Рішення від 30.07.2020 по справі 922/1655/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" липня 2020 р.м. ХарківСправа № 922/1655/20

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Бринцева О.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківгаз Збут" (61004, м. Харків, вул. Москалівська, 57/59)

до Харківської митниці ДФС (61003, м. Харків, вул. Короленка, 16-Б)

про стягнення 8.109,36грн.

без виклику учасників справи

ВСТАНОВИВ:

28.05.2020 ТОВ "Харківгаз Збут" звернулося до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до Харківської митниці ДФС, в якій просить суд стягнути з відповідача на користь позивача основний борг у сумі 8.109,36грн., а також витрати зі сплати судового збору.

В обґрунтування позову вказує на неналежне виконання відповідачем своїх зобов'язань за Договором розподілу природного газу від 01.01.2016 в частині розрахунку за послуги з постачання природного газу за січень 2020 року. В якості правових підстав позову вказує на норми статей 11, 526, 599 ЦК України.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 02.06.2020 у справі №922/1655/20 позовну заяву прийнято судом до розгляду та відкрито провадження у справі. Приймаючи до уваги малозначність справи в розумінні частини п'ятої статті 12 ГПК України, враховуючи ціну позову, характер спірних правовідносин та предмет доказування, господарським судом вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, у зв'язку з чим надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву, а позивачу - для подання відповіді на відзив.

30.06.2020 від відповідача надійшов відзив на позов (вх. №14876), в якому проти позову заперечує в повному обсязі, посилаючись на те, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про утворення територіальних органів Державної митної служби" від 02.10.2019 №858 утворено як юридичну особу публічного права територіальний орган Державної митної служби - Слобожанська митниця Держмитслужби. Реорганізовано Харківську митницю ДФС шляхом приєднання до Слобожанської митниці Держмитслужби. З 08.12.2019 Харківська митниця припини виконувати свої функції і повноваження з реалізації державної митної політики відповідно до розпорядженням Кабінету Міністрів України "Питання Державної митної служби" від 04.12.2019 №1217-р. Згідно з Актом прийому-передачі активів ВМО "Гоптівка" МП "Магістральний" від 16.12.2019 Харківською митницею ДФС було передано Слобожанській митниці Держмитслужби будівлю виробничо-господарського призначення по вул. Кооперативній, 8 літ. "А-1" у смт. Козача Лопань, Дергачівського району, Харківської області.

13.07.2020 від позивача надійшла відповідь на відзив (вх. №15998), в якій зазначає, що з боку відповідача не надходило жодної інформації про відмову від постачання природного газу в січня 2020 року. З даних Інформаційної платформи Оператора ГТС вбачається, що ТОВ "Харківгаз Збут", як постачальник природного газу, здійснив поставку Харківській митниці ДФС в січні 2020 року природного газу в обсязі 990,32 куб. м. Факт поставки є достатньою підставою для виникнення у споживача зобов'язання з оплати отриманого природного газу.

За висновками суду, в матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у справі матеріалами.

Згідно з частиною четвертою статті 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, об'єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд установив наступне.

Згідно з пунктом 2.2.2 статті 2 Статуту ТОВ "Харківгаз Збут" однією з основних функцій товариства є надання послуг по забезпеченню газом підприємств усіх форм власності і населення шляхом постачання природного газу.

Як зазначає позивач у позовній заяві, ТОВ "Харківгаз Збут" надав Харківській митниці ДФС послуги з постачання природного газу в січні 2020 року на загальну суму 8.109,36грн., що підтверджується Актом приймання-передачі на постачання природного газу від 31.01.2020 №ХО380001432 (т. I ,а.с. 9).

Факт постачання позивачем природного газу в січні 2020 року відповідачем не оспорюється.

24.04.2020 позивач надіслав на адресу відповідача вимогу про погашення заборгованості вих. №617-СЛ-4143-0420 (т. I, а.с. 10-11), в якій вимагав у семиденний строк від дня пред'явлення цієї вимоги перерахувати суму заборгованості за поставлений товар.

Відповідач залишив дану вимогу без реагування, заборгованість не погасив, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.

Господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів (стаття 181 ГК України).

Статтею 638 ЦК України та частиною другою статті 180 ГК України визначено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом, як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Суд зазначає, що постачання природного газу у січні 2020 року відбулось в результаті господарсько-правових відносин, на підставі угоди на постачання природного газу.

Тобто, сторони угоду на постачання природного газу оформили шляхом вчинення конклюдентних дій, а саме - в силу загальних приписів цивільного законодавства замість відповіді про прийняття пропозиції укласти договір контрагент може вчинити дії по виконанню зазначених в пропозиції (оферті) умов договору, зокрема, прийняти товар, сплатити відповідні суми тощо. Вчинення таких конклюдентних дій означає згоду на укладання договору, газопостачальне підприємство надавало послугу з постачання природного газу, а відповідач користувався зазначеними послугами, від них не відмовлявся, претензій щодо їх якості не висловлював.

Згідно пункту 12 розділу II Правил постачання природного газу, затверджених Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2496, за підсумками розрахункового періоду споживач до 05 числа місяця, наступного за розрахунковим, зобов'язаний надати діючому постачальнику копію відповідного акта про фактичний об'єм (обсяг) розподіленого (протранспортованого) природного газу споживачу за розрахунковий період, що складений між Оператором ГРМ/ГТС та споживачем, відповідно до вимог Кодексу газотранспортної системи/Кодексу газорозподільних систем.

