Рішення від 28.07.2020 по справі 826/17180/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2020 року м. Київ № 826/17180/18

Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Донця В.А. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Служби безпеки України, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною бездіяльності зобов'язання вчинити дії.

ОСОБА_1 звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом про:

- визнання протиправною бездіяльності Служби безпеки України щодо відмови скласти, оформити і подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області довідку для перерахунку ОСОБА_1 пенсії в розмірі 30% грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (премія - 10%, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 24%, надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (за роботу з таємними документами) - 15%, надбавка військовослужбовцям, які провадять розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність - 38%, надбавка військовослужбовцям, які провадять оперативно-розшукову діяльність - 10 %)

- зобов'язання Служби безпеки України скласти, оформити і подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 пенсії в розмірі 30% грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (премія - 10%, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 24%. надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (за роботу з таємними документами) - 15%, надбавка військовослужбовцям, які провадять розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність - 38%, надбавка військовослужбовцям, які провадять оперативно-розшукову діяльність - 10 %);

- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області нарахувати і виплачувати позивачу пенсію в розмірі 30% грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (премія - 10%. надбавка за виконання особливо важливих завдань - 24%, надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (за роботу з таємними документами) - 15%, надбавка військовослужбовцям, які провадять розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність - 38%, надбавка військовослужбовцям, які провадять оперативно-розшукову діяльність - 10%), починаючи з 01.01.2018.

Ухвалою суду від 12.11.2018 відкрито провадження в адміністративній справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено строки для подання заяв по суті.

Позов мотивований тим, що відповідачами протиправно невраховано додаткові складові грошового забезпечення позивача під час видання довідки для перерахунку пенсії та перерахунку пенсії, що призвело до зменшення розміру перерахованої пенсії.

Служба безпеки України проти позову заперечила. У відзиві зазначено про необґрунтованість доводів позивача щодо протиправної бездіяльності Служби безпеки України, позаяк довідку позивачу видано зі складовими грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та пункту 5 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.01.2008 №45, яким визначались складові, що можуть бути враховані для перерахунку пенсії на підставі частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області подало відзив на позовну заяву, відповідно до якого позов не визнається. За твердженням представника відповідача, органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, перерахунок пенсії здійснюється на підставі наданих уповноваженими органами довідок про розмір грошового забезпечення, які мають бути складені відповідно до пункту 5 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.01.2008 №45, за яким під час перерахунку пенсій використовується такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова набавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Судом відмовлено в задоволенні клопотання позивача та представника Служби безпеки України про зупинення провадження в адміністративній справі №826/17180/18 до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №826/3783/18, оскільки ухвалою суду від 24.04.2019 закрито провадження в адміністративній справі №826/3783/18.

Судом також відмовлено в задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про розгляд справи в судовому засіданні, оскільки вимоги заявлені до цього відповідача підлягали розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Судом ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, оскільки позивачем одночасно заявлено вимоги до Служби безпеки України. Крім того, твердження представника відповідача про необхідність розгляду справи в судовому засіданні, оскільки виплата пенсій здійснюється за рахунок Державного бюджету України не є достатньою підставою для задоволення клопотання про розгляд справи в судовому засіданні.

Розглянувши заяви по суті, дослідивши письмові докази суд установив:

Відповідно до пенсійного посвідчення від 01.01.2002 Серії СБУ №001868 ОСОБА_1 призначено пенсію у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно з перерахунком пенсії (пенсійна справа №N/А7694-СБУ) ОСОБА_1 перераховано пенсію з 01.12.2017 із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 1100,00 грн.; оклад за військове звання - 125,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 40 % - 490,00 грн.; робота з таємними виробами, носіям, документами 15% -165,00 грн.; надбавка за особливо важливі завдання 24 % - 411,60 грн.; надбавка за розвідувальну та контррозвідувальну діяльність 38% - 418,00 грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність 10% - 110,00 грн.; премія 10 % - 110,00 грн., всього - 29209,60 грн. Пенсія розрахована з 30 % грошового забезпечення у розмірі 878,88 грн., з урахуванням мінімального розміру пенсії, на 1 утриманця. Надбавка до пенсії 4 категорія ЧАЕС - 56,94 грн. Нараховано пенсію - 2960,94 грн.

До позову додано перерахунок пенсії (пенсійна справа №N/А7694-СБУ) ОСОБА_1 з 01.05.2018 із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 5500,00 грн.; оклад за військове звання - 1340,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 50 % - 3420,00 грн., всього - 10260,00 грн. Основний розмір пенсії 30 % грошового забезпечення у розмірі на одного утриманця - 3078,00 грн.. Надбавка до пенсії 4 категорія ЧАЕС - 56,94 грн. Нараховано пенсію - 3134,94 грн. Перерахунок здійснено на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.

Позивач звернулась з заявами від 26.07.2018 до Служби безпеки України, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про скерування довідки, в якій зазначено додаткові види грошового забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області та здійснення перерахунку пенсії з урахуванням усіх видів грошового забезпечення, з якого призначалась пенсія.

