Рішення від 24.07.2020 по справі 500/499/20

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №500/499/20

24 липня 2020 рокум. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Мартиць О.І.

за участю:

секретаря судового засідання Семеха В.Т.

представника позивача Головного управління ДПС у Тернопільській області Мудрого О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Тернопільській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -

ВСТАНОВИВ:

18 лютого 2020 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Тернопільській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, в якій позивач просить стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 ) податкового боргу в сумі - 59424,77 грн.:

- по платежу податок на доходи фізичних осіб за результатами річного декларування в сумі 45769,82 грн. на р/р НОМЕР_2, код банку одержувача 37977726, МФО 899998, призначення платежу 11010500.

- по платежу військовий збір у розмірі 13654,95 грн. на р/НОМЕР_3, код банку одержувача 37977726, МФО 899998. код бюджетної класифікації 11011001.

В обґрунтування позовних вимог зазначено що відповідачем в добровільному порядку не погашена заборгованість перед бюджетами та державними цільовими фондами в сумі 59424,77 грн. незважаючи на вжиті податковим органом заходи передбачені чинним законодавством України.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 24.02.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін у судове засідання на 24.03.2020.

24.03.2020 ухвалою суду розгляд справи відкладено на 24.04.2020.

24.04.2020 судове засідання не проводилося, про що складено довідку секретарем судового засідання. Розгляд справи відкладено на 15.05.2020.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 15.05.2020 розгляд справи №500/499/20 за позовною заявою Головного управління ДПС у Тернопільській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу відкладено на 11.06.2020.

11.06.2020 ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду клопотання представника позивача Головного управління ДПС у Тернопільській області задоволено.

Розгляд справи №500/499/20 за позовною заявою Головного управління ДПС у Тернопільській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу відкладено на 06.07.2020.

В судовому засіданні 06.07.2020 за клопотанням представника відповідача адвоката Іванкевича О.Я. оголошено перерву до 24.07.2020.

24.07.2020 в судовому засіданні представник позивача Головного управління ДПС у Тернопільській області позовні вимоги підтримав повністю з підстав викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.

Позивач ОСОБА_1 та представник позивача адвокат Іванкевич О.Я. в судове засідання не з'явилися, хоча представник позивача був належним чином повідомлений про дату час і місце розгляду справи, що підтверджується розпискою від 06.07.2020. Причин неявки суду не повідомив.

Суд зазначає також, що відповідачем не було надано у строк, встановлений судом, відзиву на позовну заяву.

За нормами частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника Головного управління ДПС у Тернопільській області, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Фізична особа ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 перебуває на податковому обліку в Тернопільському управлінні Головного управління ДПС у Тернопільській області як платник податків.

Посадовою особою Головного управління ДФС у Тернопільській області на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.2 статті 75, підпункту 78.1.2 пункту 78.1 статті 78, статті 79 Податкового кодексу України проведено документальну позапланову невиїзну перевірку фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 за період з 01.01.2015 по 31.12.2015.

05.08.2019 за результатами перевірки складено акт №918/19-00-13-06/3372202119 про результати документальної позапланової невиїзної перевірки щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 за період з 01.01.2015 по 31.12.2015.

Документальною позаплановою невиїзною перевіркою встановлено порушення:

- підпункту 164.2.10 пункту 164.2 статті 164, пункту 174.4 статті 174, "в" пункту 176.1 статті 176, пункту 179.1, пункту 179.7 статті 179 Податкового кодексу України, в результаті чого визначено суму податкового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб за результатами річного декларування за 2015 рік в сумі - 20615,00 грн.;

- пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України внаслідок чого проведеною перевіркою донараховано військового збору за результатами отриманих доходів у вигляді спадщини другого ступеня споріднення за 2015 рік в сумі 6184,50 грн.

- підпункту 49.18.4 пункту 49.18 статті 49 та пункту 179.1 статті 179 Податкового кодексу України, а саме: неподання декларацій про майновий стан та одержані доходи за 2015 рік.

28.08.2019 Головним управлінням ДФС у Тернопільській області на підставі акта перевірки №918/19-00-13-06/3372202119 від 05.08.2019 прийнято податкові повідомлення - рішення:

- №00011581302 яким застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) в сумі 170,00 грн. за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування.

- №00011571302 яким визначено суму грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування в розмірі 25768,75 грн., з них за податковими зобов'язаннями 20615,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 5153,75 грн.

- №00011561302 яким визначено суму грошового зобов'язання за платежем військовий збір в розмірі 7705,63 грн., з них за податковими зобов'язаннями 6184,50 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 1521,13 грн.

Зазначені податкові повідомлення-рішення, відповідачем не були оскаржені ні в адміністративному, ні в судовому порядку, а тому грошові зобов'язання визначені в них, вважаються узгодженими.

Згідно довідки про наявність податкового боргу у відповідача наявна заборгованість перед бюджетами та державними цільовими фондами в сумі 59424,77 грн. в тому числі:

- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування - 45769,82 грн. (основний платіж - 20615 грн., штрафні санкції - 5323,75 грн., пеня - 19831,07 грн.);

Заборгованість по платежу податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування виникла в результаті несплати узгоджених грошових зобов'язань нарахованих відповідно до податкових повідомлень-рішень від 28.08.2019 року №00011571302 на суму 25768,75 грн. та №00011581302 на суму - 170 грн., винесених на підставі акта перевірки від 05.08.2019 року №00011581302, яким встановлено факт не подання ОСОБА_1 податкової декларації про майновий стан і доходи за 2015 рік, що призвело до неутримання та неперерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб за отриманий дохід. Також нараховано пеню за період з 19.02.2016 по 10.10.2019р.р. на суму 19831,07 грн.

