Деражнянський районний суд Хмельницької області
ін. 32200 , місто Деражня , вул. Миру, 43 тел. (факс): 038 56 2 10 24
22 липня 2020 року Справа № 673/646/20 Провадження № 3/673/337/20
Суддя Деражнянського районного суду Хмельницької області Ягодіна Т.В., з участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , його захисника Довгаля П.С., секретаря судового засідання Ясінської М.О., розглянувши матеріали, які надійшли від Деражнянського ВП Летичівського ВП ГУНП в Хмельницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , працюючого водієм швидкої допомоги в КП Деражнянська ЦРЛ ХО,
за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
09.05.2020 року о 20 год. 21 хв. в м. Деражня Хмельницької області по вул. Соломчука ОСОБА_1 керував автомобілем марки «ВАЗ 21063», державний знак НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю із порожнини рота, почервоніння шкіри обличчя та нечітка мова. Огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку водій відмовився проходити в присутності свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , чим порушив п.2.5 Правил дорожнього руху України та вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у скоєному не визнав та пояснив, що у зазначений у протоколі про адміністративне правопорушення час та місці здійснював керування транспортним засобом, проте алкогольні напої не вживав. Також зауважив, що мав намір пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння в умовах медичного закладу, а саме Деражнянської ЦРЛ куди його доставили працівники поліції, проте останніми не було забезпечено проходження такого огляду з невідомих причин. Вважає, що внаслідок таких дій, працівниками поліції не дотримано передбачену законом процедуру огляду водіїв на стан алкогольного сп'яніння в зв'язку з чим вважає обвинувачення з цього приводу безпідставним.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про його винуватість у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення, що знайшла своє підтвердження сукупністю зібраних та безпосередньо досліджених судом доказів по справі, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №238726, складеним начальником СРПП Деражнянського ВП Летичівського ВП ГУНП в Хмельницькій області Гончаренком Д.І. 09.05.2020 року, яким встановлено, що ОСОБА_1 на момент зупинки транспортного засобу, яким він керував мав ознаки алкогольного сп'яніння у виді - різкого запаху алкоголю із порожнини рота, нечітку та невиразну мову, почервоніння шкіри обличчя.
- відеозаписом із нагрудної камери поліцейського, який був оглянутим судом в судовому засіданні та на якому зафіксовано всі обставини вчинення правопорушення ОСОБА_1 .
При цьому суд відхиляє посилання ОСОБА_1 та його захисника щодо недотримання працівниками поліції, передбаченої законом процедури огляду, а саме не забезпечення проходження водієм огляду у закладі охорони здоров'я за місцем проживання ОСОБА_1 , яким є Деражнянська ЦРЛ та при цьому враховує наступне.
Відповідно до вимог ст.. 266 КУпАП огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків.
У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, затверджується управлінням охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Крім того, процедура та порядок огляду на стан сп'яніння регламентуються Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів,що знижують увагу та швидкість реакції затвердженої спільним Наказом МВС України, МОЗ України 09.11.2015 року за № 1452/735, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 року за № 1413/27858 та Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103.
Відповідно до п.6 Розділу І вищевказаної Інструкції, огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
П.7 Розділу І Інструкції регламентовано, що у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Як вбачається із відеозапису, наданого в якості додатку до протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 наполягав на проведенні його огляду в Деражнянській ЦРЛ, що було підтверджено ним в ході судового розгляду.
Як показав в суді начальник СРПП Деражнянського ВП Летичівського ВП ГУНП Гончаренко Д.І., після зупинки транспортного засобу під керуванням ОСОБА_1 останньому було запропоновано пройти огляд на місці та після отримання відмови, водія було доставлено до Деражнянської ЦРЛ, де працівники вказаного закладу відмовилися проводити огляд посилаючись на вказівку керівництва лікарні. Після цього, ОСОБА_1 було запропоновано пройти медичний огляд у закладі охорони здоров'я обласного центру на що він категорично відмовився. Враховуючи те, що ОСОБА_1 перебував в трудових відносинах із Деражнянською ЦРЛ, працівники якої відмовлялися від участі в якості свідків під час складання протоколу про адміністративне правопорушення, останнього було доставлено до приміщення відділку поліції, де в присутності двох свідків повторно запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці та у медичному закладі м. Хмельницького на що той відмовився.
