Ухвала від 31.07.2020 по справі 360/2841/20

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі

31 липня 2020 року СєвєродонецькСправа № 360/2841/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., перевіривши матеріали за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

27.07.2020 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому позивач просить суд: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не звільнення позивача з військової служби на підставі рапорту від 26.06.2020 за підпунктом «й» пункту 2 частити 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» як такого, який вислужив не менше 24 місяців військової служби за контрактом та не висловив бажання продовжувати військову службу під час особливого періоду; зобов'язати відповідача звільнити позивача з військової служби на підставі рапорту від 26.06.2020 відповідно до підпункту «й» пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» як такого, який вислужив не менше 24 місяців військової служби за контрактом та не висловив бажання продовжувати військову службу під час особливого періоду.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що 29.09.2014 між позивачем та Міністерством оборони України в особі т.в.о. військового комісара Луганського обласного військового комісаріата полковника ОСОБА_2 було укладено контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України.

На підставі вищевказаного контракту та наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 № 45 від 30.09.2014 позивач був прийнятий у Збройні Сили України на військову службу за контрактом.

На даний час позивач проходить військову службу у Білокуракинсько-Троїцькому об'єднаному районному військовому комісаріаті.

Пункту 3 Контракту визначено, що він є строковим та укладається відповідно до строків, установлених законодавством, за погодженням сторін до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію.

Пунктом 4 Контракту передбачено, що сторони зобов'язують не пізніш як за три місяці до закінчення строку контракту повідомити одна одну про бажання або небажання укладати новий контракт чи відмову в його укладенні із зазначенням причин, передбачених нормативно-правовими актами.

26.06.2020 позивач склав рапорт, в якому повідомляв про своє небажання продовжувати проходити військову службу та просив звільнити його з лав ЗСУ згідно підпункту «й» пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військову службу та військовий обов'язок», оскільки на час складення вказаного рапорту він вислужив 24 місяці з дати укладення контракту та не бажав продовжувати проходити військову службу.

03.07.2020 року за № ЮК/271 військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_2 була надана відповідь, якою повідомлено, що позитивне вирішення питань, викладених у рапорті позивача, на даний час неможливо.

Як на підставу для залишення рапорту позивача без задоволення, Луганським ОВК вказано, що 23.06.2018 набув чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення окремих питань проходження громадянами військової служби» від 05.04.2018 № 2397, яким було внесено зміни до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», зокрема, до підпункту «й» пункту 2 частини 5 статті 26, яка була викладена в новій редакції, а саме: контракт припиняється (розривається), а військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, звільняються з військової служби на підставах: 2) під час дії особливого періоду (крім періодів з моменту оголошення мобілізації - протягом строку її проведення, який визначається рішенням Президента України, та з моменту введення воєнного стану - до оголошення демобілізації): й) які уклали контракт на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію та вилужили не менше 24 місяців військової служби за контрактом, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу під час особливого періоду. Міністерством оборони України спільно з Генеральним штабом Збройних Сил України 03.07.2018 видано Директиву Д-1 «Про визначення строків звільнення з військової служби військовослужбовців, які набули право на звільнення зі служби, та особливості їх звільнення», згідно пунктів 7, 9 частини 1 якої передбачено, що заборонити звільнення військовослужбовців з військової служби у період виконання ними завдань у районі проведення операції об'єднаних сил. За наказом Генерального штабу ЗСУ від 18.06.2018 № 13/ДСК з 10 травня 2018 року позивач залучений до складу сил і засобів об'єднаних сил для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях. На даний час рішень Генерального штабу ЗСУ щодо виключення особового складу ІНФОРМАЦІЯ_2 та Р(М)ВК Луганської області із сил і засобів об'єднаних сил для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ у Донецькій та Луганській областях не надходило.

Ознайомившись з листом відповідача, яким фактично було відмовлено позивачу у звільненні з військової служби, та систематизуючи усі наявні обставини та юридичні факти, позивач дійшов висновку про протиправність бездіяльності відповідача, оскільки позивач є лише залученим до сил та засобів об'єднаних сил для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, і не виконує завдання в інтересах оборони України під час дії особливого періоду, та не приймає безпосередню участь у веденні воєнних (бойових) дій, як в сукупності вказано у підпункті «й» пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Тому залучення позивача за наказом Генштабу ЗСУ від 18.06.2018 № 13/* з 10 травня 2018 року до складу і засобів об'єднаних сил не може слугувати обмеженням для звільнення позивача з військової служби, враховуючи при цьому, що позивачем були дотриманні умови для звільнення, а саме перебування на військовій службі за контрактом в особливий період не менше 24 місяців.

Відповідач зобов'язаний був прийняти рішення (наказ) про звільнення позивача, але цього не здійснив, тому допустив бездіяльність у вирішенні даного питання, що стало підставою для звернення позивача до суду.

Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження в адміністративній справі не встановлено, у зв'язку з чим вважаю за необхідне відкрити провадження у справі.

Частиною четвертою статті 9 КАС України визначено обов'язок суду вжити визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

За приписами частини третьої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Відповідно до частин третьої, шостої та сьомої статті 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребувані доказів суд постановляє ухвалу.

Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

Частинами першою, другою та третьою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З огляду на вищевикладене, суд вважає за можливе розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Керуючись статтями 5, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260, 261 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

У разі заперечень учасників справи проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) встановити строк для подання відповідної заяви протягом п'яти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Зобов'язати відповідача протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі надіслати суду:

- відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову, позивачу - копію відзиву та доданих до нього документів;

- належним чином завірену копію контракта про проходження військової служби у Збройних Силах України, укладеного між ОСОБА_1 та Луганським обласним військовим комісаріатом, від 29.09.2014;

- докази проходження позивачем військової служби у Збройних Силах України на підставі укладеного контракту (накази про прийняття, зарахування, останнього місця служби, періоду служби після укладення контракту тощо);

- копію рапорта начальника служби захисту інформації Білокуракинсько-Троїцького ОРВК Луганської області старшини ОСОБА_1 від 26.06.2020; копію рішення, прийнятого за результатами розгляду вказаного рапорта;

- копії наказів Генерального штабу Збройних Силах України про залучення ОСОБА_1 до складу сил і засобів об'єднаних сил для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях;

- копію Директиви Д-1 «Про визначення строків звільнення з військової служби військовослужбовців, які набули право на звільнення зі служби, та особливості їх звільнення», виданої Міністерством оборони України спільно з Генеральним штабом Збройних Сил України 03.07.2018;

- відомості про безпосередню участь ОСОБА_1 у веденні воєнних (бойових) дій, у тому числі на території проведення антитерористичної операції, а також у районах здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, з наданням відповідних наказів;

- відомості щодо виконання старшиною ОСОБА_1 , начальником служби захисту інформації Білокуракинсько-Троїцького ОРВК Луганської області, завдань в інтересах оборони України під час дії особливого періоду з наданням відповідних наказів.

Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Справа розглядатиметься суддею Свергун І.О. одноособово.

Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: https://court.gov.ua/fair/sud1270/.

Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.

СуддяІ.О. Свергун