Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про залишення позовної заяви без руху
24 липня 2020 р. Справа № 520/9306/2020
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Котеньов О.Г., розглянувши адміністративний позов Державного науково-виробничого підприємства "ОБ'ЄДНАННЯ КОМУНАР" до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, третя особа - Державне космічне агентство України, про зобов'язання вчинити певні дії, -
Державне науково-виробниче підприємство "ОБ'ЄДНАННЯ КОМУНАР" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, третя особа - Державне космічне агентство України, в якому просить суд:
- зобов'язати Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру внести зміни до відомостей Державного земельного кадастру щодо коду цільового призначення земельних ділянок з кадастровими номерами №6310136600:04:004:0007, №6310136600:04:004:0019, №6310136600:04:004:0001, №6310136600:12:002:0001 шляхом зміни коду « 1.10.5» на код « 11.02»;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Харківській області видати ДНВП «Об'єднання Комунар» нові витяги з технічної документації з нормативної грошової оцінку земельних ділянок за 2018, 2019, 2020 роки за кадастровими номерами №6310136600:04:004:0007, №6310136600:04:004:0019, №6310136600:04:004:0001, №6310136600:12:002:0001 із застосуванням коефіцієнту який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) на рівні - « 1,2».
Вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі в порядку ст.171 КАС України, суд дійшов висновку про те, що позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням вимог, встановлених ст.ст.105,106 КАС України у редакції, чинній на момент подання позовної заяви.
Відповідно до приписів ч.6 ст.161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
В обґрунтування позову позивач, окрім іншого, вказує, що оскаржувані дії відповідачів щодо застосування коефіцієнту « 3,0», безпосередньо впливають на розрахунок нормативно грошової оцінки земельних ділянок, яка лягає в основу розрахунку земельного податку, який стає відповідно значно збільшеним, що призводить до виникнення податкових та інших боргів, адже позивач не має фінансової можливості сплачувати настільки великі розміри податкових та інших зобов'язань.
Позивачем направлено лист від 04.03.2019 №180/1-4 до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (Відділ у м. Харкові) про приведення у відповідність коду цільового призначення земельних ділянок. У відповідь на даний лист Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області (Відділ у м. Харкові) направлено лист від 11.03.2019 року №570/116-1,9 в якому зазначено, що Законом України «Про Державний земельний кадастр» та Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 року №1051 «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру» не передбачено внесення змін до відомостей Державного земельного кадастру щодо кодів цільового призначення земель, а тому для зміни коду цільового призначення земельних ділянок. Позивачу запропоновано виготовити проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок, цільове призначення яких було змінено.
Позивач звертався, окрім Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (Відділ у м. Харкові), також до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру з метою вирішення вказаної вище проблеми, що підтверджується листом від 15.03.2019 №206/1-04, однак відповідачем-1 надано відповідь (лист від 09.04.2019 №2828-0.21-3272/2-19) щодо необхідності внесення змін до цільового призначення земельних ділянок, які зазначені в Державному земельному кадастрі.
Позивач звернувся до суду 20.07.2020, при цьому зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів судом встановлено, що про порушення своїх прав позивачу було відомо з моменту отримання листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 09.04.2019 №2828-0.21-3272/2-19, тобто, з квітня 2019 року.
Суд зазначає, що ч.2 ст.122 КАС України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Таким чином, про порушення своїх прав позивач дізнався у квітні 2019 року, а тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги заявлені з порушенням строку звернення до суду.
Позивачем клопотання про поновлення строку звернення до суду з позовом не заявлялось.
Враховуючи, що позовні вимоги заявлені із порушенням шестимісячного строку для звернення до суду, позивачу необхідно подати до суду заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати підстави для поновлення строку.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Для усунення вказаних вище недоліків позивачу необхідно надати до суду заяву, в якій вказати підстави для поновлення строку та надати відповідні докази на підтвердження обставин, які обґрунтовують поважність причин пропуску строку звернення до суду, зазначених у заяві.
Згідно з ч.2 ст.293 КАС України оскарження ухвал суду, які не передбачені статтею 294 цього Кодексу, окремо від рішення суду не допускається.
На підставі викладеного керуючись ст.ст.122, 123, 133, 160, 161, 169, 256, 293 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву - залишити без руху та встановити позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з моменту отримання копії ухвали.
Повідомити позивача про необхідність виправлення зазначених недоліків адміністративної позовної заяви у строк десять днів з моменту отримання копії ухвали та роз'яснити, що суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя О.Г. Котеньов