Служба безпеки України листом від 15.08.2018 №213/2-Т11/5 повідомила позивача про відсутність підстав для включення до довідки про перерахунок пенсії додаткових видів грошового забезпечення, оскільки довідку для перерахунку видано на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та з урахуванням "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Листом від 13.08.2018 №2653/1-01 Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повідомило позивача, що вона перебуває на обліку в цьому Управлінні та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Перерахунок пенсії в 2018 році здійснено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями визначати складові грошового забезпечення, які мають бути враховані під час перерахунку пенсії такими повноваженням наділені відповідні уповноважені органи.

Не погоджуючись з відмовою Служби безпеки України скласти оновлену довідку з включенням усіх складових грошового забезпечення та відмовою Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок пенсії з урахуванням усіх видів грошового забезпечення, позивач звернулася до суду.

Вирішуючи спір, суд ураховує таке.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначаються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ ( у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин).

Частиною четвертою статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

За змістом наведеної норми Кабінет Міністрів України наділений повноваженнями на встановлення умов, порядку перерахунку пенсій, а також встановлення розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Відповідно до статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII (зі змінами) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (пункт 2); грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності (абзац перший пункту 4).

Постановою Кабінет Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено "Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103), відповідно до якого: пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (пункт 1); Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням (абзац перший пункту 5). У додатку №2 до вказаного Порядку визначалось, що довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій може включати посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавку за вислугу років у відсотковому відношенні.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (набрала чинності з 01.03.2018) грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 встановлювалось: надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5); надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6); надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення (підпунктом 2 пункту 5).

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (набрала чинності 24.02.2018) постановлялось перерахувати пенсії, призначені згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Як уже зазначалось, позивачу здійснено перерахунок пенсії 01.05.2018 з грошового забезпечення: посадовий оклад - 5500,00 грн.; оклад за військове звання - 1340,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 50 % - 3420,00 грн., всього - 10260,00 грн. На думку суду, включені до довідки про перерахунок пенсії вказані складові грошового забезпечення відповідали вимогам наведених нормативно-правових актів, тому необґрунтованою є вимога про визнання протиправною бездіяльності Служби безпеки України щодо відмови в складенні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області довідки для перерахунку пенсії з урахування всіх складових грошового забезпечення, з урахуванням яких позивачу призначалась пенсія.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45. Постановою шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.02.2018 залишено без змін.

Зважаючи на наведене правове регулювання та рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, з 05.03.2019 позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (наприклад, постанова Верховного Суду від 17.12.2019 в зразковій справі №160/8324/19, постанова Верховного Суду від 09.04.2020 справа 640/19928/18). Оскільки позивачем заявлено вимогу про складення та направлення оновленої довідки з 01.01.2018, така вимога задоволенню не підлягає.

Позивачем заявлено вимоги про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо непроведення позивачу перерахунку пенсії з урахуванням усіх видів грошового забезпечення з 01.01.2018, зобов'язання здійснити такий перерахунок з виплатою перерахованої пенсії.

Як уже зазначалось судом, перерахунок пенсії здійснено позивачу на підставі відповідної довідки та згідно зі статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановами Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, від 30.08.2017 №704, від 21.02.2018 №103, з 01.05.2018.

Згідно з пунктом 24 "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статті 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.

За змістом наведеної норми органи Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок пенсії саме на підставі довідки відповідного органу. Оскільки оновлена довідка Службою безпеки не надсилалась до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності щодо непроведення перерахунку пенсії та зобов'язання нарахувати і виплачувати позивачу пенсію з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення є передчасною (наприклад, постанова Верховного Суду 13.03.2019 справа №240/6263/18).

Враховуючи наведене, зважаючи на підстави позову та вимоги сформувати оновлену довідку з 01.01.2018, здійснити перерахунок з 01.01.2018, такі вимоги задоволенню не підлягають. При цьому суд звертає увагу, що згідно з доданими розрахунками перерахунок пенсії здійснено з 01.05.2018. Позовна заява не містить доводів щодо протиправного перерахунку пенсії саме з цієї дати на підставі частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Щодо строку звернення до суду, то Верховний Суд в складі колегії Касаційного адміністративного суду в рішенні від 15.02.2018 у зразковій справі 820/6514/17 дійшов висновку, що право на перерахунок пенсії не може бути обмежений будь-яким строком у разі, коли обов'язок щодо здійснення такого розрахунку покладено на органи Пенсійного фонду України внаслідок зміни грошового забезпечення. Подібного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 02.07.2020 справа №280/1931/19.

Позивачем сплачено судовий збір в розмірі 1409,60 грн. (квитанції від 30.08.2018 №83 на суму 704,80 грн. та від 30.08.2018 №84 на суму 704,80 грн.)

Оскільки в позові відмовлено повністю, сторонами не надано інших доказів понесення судових витрат, такі витрати присудженню та розподілу не підлягають.

Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Судові витрати розподілу та присудження не підлягають.

Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).

Відповідач - Служба безпеки України (ідентифікаційний код 00034074, місцезнаходження: 01034, місто Київ, вулиця Володимирська, будинок 33)

Відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548, місцезнаходження: 04071, місто Київ, вулиця Ярославська, будинок 40).

Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України від 03.10.2017 №2147-VIII) передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя В.А. Донець