про закриття провадження у справі
03 серпня 2020 рокум. ПолтаваСправа № 440/2179/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Алєксєєвої Н.Ю.,
за участю:
секретаря судового засідання - Панькіної А.С.,
представника позивача - Харенко В.М.,
представників відповідача - Тарасенко В.Б., Шептало С.В.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні справу за адміністративним позовом першого заступника керівника Лубенської місцевої прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі Департаменту екології та природних ресурсів Полтавської обласної державної адміністрації до Зарізької сільської ради Оржицького району Полтавської області про зобов'язання вчинити певні дії, -
27 квітня 2020 року позивач перший заступник керівника Лубенської місцевої прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі Департаменту екології та природних ресурсів Полтавської обласної державної адміністрації звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Зарізької сільської ради Оржицького району Полтавської області про зобов'язання відповідача відповідно до вимог чинного законодавства України забезпечити проведення робіт, направлених на розробку технічної документації та винесення в натурі (на місцевості) меж парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення "Зарізький", загальною площею 7 га, що знаходиться в межах землеволодіння Зарізької сільської ради в с. Заріг Оржицького району Полтавської області.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 04 травня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.
09 червня 2020 року перший заступник керівника Лубенської місцевої прокуратури Полтавської області надав до суду уточнюючу позовну заяву, якою первісний позов доповнив вимогою про визнання незаконною бездіяльності Зарізької сільської ради Оржицького району Полтавської області з питань проведення робіт, направлених на розробку технічної документації та винесення в натурі (на місцевості) меж парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення "Зарізький", загальною площею 7 га, що знаходиться в межах землеволодіння Зарізької сільської ради в с. Заріг Оржицького району Полтавської області
Ухвалою суду від 15 червня 2020 року продовжено строк підготовчого провадження у справі №440/2179/20 до 04 серпня 2020 року.
У матеріалах справи містяться клопотання про закриття провадження у справі, що надійшло до суду 14.07.2020, та клопотання про долучення додаткових доказів у справі, що надійшло до суду 21.07.2020. У вказаних клопотаннях відповідач зазначає, що Зарізькою сільською радою наразі повністю забезпечено проведення робіт, направлених на розробку технічної документації та винесення в натурі (на місцевості) меж парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення "Зарізький". Зокрема, рішенням шістдесят шостої сесії сьомого скликання Зарізької сільської ради Оржицького району Полтавської області від 09.06.2020 №7 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж території парку - пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення "Зарізький", надано дозвіл Зарізькій сільській раді на розроблення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж території парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення "Зарізький" орієнтовною площею 7,0 га (згідно із КВЦПЗ-04.04.07- Для збереження та використання парків-пам'яток садово-паркового мистецтва). 13.07.2020 укладено договір №112-20 про надання послуг, відповідно до якого Зарізька сільська рада доручила виконавцю - ТОВ "Земстройпроект" (код ЄДРПОУ 43581904) надати в строк до 31.12.2020 послуги з розробки (виготовлення) матеріалів щодо організації і встановлення меж території парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення "Зарізький" ДК 021-2015 71240000-2 Архітектурні, інженерні та геодезичні послуги.
Представник позивача проти закриття провадження у справі заперечував.
Представники відповідача підтримали клопотання про закриття провадження у справі, просили його задовольнити.
Розглянувши клопотання відповідача про закриття провадження у справі, суд виходить з наступного.
Правові основи організації, охорони, ефективного використання природно-заповідного фонду України, відтворення його природних комплексів та об'єктів регулюються Законом України "Про природно-заповідний фонд України".
У силу частини першої статті 7 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об'єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
За змістом частин третьої, п'ятої статті 53 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" рішення про організацію чи оголошення територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та встановлення охоронних зон територій та об'єктів природно-заповідного фонду приймається Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами.
Території та об'єкти природно-заповідного фонду або їх частини, що створюються чи оголошуються без вилучення земельних ділянок, що вони займають, передаються під охорону підприємствам, установам, організаціям і громадянам обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища з оформленням охоронного зобов'язання.
Відповідно до частин другої та третьої статті 60 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" підприємства, установи та організації, у віданні яких вони перебувають. У разі необхідності їх охорона може покладатися на служби державної охорони розташованих поблизу природних заповідників, біосферних заповідників, національних природних парків та регіональних ландшафтних парків.
Органи місцевого самоврядування, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи місцевого самоврядування сприяють охороні й збереженню територій та об'єктів природно-заповідного фонду, виконанню покладених на них завдань.
