справа№380/2273/20
27 липня 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Гулкевич І.З.
секретар судового засідання Іванес Х.О.
за участю : позивача ОСОБА_1
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить :
1) визнати дії сектора із соціально-гуманітарних питань ДУ "ТМО МВС України по Львівській області" протиправними, які полягають у відмові в оформленні та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленого документа (довідки, повідомлення) про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для здійснення обчислення, перерахунку та виплати основного розміру пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50-ти відсоткового розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01 січня 2018 року, та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, надбавки за вислугу років (50%);
2) зобов'язати сектор із соціально-гуманітарних питань ДУ "ТМО МВС України по Львівській області" оформити та надати новий документ (довідку, повідомлення) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для здійснення обчислення, перерахунку та виплати основного розміру пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50-ти відсоткового розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01 січня 2018 року, та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, надбавки за вислугу років (50%);
3) зобов'язати сектор із соціально-гуманітарних питань ДУ "ТМО МВС України по Львівській області" направити на адресу ОСОБА_1 копію документа (довідку, повідомлення) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем, на думку ОСОБА_1 , вчинено протиправні дії щодо не врахування при обчисленні з 01 січня 2018 року грошового забезпечення для перерахунку пенсії на підставі визначення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти.
Ухвалою суду від 23.03.2020 відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін (ст. 263 КАС України).
Ухвалою суду від 22.04.2020 справу призначено до розгляду в судове засідання.
Ухвалою суду від 12.06.2020 замінено відповідача "сектор із соціально-гуманітарних питань ДУ "ТМО МВС України по Львівській області" на належного відповідача " Міністерство внутрішніх справ України".
Відповідачем подано відзив на адміністративний позов, в якому останній вказав, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду, відсутності порушеного права позивача у публічно-правових відносинах збоку МВС України.
Також звертає увагу суду на те, що посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Позивачу посадовий оклад розраховувався: 1762*2,88=5070 грн., що є більше 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року.
Таким чином на думку відповідача, розмір грошового забезпечення та його складові в оскаржуваній довідці, яка була виготовлена відповідно до вимог законодавства, відповідають положенням нормативно-правових актів, згідно з якими здійснювалась її підготовка. Просить в задоволенні позовних вимог відмовити.
07.07.2020 на адресу суду надійшла відповідь на відзив, у якій позивач заперечує щодо доводів відповідача і просить адміністративний позов задовольнити.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до наступних висновків.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років.
На виконання Постанови КМУ № 103 від 21.02.2018, відповідачем складено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, яка містила наступні складові: посадовий оклад 5070,00 грн., оклад за військовим званням підполковник 1410,00 грн. та надбавка за вислугу років 50 % 3240,00 грн.
Позивач звернувся до відповідача з заявою, у якій просив направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлену довідку, у якій здійснити перерахунок посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням їх розмірів, виходячи з 50 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018, та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, надбавки за вислугу років (50%).
03.03.2020 відповідачем повідомлено ОСОБА_1 про відсутність підстав для складання нової довідки, оскільки довідка для перерахунку пенсії видана відповідно до чинного законодавства.
Позивач не погоджується із доводами, наведеними відповідачем у листі, а тому звернувся до суду із цим адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
У відповідності до положень ч. 2 ст. 6 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У статті 24 Конституції України закріплено гарантію рівності конституційних прав і свобод та рівність всіх громадян перед законом.
Відповідно до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробітті з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно із приписами статті 48 Конституції України, кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.
30 серпня 2017 р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постанова Кабінету Міністрів України №704 набрала чинності з 1 березня 2018 р.
21 лютого 2018 р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103, відповідно до пункту 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704.
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України №103 встановлено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 р., визначаються тарифні розряди для посад, з яких звільнялися пенсіонери.
Так, як вбачається з матеріалів справи, позивач був звільнений з посади головного спеціаліста відділу держпожнагляду УДПО. При цьому, позивачу встановлено 24 тарифний розряд, якому відповідає тарифний коефіцієнт 2,88.
Відповідно до Примітки 1 Додатку 1 до постанови КМУ, посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
При цьому, приміткою до Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України №740 від 30.08.2017 р., передбачено що, оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб складає 1762,00 грн., а мінімальна заробітна плата 3723,00 грн. Отже, 50% мінімальної заробітної плати буде складати 1861,50 грн.
Таким чином, вихідний показник, який повинен братися для перерахунку показників значень для визначення розміру окладу за посадою та військовим званням повинен бути 1861,50 грн.
Наведене свідчить про обґрунтованість тверджень позивача, викладених останнім у позовній заяві та, як наслідок, вчинення Міністерством внутрішніх справ України протиправних дій у вигляді визначення розмірів окладів за посадою та військовим званням, які були зазначені у довідці про розміри грошового забезпечення позивача та надані до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для проведення перерахунку його пенсії, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 р.
Отже, з урахуванням вищевикладеного, суд вважає необхідним визнати протиправним дії Міністерства внутрішніх справ України щодо визначення розміру окладів за посадою та військовим званням, які були надані до Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області для перерахунку пенсії.
Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для здійслення обчислення, перерахунку та виплати основного розміру пенсії з 01.01.2018 з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018 та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, надбавки за вислугу років (50%), а також про зобов'язання відповідача направити ОСОБА_1 відповідну довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2018 р., суд зазначає таке.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Згідно з ч. 4 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України).
Таким чином, з метою ефективного захисту порушених прав позивача, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги в наступній редакції: зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України оформити та надати довідку до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.01.2018 р. відповідно до положень приміток додатків 1 та 14 постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 р. з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018 р. та множенням даного показника на відповідні тарифні коефіцієнти.
Відповідно до ст.245 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
Відтак, беручи до уваги все вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами й іншими учасниками справи докази, а також їх письмові доводи, суд доходить, що позовна заява підлягає частковому задоволенню.
Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. ст. 77, 90, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив :
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо визначення розмірів окладів за посадою та військовим званням, які були зазначені у довідці про розміри грошового забезпечення та надані березні 2018 року до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України оформити та надати довідку до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.01.2018 р. відповідно до положень приміток додатків 1 та 14 постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 р. з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018 р. та множенням даного показника на відповідні тарифні коефіцієнти.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити повністю.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України (вул. Богомольця, буд. 10, м. Київ, Печерський район, код ЄДРПОУ 00032684) судові витрати у виді судового збору в сумі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 27 липня 2020 року.
Суддя Гулкевич І.З.