Рішення від 23.07.2020 по справі 640/16100/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2020 року м. Київ № 640/16100/19

Окружний адміністративний суд міста Києва в складі: судді Добрянської Я.І., розглянувши у спрощеному провадженні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Міністерства аграрної політики та продовольства України,

про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

у серпень 2019 ОСОБА_1 , звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Міністерства аграрної політики та продовольства України про визнання протиправним та скасування рішення, в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення конкурсної комісії Міністерства аграрної політики та продовольства України щодо переможця конкурсу на посаду керівника Державного підприємства «Виробничий південний біотехнологічний центр», яким було обрано ОСОБА_2 , яке було проведено на підставі наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 17 грудня 2018 року «Про проведення конкурсного відбору на заміщення вакантних посад керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки та продовольства».

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що Міністерство аграрної політики та продовольства України 17 грудня 2018 року видало наказ «Про проведення конкурсного відбору на заміщення вакантних посад керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки та продовольства», а саме щодо заміщення посади керівника ДП Виробничий південний біотехнологічний центр» З метою прийняття участі в конкурсі він подав на електронну адресу відповідача пакет документів. 13.02.2019 року на запрошення відповідача він прибув на конкурс, виступив із своєю програмою роботи підприємства у випадку прийняття відповідачем його кандидатури на посаду керівника підприємства. 18.02.2019р. на сайті відповідача було оприлюднено результати проведеного конкурсу і переможцем конкурсу було обрано ОСОБА_2 . Вважає, що конкурс був проведений з порушенням норм діючого законодавства, а саме пункту 6 розділу 9 Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженого постановою КМУ від 03.0.2008 №777. Документи, які стосувались фінансово-економічного стану підприємства, були підписані не уповноваженою особою, а тому проведення конкурсу вважається незаконним, а його результати підлягають скасування. З цих підстав вимушений звернутись до суду за захистом порушеного права.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.05.2016 відкрито провадження у справі та призначено розгляд в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін.

Відповідач Міністерство аграрної політики та продовольства України у направленому до суду відзиві на адміністративний позов зазначило, що Міністерство видало наказ «Про проведення конкурсного відбору на заміщення вакантних посад керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, що належать до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства України» від 17 грудня 2018 року №597. На офіційному сайті Мінагрополітики 27 грудня 2018 року було розміщено оголошення, у якому зазначено найменування підприємства, його місцезнаходження, основні напрямки діяльності, перелік документів, які подаються претендентом на посаду, термін, протягом якого приймаються документи, дата та місце проведення конкурсу, вимоги до претендента, вимоги до конкурсної пропозиції претендента, а також інформація, що стосується фінансово-економічного стану підприємства. На участь в конкурсі поступили заявки від п'яти претендентів, в тому числі і позивача. Переможцем конкурсу комісія визначила ОСОБА_2 . Зауважили, що позивач не ставить під сумнів достовірність інформації щодо фінансово-економічного стану підприємства на час підготовки конкурсної пропозиції та безпосередньої участі у конкурсному відборі, а фактично незадоволений результатами конкурсного відбору, та підтверджує відсутність порушення прав позивача. Вважають, що Міністерство діяло в межах наданих повноважень. З цих підстав просили в позові відмовити.

Розглянувши адміністративний позов та додані до нього матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, зазначає наступне.

Судом установлено, що 08.10.2018 року Міністерством аграрної політики та продовольства України прийнято наказ №484 «Про утворення Постійної діючої комісії з проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, що належать до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства України, до складу якої ввійшли: Андронов ВЄ. - голова комісії, Слободяніна О.В. - заступник голови комісії, Кириченко О.В.- секретар комісії та члени: Пивоваров А.А., Ахіджанов Б.Р., Походзяєв С.О., Топчій С.О . , Рева В.П.

17 грудня 2018 року Міністерством аграрної політики та продовольства України прийнято наказ №597 «Про проведення конкурсного відбору на заміщення вакантних посад керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, що належать до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства України».

Як вбачається з Додатку до наказу№597 від 17.12.2018р. в Перелік державних підприємств, щодо яких проводиться конкурсний відбір на заміщення вакантних посад керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, що належать до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства України, оголошено конкурс на заміщення вакантної посади директора Державного підприємства «Виробничий південний біотехнологічний центр»(п.7 Переліку) (73000, місто Херсон, провулок Янтарний, 1).

15.02.2019 року на сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України було оприлюднено інформацію про результати проведеного конкурсу. За результатами конкурсного відбору переможцем на заміщення вакантної посади керівника Державного підприємства «Виробничий південний біотехнологічний центр» визначено кандидатуру ОСОБА_2

Позивач не погоджуючись з результатами конкурсу звернувся з позовом до адміністративного суду, оскільки вважає, що такий проведений з порушенням пункту 6 розділу 9 Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженого постановою КМУ від 03.0.2008 №777.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 21 ч.1 ст. 6 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» визначено, що уповноважені органи управління відповідно до покладених на них завдань організовують і проводять конкурси з визначення керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки.

Міністерство аграрної політики та продовольства України відповідно до підпункту 2 пункту 5 Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 листопада 2015 року №1119, здійснює добір кадрів в апарат Мінагрополітики та керівників підприємств, установ і організацій, що належать до сфери його управління, організовує роботу з підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників апарату Мінагрополітики.

Процедура конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки здійснюється Міністерством відповідно до Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 3 вересня 2008 року №777.

Пунктом 1 Порядку встановлено, що цей Порядок визначає процедуру конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки (далі - підприємства) у разі прийняття міністерством, Фондом державного майна, іншим органом, що здійснює управління об'єктами державної власності, рішення про необхідність проведення такого відбору, а також процедуру конкурсного відбору керівника підприємства, що має стратегічне значення для економіки та безпеки держави і вартість активів якого за даними останньої фінансової звітності або річний розмір чистого доходу якого перевищує 200 млн. гривень, та керівника особливо важливого для економіки підприємства (підприємства, вартість активів якого за даними останньої фінансової звітності перевищує 2 млрд. гривень або річний розмір чистого доходу якого перевищує 1,5 млрд. гривень).

Відповідно до пункту 2 Порядку підставою для оголошення конкурсного відбору керівника підприємства (далі - конкурсний відбір) є рішення (наказ) міністерства, Фонду державного майна або іншого органу, який виконує функцію з управління підприємством (далі - суб'єкт управління), із зазначенням строку приймання заяв і проведення конкурсного відбору, яке для підприємства, що має стратегічне значення для економіки та безпеки держави і вартість активів якого за даними останньої фінансової звітності або річний розмір чистого доходу якого перевищує 200 млн. гривень, приймається не пізніше ніж через 20 днів після відкриття вакансії керівника підприємства (для підприємств, функції з управління якими виконує Кабінет Міністрів України, - рішення Кабінету Міністрів України).

Отже, судом встановлено, що наказ №597 від 17.12.2018р «Про проведення конкурсного відбору на заміщення вакантних посад керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, що належать до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства України, виданий відповідно до вимог Порядку №777.

Відповідно до пункту 3 Порядку №777, для проведення конкурсного відбору керівників підприємств, крім керівників особливо важливих для економіки підприємств, суб'єкт управління утворює постійно діючу комісію або комісії для конкурсного відбору керівників окремих підприємств (далі - комісія).

Склад комісії затверджується відповідним актом суб'єкта управління.

Члени комісії розглядають документи і пропозиції, внесені особами, що виявили бажання взяти участь у конкурсному відборі (далі - претенденти), та його учасниками.

Суб'єкт управління у разі прийняття рішення про залучення консультантів з відбору персоналу для проведення конкурсного відбору керівників підприємств на платній основі визначає джерела їх фінансування. У разі коли суб'єкт управління визначить, що оплата послуг консультантів здійснюється за рахунок коштів підприємства, він рекомендує підприємству здійснити оплату таких послуг.

В свою чергу, комісія, відповідно до пункту 4 Порядку:

оприлюднює на офіційному сайті суб'єкта управління не пізніше ніж протягом 10 днів після прийняття рішення (наказу), зазначеного у пункті 2 цього Порядку, оголошення про проведення конкурсного відбору на посаду керівника підприємства, яка стала вакантною (далі - оголошення), та результати конкурсного відбору не пізніше ніж протягом трьох днів з дати його завершення;

приймає, реєструє та перевіряє на відповідність вимогам цього Порядку документи, подані претендентами;

ухвалює рішення про допуск претендентів до конкурсного відбору або відхилення їх кандидатур;

приймає і реєструє пропозиції, внесені учасниками конкурсного відбору;

забезпечує відкритість конкурсного відбору та за результатами розгляду зазначених пропозицій визначає його переможця;

розробляє та затверджує вимоги до претендентів;

надсилає разом із згодою на обробку персональних даних претендентів запит до МВС стосовно надання інформації щодо відсутності (наявності) у них судимості, заборони займати відповідні посади або займатися певними видами діяльності.

Відповідно до пункту 9 Порядку в оголошенні зазначаються такі відомості:

найменування та місцезнаходження підприємства, основні напрями його діяльності з додержанням вимог законодавства про інформацію з обмеженим доступом;

строк і місце приймання заяв на участь у конкурсному відборі (далі - заяви) та номер телефону для довідок;

перелік документів, що подаються претендентом, та вимоги щодо їх оформлення;

дата і місце проведення конкурсного відбору та оприлюднення його результатів;

вимоги до претендента та конкурсної пропозиції;

інформація, що стосується фінансово-економічного стану підприємства, - відомості про баланс (форма № 1), звіт про фінансові результати (форма № 2), звіт про рух коштів (форма № 3), звіт про власний капітал (форма № 4), примітки до річної фінансової звітності (форма № 5);

адреса електронної пошти, на яку претендент надсилає заяву для участі в конкурсному відборі та документи, зазначені у пункті 10 цього Порядку.

