29 липня 2020 року
Київ
справа №9901/190/20
адміністративне провадження №П/9901/190/20
Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Стеценка С.Г., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Вищої ради правосуддя про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
23 липня 2020 року ОСОБА_1 звернувся через "Електронний суд" до Верховного Суду з позовом до Вищої ради правосуддя, в якому просив визнати протиправною відмову Вищої ради правосуддя надати йому інформацію на запит від 20.06.2020, а саме повідомити:
- суддів з переліку, вказаних у листі Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 11.11.2019 №М-6219/19, щодо яких до Вищої ради правосуддя надійшли подання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про звільнення суддів на підставі підпункту 4 пункту 161 розділу XV "Перехідні положення" Конституції України з вказівкою дати надходження таких подань та члена Вищої ради правосуддя, на розгляді якого перебувають чи перебували такі подання;
- суддів з переліку, вказаних у листі Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 11.11.2019 №М-6219/19, щодо яких Вища рада правосуддя винесла рішення про звільнення на підставі підпункту 4 пункту 161 розділу XV "Перехідні положення" Конституції України;
- суддів з переліку, вказаних у листі Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 11.11.2019 №М-6219/19, щодо яких Вища рада правосуддя винесла рішення про відмову у звільнені на підставі підпункту 4 пункту 161 розділу XV "Перехідні положення" Конституції України;
- суддів з переліку, вказаних у листі Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 11.11.2019 №М-6219/19, щодо яких Вища рада правосуддя винесла рішення про залишення без розгляду подання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про звільнення суддів на підставі підпункту 4 пункту 161 розділу XV "Перехідні положення" Конституції України;
та зобов'язати Вищу раду правосуддя надати відповідь на ці питання.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи від 23.07.2020 для розгляду вказаної справи визначено склад колегії суддів: головуючий суддя (суддя-доповідач) Стеценко С.Г., судді: Бевзенко В.М., Шарапа В.М., Кравчук В.М., Чиркін С.М.
При вирішенні питання про відкриття провадження за вказаним позовом, суд виходить з такого.
Згідно з частинами сьомою, восьмою статті 44 КАС України документи (у тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.
Водночас, відповідно до підпункту 15.16 пункту 15 абзацу 2 розділу VII "Перехідні положення" КАС України Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацією України у газеті "Голос України" та на веб-порталі судової влади України оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
В газеті "Голос України" (№ 42 (7048) від 1 березня 2019 року) опубліковано повідомлення Державної судової адміністрації України, згідно з яким відповідно до рішення Вищої ради правосуддя від 28 лютого 2019 року №624/0/15-19, та враховуючи результати обговорення з судами, іншими органами та установами системи правосуддя питання необхідності відтермінування початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС), Державна судова адміністрація України повідомила про відкликання оголошення, опублікованого в газеті "Голос України" (№229 (6984) від 1 грудня 2018 року).
При цьому, відповідно до підпункту 15.1 пункту 15 абзацу 1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі.
В той же час на підставі вимог наказу Державної судової адміністрації України від 26 квітня 2019 року №429 "Про внесення змін до наказу ДСА України від 22 грудня 2018 року №628" з 2 травня 2019 року у Касаційному адміністративному суді запроваджено тестову експлуатацію підсистеми "Електронний суд", під час якої Касаційному адміністративному суду та учасникам процесу слід дотримуватись вимог Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 26 листопада 2010 року №30 у відповідній редакції.
З огляду на наведене та враховуючи, що позовна заява від 23.07.2020 подана до Верховного Суду через "Електронний суд", тобто у спосіб встановлений законом, є наявні підстави для відкриття провадження у справі.
Як наслідок, позовну заяву подано відповідно до вимог КАС України. Підстав для її повернення чи відмови у відкритті провадження не встановлено.
Справа підсудна Верховному Суду як суду першої інстанції відповідно до частини четвертої статті 22 КАС України та відповідно до статті 266 цього Кодексу підлягає розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.
Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку про розгляд цієї справи за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Керуючись ст. ст. 22, 122, 171, 262, 266 КАС України, -
Відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Вищої ради правосуддя про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Призначити справу до розгляду за правилами спрощеного провадження у судовому засіданні з викликом сторін на 7 вересня 2020 о 15:00 год, яке відбудеться за адресою: м. Київ, вул. Московська, 8, корп. 5.
Відповідачеві встановити строк для подання відзиву до суду протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 162 КАС України одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Роз'яснити також відповідачеві, що відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Встановити позивачу триденний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання до суду відповіді на відзив та документів, що підтверджують надіслання (надання) відповіді на відзив і доданих до нього доказів відповідачу.
Встановити відповідачу триденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання до суду заперечень проти відповіді на відзив і документів, що підтверджують надіслання (надання) заперечень і доданих до них доказів позивачу.
Повідомити сторін, що відзив на позовну заяву (відзив), відповідь на відзив, заперечення та пояснення повинні відповідати вимогам ст.ст. 162-164 КАС України.
Повідомити, що інформацію у справі, яка розглядається, учасники справи можуть отримати за веб-адресою на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: supreme.court.gov.ua.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.
...........................
С.Г. Стеценко,
Суддя Верховного Суду