28 липня 2020 рокуЛьвівСправа № 461/6266/17 пров. № А/857/8202/20
Колегія суддів Восьмого апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді: Улицького В.З.
суддів: Глушка І.В., Довгої О.І.,
при секретарі судового засідання: Галаз Ю.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Галицького районного суду м. Львова від 24.06.2020 року (ухвала постановлена у м. Львові судом у складі головуючого судді Волоско І. Р., повний текст рішення складено 24.06.2020 року) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про перерахунок та виплату пенсії,-
У червні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про розгляд звіту суб'єкта владних повноважень та про накладення штрафу на суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду звіту в порядку, передбаченому статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у якій просить суд розглянути звіт відповідача та за результатами його розгляду накласти на начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області штраф у розмірі 40540 грн, половину з яких стягнути на його користь, а іншу половину - до Державного бюджету України.
В обґрунтування цієї заяви, ОСОБА_1 зазначає те, що рішенням Галицького районного суду м. Львова від 11.12.2017 року, яке набрало законної сили 14.03.2018 року на підставі постанови Львівського апеляційного адміністративного суду, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо неперерахунку та невиплати пенсії за період з 01 січня 2016 року як колишньому працівнику поліції та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії з 1 січня 2016 року, а також подати звіт про виконання судового рішення. Вказує на те, що це рішення суду відповідач не виконує в тому порядку, який встановлений цим рішенням, натомість відповідач застосував постанову Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018 року (далі - постанова № 103), яка встановлює строки виплати пенсії перерахованої за період з 01.01.2016 року і яка не досліджувалася судом першої інстанції при прийнятті рішення. Вважає, що накладення штрафу на суб'єкта владних повноважень за подання неповного звіту про виконання судового рішення вплине на виконання судового рішення, оскільки, якщо рішення по даній справі набере законної сили, і, у разі, якщо позивачу буде виплачено половину суми штрафу, накладеного на начальнику Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, то позивач відмовиться від подальшого негайного виконання рішення та претензій до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області і надасть згоду на виконання рішення Галицького районного суду м. Львова від 11.12.2017 року, яке набрало законної сили 14.03.2018 року, в порядку передбаченому постановою № 103.
Ухвалою Галицького районного суду м. Львова від 24.06.2020 року у задоволенні заяви ОСОБА_1 про розгляд звіту суб'єкта владних повноважень та про накладення штрафу на суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду звіту відмовлено.
Ухвалу суду першої інстанції оскаржив ОСОБА_1 . Вважає, що оскаржувана ухвала прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав, викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати ухвалу суду першої інстанції та прийняти нову ухвалу, якою задовольнити подану ним заяву.
Згідно ч.4 ст.229 КАС України, фіксування процесу не здійснювалося оскільки всі учасники справи в судове засідання не з'явилися.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Якщо одна із сторін визнала пред'явлену до неї позовну вимогу під час судового розгляду повністю або частково, рішення щодо цієї сторони ухвалюється судом згідно з таким визнанням, якщо це не суперечить вимогам статті 189 цього Кодексу.
Згідно ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, що постановою Галицького районного суду м. Львова від 11.12.2017 року у справі № 461/6266/17 позов ОСОБА_1 - задоволено частково. Визнано бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії з січня 2016 року, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268» та довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області від 30.04.2017 року № 91-02027 про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року протиправною. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 1 січня 2016 року, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268» та довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області від 30.04.2017 року № 91-02027 про розмір грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати протягом десяти днів, з дня набрання постановою законної сили звіт про виконання судового рішення. Рішення в частині стягнення пенсії за один місяць допущено до негайного виконання. У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
На виконання зазначеного рішення Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області 22.12.2017 року провело нарахування суми пенсії за один місяць і у січні 2018 року здійснило цю виплату.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 14.03.2018 року постанову Галицького районного суду м. Львова від 11.12.2017 року у справі № 461/6266/17 залишено без змін.
На виконання постанови Галицького районного суду м. Львова від 11.12.2017 року у справі № 461/6266/17 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подало звіт від 04.04.2018 року вих. № 6479/08-14.
Ухвалою Галицького районного суду м. Львова від 07.03.2019 року у справі № 461/6266/17, у задоволенні заяви ОСОБА_1 від 08.01.2019 про встановлення нового строку для подання звіту та про накладення штрафу на суб'єкта владних повноважень за неподання звіту про виконання рішення суду - відмовлено.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.05.2019 року ухвалу Галицького районного суду м. Львова від 04 березня 2019 року скасовано та прийнято постанову, якою заяву ОСОБА_1 задоволено частково.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати звіт про виконання постанови Галицького районного суду міста Львова від 11 грудня 2017 року у двадцятиденний строк з дня отримання копії постанови.
