Ухвала від 30.07.2020 по справі 260/230/20

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

30 липня 2020 рокум. Ужгород№ 260/230/20

Cуддя Закарпатського окружного адміністративного суду Скраль Т.В. розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Теківської сільської ради Виноградівського району Закарпатської області (90343, Закарпатська область, Виноградівський район, с. Теково, вул. Дружби, 183, код ЄДРПОУ 04349194) про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

27 січня 2020 року, ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Теківської сільської ради Виноградівського району Закарпатської області , яким просить відкрити провадження у справі та ухвалити рішення, яким визнати протиправним та скасувати рішення тридцять третьої сесії сьомого скликання Теківської сільської ради Виноградівського району Закарпатської області від 07.02.2019р. №420 "Про дострокове припинення повноважень сільського голови".

31 січня 2020 року, ухвалою суду адміністративний позов повернуто позивачеві без розгляду.

30 червня 2020 року, постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду ухвалу Закарпатського окружного адміністративного суду від 31 січня 2020 про повернення позовної заяви скасовано та направлено справу для продовження розгляду до суду першої інстанції з урахуванням висновків викладених в мотивувальній частині постанови ВААС.

16 липня 2020 року, справа надійшла до Закарпатського окружного адміністративного суду.

У період з 30 червня 2020 року по 24 липня 2020 року суддя Скраль Т.В. перебувала у щорічній відпустці. 27 липня 2020 року суддя Скраль Т.В вийшла з щорічної відпустки, то розгляд питання щодо можливості відкриття провадження по справі вирішується після виходу судді з відпустки.

Відповідно до частини 1 та 3 статті 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Розглянувши зміст позовної заяви та враховуючи висновки Восьмого апеляційного адміністративного суду викладених у постанові від 30 червня 2020 року, суддя встановила наявність підстав для залишення позову без руху, з огляду на наступне.

Відповідно до статті 161 частини 6 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Одночасно із позовною заявою суду подано заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду.

Заява про поновлення строку на звернення до суду мотивована тим, що у судовій справі № 260/241/19 рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 27.09.2019 року розпорядження Теківського сільського голови від 08.02.2019 року № 5 скасовано. Рішення суду набрало законної сили з дня винесення 23.12.2019 року постанови апеляційною інстанцією, якою рішення суду першої інстанції залишено без змін. Вказує, що з 07.02.2019 року по 06.01.2020 року займав посаду сільського голови та отримував відповідну заробітну плату, однак у зв'язку із скасуванням розпорядження № 5 від 08.02.2019, оскаржуване рішення від 07.02.2019 № 420 «Про дострокове припинення повноважень сільського голови» стало зачіпати права та інтереси позивача, зокрема в частині щодо подальшого виконання обов'язків сільського голови та функцій органу місцевого самоврядування.

З огляду на зазначене, позивач просить суд визнати поважною причину пропуску строку звернення до суду, поновити строк звернення до суду та відкрити провадження у справі.

Судом встановлено, що з оскарженням рішення від 07.02.2019 № 420 «Про дострокове припинення повноважень сільського голови», позивач, неодноразово звертався до Закарпатського окружного адміністративно суду, а саме:

09 грудня 2019 року, ухвалою суду у справі № 260/1699/19 повернуто позовну заяву з додатками у зв'язку з визнанням неповажними підстав для поновлення строку звернення до адміністративного суду.

09 грудня 2019 року, ухвалою суду у справі № 260/1771/19 повернуто позовну заяву з додатками у зв'язку з визнанням неповажними підстав для поновлення строку звернення до адміністративного суду.

23 грудня 2019 року, ухвалою суду у справі № 260/1848/19 повернуто позовну заяву з додатками у зв'язку з визнанням неповажними підстав для поновлення строку звернення до адміністративного суду.

Розглянувши заяву позивача про поновлення строку звернення до адміністративного суду, судом встановлено наступне.

Однак, позивач у своїй заяві про поновлення строку зазначає, що в період з 07 лютого 2019 року по 06 січня 2020 року займав посаду сільського голови та отримував заробітну плату.

06 січня 2020 року дізнався про скасування розпорядження Теківського сільського голови від 08.02.2019 № 5, у зв'язку з чим рішення від 07.02.2019 року № 420 "Про дострокове припинення повноважень сільського голови" стало зачіпати його права та інтереси, зокрема в частині щодо подальшого виконання обов'язків сільського голови.

У відповідності до статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

За приписами частини 1 статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Зазначеною статтею визначаються строки звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом з метою досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.

Строк звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом - проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. Дотримання строку звернення з адміністративним позовом є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах, яка дисциплінує учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, запобігає зловживанням.

Відповідно до частини 3 статті 122 КАС України, для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

За частиною другою статті 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог.

Пунктом 7 частини 1 статті 4 КАС України надано визначення суб'єкта владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень , або наданні адміністративних послуг.

Суд вважає необхідним зазначити, що Теківською сільською радою Виноградівського району Закарпатської області рішення тридцять третьої сесії сьомого скликання Теківської сільської ради Виноградівського району Закарпатської області № 420 "Про дострокове припинення повноважень сільського голови" винесено 07.02.2019 р.

Поважними причинами пропуску строку звернення до суду можуть бути визнані лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій, які повинні бути підтверджені належними доказами.

Відтак, беручи до уваги наведене вище, суд вважає за необхідне зобов'язати позивача надати суду обґрунтовані доводи в підтвердження поважності пропущення строку звернення до суду з адміністративним позовом.

Згідно з статтею 123 частиною 1,2 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

З огляду на вищенаведене, позивачу необхідно обґрунтувати поважність причин пропуску строку звернення з даним адміністративним позовом до суду та подати заяву із зазначенням інших підстав для поновлення строку звернення до суду.

Відповідно до статті 161 частини 1 КАС України, до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

31 січня 2020 року, ухвалою суду позивачу повернуто позовну заяву з додатками.

Таким чином, позивачу необхідно надати суду належним чином завірені копії документів, вказаних у переліку до позовної заяви для суду та копію позовної заяви з додатками для відповідача.

Відповідно до статті 169 частини 1 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Таким чином, для усунення недоліків позовної заяви позивачу необхідно надати суду:

- заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням зазначенням підстав для поновлення строку звернення до суду;

- належним чином завірені копії документів, вказаних у переліку до позовної заяви для суду та копію позовної заяви з додатками для відповідача.

Ухвала вважається виконаною у встановлений строк, якщо до вказаної дати необхідні документи були подані до канцелярії суду або відправлені поштою.

На підставі наведеного та керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248 КАС України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Теківської сільської ради Виноградівського району Закарпатської області про визнання протиправним та скасування рішення - залишити без руху.

2. Надати позивачу строк для усунення вищезазначених недоліків позовної заяви - 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

3. Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.

4. Попередити позивача, що у випадку не виправлення недоліків, вказаних в ухвалі про залишення позовної заяви без руху у встановлені судом строки, позовна заява буде повернута позивачеві.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Оскарження ухвали суду окремо від рішення суду не допускається.

Заперечення на ухвалу суду включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Т.В.Скраль