вказаного Закону, замовник має право з власної ініціативи чи за результатами звернень або на підставі рішення органу оскарження внести зміни до тендерної документації. У разі внесення змін до тендерної документації строк для подання тендерних пропозицій продовжується в електронній системі закупівель таким чином, щоб моменту внесення змін до тендерної документації до закінчення строку подання тендери пропозицій залишалося не менше ніж сім днів.

Тобто, Замовник наділений правом перенесення кінцевого строку подання тендерної пропозицій, що при належному виконанні обов'язків у випадку технічного збою дозволило б дотриматися термінів оприлюднення тендерної документації.

Проте, Замовник не скористався своїм правом, зокрема, перенесення строку ним не ініціювалося. Крім цього, до перевірки не надано будь-яких підтверджуючих документів, які свідчили що в період публікації оголошення відбувся технічний збій в електронній систем закупівель.

Зазначені дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 164-14 КУпАП, яка передбачає відповідальність за здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг без застосування визначених законодавством процедур закупівель; оцінка пропозицій конкурсних торгів (кваліфікаційних пропозицій), тендерних пропозицій не за критеріями та методикою оцінки для визначення найкращої пропозиції конкурсних торгів (кваліфікаційної пропозиції), тендерної пропозиції, що міститься в документації конкурсних торгів (кваліфікаційній документації), тендерній документації; укладення з учасником, який став переможцем торгів, договору про закупівлю за цінами і обсягами, що не відповідають вимогам документації конкурсних торгів (кваліфікаційної документації), тендерної документації; неоприлюднення або порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі відповідно до вимог законодавства; ненадання інформації, документів та матеріалів у випадках, передбачених законом.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні вказаного правопорушення не визнала та пояснила, що вона не можу бути суб'єктом вказаного правопорушення, оскільки обов'язки щодо оприлюднення оголошення та завантаження тендерної документації були покладенні на секретаря тендерного комітету. Крім того, з 31.01.2019 року згідно наказу №36/1 від 31.01.2019 року призначено іншу особу, уповноважену особу яка відповідальна за організацію та проведення закупівель та з цього моменту раніше обраний тендерний комітет втратив своє повноваження та визнаний таким, що не діє. Також, зазначала, що про незавантаження на веб потал тендерної документації стало відомо лише під час перевірки та таке порушення негайно було усунено, разом з тим така перевірка не можу бути підставою для складення даного протоколу, оскільки підставою для цього можу бути виключно результати проведення ревізії, що узгоджується з нормами Порядку проведення інспектування Держаудитслужбою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 року №500. Крім того, зазначала, що висновок щодо моніторингу Держаудитслужбою щодо публікації інформації на вебпорталі опублікований 23.05.2019 року, тобто саме в цей час Держаудитслужбі вже було відомо про допущені порушення, а тому саме ця дата має вважатись датою виявлення правопорушення, у зв'язку з чим з моменту виявлення та на момент складення протоколу про адміністративне правопорушення минули більш ніж чотири місяці, тобто встановленні ст. 38 КУпАП строки накладення адміністративного стягнення минули, а тому протокол складений неправомірно. На підставі наведеного, просила закрити справу у зв'язку з відсутністю події та складу правопорушення.

Оцінивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності з поясненнями ОСОБА_1 в судовому засіданні, приходжу до висновку про неможливість прийняття обґрунтованого рішення у даній справі та встановлення наявності або відсутності складу адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 164-14 КУпАП в діях ОСОБА_3 у зв'язку з чим справу слід повернути для доопрацювання, виходячи з наступного.

Відповідно абзацу 20 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про публічні закупівлі» відповідальність за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на вебпорталі Уповноваженого органу, несуть голова та секретар тендерного комітету замовника або уповноваженого органу (особи).

Разом з тим, як вбачається з п. 2.12 Положення про тендерний комітет ОКУ «Чернівецький обласний госпіталь ветеранів війни», обов'язок розміщення інформації про публічні закупівлі на веб-порталі Уповноваженого органу через автоматизовані електронні майданчики покладається на секретаря тендерного комітету, при цьому ОСОБА_1 є головою тендерного комітету згідно наказу начальника госпіталю ОСОБА_1. від 05.03.2018 №34 «Про внесення доповнень до наказу по госпіталю №130 від 29.11.2017р.».

Таким чином, до протоколу про адміністративне правопорушення не долучено ніякої інформації, яка б свідчила про те, що саме ОСОБА_1 є відповідальною особою, яка відповідає за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на вебпорталі Уповноваженого органу зокрема в частині виконання рішення тендерного комітету від 03.01.2019 року №54, яким затверджено тендерну документацію по предмету ДК 021:2015 код 15811000-6 - Хлібопродукти.

Крім того, суд позбавлений можливості підтвердити чи спростувати пояснення ОСОБА_1 в судовому засіданні щодо припинення її повноважень з 31.01.2019 року у зв'язку з обранням іншої відповідальної особи за проведення процедури публічних закупівель для ОКУ «Чернівецький обласний госпіталь ветеранів війни» з підстав відсутності в матеріалах справи будь-яких належних та допустимих доказів по даному факту.

Також, заслуговують на увагу зауваження ОСОБА_1 в судовому засіданні щодо дати та часу виявлення правопорушення, оскільки висновок про результати моніторингу закупівлі датований 23 травням 2019 року, а акт перевірки складений 26.09.2019 року.

Час виявлення правопорушення має принципове значення при вирішенні питання щодо накладення адміністративного стягнення у випадку доведеності вини особи, а наведені неточності унеможливлюють встановлення часу виявлення допущеного правопорушення.

Наведені вище неточності не можуть бути усунені в процесі судового розгляду справи, а тому дана справа підлягає поверненню для доопрацювання.

На підставі вище викладеного та керуючись ст.ст.8,-11,245, 251, 256, 278 КУпАП -

ПОСТАНОВИВ:

Справу про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164-14 КУпАП громадянку України ОСОБА_1 повернути Управлінню західного офісу Держаудитслужби в Чернівецькій області для доопрацювання.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Першотравневого

районного суду м.Чернівці А. В. Федіна