Як визначено частиною четвертою статті 7 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", межі територій та об'єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об'єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
У силу статті 1 Закону України "Про землеустрій" землеустрій визначено як сукупність соціально-економічних та екологічних заходів, спрямованих на регулювання земельних відносин та раціональну організацію території адміністративно-територіальних одиниць, суб'єктів господарювання, що здійснюються під впливом суспільно-виробничих відносин і розвитку продуктивних сил.
Відповідно до пункту "в" частини другої статті 25 Закону України "Про землеустрій" до документації із землеустрою відносяться проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів.
При цьому, як визначено частиною першою статті 26 Закону України "Про землеустрій", замовникам документації із землеустрою можуть бути органи державної влади, міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі.
А відповідно до статті 19 Закону України "Про землеустрій" до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст належать: а) організація і здійснення землеустрою; б) здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою; в) координація здійснення землеустрою та контролю за використанням і охороною земель комунальної власності; г) інформування населення про заходи, передбачені землеустроєм; ґ) вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.
За змістом підпунктів 34, 37 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської селищної, міської ради вирішуються питання щодо регулювання земельних відносин; прийняття рішень про організацію територій і об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають особливій охороні.
З такого правового регулювання слідує, що на Зарізьку сільську раду Оржицького району Полтавської області покладено обов'язок із забезпечення режиму охорони території та збереження парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення "Зарізький". Охоронні зобов'язання покладають на відповідача обов'язок із вчинення дій щодо замовлення проекту землеустрою, організації і встановлення меж території парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення, а також здійснення контролю за його виготовленням.
Судом встановлено, що рішенням шістдесят шостої сесії сьомого скликання Зарізької сільської ради Оржицького району Полтавської області від 09.06.2020 №7 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж території парку - пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення "Зарізький", надано дозвіл Зарізькій сільській раді на розроблення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж території парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення "Зарізький" орієнтовною площею 7,0 га (згідно із КВЦПЗ-04.04.07- Для збереження та використання парків-пам'яток садово-паркового мистецтва).
13.07.2020 між Зарізькою сільською радою (замовнимк) та ТОВ "Земстройпроект" (виконавець) укладено договір №112-20 про надання послуг, відповідно до умов якого замовник доручає, а виконавець зобов'язується надати в строк до 31.12.2020 послуги з розробки (виготовлення) матеріалів щодо організації і встановлення меж території парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення "Зарізький" ДК 021-2015 71240000-2 Архітектурні, інженерні та геодезичні послуги.
Таким чином, після звернення позивача 27.04.2020 до суду з даним позовом та після відкриття провадження у цій справі, відповідачем усунута допущена бездіяльність в частині забезпечення проведення робіт, направлених на розробку технічної документації та винесення в натурі (на місцевості) меж парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення "Зарізький", загальною площею 7 га, що знаходиться в межах землеволодіння Зарізької сільської ради в с. Заріг Оржицького району Полтавської області та предмет спору у цій справі фактично відсутній.
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Оскільки оскаржуване порушення виправлене Зарізькою сільською радою Оржицького району Полтавської області та у суду відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною після такого виправлення, суд доходить висновку про необхідність закриття провадження у цій справі.
Згідно з частиною другою статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету.
Згідно з частиною першою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
У спірному випадку за подання позову до суду Прокуратурою Полтавської області понесено витрати зі сплати судового збору у сумі 2102 грн., що підтверджується платіжним дорученням №578 від 13.04.2020.
Разом з тим, за наслідками закриття провадження у справі та з огляду на приписи пункту 5 частини першої статті 7 Закону України "Про судовий збір" вказана сума судового збору може бути повернута на користь Прокуратури Полтавської області лише за клопотанням останньої.
Відтак, за відсутності клопотання про повернення судового збору, суд, наразі, позбавлений можливості повернути на користь Прокуратури Полтавської області судовий збір, сплачений за подання даного позову у розмірі 2102 грн.
Керуючись статтями 238, 239, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Закрити провадження у справі №440/2179/20 за позовом першого заступника керівника Лубенської місцевої прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі Департаменту екології та природних ресурсів Полтавської обласної державної адміністрації до Зарізької сільської ради Оржицького району Полтавської області про зобов'язання вчинити певні дії.
Роз'яснити, що повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення до Другого апеляційного адміністративного суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Повний текст ухвали складено 03 серпня 2020 року.
Суддя Н.Ю. Алєксєєва