На підставі отриманих від споживача даних та/або даних Оператора ГТС постачальник протягом трьох робочих днів готує та надає споживачу два примірники акту приймання-передачі природного газу за розрахунковий період, підписані уповноваженим представником постачальника.

Споживач протягом двох днів з дати одержання акта приймання-передачі природного газу зобов'язується повернути постачальнику один примірник оригіналу акту приймання-передачі природного газу, підписаний уповноваженим представником споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акту приймання-передачі природного газу.

Отже, постачальник природного газу проводить нарахування за послуги з постачання газу на підставі даних, отриманих від споживача та/або Оператора ГРМ про об'єм (обсяг) протранспортованого газу.

ТОВ "Харківгаз Збут" надсилалися відповідачеві акт приймання-передачі природного газу, що підтверджується описом вкладення до цінного листа від 24.04.2020 (т. I, а.с. 11). Однак відповідач всупереч нормам чинного законодавства не повернув підписаний примірник оригіналу акту приймання-передачі природного газу за січень 2020 року.

Так, згідно з частиною першою статті 691 ЦК України покупець зобов'язаний оплатити товар за ціною, встановленою у договорі купівлі-продажу, або, якщо вона не встановлена у договорі і не може бути визначена виходячи з його умов, - за ціною, що визначається відповідно до статті 632 цього Кодексу, а також вчинити за свій рахунок дії, які відповідно до договору, актів цивільного законодавства або вимог, що звичайно ставляться, необхідні для здійснення платежу.

Частинами 1, 2 статті 692 ЦК України встановлено, що покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов'язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару. Договором купівлі-продажу може бути передбачено розстрочення платежу.

Статтею 530 ЦК України передбачено строк (термін) виконання зобов'язання. Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Судом встановлено, що позивач у січні 2020 року поставив Харківський митниці природний газ на загальну суму 8.109,36грн., однак відповідач даний природний газ не оплатив.

Всупереч вимог статті 13 та статті 74 ГПК України (судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін; кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень) відповідачем доказів, які б спростовували факт наявності заборгованості в розмірі 8.109,36грн.

Суд критично оцінює заперечення відповідача, викладені у відзиві на позов, з огляду на наступне.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про утворення територіальних органів Державної митної служби" від 02.10.2019 №858 утворено як юридичну особу публічного права територіальний орган Державної митної служби - Слобожанська митниця Держмитслужби. Реорганізовано Харківську митницю ДФС шляхом приєднання до Слобожанської митниці Держмитслужби.

Згідно з положеннями статті 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

За змістом частини 8 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" у разі приєднання юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються. Приєднання вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються.

Відповідно до абзацу 1 пункту 12 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 №1074, орган виконавчої влади, утворений в результаті реорганізації, здійснює повноваження та виконує функції у визначених Кабінетом Міністрів України сферах компетенції з дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення таким органом повноважень та виконання функцій органу виконавчої влади, що припиняється.

Разом із тим в абзаці 1 пункту 7 Порядку від 20.10.2011 визначено, що майнові права та обов'язки органів виконавчої влади у разі їх злиття, приєднання або перетворення переходять правонаступникові на підставі передавального акта, а у разі їх поділу - згідно з розподільчим балансом.

Отже, системний аналіз положень статті 104 ЦК України, статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" і пунктів 7, 12 Порядку від 20.10.2011 свідчить, що реорганізація Харківської митниці ДФС шляхом її приєднання до Слобожанської митниці Держмитслужби вважатиметься такою, що відбулася, із дати державної реєстрації змін до відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої здійснюється приєднання, натомість перехід майнових прав та обов'язків реорганізованого (приєднаного) органу виконавчої влади до його правонаступника має підтверджуватися передавальним актом, затвердженим у встановленому порядку.

З огляду на те, що наразі у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відсутні відповідні відомості, а відповідач не надав належних і допустимих доказів, зокрема, передавального акта, як на підтвердження завершення реорганізації Харківської митниці ДФС, так і щодо державної реєстрації припинення Харківської митниці ДФС як юридичної особи, такі обставини свідчать про недоведеність повного правонаступництва Слобожанської митниці Держмитслужби стосовно прав та обов'язків Харківської митниці ДФС.

А отже, твердження відповідача про правонаступництво Слобожанської митниці Держмитслужби щодо зобов'язань Харківської митниці ДФС по відшкодуванню вартості поставленого природного газу в січні 2020 року на суму 8.109,36грн. є передчасними.

Зважаючи на встановлені обставини справи та вимоги правових норм викладених вище, а також на те, що відповідач в установленому порядку доказів сплати борг у сумі 8.109,36грн. не надав, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в цій частині документально доведені, а тому підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд керується статтею 129 ГПК України, відповідно до якої судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підставі, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених вимог. У зв'язку з чим, витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача в розмірі 2.102,00грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 124, 129-1 Конституції України, ст.ст. 1, 4, 20, 73, 74, 76-79, 86, 123, 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Харківської митниці ДФС (61003, м. Харків, вул. Короленка, буд. 16-Б, код ЄДРПОУ 39534151) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківгаз Збут" (61004, м. Харків, вул. Москалівська, буд. 57/59, код ЄДРПОУ 39590621) основний борг у сумі 8.109,36грн. та витрати зі сплати судового збору в розмірі 2.102,00грн.

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Східного апеляційного господарського суду через Господарський суду Харківської області протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено "30" липня 2020 р.

Суддя О.В. Бринцев

/справа №922/1655/20/