Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
28 липня 2020 р. № 520/6261/2020
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Рубан В.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративний позов та додані до нього документи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській областів якому просить суд :
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області при перерахунку пенсії позивачу ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки про розмір його грошового забезпе чення станом на 01.04.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 За кону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних до даткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного ро зміру його пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ: 14099344) після надходження Довідки щодо розміру грошевого за безпечення № 27/1139 від 19.03.2020 року на ім'я ОСОБА_1 провести з 01.04.2019 р. перерахунок пенсії виходячи з розміру грошевого забезпечення, з розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та про вести виплати за перерахованою пенсією;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рі шення.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що листом Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області № 1795-2239/П-02/8-200/20 від 08.04.2020 року протиправно відмовлено в перерахунку пенсії.
Представником відповідача через канцелярію суду надано відзив на позовну заяву, у якому не погодився з позовними вимогами, просив відмовити у їх задоволенні, зазначивши, що Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області в спірних правовідносинах діяло згідно чинного законодавства
Дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01.01.2018 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківський області, пенсійна справа № 20002024463 (СБУ). Отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі Закон 2262-ХІІ).
Відповідно до Довідки № 2464 від 16.03.2018 Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, розмір пенсії позивача, станом на 01.03.2018 з надбавками становить 10302,29 грн..
19.03.2020 на запит позивача, Інститутом підготовки юридичних кадрів для СБУ Національного юридичного університету ім. Я. Мудрого надано довідку № 27/1139 про розмір грошового забезпечення за посадою помічника інспектора-методиста І категорії (аналогічна посада позивача перед звільненням і становить з надбавками 27 188, 10 грн..
20.03.2020 року позивач звернувся до відповідача з заяву про перерахунок раніше призначеної пенсії, з мотивів того, що 19.03.2020 року позивач отримав Довідку № 27/1139 про розмір грошового забезпечення за посадою помічника інспектора-методиста І категорії (аналогічна посада позивача перед звільненням) становить 27188,10 грн., що є значно більшим ніж розмір грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія позивачу зараз (близько 14 000 грн.).
Листом № 1795-2239/П-02/8-2000/20 від 08.04.2020 року відповідачем, відмовлено позивачу у перерахунку його пенсії. Відповідач мотивував свою відмову тим, що законодавством не передбачено проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення.
Не погодившись з позицією відповідача ОСОБА_1 був змушений звернутися до суду для захисту порушених прав.
Надаючи оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб. які мають право на пенсію за цим законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом № 2262-ХII, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХII.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Абзацом 1 пункту 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
До аналогічних висновків дійшов Верховний суд в постанові від 20.12.18р. у справі 686/15836/16-а.
Як встановлено судом 19.03.2020 на запит позивача, Інститутом підготовки юридичних кадрів для СБУ Національного юридичного університету ім. Я. Мудрого надано довідку № 27/1139 про розмір грошового забезпечення за посадою помічника інспектора-методиста І категорії (аналогічна посада позивача перед звільненням).
20.03.2020 року позивач звернувся до відповідача з заяву про перерахунок раніше призначеної пенсії, з мотивів того, що 19.03.2020 року позивач отримав Довідку № 27/1139 про розмір грошового забезпечення за посадою помічника інспектора-методиста І категорії (аналогічна посада позивача перед звільненням).
Відповідач відмовляючи в проведенні перерахунку пенсії позивачу, посилався на те, що на сьогодні законодавством не передбачено проведення перерахунку пенсії, призначених до Закону, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення.
Отже, з урахуванням висновків про те, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ, суд вважає, що позовні вимоги в частині визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі його заяви від 20.03.2020 року підлягають задоволенню.
Щодо, позовних вимог в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області після надходження Довідки щодо розміру грошевого за безпечення № 27/1139 від 19.03.2020 року на ім'я ОСОБА_1 провести з 01.04.2019 р. перерахунок пенсії виходячи з розміру грошевого забезпечення, з розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та про вести виплати за перерахованою пенсією, суд зазначає наступне.
Відмовляючи в проведенні перерахунку пенсії позивачу за його заявою від 20.03.2020 р., відповідач фактично не розглядав надані до заяви додатки не надав їм належної оцінки та в цілому поданій заяві. Оскільки суд не може перебирати на себе функцій суб'єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб'єкта, у суду на даний час відсутні підстави для зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Харківської області провести перерахунок пенсії позивача, починаючи з 01 квітня 2019 року на підставі його заяви від 20.03.2020 р., у зв'язку з чим у задоволенні даної частини позовних вимог належить відмовити.
Проте, враховуючи вищевикладені судом висновки, суд вважає за необхідне на підставі положень ч. 2 ст. 9 КАС України вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 20.03.2020 року про перерахунок пенсії з урахуванням висновків суду у даній справі.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, позов підлягає частковому задоволенню.
Щодо вимог позивача про зобов'язання відповідачів подати звіти про виконання рішення суду, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Враховуючи, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є правом, а не обов'язком суду, а також приписи статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України щодо обов'язковості судових рішень та відсутності об'єктивних обставин щодо невиконання судового рішення з боку відповідача, суд не вбачає підстав для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до вимог статті 139 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 246, 257-263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі його заяви від 20.03.2020 р.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 20.03.2020 року про перерахунок пенсії, з урахуванням висновків суду у даній справі.
В іншій частині позовні вимоги залишити без задоволення.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, м-н Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 пов.,код ЄДРПОУ 14099344).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Рубан В.В.