Єдиний унікальний номер 725/2959/20
Номер провадження 3/725/2342/20
28.07.2020 Суддя Першотравневого районного суду м.Чернівці Скуляк І. А., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.51 КпАП України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 -
АДРЕСА_2 :
До Першотравневого районного суду м. Чернівці надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 51 КпАП України.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, 26.06.2020 року о 12 год. 40 хв. ОСОБА_1 , перебуваючи у магазині «Тайстра», що по вул. Гагаріна, 10 в м. Чернівці, таємно викрав з полиці магазину горілку «Графінська м'яка» 0,5 л. в кількості 1 штука, вартістю 66 грн. 20 коп.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та письмові матеріали додані до нього, вважаю, що останній підлягає поверненню для доопрацювання, виходячи з наступного:
Відповідно до ст. 251 КпАП України доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Так, в протоколі про адміністративне правопорушення місце проживання порушника вказано як: АДРЕСА_1 .
Проте, поштові повідомлення за вказаною в протоколі про адміністративне правопорушення адресою були повернуті у зв'язку з тим, що адресат відсутній за зазначеною адресою, що не дали змоги виконати обов'язок, щодо пересилання поштового повідомлення.
Таким чином, суд вважає, що адреса проживання ОСОБА_1 в протоколі про адміністративне правопорушення вказана не вірно, що не дає змогу належним чином повідомити ОСОБА_1 про час та місце розгляду справи.
Оскільки це має значення для повного дослідження всіх обставин по справі та для об'єктивного встановлення наявності або відсутності вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення передбаченого ч.1 ст. 51 КпАП України, то протокол про адміністративне правопорушення слід направити на доопрацювання.
Керуючись ст.ст. 256, 278, 283 КпАП України,-
Протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 51 КпАП України направити начальнику УПП в Чернівецькій області, для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Першотравневого
районного суду м.Чернівці І. А. Скуляк