ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/11221/20
провадження № 2-о/753/429/20
"24" липня 2020 р. Дарницький районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Сирбул О.Ф.
за участю секретаря Лаптєвої Ю.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа-Дарницький районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального Міжрегіонального управління юстиції (м. Київ) про встановлення факту народження дитини, -
13 липня 2020 року ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою про встановлення факту народження дитини, посилаючись на те, що вона є матір'ю ОСОБА_2 , яку вона народила ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Євпаторія, Автономної республіки Крим. Заявник звернувся до Дарницького районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального Міжрегіонального управління юстиції (м. Київ) про видачу свідоцтва про народження ОСОБА_2 , проте їй було відмовлено у зв'язку з тим, що документи, представлені заявницею, свідчать про те, що документи, видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Зазначивши, що не в змозі провести реєстрацію народження своєї дитини в органах РАЦС, оскільки державні органи на території України не визнають документів, наданих державними органами на території, не підконтрольній Україні.
Заявник ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилась, надала суду заяву про розгляд справи у її відсутність, у якій вказала, що заявлені вимоги підтримує та просить їх задовольнити.
Заінтересована особа Дарницький районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального Міжрегіонального управління юстиції (м. Київ) направив на адресу суду письмові пояснення та просили суд проводити розгляд справи за відсутності їх представника.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає необхідним заяву задовольнити, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Згідно ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
09 листопада 2013 року між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 укладено шлюб, після державної реєстрації шлюбу дружині присвоєно прізвище « ОСОБА_2 », про що складено відповідний актовий запис № 854, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 , виданим Відділом державної реєстрації актів про шлюб реєстраційної служби Євпаторійського міського управління юстиції в Автономної республіки Крим.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Євпаторія, АР Крим ОСОБА_1 , народила дівчинку ОСОБА_2 , батьком якого є ОСОБА_4 , що підтверджується змістом свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 01.11.2017, виданого Євпаторійським міським відділом записів актів цивільного стану Департаменту записів актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим.
Встановлено, що заявниця разом з дитиною та чоловіком проживали у м. Євпаторія, АР Крим, територія якого є тимчасово окупованою територією.
Документ, що підтверджує факт народження дитини заявниці є свідоцтво про народження дитини від 01.11.2017, виданого Євпаторійським міським відділом записів актів цивільного стану Департаменту записів актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим на тимчасово непідконтрольній державі Україна території, є нікчемним та не створює правових наслідків відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України.
Отже, вирішити питання реєстрації народження дитини у позасудовий спосіб не вбачається можливим.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.
Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків. Якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. У разі смерті батьків або в разі якщо вони з інших причин не можуть зареєструвати народження дитини, державна реєстрація проводиться за заявою родичів, інших осіб, уповноваженого представника закладу охорони здоров'я, в якому народилася дитина чи в якому вона перебуває. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів.
Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі, якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному КМУ. Медична консультаційна комісія видає документ про народження у разі встановлення факту народження жінкою дитини. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 Сімейного кодексу України дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров'я про народження дружиною дитини.
Статтею 133 Сімейного кодексу України передбачено, що якщо дитина народилася у подружжя, дружина записується матір'ю, а чоловік - батьком дитини.
Частиною 1 статті 144 Сімейного кодексу України визначено, що батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
За правилами ст. 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.
Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої постановою Верховної ради України № 789-ХІІ від 27 лютого 1991 року, дитина має бути зареєстрована одразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Згідно ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Відповідно п.п. «а» п. 2, 3, 22, 23 гл. 1 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/2 від 18.10.2000 року підставами для проведення державної реєстрації для народження дитини є медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), що видається закладом охорони здоров'я, незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи.
Проаналізувавши встановлені обставини на підставі наданих заявницею доказів у їх сукупності, суд вважає, що доводи заяви знайшли своє підтвердження, а тому її вимоги підлягають задоволенню.
За приписами ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої постановою Верховної ради України № 789-ХІІ від 27 лютого 1991 року, дитина має бути зареєстрована одразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Виходячи з викладеного вище, суд приходить до висновку про обґрунтованість заяви та її задоволення. Судом враховується і те, що заявник - мати дитини, є громадянкою України, що підтверджено копією паспорту.
На підставі викладеного та керуючись ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст. 7 Закону України «Про громадянство України», Конвенцією про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України № 789-ХІІ від 27 лютого 1991 року, ст.ст. 122, 133, 144 СК України, ст.ст. 12, 81, 89, 264, 265, 315, 317 ЦПК України, суд, -
Заяву - задовольнити.
Встановити факт народження дитини ОСОБА_2 , жіночої статі, яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , у м. Євпаторія АР Крим, батько: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець м. Олександрія, Кіровоградської області, громадянин України; мати: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка м. Євпаторія, АР Крим, громадянка України, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , які зареєстрували шлюб 09 листопада 2013 року у Відділі державної реєстрації актів про шлюб реєстраційної служби Євпаторійського міського управління юстиції в Автономної республіки Крим, актовий запис № 854, у матері дитина є першою.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення через Дарницький районний суд м. Києва.
Суддя: