Ухвала від 29.07.2020 по справі 520/8109/2020

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

29 липня 2020 р.р. № 520/8109/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Єгупенка В.В.,

розглянувши у спрощеному провадженні у судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду клопотання Національного банку України про заміну відповідача та залучення третьої особи у справі за адміністративним позовом Повного товариства «Ломбард «Любий друже», Даниленко і компанія» (м. Харків, вул. Літературна, 5) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (м. Київ, вул. Б. Грінченка, 3) про визнання протиправним та скасування рішення (постанови), -

ВСТАНОВИВ:

Повне товариство «Ломбард «Любий друже», Даниленко і компанія» звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом, в якому позивач просив визнати протиправним та скасувати рішення (постанову) Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 245/198/28/17-ФМ від 27.05.2020.

Ухвалою судді від 30.06.2020 було відкрито спрощене провадження в адміністративній справі без повідомлення (виклику) сторін.

28.07.2020 до суду надійшло клопотання Національного банку України, в якій він просить замінити відповідача по справі №520/8109/2020 - Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг на процесуального правонаступника - Національний банк України, а також залучити до участі у справі у якості тетьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача - Державну службу фінансового моніторингу України (вул. Білоруська, 24, м. Київ, 04050).

В обґрунтування заявлених клопотань зазначено, що згідно з абз.2 п.7 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг» Національний банк України, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку з 01.07.2020 є правонаступником Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у здійсненні повноважень та виконання функцій з державного регулювання та нагляду у сфері ринків фінансових послуг у межах повноважень, встановлених ЗУ «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг».

Також, Національний банк зазначив, що як вбачається з акта позапланової безвиїзної перевірки дотримання вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення позивача від 21.02.2020, підставою для перевірки стало саме письмове повідомлення Державної служби фінансового моніторингу України про ознаки порушення вимог. Отже, на думку Національного банку, у випадку задоволення даного позову, рішення у справі може вплинути на права та обов'язки Державної служби фінансового моніторингу України, якою було виявлено ознаки порушення вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.

Розглянувши подані Національним банком України клопотання, дослідивши доводи клопотання та наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов наступного.

Відповідно до п. 8 розділу ІІ Прикінцеві положення ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг» установлено, що з 1 липня 2020 року Національний банк України, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є процесуальними правонаступниками Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у судах у межах повноважень, встановлених Законом України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг".

Згідно ст. 28 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" до повноважень Національного банку України у сфері державного регулювання ринків небанківських фінансових послуг належать, зокрема, видача небанківським фінансовим установам та особам, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги, ліцензії на провадження діяльності з надання фінансових послуг, визначення порядку їх видачі, зупинення, поновлення та відкликання (анулювання).

Статтею 52 КАС України встановлено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

З огляду на викладене, суд вважає за необхідне клопотання Національного банку України про заміну відповідача у справі на його правонаступника задовольнити та замінити відповідача у справі Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (код 38062828) на його правонаступника Національний банк України (код 00032106).

Відповідно до ч.2 ст.49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи (ч.5 ст.49 КАС України).

Викладені Національним банком України в клопотанні підстави для залучення до участі у справі у якості третьої особи Державної служби фінансового моніторингу України є обґрунтованим, а тому суд дійшов висновку про задоволення вказаного клопотання.

За правилами ч.6 ст.48 КАС України після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.

Крім того, згідно ч.1 ст.33 КАС України адміністративні справи, предметом оскарження в яких є рішення, дії чи бездіяльність Кабінету Міністрів України, Національного банку України, окружної виборчої комісії (окружної комісії з референдуму), розглядаються і вирішуються в адміністративному суді першої інстанції колегією у складі трьох суддів.

З огляду на викладене, враховуючи заміну відповідача у даній справі, суд дійшов висновку про розгляд справи колегією у складі трьох суддів.

Умови, за яких суд має право розглядати справи у загальному або спрощеному позовному провадженні, визначаються Кодексом адміністративного судочинства (ч.5 ст.12 КАС України).

Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні частиною 3 ст.12 КАС України передбачено загальне позовне провадження.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Згідно ч.6 ст.260 КАС України, якщо суд вирішив розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, але в подальшому постановив ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі. У такому випадку повернення до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження не допускається.

Керуючись ст.ст.52, 248, 256 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Клопотання Національного банку України про заміну відповідача та залучення третьої особи - задовольнити.

Допустити заміну відповідача у справі за адміністративним позовом Повного товариства «Ломбард «Любий друже», Даниленко і компанія» (м. Харків, вул. Літературна, 5) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (м. Київ, вул. Б. Грінченка, 3) про визнання протиправним та скасування рішення (постанови).

Замінити відповідача - Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (код 38062828) на його правонаступника - Національний банк України (код 00032106).

Залучити до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Державну службу фінансового моніторингу України (код 37471802).

Справу за адміністративним позовом Повного товариства «Ломбард «Любий друже», Даниленко і компанія» (м. Харків, вул. Літературна, 5) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (м. Київ, вул. Б. Грінченка, 3) про визнання протиправним та скасування рішення (постанови) розглядати за правилами загального позовного провадження колегією у складі трьох суддів.

Замінити засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.

Призначити підготовче засідання у відкритому судовому засіданні на 12 год. 00 хв. 14.09.2020 у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду за адресою: м. Харків, майдан Свободи, 6, зал № 19, 1 поверх.

У строк, протягом п'яти днів з дня отримання копії даної ухвали третя особа має право подати письмові пояснення щодо позову, а також пояснення щодо відзиву - протягом п'яти днів з моменту його отримання.

Учасники справи мають право подати відповідь на пояснення третьої особи до закінчення підготовчого провадження.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.В. Єгупенко