Дата документу 28.07.2020 Справа № 554/4987/20
Провадження №3/554/1293/2020
Іменем України
28 липня 2020 року суддя Октябрського районного суду м. Полтави Савченко А.Г., при секретарі Гречка Є. В., за участю прокурора Наконечного П. В., особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Полтаві у залі суду протокол про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП і матеріали справи додані до нього щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця і мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, майстра 1 групи газової служби ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», до адміністративної відповідальності не притягувався
ОСОБА_1 , будучи майстром 1 групи газової служби ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог абзацу ч. 1 ст. 45 вказаного вище Закону, Рішення НАЗК від 10.06.2016 року № 3 (зі змінами), несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (до 01.04.2019), а саме о 15 год 42 хв 3 квітня 2019 року подав на офіційний веб - сайт НАЗК щорічну декларацію за 2018 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Після роз'яснення відповідно до ст. 268 КУпАП прав особі, що притягується до адміністративної відповідальності, в тому числі права на захист, тобто користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, в судовому засіданні ОСОБА_1 показав, щовін дійсно несвоєчасно подав декларацію. Зважаючи на невелику суспільну небезпечність своїх дій, просив суд закрити справу на підставі статті 22 КУпАП.
Прокурор Наконечний П. В. просив визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП, оскільки той без поважних причин, несвоєчасно, не подав на офіційний веб - сайт НАЗК щорічну декларацію за 2019 рік.
Суд, заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи та надаючи оцінку зібраним у справі доказам, дійшов такого висновку.
Наказом ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» від 4 серпня 2008 року № 155 ос, «По особовому складу» ОСОБА_1 з 5 серпня 2008 року переведено на посаду майстра газової служби ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго».
Відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань засновником ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» є Полтавська обласна рада.
Відповідно до абзаців 1, 2 розділу 1 та пунктів 4.1, 4.5, 4.8 розділу 4 Статуту ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» засноване на майні спільної (комунальної) власності територіальних громад сіл, селищ і міст Полтавської області і передане в управління Департаменту будівництва, містобудування і архітектури та житлово - комунального господарства Полтавської обласної державної адміністрації. Засновником підприємства є Полтавська обласна рада. Підприємство є юридичною особою публічного права. Підприємства веде самостійний баланс, має розрахунковий, валютний та інші рахунки в установах банків, печатку зі своїм найменуванням. Підприємство має право укладати угоди, набувати майнові та особисті немайнові права, нести обов'язки, бути позивачем і відповідачем в судах.
Суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпункти «а» і «в» пункту 2, пункту 4 і 5 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 України «Про запобігання корупції'зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Отже, ОСОБА_1 є посадовою особою юридичної особи публічного права, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, у тому числі обмеження та зобов'язання, передбачені Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до пункту 5 ч. 1 ст. 12 Закону Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти; ч. 5 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції» нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів. Нормативно-правові акти Національного агентства після включення до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів опубліковуються державною мовою в офіційних друкованих виданнях. Нормативно-правові акти Національного агентства, які пройшли державну реєстрацію, набирають чинності з дня офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня офіційного опублікування.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи майстром 1 групи газової служби ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», був зобов'язаний подати щорічну декларацію за 2018 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування до 1 квітня 2019 року.
Відповідно до наказу ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» від 28 січня 2019 року №35 посадови особам ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» роз'яснено вимоги та обмеження Закону України «Про запобігання корупції», а саме про необхідність своєчасного подання щорічної декларації за 2018 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування до 1 квітня 2019 року, про що ОСОБА_1 19 лютого 2019 року поставив свій особистий підпис.
Факт ознайомлення з вимогами фінансового контролю Закону України «Про запобігання корупції», правилами користування електронним цифровим підписом та Реєстром, підтверджено поданням ОСОБА_1 10 квітня 2017 року декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік та 21 березня 2018 року декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, оскільки на веб-сайті НАЗК розміщено антикорупційне законодавство, нормативно-правові акти, а також рішення та роз'яснення НАЗК щодо фінансового контролю.
Отже, ОСОБА_1 достовірно знав вимоги антикорупційного законодавства та інших нормативно-правових актів, в тому числі щодо фінансового контролю, а також усвідомлював про можливу кримінальну чи адміністративну відповідальність за неподання або несвоєчасне подання щорічної декларації за 2018 рік.
Однак, згідно відомостей Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування (за текстом - Реєстр), щорічна декларація за 2018 рік ОСОБА_1 зареєстрована в Реєстрі лише о 15 год. 42 хв. 3 квітня 2019 року (яка перебуває у відкритому публічному доступі на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції), тобто несвоєчасно.
Поважних причин для несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік не встановлено.
Таким чином, приходжу до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Статтею 23 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, є визнання вини, щире розкаяння.
Обставин, що обтяжують відповідальність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, не встановлено.
Відповідно до ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Враховуючи обставини справи, особу порушника ОСОБА_1 , який раніше до адміністративної відповідальності не притягувавсь, наслідки даного порушення не представляють суспільної небезпеки, не завдали значної шкоди державним чи суспільним інтересам, останній щиро розкаявся у вчиненому, вважаю за можливе обмежитись усним зауваженням.
На переконання суду, застосування такого виховного заходу, як усне зауваження буде достатнім для досягнення визначеної мети - виховного впливу та запобіганню вчинення нових правопорушень.
Керуючись статтями 22, 283 та 284 КУпАП,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП щодо ОСОБА_1 закрити на підставі ст. 22 КУпАП та обмежитись усним зауваженням.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Октябрський районний суд м. Полтави протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя А.Г. Савченко