У задоволенні інших вимог заяви ОСОБА_1 відмовлено.
На виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.05.2019 року, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подало звіт від 07.06.2019 року № 14445/08-14.
Відповідно до частини 1 статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання судового рішення, а у разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладанням штрафу.
При цьому, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджуються належними та допустимими доказами.
Частиною 2 статті 382 КАС України визначено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, штраф в межах судового контролю за виконанням судового рішення передбаченого статтею 382 КАС України може бути накладений за неподання звіту або за наслідками розгляду звіту.
Як слідує із звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на виконання постанови Галицького районного суду м. Львова від 11.12.2017 року у справі № 461/6266/17, яка набрала законної сили 14.03.2018 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням довідки від 30.04.2017 року № 91-02027 про розмір грошового забезпечення.
При цьому від Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшла довідка від 22.03.2018 № 91-02027 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , видана відповідно до Постанови № 103, в якій розмір грошового забезпечення становить 6673,10 грн. і є більшим, ніж у довідці, на підставі якої виконано рішення суду в частині до негайного виконання (розмір грошового забезпечення у довідці від 30.04.2017 № 91-02207, на підставі якої суд зобов'язав здійснити перерахунок пенсії, становить 6586,87 грн.).
Оскільки, розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідно до довідки від 22.03.2018 року № 91-02027 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), скерованої Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, є більшим, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області на виконання Постанови № 103 з урахуванням даної довідки проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016 року.
Станом на 01.01.2016 року основний розмір пенсії, перерахованої на виконання Постанови № 103, становив 4337,52 грн., пенсійна виплата з надбавками становила 5720,02 грн. (копія розпорядження додається).
Доплата відповідно до Постанови № 103 за період з 01.01.2018 по 30.04.2018 в сумі 5590,08 грн. включена у відомості квітня 2018 року. Станом на 01.05.2018 основний розмір пенсії становив 4337,52 грн., пенсійна виплата з надбавками становить 6192,52 грн. (копія в матеріалах справи).
Враховуючи зазначене, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області до Галицького районного суду м. Львова подано звіт від 04.04.2018 вих. № 6479/08-14. Оскільки, на підставі довідки від 22.03.2018 року № 91-02027, виданої на виконання Постанови № 103, розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 є більшим, відповідно сума поетапної виплати за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року розрахована на виконання даної Постанови.
Отже, згідно з постановою Галицького районного суду м. Львова від 11.12.2017 у справі № 461/6266/17 відсутня сума перерахованої пенсії до виплати.
Виплату пенсії позивачу за період з 01 січня 2016 року по 31.12.2017 року Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснює відповідно до пункту 3 постанови № 103, якою встановлено механізм виплати пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб за цей період.
Слід зазначити, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.
Водночас, скасування пункту 3 Постанови №103 не дає підстав для Пенсійного фонду для здійснення перерахунку пенсії позивачу, оскільки, перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до Закону - 2262 проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Як слідує із заперечення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на подану ОСОБА_1 заяву, з метою врегулювання умов, порядку та розмірів подальшої виплати перерахованих пенсій з 01.01.2020 року, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 24.12.2019 року № 1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян», якою установлено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з 01.01.2020 року щомісяця проводиться виплата 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої з 01 січня 2016 року та місячним розміром пенсії, отриманої особою за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року до забезпечення повної виплати розрахованої суми різниці розміру пенсії.
З 01.01.2020 року позивач отримує щомісячно окремою сумою 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в сумі 1338,74 грн.
Виплата сум, донарахованих за результатами проведеного перерахунку пенсії здійснюється за наявності відповідного цільового фінансування з Державного бюджету України, та не залежить від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
З огляду на викладене, відповідачем було надано звіт про виконання рішення суду, згідно з яким заборгованість, встановлена рішенням суду, виплачується позивачу у визначеному законодавством порядку.
Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області вжито всіх можливих (конкретних) заходів для виконання рішення суду.
Враховуючи вищенаведене та те, що у матеріалах справи наявні докази, які підтверджують вжиття відповідачем дій, спрямованих на виконання рішення суду від 11.12.2017 року, суд погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для накладення штрафу на начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Відповідно до частини першої статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Суд першої інстанції повністю виконав вказані вимоги процесуального закону, оскільки до спірних правовідносин вірно застосував норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення законного судового рішення, яке скасуванню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 243 ч. 3, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а ухвалу Галицького районного суду м. Львова від 24.06.2020 року у справі № 461/6266/17 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя В. З. Улицький
судді І. В. Глушко
О. І. Довга
Повне судове рішення складено 29.07.2020р.
помічник заступника голови суду