У відповідності з пунктом 9 Порядку 27 грудня 2018 року на офіційному сайті Мінагрополітики було розміщено оголошення, у якому зазначено найменування підприємства, його місцезнаходження, основні напрямки діяльності, перелік документів, які подаються претендентом на посаду, термін, протягом якого приймаються документи, дата та місце проведення конкурсу, вимоги до претендента, вимоги до конкурсної пропозиції претендента, а також інформація, що стосується фінансово-економічного стану підприємства.

Відповідно до пункту 19 Порядку комісія заслуховує на закритому засіданні конкурсну пропозицію учасника конкурсного відбору та враховує відповідність учасника та його конкурсної пропозиції встановленим вимогам. За рішенням комісії на її засіданні під час заслуховування конкурсних пропозицій учасників можуть бути присутніми представники засобів масової інформації та громадськості за умови згоди всіх учасників конкурсного відбору, які подали пропозиції з управління підприємством.

Переможцем конкурсного відбору визнається учасник, пропозиція якого визнана комісією найкращою. Комісія має право прийняти вмотивоване рішення про відхилення всіх пропозицій учасників та про повторне проведення конкурсного відбору. У разі подання пропозиції лише від одного учасника конкурс не проводиться, при цьому оголошується повторне проведення конкурсного відбору.

Переможець конкурсного відбору оголошується на засіданні комісії з дотриманням вимог пункту 13 цього Порядку (пункт 20 Порядку).

Для участі в конкурсному відборі на посаду директора Державного підприємства «Виробничий південний біотехнологічний центр» надійшли заяви з доданими документами від п'ятьох претендентів, у тому числі і від позивача.

Однак, за наслідками конкурсного відбору на засіданні комісії 12 лютого 2019 року переможцем визнано ОСОБА_2 .

З наведеного вище, суд приходить до висновку, що процедура проведення конкурсу відповідачем була дотримана.

Щодо тверджень позивача про незаконність конкурсного відбору у зв'язку з порушенням відповідачем пункту 6 розділу 9 Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженого постановою КМУ від 03.0.2008 №777, а саме підписання фінансово-економічних документів(Звіт про фінансовий стан, Звіт про сукупний дохід) не уповноваженою особою, суд зауважує таке.

Відповідно до пункту 1 розділу ІІ Національного положення (Стандарту) бухгалтерського обліку « «Загальні вимоги до фінансової звітності», затвердженого наказом Міністерства фінансів України 07.02.2013 №73 фінансова звітність складається з : балансу (звіту про фінансовий стан), звіту про фінансові результати (звіту про сукупний дохід), звіту про рух грошових коштів, звіту про власний капітал і приміток до фінансової звітності.

Підприємства, які складають фінансову звітність та консолідовану фінансову звітність за національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, складають проміжну фінансову звітність, яка охоплює відповідний період, наростаючим підсумком з початку звітного року у складі балансу та звіту про фінансові результати.

В оголошенні про проведення конкурсного відбору на посаду керівника ДП «ВПБЦ» була розміщена фінансова звітність підприємства станом на 01.10.2018, оскільки термін складання річної фінансової звітності на дату розміщення оголошення не настав.

Як вбачається з матеріалів справи, Баланс (звіт про фінансовий стан) підприємства станом на 01.10.2018 та звіт про фінансові результати ( звіт про сукупний дохід) підприємства станом на 01.08.2018р. підписані уповноваженими особами ДП «ВПБЦ», а саме головним бухгалтером Христенко І.В. та заступником директора по виробничих питаннях Кірпіч А.А. З доказів наявних у справі вбачається, що саме ці документи були надіслані підприємством на адресу Міністерства супровідним листом від 24.10.2018р. №48 за підписом заступника директора по виробничих питаннях Кірпіч А.А.

Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Разом з тим, позивач доказів про підписання фінансових документів підприємства не уповноваженою особою суду не надав, не заявляв про труднощі їх отримання, і такі в ході судового розгляду не встановлені.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Однак, з урахуванням принципу змагальності позивач має довести належними та допустимими доказами порушення своїх прав, які б потребували судового захисту.

Суд вважає, що фактично позивач не задоволений результатами конкурсу, а не процедурою проведення конкурсного відбору. При цьому, ним не доведено, які допущені порушення процедури проведення конкурсу, що призвели до порушення його прав, відповідно, до негативного для позивача результату конкурсу.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.

Зважаючи, що у задоволенні позову сторони відмовлено, а іншими учасниками справи судові витрати не понесені, - судові витрати не підлягають розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України

Враховуючи викладене та керуючись статтями 2, 3, 5-11, 19, 73-77, 79, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову - відмовити..

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 255 КАС України та може бути оскаржено за правилами встановленими статтями 293, 295-297 КАС України.

Суддя Я.І. Добрянська