- військовий збір, наявна заборгованість у розмірі - 13654,95 грн. (основний платіж - 6184,50 грн., штрафні санкції - 1521,13 грн., пеня - 5949,32 грн.).

Заборгованість по платежу військовий збір виникла в результаті несплати узгодженого грошового зобов'язання нарахованого відповідно до податкового повідомлення-рішення від 28.08.2019 №00011561302 на суму 7705,63 грн. винесеного на підставі акта перевірки від 05.08.2019 №00011581302, яким встановлено факт не подання ОСОБА_1 податкової декларації про майновий стан і доходи за 2015 рік, що призвело до неутримання та неперерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб за отриманий дохід.

Також нараховано пеню у зв'язку із несплатою узгодженого грошового зобов'язання у встановлені законодавством строки в сумі 5949,32 грн.

Пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов'язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки. (підпункт 14.1.162. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України).

Відповідно до підпункту 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів (270 календарних днів у разі здійснення платником податків самостійного коригування відповідно до підпункту 39.5.4 пункту 39.5 статті 39 цього Кодексу), наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.

Сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання, згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, визнається податковим боргом.

Виникнення та існування такого податкового боргу також підтверджується наявними у матеріалах справи доказами: випискою з інтегрованої картки платника податку та розрахунком суми боргу.

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку зокрема включаються, - дохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна у межах, що оподатковується згідно з цим розділом (підпункт 164.2.10 пукну 164.2 статті 164 Податкового кодексу України).

У відповідності до пункту 174.4 статті 174 Податкового кодексу України, нотаріус за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса та/або в сільських населених пунктах - уповноважена на це посадова особа відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини щокварталу подають до контролюючого органу інформацію про видачу свідоцтв про право на спадщину в порядку, встановленому цим розділом для податкового розрахунку. У такому самому порядку нотаріуси подають інформацію про посвідчення договорів дарування.

При цьому у такому податковому розрахунку обов'язково зазначається сума доходу у вигляді вартості успадкованого майна, отриманого платником податку, зазначеним у підпункті 174.2.2 цього пункту.

Згідно із пунктом 176.1 статті 176 Податкового кодексу України, платники податку зокрема зобов'язані, - вести облік доходів і витрат в обсягах, необхідних для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу, у разі якщо такий платник податку зобов'язаний відповідно до цього розділу подавати декларацію або має право на таке подання з метою повернення надміру сплачених податків, у тому числі при застосуванні права на податкову знижку.

Платник податку, у відповідності до підпункту 49.18.4 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України, зобов'язаний до 1 травня року, що настає за звітним, подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи до органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку.

Фізична особа зобов'язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій нею податковій декларації, (пункт 179.7 статті 179 Податкового кодексу України).

Відповідно до пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України (перехідні положення) тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України встановлено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення - рішення.

Відповідачу виставлялась та була надіслана рекомендованим листом з повідомленням про вручення податкова вимога №161529-54 від 05.11.2019 з часу виставлення якої податковий борг платника не переривався.

Згідно пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів майна податків проводиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Виконанням податкового обов'язку згідно пункту 38.1 статті 38 Податкового кодексу України є сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Пунктом 87.1 статті 87 Податкового кодексу України передбачено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти.

Згідно пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

З урахуванням викладеного норми статей 95 - 99 Податкового кодексу України можуть застосовуватися до процедури стягнення податкового боргу з фізичних осіб лише в тій частині, що не суперечить вимогам пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України.

Таким чином, процедура стягнення податкового боргу з фізичної особи може ініціюватися виключно через звернення органу стягнення з відповідним позовом.

При цьому окремі процедури стягнення коштів за податковим боргом та продажу майна, що перебуває в податковій заставі, не застосовуються, а виконання рішення суду про стягнення податкового боргу з фізичної особи - платника податків здійснюється не податковими органами, а державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Відповідно до статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Статтею 102 Податкового кодексу України передбачено, що позовні вимоги контролюючого органу, пов'язані зі стягненням податкового боргу з платників податків, повинні пред'являтися протягом 1095 днів з дня виникнення податкового боргу.

У спірному випадку позивач вжив усі заходи, передбачені Податковим кодексом України, для стягнення податкового боргу з платника податків, контролюючим органом дотримані передумови для звернення до суду з позовними вимогами про стягнення заборгованості.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на викладене, враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають до задоволення в повному обсязі.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Тому, враховуючи вимоги статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для відшкодування витрат зі сплати судового збору, понесених позивачем, відсутні.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління ДПС у Тернопільській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 податковий борг в сумі 59424 (п'ятдесят дев'ять тисяч чотириста двадцять чотири) грн. 77 (сімдесят сім) коп.:

- по платежу податок на доходи фізичних осіб за результатами річного декларування в сумі 45769,82 грн. на р/р НОМЕР_2, код банку одержувача 37977726, МФО 899998, призначення платежу 11010500.

- по платежу військовий збір у розмірі 13654,95 грн. на р/НОМЕР_3, код банку одержувача 37977726, МФО 899998. код бюджетної класифікації 11011001.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено і підписано 29 липня 2020 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- Головне управління ДПС у Тернопільській області місцезнаходження: вул. Білецька, 1, м. Тернопіль, 46003 код ЄДРПОУ: 43142763

відповідач:

- ОСОБА_1 місце проживання: АДРЕСА_1 РНОКПП: НОМЕР_1 .

Головуючий суддя Мартиць О.І.