31 липня 2020 року м. Рівне №460/3728/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Д.П. Зозулі розглянувши у письмовому провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, -
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач), в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 19.02.2020 №447-3/К-02/8-1700/20 про відмову позивачу в перерахунку (збільшенні) пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років у відповідності до вимог п.2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №756-ХІІ;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача відповідно до п.2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на 1%заробітку за кожен рік роботи понад 20 років стажу, але не менше 75% заробітку, починаючи з 20.01.2020, виплатити недоотриманий розмір пенсії, починаючи з вказаної дати.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він є ліквідатором наслідків Чорнобильської катастрофи, 1 категорії. А тому, звернувся до відповідача з проханням про проведення перерахунку пенсії, відповідно до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Значив, що листом від 19.02.2020 відповідачем було відмовлено у проведенні перерахунку. Водночас, така відмова є протиправною, та незаконною, що і стало підставою для звернення до суду. З огляду на наведене, позивач просив суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі(а.с.1-5).
Ухвалою суду від 28.05.2020 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі №460/3728/20 та ухвалено розгляд справи провести за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У встановлений судом строк відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти задоволення позовних вимог повністю. Вказав, що позивач отримує пенсію по інвалідності 3 групи, в розмірі відшкодування фактичних збитків, за нормами Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". 11.10.2017 у відповідній частині набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148-VIII, згідно із п. 2 п. п. 3 розділу І норму ст. 56 ч. 2 Закону №796-ХІІ доповнено словами і цифрами "у разі призначення пенсії на умовах частини другої ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". У цьому випадку визначається розмір пенсії, яка складається із двох частин: частина пенсії, яка припадає на період стажу до набрання чинності Законом та частини пенсії, яка припадає на період страхового стажу після набрання чинності Законом. Наголошує, що позивач отримує пенсію по інвалідності, обчислену без урахування страхового стажу та заробітної плати. А тому підстав для проведення перерахунку пенсії, відповідно до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", немає. Зазначив, також, що розмір пенсії після проведення перерахунку відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зменшиться. З наведених підстав, просило суд у задоволенні позову відмовити повністю(а.с.28-29).
Враховуючи, що розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), що підтверджується копією посвідчення Серії НОМЕР_1 від 03.07.2013(а.с.8).
Позивач перебуває на обліку у відповідача, та отримує пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків, з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС , розмір якої визначено, відповідно до постанови КМУ від 23.11.2011 № 1210, на умовах визначених ст.54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що стверджується копією протоколу про призначення пенсії (а.с.31).
Листом від 19.02.2020 № 447-3/К-02/8-1700/20 на звернення позивача від 20.01.2020 щодо проведення перерахунку пенсії, відповідно до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (пункт 4 заяви), відповідачем було відмовлено. Вказано, що позивач отримує пенсію по інвалідності, обчислену без урахування страхового стажу та заробітної плати. А тому підстав для проведення перерахунку пенсії, відповідно до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", немає. (а.с.19, 20-21).
Не погоджуючись з такими діями відповідача, в частині не проведення перерахунку пенсії, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку, та вважаючи протиправним рішення, позивач звернувся до суду з даним позовом.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного.
Як встановлено ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ч.1 ст. 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.03.2003, який набрав чинності 01.01.2004 (далі - Закон України №1058-ІV від 09.03.2003) передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991 (далі - України №796-XII ).
Згідно із ч.2 ст.56 Закону № 796-ХІІ, в редакції чинній до 11.10.2017, право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII, який набув чинності з 11.10.2017, до ч.2 ст.56 Закону № 796-ХІІ внесено зміни, згідно з якими право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до ч.2 ст.27 Закону № 1058-IV, за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Пунктом 13 Перехідних положень Закону №1058-ІV (в редакції, чинній станом на дату виникнення спірних правовідносин) передбачено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії, щомісячного довічного грошового утримання відповідно до законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України та цього Закону, призначається одна пенсія, щомісячне довічне грошове утримання за її вибором.
Таким чином, цією нормою надано право особі обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом №1058-ІV або спеціальним Законом №796-XII.
Разом з тим, статтею 54 Закону №796-XII передбачено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Матеріалами справи стверджується, що позивач обрав право обчислення його пенсії по інвалідності в розмірі фактичних збитків, тобто в порядку, передбаченому статтею 54 Закону №796-XII, а не відповідно до Закону №1058-IV.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №851 (далі - Порядок №1210) та визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Порядок визначення розміру заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, для обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, передбачений пунктами 2-5 Порядку №1210.
Відповідно до пп.1 п.13 Порядку №1210, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується у таких розмірах для інших осіб з інвалідністю, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою: особам з інвалідністю III групи - 284,7 гривні.
Із наданої копій протоколу призначення пенсії від 22.11.2019, судом встановлено, що пенсія позивача визначається в розмірі відшкодування фактичних збитків. При цьому надбавка до пенсії за понаднормативний стаж у спірний період, ОСОБА_1 не встановлювалась (а.с.31).
Таким чином, розмір пенсії ОСОБА_1 передбачений статтею 54 Закону №796-XII, виплачується у повному розмірі, визначеному відповідно до статті 54 Закону №796-XII та Порядку № 1210.
Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити, що проведення перерахунку пенсії із обчисленням її розміру відповідно до ч.2 ст.56 Закону №796-XII здійснюється з врахуванням стажу роботи пенсіонера, який застосовується при обчисленні пенсії за віком, та не враховується при обчисленні пенсії по інвалідності. Позивачу призначена та виплачується пенсія по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків, який встановлений Постановою №1210, як особі з інвалідністю III групи, щодо якої встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, незалежно від стажу роботи.
Відтак, відповідачем не порушені законні права позивача, оскільки у Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області відсутні підстави для застосування пільг, передбачених ч.2 ст.56 Закону №796-XII, при перерахунку пенсії особам, яким пенсія призначена по інвалідності та обчислюється у повному розмірі, передбаченому Порядком №1210.
З врахуванням наведеного у суду відсутні законні підстави для визнати протиправним та скасування рішення відповідача від 19.02.2020 №447-3/К-02/8-1700/20 про відмову позивачу в перерахунку (збільшенні) пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років у відповідності до вимог п.2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №756-ХІІ; та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача відповідно до п.2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на 1%заробітку за кожен рік роботи понад 20 років стажу, але не менше 75% заробітку, починаючи з 20.01.2020, виплатити недоотриманий розмір пенсії, починаючи з вказаної дати.
Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно із ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач не довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
Оскільки судом не встановлений факт наявності порушеного права позивача з боку Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, то у задоволенні позову необхідно відмовити повністю.
Враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору, а докази понесення інших витрат суду не надано, то підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України - відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7,м. Рівне,33028, код ЄДРПОУ21084076) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 31 липня 2020 року.
Суддя Д.П. Зозуля