Означене також вбачається із відеозапису, здійсненого поліцейським в ході якого ОСОБА_1 перебуваючи біля приміщення Деражнянського ВП в присутності свідків відмовився проходити огляд на стан алкогольного сп'яніння, в тому числі і у медичному закладі м.Хмельницького посилаючись на страх зараження вірусом.
Як вбачається із відповіді головного лікаря КП «Деражнянська ЦРЛ ХО» №1262 від 23.07.2020 року, договором, укладеним 01.04.2020 року підприємством з Національною службою здоров'я України категорично заборонено витрачати кошти на обстеження щодо виявлення стану алкогольного сп'яніння, в зв'язку з чим такі обстеження, які не являють собою надання медичної допомоги, а є медичною послугою з 01.04.2020 року лікарнею не проводяться.
При цьому з цієї ж відповіді вбачається, що вказаний заклад в своїй роботі керується наказом Департаменту охорони здоров'я № 3 від 08.01.2020 року, яким затверджений перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно такого переліку КП «Деражнянська центральна районна лікарня Хмельницької області», яка значиться під №6 уповноважена у 2020 році на проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
В зв'язку з цим, суд констатує, що поліцейський з метою дотримання вимог вищевказаної Інструкції вживав заходів для проходження водієм огляду на стан алкогольного сп'яніння в найближчому закладі охорони здоров'я яким є КП «Деражнянська ЦРЛ» та з цього приводу отримав відмову. При цьому, в даній ситуації, на думку суду, поліцейським правомірно запропоновано ОСОБА_1 пройти такий огляд в уповноважених закладах охорони здоров'я м. Хмельницького та після отримання відмови останнього прийнято рішення про складання протоколу про адміністративне правопорушення, що полягало в порушенні п.2.5. Правил дорожнього руху.
При цьому, надаючи оцінку твердженням ОСОБА_1 суд враховує, що він являючись водієм екстреної медичної допомоги достовірно знав, що Деражнянська ЦРЛ не проводить огляд водіїв з метою визначення стану алкогольного сп'яніння, що було підтверджено ним в судовому засіданні, а тому обраний спосіб захисту суд пов'язує із намаганням останнього уникнути адміністративної відповідальності за вчинене.
Разом з тим, суд вважає за необхідне окремим документом довести до відома керівництва Департаменту охорони здоров'я у Хмельницькій області та Головного Управління національної поліції у Хмельницькій області обставини, які були встановлені судом під час розгляду даної справи в частині виконання КП «Деражнянська ЦРЛ ХО» вимог наказу Департаменту охорони здоров'я № 3 від 08.01.2020 року та Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції затвердженої спільним Наказом МВС України, МОЗ України 09.11.2015 року за № 1452/735, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 року за № 1413/27858 з метою недопущення в майбутньому уникнення осіб адміністративної відповідальності за вчинення діянь, передбачених ст. 130 КУпАП.
За таких обставин суд вважає доведеною належними та допустимими доказами винуватість ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого йому адміністративного правопорушення і кваліфікує його дії за ч.1 ст.130 КУпАП, як відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
При обранні стягнення судом враховується характер правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, в зв'язку з чим є доцільним застосування щодо ОСОБА_1 адміністративного стягнення відповідно до санкції ч.1 ст.130 КУпАП.
Згідно із ч.1 ст. 40-1 КУпАП із ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 420,40 грн.
Керуючись ст.ст. 40-1, 130 ч.2, 279, 283, 284 КУпАП, -
постановив:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 10200 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 420 грн. 40 коп. на користь держави.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення до Хмельницького апеляційного суду.
Суддя Деражнянського районного суду Хмельницької області Т. В. Ягодіна