Рішення від 21.07.2020 по справі 500/1465/20

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/1465/20

21 липня 2020 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Дерех Н.В.

за участю:

секретаря судового засідання Заблоцька І.І.

представника позивача Нюня О.І.

представника відповідача Мурована І.Я.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі, позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Тернопільській області (надалі, відповідач), в якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0041054/1-5408-1918 від 15.05.2020 за платежем транспортний податок з фізичних осіб за податковий період - 2019 рік у розмірі 6250,00 грн.

Позов обґрунтований тим, що, відповідач помилково ототожнив технічні характеристики автомобіля, внесеного до Переліку, із технічними характеристиками транспортного засобу, що належить ОСОБА_1 , а тому позивач вважає, що оскаржуване в даній справі податкове повідомлення - рішення винесено протиправно та підлягає скасуванню.

Ухвалою суду від 30.06.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання у даній справі призначено на 13.07.2020 о 12:00 год. Ухвалою встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

Представник відповідача подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, що відповідно до Переліку легкових автомобілів, з року яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року (надалі, Перелік), автомобіль, що належить позивачу JAGUAR XJ, 2015 року випуску, об'ємом двигуна 3,0 л є об'єктом оподаткування транспортним податком на 2019 рік. Вважає, що не контролюючий орган здійснює округлення показника двигуна, а Мінекономрозвитку, а тому у наданому Переліку автомобілів, що є об'єктами оподаткування, всі показники об'єму циліндрів двигуна округлено до десятих, так як 1000 куб.см є еквівалентом 1 л, а тому об'єм циліндрів двигуна автомобіля 2995 куб.см з урахуванням заокруглення до десятих дорівнює 3,0 куб.см.

13.07.2020 у відкритому судовому засіданні оголошено перерву до 16.07.2020 о 09:30 год.

Позивач подав до суду відповідь на відзив, в якій зазначив наступне. На думку позивача, оскільки в Переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2019 році автомобіль JAGUAR XJL, Portfolio, 2015 року випуску, 2995 куб.см, бензин, вартістю понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року не вказаний, то даний транспортний засіб не може вважатися об'єктом оподаткування транспортним податком в розумінні ст.267 Податкового кодексу України.

16.07.2020 у відкритому судовому засіданні оголошено перерву до 21.07.2020 о 14:00 год.

21.07.2020 у відкритому судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив його задовольнити повністю з мотивів, наведених у позовній заяві, відповіді на відзив.

Представник відповідача у відкритому судовому засіданні проти позову заперечив, просив відмовити в його задоволенні повністю з мотивів, наведених у відзиві на адміністративний позов.

Судом встановлено, що Головним управління ДФС у Тернопільській області винесено податкове повідомлення - рішення №0041054/1-5408-1918 від 15.05.2020, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб за податковий період -2019 рік у розмірі 6250,00 грн.

Листом Тернопільського управління Головного управління ДПС у Тернопільській області від 12.06.2020 №3369/6-5/19-00-54-04/12978 позивача повідомлено, що відповідно до поданої заяви від 29.04.2020 та надання копій підтверджуючих документів по автомобілю JAGUAR XJL, 2015 року випуску встановлено, що даний автомобіль випущений 27.03.2015, тобто у квітні 2019 року вийшов за чотирьохрічний вік. Також зазначено, що з огляду на викладене вище, податкове повідомлення - рішення №0041054-5408-1918 від 22.04.2019 у сумі 25000,00 грн. по транспортному податку за 2019 рік скасоване та сформоване нове №0041054/1-5408-1918 від 15.05.2020 у сумі 6250,00 грн.

Не погоджуючись з винесеним відповідачем податковим повідомленням - рішенням, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Визначаючись з позовними вимогами, суд зазначає, що відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до підпункту 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 Податкового кодексу України, в редакції чинній на час винесення спірного податкового повідомлення-рішення, (надалі, ПК України), платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Згідно з підпунктом 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України, об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального.

Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.

Відповідно до пункту 267.4 статті 267 ПК України, ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000,00 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Згідно з підпунктом 267.5.1 пункту 267.5 статті 267 ПК України, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» від 23.11.2018 №2629-VIII установлено у 2019 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі з 1 січня - 4173 грн.

Наведені правові норми вказують, що фізичні та юридичні особи - власники легкових автомобілів зобов'язані сплачувати у 2017 році транспортний податок за легкові автомобілі, включені до переліку легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, розміщеного на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, та який містить такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.

Отже, об'єктом оподаткування транспортним податком у 2019 році є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, тобто понад 1564875,00 грн. (375 х 4173,00грн. = 1564875,00 грн.).

Крім цього, згідно із пунктом 13 Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 №66 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.

Пункт 13 Методики визначає, що Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.

У разі відсутності на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про марку, модель легкового автомобіля, що має ознаки об'єкта оподаткування транспортним податком, Мінекономрозвитку за зверненням ДФС та/або власника зазначеного легкового автомобіля визначає його середньоринкову вартість, доповнює перелік, зазначений в абзаці першому цього пункту, такою інформацією та розміщує її на своєму офіційному веб-сайті.

Як слідує з матеріалів справи, позивач є власником автомобіля JAGUAR XJL, Portfolio, 2015 року випуску, 2995 куб.см, бензин.

У відповідності до листа Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 07.05.2020 №3821-06/2932309, розрахована середньоринкова вартість вказаного автомобіля у 2018 та 2019 роках, згідно з Методикою, становила 1632638,70 грн. та 1523796,12 грн (з ПДВ) відповідно.

З аналізу наведеного слідує, що середньоринкова вартість автомобіля позивача у 2019 році становила 1523796,12 грн.

При цьому, докази звернення відповідача до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України щодо визначення вартості автомобіля з ознаками належного позивачу автомобіля та доповнення відповідного Переліку, відповідачем до суду не надано, в той час як такий запит був здійснений позивачем у даній справі.

Таким чином, суд приходить до висновку, що визначення позивачу суми грошового зобов'язання з транспортного податку за 2019 рік суперечить нормам Податкового кодексу України, з огляду на що, оскаржуване в даній справі податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану в пункті 58 рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10.05.2011: згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З врахуванням наведених вище обставин, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, даний адміністративний позов підлягає до задоволення повністю. Оскільки суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення повністю, сплачений судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити повністю.

2.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Тернопільській області від 15.05.2020 №0041054/1-5408-1918.

3.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Тернопільській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп., сплачений у відповідності до квитанції №1008090511 від 24.06.2020.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 24 липня 2020 року.

Реквізити учасників справи:

позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ІПН НОМЕР_1 );

відповідач - Головне управління ДПС у Тернопільській області (місце знаходження: вул. Білецька, 1, м. Тернопіль,46003 ЄДРПОУ:43142763 ).

Головуюча суддя Дерех Н.В.