Справа № 240/4277/20
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Попова Оксана Гнатівна
Суддя-доповідач - Совгира Д. І.
28 липня 2020 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Совгири Д. І.
суддів: Франовської К.С. Кузьменко Л.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 13 квітня 2020 року (повний текст якої складено в м. Житомирі) у справі за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області до Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) в особі відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирські про визнання протиправною та скасування постанови,
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області звернулось до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною постанову заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) Луцюк Анни Валентинівни про скасування процесуального документу від 05.03.2020 ВП №60880616.
- скасувати постанову заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) Луцюк Анни Валентинівни про скасування процесуального документу від 05.03.2020 ВП №608806163.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 13 квітня 2020 року у задоволені адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з даним рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Виходячи з приписів п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 311 КАС України, вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що постановою Корольовського районного суду м. Житомира від 06.03.2012 по справі № 2-а-11/12 визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області неправомірними та зобов'язано призначити ОСОБА_1 пенсію, як непрацездатному члену сім'ї померлого годувальника чоловіка - ОСОБА_2 , інваліда 1 групи, учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до вимог ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із застосуванням мінімальної пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 02.06.2011.
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 16.10.2012 вказана постанова залишена без змін та набрала законної сили.
Ухвалою Корольовського районного суду м. Житомира від 13.05.2019 роз'яснено, що постановою Корольовського районного суду м. Житомира від 06.03.2012 зобов'язано Управління призначити ОСОБА_1 пенсію, як непрацездатному члену сім'ї померлого годувальника чоловіка - ОСОБА_2 , інваліда 1 групи, учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 02.06.2011 та відповідно до норм права, встановлених ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (№ 796-ХІІ) та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Додатковим рішенням Корольовського районного суду м. Житомира від 01.07.2019 по справі № 2-а-11/12, було зобов'язано Управління призначити ОСОБА_1 пенсію, як непрацездатному члену сім'ї померлого годувальника чоловіка - ОСОБА_2 , інваліда 1 групи, учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до вимог ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 50% від 10 мінімальних пенсій за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 02.06.2011.
13.12.2019 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №60880616 з примусового виконання виконавчого листа №2-а-11/12, 2-адр/296/1/19, виданого 13.12.2019 Корольовським районним судом м. Житомира, про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію, як непрацездатному члену сім'ї померлого годувальника чоловіка - ОСОБА_2 , інваліда 1 групи, учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до вимог ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 50% від 10 мінімальних пенсій за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 02 червня 2011 року.
03.01.2020 надійшло повідомлення ГУ ПФУ в Житомирській області про виконання рішення, згідно якого рішення Корольовського районного суду м. Житомира від 01.07.2019 № 2-а-11/12 виконано в межах покладених судом зобов'язань в повному обсязі з урахуванням мотивувальної частини рішення суду.
На виконання рішення Корольовського районного суду м. Житомира від 06.03.2012 № 2-а-11/12 управлінням Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області ОСОБА_1 нарахована доплата пенсії з 02.06.2011, яка становить 6403,64 грн. За інформацією головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області від 03.02.2019 № 13-08/171-1213 кошти в сумі 6403,64 гри. виплачені ОСОБА_1 в повному обсязі.
На підставі викладеного, виконавче провадження 13.01.2020 закінчено відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження" у зв'язку з фактичним виконанням в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
05.03.2020 заступником начальника відділу примусового виконання рішень скасовано постанову виконавче провадження №60880616 від 13.01.2020 як таку, що винесена передчасно та зобов'язано головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Голубович Н.П. вжити всіх заходів примусового характеру до боржника з метою фактичного виконання рішення суду.
ГУ ПФУ в Житомирській області, не погоджуючись з вказаною постановою, звернулося до суду з даним позовом.
Відповідно до статті 1 Закону України від 02.06.2016 р № 1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно частини 1 статті 74 Закону № 1404-VIII рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Примусовому виконанню підлягають рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема, як виконавчий лист та наказ, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України (п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1404-VIII).
Відповідно до ч. 3 ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження» начальник відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, при здійсненні контролю за рішеннями, діями державного виконавця під час виконання рішень має право у разі, якщо вони суперечать вимогам закону, своєю постановою скасувати постанову або інший процесуальний документ (або їх частину), винесені у виконавчому провадженні державним виконавцем, зобов'язати державного виконавця провести виконавчі дії в порядку, встановленому цим Законом.
Порядок проведення перевірок законності виконавчого провадження передбачений розділом ХІІ Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої Наказом Мінюст від 02.04.2012 р. № 512/5.
Порядок проведення перевірок законності виконавчого провадження визначений розділом XII Інструкції.
За змістом пункту 1 цього розділу Інструкції начальник управління державної виконавчої служби може проводити перевірку законності виконавчого провадження, що перебуває (перебувало) на виконанні у відділі примусового виконання рішень цього управління та відділах державної виконавчої служби, що йому підпорядковані, - у трьох випадках: за дорученням керівника вищого органу державної виконавчої служби; з власної ініціативи, а також за скаргою на дії та бездіяльність начальника органу державної виконавчої служби, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець.
Щодо посилань позивача про виконання постанови Корольовського районного суду м. Житомира від 06.03.2012 у справі № 2-а-11/12 в повному обсязі, як на підставу скасування постанови заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про скасування процесуального документу від 05.03.2020 ВП №608806163, суду зазначає наступне.
Як слідує із мотивувальної частини спірної постанови від 05.03.2020 року за результати перевірки виконавчого провадження від 13.01.2020 ВП № 60880616 заступником начальника відділу встановлено, що згідно повідомлення боржника від 26.12.2019 №47028/03.1 на виконання рішення суду ОСОБА_1 нарахована доплата пенсії з 02.06.2011 по 23.07.2011, яка становить 6403,64 грн. та яку виплачену. Однак, рішенням Корольовського районного суду м. Житомира від 06.03.2012 у справі №2-а-11/12 кінцевої дати виплати призначеної пенсії не визначено, боржником безпідставно з 23.07.2011 не виконується судове рішення в розмірах визначених судом.
Так, як вже зазначалось судом, постановою Корольовського районного суду м. Житомира від 06.03.2012 у справі №2-а-11/12 визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області неправомірними та зобов'язано призначити ОСОБА_1 пенсію, як непрацездатному члену сім'ї померлого годувальника чоловіка - ОСОБА_2 , інваліда 1 групи, учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до вимог ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із застосуванням мінімальної пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 02.06.2011.
Позивач вказує, що на виконання рішення суду у вищезазначеній справі у справі №2-а-11/12, ОСОБА_1 призначено пенсію, як непрацездатному члену сім'ї померлого годувальника чоловіка - ОСОБА_2 , інваліда 1 групи, учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до вимог ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 50% від 10 мінімальних пенсій за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 02.06.2011 з урахуванням проведених виплат по 22.07.2011, у зв'язку з набранням чинності Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», постанови Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» та постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210.
Відповідно до листа Головного управління державної казначейської служби України у Житомирській області від 21.02.2019 № 13-08/171-1215, кошти по виконавчому листу Корольовського районного суду м. Житомира по справі № 2-а- 11/12 про стягнення коштів з управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 , відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» суду за період з 02.06.2011 по 22.07.2011 виплачені в повному обсязі в розмірі 6403 грн. 64 коп.
Суд зазначає, що постановою Корольовського районного суду м. Житомира від 06.03.2012 та Додатковим рішенням Корольовського районного суду м. Житомира від 01.07.2019 у справі №2-а-11/12 кінцевої дати виплати призначеної пенсії ОСОБА_2 не визначено, а отже Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області безпідставно з 23.07.2011 не виконується судове рішення в розмірах визначених судом.
Позивачем, у свою чергу, не надано доказів виконання виконавчого листа від 13.12.2019 №2-а-11/12 2-адр/296/1/19, виданого Корольовськнм районним судом м. Житомира в повному обсязі. Позивачем не надано суду доказів того, чи призначено ОСОБА_1 пенсія як непрацездатному члену сім'ї померлого годувальника чоловіка - ОСОБА_2 , інваліда 1 групи, учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та чи виплачується вказана пенсія на даний час. ГУ ПФУ в Житомирській області не вказано та не надано доказів того, що слугувало підставою невиплати вказаної пенсії ОСОБА_1 після 22.07.2011.
Враховуючи вищевикладене, постанову заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) Луцюк Анни Валентинівни про скасування процесуального документу від 05.03.2020, прийнята за наслідками прийняття постанови про результати перевірки виконавчого провадження ВП №60880616, винесена відповідачем правомірно, на підставі та в межах повноважень, визначених чинним законодавством.
Крім того, колегія суддів звертає увагу на те, що відповідно до частини 3 статті 287 КАС України відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби, а у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності приватного виконавця - приватний виконавець.
Статтею 6 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» систему органів примусового виконання рішень становлять:
1) Міністерство юстиції України;
2) органи державної виконавчої служби, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку.
Наказом Міністерства юстиції від 20.04.2016 року № 1183/5затверджено Типове положення про управління державної виконавчої служби головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до пункту 1 зазначеного Типового положення управління державної виконавчої служби головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі (далі - Управління) є органом державної виконавчої служби, який входить до системи органів Міністерства юстиції України, підпорядковується Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (далі - Департамент) та є структурним підрозділом головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі. До складу Управління входить відділ примусового виконання рішень.
Виходячи з наведених правових норм, належними відповідачами у справах з приводу оскарження рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, а також відділу примусового виконання рішень, є відповідні органи державної виконавчої служби, а саме: Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України; управління державної виконавчої служби головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі; районні, районні в містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних територіальних управлінь юстиції.
Відділ примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області, який є структурним підрозділом відповідного органу державної виконавчої служби, є неналежним відповідачем в цій категорії справ, оскільки належним відповідачем має бути управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області
Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд в постановах від 03 жовтня 2018 року у справі № 303/3791/17, від 17 квітня 2019 року у справі № 342/158/17, від 11 червня 2019 року у справі № 303/3418/17, від 26 червня 2019 року у справі № 754/3679/17, від 16 серпня 2019 року у справі № 522/7277/17, від 22 серпня 2019 року у справі № 711/5535/17, від 10 жовтня 2019 року у справі № 740/3558/16-а.
Таким чином, на думку колегії суддів апеляційної інстанції, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 13 квітня 2020 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий Совгира Д. І.
Судді Франовська К.С. Кузьменко Л.В.