Справа № 120/1390/20-а
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Маслоід О.С.
Суддя-доповідач - Франовська К.С.
28 липня 2020 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Франовської К.С.
суддів: Совгири Д. І. Кузьменко Л.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 26 травня 2020 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
У травні 2020 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови :
- у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, оновлених довідок про розмір його грошового забезпечення у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»), положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 від 30.08.2017 року (далі - Постанова № 704) з вирахування розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, з урахуванням мінімально встановленого розміру - 50% розміру мінімальної заробітної плати встановленого законом на 01.01.2018 року, на 01.01.2019 року, на 01.01.2020 року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти.
Позивач просив зобов'язати відповідача підготувати нові довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачеві та надати їх у встановленому порядку до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови № 704 та норми приміток додатків 1-14 до неї, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року (далі - Постанова № 45): для здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням у пенсійній довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії: розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, вирахуваних з урахуванням мінімальної заробітної плати встановленої на 01.01.2018 року із множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, та відсоткової надбавки за вислугу років, а саме: посадовий оклад - 5 660 грн. 00 коп., оклад за військове (спеціальне) звання підполковник - 1 490 грн. 00 коп., процентна надбавка за вислугу років 50% - 3 575 грн. 00 коп.; для здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2019 року з урахуванням у новій довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії: розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, вирахуваних з урахуванням мінімально встановленого розміру - 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 01.01.2019 року із множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, та відсоткової надбавки за вислугу років, а саме: посадовий оклад - 6 340 грн. 00 коп., оклад за військове (спеціальне) звання підполковник - 1 670 грн. 00 коп., процентної надбавки за вислугу років 50% - 4 005 грн. 00 коп.; для здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2020 року з урахуванням у новій довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії: розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, вирахуваних з урахуванням мінімально встановленого розміру - 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2020 року із множенням на відповідні коефіцієнти, та відсоткової надбавки за вислугу років, а саме: посадовий оклад - 7 180 грн. 00 коп., оклад за військове (спеціальне) звання підполковник - 1 890 грн. 00 коп., процентна надбавка за вислугу років 50% - 4 535 грн. 00 коп.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 26 травня 2020 року позов ОСОБА_1 задоволено частково. Цим рішенням ухвалено :
- визнати протиправними дії Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, оновлених довідок про розмір його грошового забезпечення у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 від 30.08.2017 року з вирахування розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, з урахуванням мінімально встановленого розміру - 50% розміру мінімальної заробітної плати встановленого законом на 01.01.2018 року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти;
- зобов'язати Центрально-західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції підготувати нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 та надати її у встановленому порядку до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 від 30.08.2017 року та норми приміток Додатків 1-14 до неї, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року: для здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням у пенсійній довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії: розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, вирахуваних з урахуванням мінімальної заробітної плати встановленої на 01.01.2018 року із множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, та відсоткової надбавки за вислугу років, а саме: посадовий оклад - 5660 грн. 00 коп., оклад за військове (спеціальне) звання підполковник - 1490 грн. 00 коп., процентна надбавка за вислугу років 50% - 3575 грн. 00 коп.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із ухваленим судовим рішенням в частині задоволення позову, його оскаржив відповідач, який із покликанням на невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи та не дослідження судом усіх наявних доказів, які подавались відповідачем, вважає, що оскаржуване судове рішення не відповідає вимогам матеріального, процесуального законодавства та завданню адміністративного судочинства, а тому просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове про відмову у позові в повному обсязі.
Доводи апеляційної скарги зводяться до того, що з прийняттям Постанови №103 вносяться зміни до Постанови №704 відповідно до яких пункт 4 викладено в такій редакції: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14» - таким чином було замінено «календарного року» на « 2018» та виключено «(але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року)», при цьому, щодо приміток до додатків Постанови №704 - змін внесено не було. Отже, внесені зміни до пункту 4 Постанови №704 з одного боку та залишення без змін приміток до додатків 1,14 Постанови №704 з другого боку створюють колізію в правозастосуванні одного нормативно-правового акту, проте на момент перерахунку пенсії, а саме виготовлення довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача відповідач керувався чинним пунктом 4 Постанови №704 та чинними приписами Постанови №103, а тому не можна вважати, що є ознаки протиправності в діях відповідача.
У відзиві ОСОБА_1 вказує на безпідставність доводів апеляційної скарги, звертає увагу на судову практику у аналогічних справах, і просить рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги законність та обґрунтованість судового рішення, повноту встановлення обставин справи, застосування норм матеріального і процесуального права, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, 31.08.2005 року позивача було звільнено у відставку з установи відповідача та з 01.09.2005 року призначено пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
На виконання Постанови КМУ № 103 відповідачем складено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницької області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, яка містила наступні складові: посадовий оклад - 5 360 грн. 00 коп., оклад за військовим (спеціальним) званням - 1410 грн. 00 коп. та надбавка за вислугу років - 3 385 грн. 00 коп.
У березні 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив підготувати та надати у встановленому порядку до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нові довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови № 704 та норми приміток додатків 1-14 до неї, Постанови № 45:
для здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням у новій довідці розміру грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, вирахуваних з урахуванням мінімально встановленого розміру - 50% розміру мінімальної заробітної плати встановленого законом на 01.01.2018 року із множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, та відсоткової надбавки за вислугу років, а саме: посадовий оклад - 5 660 грн. 00 коп. (1861 грн. 50 коп. Х 3,04), оклад за військове (спеціальне) звання - 1490 грн. 00 коп. (1861 грн. 50 коп. Х 0,8), процентна надбавка за вислугу років 50% - 3 575 грн. 00 коп.;
для здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2019 року з урахуванням у новій довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, вирахуваних з урахуванням мінімально встановленого розміру - 50% розміру мінімальної заробітної плати встановленого законом на 01.01.2019 року із множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, та відсоткової надбавки за вислугу років, а саме: посадовий оклад - 6 340 грн. 00 коп. (2 086 грн. 00 коп. Х 3,04), оклад за військове (спеціальне) звання - 1 670 грн. 00 коп. (2 086 грн. 50 коп. Х 0,8), процентна надбавка за вислугу років 50% - 4 005 грн. 00 коп.;
для здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2020 року з урахуванням у новій довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії: розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, вирахуваних з урахуванням окладу, окладу за військовим званням, вирахуваних з урахуванням мінімальної заробітної плати встановленої на 01.01.2018 року із множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, та відсоткової надбавки за вислугу років, а саме: посадовий оклад - 5660 грн. 00 коп., оклад за військове (спеціальне) звання підполковник - 1490 грн. 00 коп., процентна надбавка за вислугу років 50% - 3575 грн. 00 коп.; для здійснення перерахунку.
Відповідач, за наслідками розгляду заяви позивача, листом від 12.03.2020 року за вих. № 4/244-20/К-20 повідомив, що підстави для підготовки та надання до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку позивачеві пенсії відсутні. В обґрунтування своєї позиції, відповідач вказує, що у ч. 4 Постанови № 704 чітко зазначено: «Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14». Тобто, положеннями Постанови № 704 чітко визначено базу для розрахунку - прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2018 року.
Вважаючи своє право на належне пенсійне забезпечення порушеним, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Проаналізувавши матеріали справи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про правильне застосування норм матеріального та процесуального права та повне з'ясування обставин справи судом першої інстанції з огляду на наступне.
Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (надалі - Закон) визначені основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлено єдину систему їх соціального захисту, гарантовано військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та врегульовано відносини у цій галузі.
Частиною 1 статті 9 Закону встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (частина 1 статті 15 Закону).
Згідно частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Водночас, на реалізацію частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Так, пунктом 1 вказаного Порядку передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1, а також схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
При цьому, у примітці 1 до Додатку 1 згаданої постанови зазначено, що посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Подібне за змістом правове регулювання містить й примітка 1 до Додатку 14 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу".
Таким чином, аналіз наведених вище приписів постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" свідчить про те, що розрахунки проводяться шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт, що визначений Додатком 1 або Додатком 14.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений на 1 січня календарного року, складав 1762 гривні, згідно зі статтею 8 цього ж Закону розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня становив 3723 гривні.
Водночас, 50% розміру мінімальної заробітної плати складає 1861,50 гривень.
Отже, у разі проведення розрахунку, передбаченого пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", виходячи із розрахункової величини - 50 % розміру мінімальної заробітної плати, а не прожиткового мінімуму для працездатних осіб, то можливо дійти висновку, що при обчисленні пенсії розрахункові величини, що враховуються, за розміром будуть більшими, що в результаті збільшить розмір пенсії.
Відтак, судова колегія погоджується з доводами суду першої інстанції, що при проведенні розрахунку посадового окладу та окладу за військовим званням позивача слід виходити із розрахункової величини - 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, яка є більш вигідною для позивача, адже урядом не випадково у примітках до Додатку 1 та Додатку 14 застосовано словесну конструкцію "але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року".
В досліджуваній ситуації, суд звертає увагу на рішення Європейського суду з прав людини по справі "Ольсон проти Швеції", а саме, норма спеціального закону не може розглядатися як право, якщо її не сформульовано з достатньою точністю так, щоб громадянин мав змогу, якщо потрібно, з відповідними рекомендаціями, до певної міри передбачити наслідки своєї поведінки.
Окрім того, Європейський суд з прав людини зазначає, що відповідальність за подолання недоліків законодавства , правових колізій, прогалин, інтерпретаційних сумнівів лежить, в тому числі, і на судових органах, які застосовують та тлумачать закони (рішення у справах "Вєренцов проти України", "Кантоні проти Франції").
Враховуючи наведене, апеляційний суд приходить до висновку, що позовна вимога стосовно визнання протиправними дій відповідача щодо обчислення розміру грошового забезпечення позивача з 01 січня 2018 року, виходячи із розрахункової величини - прожитковий мінімум для працездатних осіб, а не з 50 % розміру мінімальної заробітної плати є обґрунтованою.
Апеляційний суд зазначає, що нечіткість Постанови №704, коли Примітки до Додатків 1,14 на які покликається позивач і які, не визнає відповідач, є в свою чергу частинами даного нормативно-правового акта, які представляють державно-владний припис, призначений для спеціального текстового або символічного підкреслення, має супровідний характер.
Виходячи з наведеного та згідно з усталеною практикою Європейського суду, поняття "якість закону" означає, що національне законодавство повинне бути доступним і передбачуваним, тобто визначати достатньо чіткі положення, аби дати людям адекватну вказівку щодо обставин і умов, за яких державні органи мають право вживати заходів, що вплинуть на права осіб (рішення у справах "Олександр Волков проти України", "G.G. та інші проти Болгарії").
Отже, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що з метою ефективного захисту порушених прав та інтересів ОСОБА_2 слід зобов'язати відповідача оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року, виходячи із 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 01 січня 2018 року.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, апеляційний суд приходить до переконання в тому, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Доводи, які наводяться скаржником в апеляційній скарзі, не свідчать про порушення місцевим судом норм процесуального або матеріального права при прийнятті оскаржуваного рішення, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін.
Одночасно слід зазначити, що в контексті положень п.6 ч.6 ст.12 КАС України дана справа відноситься до категорій справ незначної складності, а тому відповідно до п.2 ч.5 ст.328 цього Кодексу судове рішення за результатами її розгляду судом апеляційної інстанції в касаційному порядку оскарженню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 26 травня 2020 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 28 липня 2020 року.
Головуючий Франовська К.С.
Судді Совгира Д. І. Кузьменко Л.В.