Справа № 560/1517/20
іменем України
27 липня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у якому, з урахуванням заяви про зміну розміру позовних вимог, просить визнати відмову відповідача протиправною, зобов'язати провести перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом станом на 1 січня відповідного року, починаючи з дати звернення до відповідача.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І-ї категорії, є інвалідом ІІ групи, захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Вважає, що відповідно до частини 3 статті 59 закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII, має право на перерахунок пенсії в п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати.
27 січня 2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області із заявою (а.с. 9) про перерахунок та виплату пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, на що отримав лист, яким повідомлено про те, що з 01 липня 2019 року йому проведений перерахунок пенсії відповідно до постанов Кабінету Міністрів України №543 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» та №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати. Згідно з проведеним перерахунком розмір пенсії позивача з 01.07.2019 року становить 8911,25 грн., а з 01 грудня 2019 року - 8940,85 грн. Крім того, згідно з умовним розрахунком основного розміру пенсії позивача з 01.01.2020 р. її розмір cклав 8614,44 грн. Оскільки при перерахунку пенсії зменшується коефіцієнт заробітної плати, перерахунок у 2020 році не проводився.
Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подані два відзиви у тому числі на заяву про зміну розміру позовних вимог, у яких у задоволенні позову просить відмовити.
Покликається на те, що ОСОБА_1 з 01.07.2019 року проведено перерахунок пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати із застосуванням показника мінімальної заробітної плати, встановленої станом на 01.01.2019 відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 №1210. З 01.12.2019 року пенсія Лпозивачу перерахована відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік». Крім того, згідно з умовним розрахунком основного розміру пенсії позивача з 01.01.2020 р. її розмір cклав 8614,44 грн. ( оскільки при перерахунку пенсії зменшується коефіцієнт заробітної плати а також її розмір) Відповідач вважає, що діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України. Просить суд відмовити в задоволенні позову.
Суд відмовив у задоволенні клопотань про перехід до розгляду справи в судовому засіданні з викликом сторін та зупиненні провадження.
Дослідивши обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію як інвалід ІІ-ї групи від захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до ст. 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач у період з 08.05.1983 року по 19.04.1985 року проходив строкову військову службу, а участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи брав з 30.07.1986 року по 03.08.1986 року та з 05.08.1986 року по 08.08.1986 року, що підтверджується довідкою головного управління Міністерства внутрішніх справ в Київській області від 26.08.2014 року № З/Л-506 і ніким не заперечується. Позивач отримав статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І-ї категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 29 травня 2019 року, є інвалідом війни ІІ-ї групи (посвідчення серії Є НОМЕР_2 від 02 березня 2018 року).
Відповідно до висновку медико-соціальної експертної комісії позивачу встановлено інвалідність 2-ї групи довічно, захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби, по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
27 січня 2020 року позивач звернувся до Головного управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про перерахунок пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ із змінами та доповненнями.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом б/н повідомило позивача про те, що з 01.07.2019 року йому проведений перерахунок пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати із застосуванням показника мінімальної заробітної плати встановленої станом на 01.01.2019 відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 №1210.
Розрахунок пенсії проведений за формулою П = Зс х Кзс х Кв : 100%. У даній формулі показник Кзс визначається як: Кзс = Зп (мін)x5 : Зс1, де Зп (мін) - це і є розмір мінімальної заробітної плати, встановлений законом на 1 січня відповідного року.
З 01.12.2019 року пенсія ОСОБА_1 перерахована відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік». Розмір пенсії позивача становить 8940,85 грн.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, умови соціального захисту потерпілого населення визначено Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон № 796-ХІІ).
Відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23 листопада 2011 року затверджений Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57, 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Рішенням Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року № 1-р (ІІ)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.
Також, вказаним рішенням встановлено, що словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Отже, з резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України (другий сенат) від 25 квітня 2019 року випливає, що визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону, та втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення.
Згідно з частиною 2 статті 152 Конституцій України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
З огляду на це, чинними після 25 квітня 2019 року є положення частини третьої статті 59 Закону, згідно з якими особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Отже, фактично в результаті ухвалення Рішення Конституційним Судом України змінено положення частини третьої статті 59 Закону, оскільки розширено раніше встановлений перелік осіб, на яких поширювався порядок обчислення пенсій по інвалідності, визначений цими положеннями Закону. Відтак особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби та є інвалідами внаслідок цього, мають право на обчислення пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру згідно з частиною 3 статті 59 Зaкoну Укрaїни «Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи» з 26 квітня 2019 року.
Таким чином, позивач відповідає встановленим законом вимогам для можливості перерахунку пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і має право на отримання пенсії по інвалідності відповідно до вказаної норми закону, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, починаючи з 26 квітня 2019 року.
Що стосується застосування відповідачем формули для обчислення пенсії, суд виходить з наступного.
Постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2017 року №851 внесені зміни до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 (надалі - Порядок № 1210)
Згідно з цими змінами Порядок доповнений пунктом 9-1: за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою: П = Зс х Кзс х (Кв : 100%), де П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки; Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках). Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою: Кзс = (Зп (мін) х 5) : Зс1, де Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року; Зс1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року. Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.
У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 року № 543 положення абзацу першого пункту 9-1 Порядку № 1210 приведені у відповідність до частини 3 статті 59 Закону №796-XII (з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року №1-р(II)/2019), і викладені у такій редакції: "За бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов'язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою:(...)"
Отже формула, за якою розраховується пенсія, внаслідок прийняття рішення Конституційного Суду змін не зазнала.
Суд звертає увагу на те, що механізм обчислення пенсій по інвалідності, передбачений Порядком № 1210, розповсюджується на випадки призначення пенсій відповідно до статей 54, 57, 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", отже застосовується і стосовно пенсії позивача.
Крім того, суд приходить до висновку про те, що наведене у законі формулювання "обчислюється з 5-кратного розміру мінімальної заробітної плати" не є тотожним поняттю "дорівнює п'ятикратному розміру мінімальної заробітної плати", відтак зі змісту закону не вбачається, що пенсія повинна обчислюватись шляхом простого арифметичного множення розміру мінімальної заробітної плати на п'ять.
Судом встановлено, що 01.07.2019 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проведений перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2019 року з врахуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою встановленою Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 №1210.
З 01.12.2019 року пенсія позивача перерахована відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» з урахуванням зміни розрахункової величини.
Суд погоджується з доводами відповідача щодо застосування існуючої та чинної на даний час формули розрахунку, про яку згадувалось вище, оскільки встановлений законом 5-кратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року, є лише вихідним показником (величиною) для обчислення пенсії, який сам по собі не враховує і не може враховувати індивідуальні обставини і особливості, пов'язані з особою кожного конкретного пенсіонера.
Незастосування ж вказаного порядку розрахунку пенсії призвело б до встановлення однакового для всіх пенсіонерів розміру пенсії, який би не враховував ті обставини і особливості, які мали місце під час трудової діяльності кожної окремої особи або інші суттєві факти, пов'язані з індивідуальними питаннями призначення пенсій.
Таким чином, судом не встановлено, що здійснені у 2019 році перерахунки пенсії позивача були зроблені з порушенням закону, оскільки застосована відповідачем формула перерахунку згідно з Порядком №1210 є чинною, не скасованою, а тому її застосування є правомірним.
У той же час, що стосується періоду з 01.01.2020 року, судом з матеріалів пенсійної справи, копія якої надана відповідачем, не встановлено, що відповідачем здійснювався відповідний перерахунок пенсії позивача з 01.01.2020 року у зв'язку зі збільшенням розміру мінімальної заробітної плати.
Оскільки Законом України "Про Державний бюджет на 2020 рік" розмір мінімальної заробітної плати був підвищений, Головне управління було зобов'язане провести перерахунок пенсії позивача з врахуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2020 року. Однак, як вбачається з матеріалів справи та відзиву, матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 не містять документів про перерахунок пенсії з 01.01.2020 року (наприклад рішення, протоколи, розпорядження або інші документи управління про перерахунок), відтак відповідач не довів, що провів належний позивачеві перерахунок пенсії останнього з 01 січня 2020 року. Зважаючи на це, судом встановлено протиправну бездіяльність відповідача у цій частині.
У той же час, покликання відповідача на "умовний розрахунок", з якого начебто вбачалось зменшення розміру пенсії, відтак недоцільність перерахунку, суд оцінює критично, оскільки обґрунтування бездіяльності органу влади категоріями доцільності/недоцільності прийняття тих чи інших рішень не є належним способом дій, а тому є неприпустимим. У разі подання особою, яка має на це право, заяви з клопотанням або вимогою про вчинення на її користь перерахунку або інших дій, які суб'єкт владних повноважень повинен розглянути/вирішити/вчинити (по суті), орган влади не має права відмовляти, керуючись при цьому мотивами доцільності або недоцільності.
Таким чином, відповідач відповідно до вимог закону зобов'язаний був здійснити офіційний перерахунок пенсії позивача з 01.01.2020 року, оформивши його у спосіб, передбачений законом ( рішення, розпорядження, протокол). Лише у разі дійсного зменшення розміру пенсії, пенсійний орган мав право приймати рішення про виплату її у попередньому (більшому) розмірі.
Натомість цього зроблено не було, тому суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.01.2020 року із застосуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України "Про Державний бюджет на 2020 рік" відповідно до порядку, який був чинним станом на момент виникнення у особи права на перерахунок.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов задоволити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня 2020 року, викладену листом від 26.02.2020 року.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, яка полягає у непроведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України "Про Державний бюджет на 2020 рік".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2020 року з застосуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України "Про Державний бюджет на 2020 рік" станом на 01 січня 2020 року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням проведених виплат.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 27 липня 2020 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя І.С. Козачок